Naložba v depozit se splača
Če si ne upate tvegati, so depoziti z enovito nominalno letno obrestno mero prava izbira za vas. Tako boste točno vedeli kdaj in koliko denarja boste dobili.
Zakaj naložba v depozit?
S sklenitvijo depozita se zavežemo, da bomo naša sredstva za določen čas posodili banki ali hranilnici. Banka ali hranilnica pa nam je za izposojeni denar pripravljena plačati. Plačilo pa je največkrat izraženo s fiksno obrestno mero npr. 3,50 % letno. Tako točno vemo kdaj in koliko denarja bomo dobili nazaj.
Koliko Slovencev varčuje v depozitih?
Po statistikah Banke Slovenije iz januarja 2013 imajo slovenski državljani 40 % svojega premoženja opredeljenega kot naložbe v depozitih. Celotna vsota depozitov v Sloveniji je ocenjena na 14,3 milijarde evrov.
Primerjaj depozit si na Denarnisupermarket.com

Kako varne so naložbe na bankah?
Delovanje vseh bank nadzira Banka Slovenije. Združenje bank Slovenije (solidarnostno vse banke v Sloveniji) garantira izplačilo vlog do 100.000 evrov najkasneje v dvajsetih (20) delovnih dneh v kolikor banka ali hranilnica, pri kateri imate sredstva, propade.
Oddajanje nepremičnine ali naložba v depozit?
Oboje! Če razpolagamo z manjšimi zneski potem nepremičnine še ne moremo kupiti, zato sklenemo depozitno vlogo oz. varčujemo v depozitih. Če pa smo nepremičnino podedovali pa je potrebno pretehtati kaj se nam bolj splača, najem ali takojšnja prodaja.
Prednost depozita je v višji likvidnosti sredstev, ki jih lahko ob zapadlosti depozita dvignete in porabite.
Nepremičnino morate prodati, zato, da lahko zaslužite. Prodaja nepremičnine lahko traja več mesecev oziroma let, da prejmete želeno ceno. Z nepremičnino so povezani tudi visoki stroški vzdrževanja, ki jih pri depozitih ni. Primerjava ni najbolj primerna, ker je smisel depozita v varnosti in likvidnosti, nepremičnina pa je dolgoročna naložba.
Denar v sef / nogavico ali naložba v depozit?
V primeru, da vaša sredstva hranite v sefu ali doma "v nogavici" le-ta izgubljajo na svoji vrednosti. Vsako leto izgubite vsaj vrednost inflacije. V primeru hranjenja doma ali v sefu obstaja tudi nevarnost kraje. V tem primeru izgubite vse.
Kako lahko povečam obrestno mero depozita?
Formule ni, zato se z banko ali hranilnico pogajajte. Večji znesek velikokrat pomeni tudi ugodnejšo obrestno mero.
Višje obrestne mere si zagotovo ne morete vedno pridobiti samo s kuponi!
Ali se obrestne mere na bankah spreminjajo?
Banke in hranilnice redno spreminjajo ponudbo obrestnih mer. Samo na Denarnisupermarket.com redno pregledujemo in osvežujemo redno in posebno ponudbo depozitov.
Ali se mi denar splača vezati v EUR, CHF ali USD?
Valutna nihanja so nepredvidljiva. Če se odločite vezati v drugi valuti, sprejmete tveganje, da valuta zraste oziroma pade v odnosu do evra. V tem primeru lahko zaslužite ali izgubite.
Kako ažurne so obrestne mere?
Obrestne mere ažuriramo 1x tedensko. Kdaj so bile obrestne mere nazadnje ažurirane najdete na podstrani depoziti.
Kje lahko dobim več informacij o jamstvu na vloge?
Na podlagi Zakona o bančništvu (Zban-1) so od 1.1.2011 vloge varčevalcev (posamezne fizične osebe (vključno z mladoletniki), pravne osebe, fizične osebe, ki samostojno opravljajo dejavnost in samostojne podjetnike) v posamezni banki ali hranilnici s sedežem v Republiki Sloveniji zajamčene do višine 100.000 evrov.
Preberi tudi:
Komentiraj
Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki. Prosimo, da se prijavite.



Povejte svoje mnenje
Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?


Komentarji