Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 18:37
-1,29 %
8.782,80
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 08.05
0,88 %
1.136,34
SI 06.12
0,12 %
905,61
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Iskali ste objavo št. 119981... najdena v temi Švedska - diskriminacija pri zaposlovanju tujcev

Seznam forumov  >  Razno  >  Švedska - diskriminacija pri zaposlovanju tujcev

Druge naložbene teme.

Iščem prvo neprebrano sporočilo v tej temi... najdeno na strani 1

Iskali ste objavo št. 119981... najdena na strani 1

Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 13
#119911  22.05.13 21:19  sejadodgovori / citiraj  |  shramba  

Zadnje čase so aktualni dogodki v predmestjih Stockholma in urbanih getih z večinsko priseljensko populacijo.

Čeprav Švedska že dolgo časa velja za odprto, socialno radodarno (sicer manj kot včasih) in na-znanju-temelječo družbo, sem zasledil nekaj člankov na temo zaposlovanja, ki meče na državo precej sence.

Namreč, kot kažejo raziskave, imajo priseljenci z ne-švedskimi koreninami, ki se najprej odrazijo v imenu in priimku (tudi tisti, ki so sicer rojeni na Švedskem), bistveno manjše možnosti za zaposlitev oz. sam razgovor za službo.

V nekaterih primerih je razlika precejšnja - domorodni Švedi imajo 50% več možnosti, da jih bodo povabili na razgovor:

http://www.thelocal.se/jobs/?site=tlse&A...

Podobna študija je bila izvedena na Univerzi Karlstad, kjer je avtor primerjal Švedsko in Kanado, ter ugotovil naslednje:

Again these are the findings of the study on the importance of foreign names for Canada:

"In applications for skilled jobs, applicants with foreign names have a call back rates of 79 percent while applicants with English names have call back rate of 80.5 percent....but application for low skilled jobs showed that call back rates for applicants with English names is 3.4 percent higher than the call back rates for applicants with foreign names"

Now this is the result from the same study for Sweden:

"Applications for skilled-jobs showed that applicants with Swedish names have a call back rate of 123 percent while applicants with foreign names have a call back rate of 62.2 percent. This result concur with that of Bursell... [he] estimated that applicants with foreign names have a call back rate of 4.3 percent while applicants with Swedish names have a call back rate of 20.8 percent."

Raziskava je na voljo tukaj:

http://kau.diva-portal.org/smash/get/div...

Zanimivo potezo je naredil romunski študent iz Uppsale - potem, ko je neuspešno poslal več kot 200 prošenj za zaposlitev, na katero ni prejel niti enega odgovora, se je odločil, da pošlje 40 prošenj različnim podjetjem in kadrovskim agencijam, in sicer tako, da za 20 uporabi svoje pravo (romunsko) ime, za drugih 20 pa fiktivno švedsko ime. CV je bil pri obeh enak, naredil je le nekaj oblikovnih razlik, da ni bilo takoj razvidno, da gre za isto osebo.

Rezultat:

na CV z romunskim imenom ni prejel niti enega odgovora, na CV s švedskim imenom pa 13.

http://www.thelocal.se/46022/20130205/#....

#119916 (odg: #119911 sejad)  23.05.13 05:24  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

" applicants with Swedish names have a call back rate of 123 percent " - eh?
#119921 (odg: #119916 crt)  23.05.13 08:05  sejadodgovori / citiraj  |  shramba  

ja, vprašanje kako je avtor to računal... Laično bi rekel, da je ta % nad 100 možen le v primeru, da se npr. prijaviš na 2 delovna mesta, pa te povabita oba podjetja, poleg tega pa dobiš zraven še vabilo od kakšne kadrovske agencije za isto pozicijo in si na 150%.

Čeprav dvomim, da bi tako potekalo v praksi.

Nad 100% uspešnost je do zdaj uspelo le dvema voždoma, Slobo (zmaga s 108% glasov) in Sadam na skromnem drugem mestu (103%). Prvemu je to uspelo na način, da so zanj glasovali na osnovi volilnega seznama, ki je veljal za prejšnje volitve (-4 leta), pri tem pa niso iz registra izbrisali umrlih v tem obdobju, dodali pa so seveda novo polnoletne. In seveda, vsi glasovi so šli zanj.
#119926 (odg: #119911 sejad)  23.05.13 08:16  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

Nekaj podobnega sta pred časom ugotavljala tudi Levitt & Dubner (Freakonomics), ki sta opazovala učinek "črnskih" in "latino" imen proti "belskim".
#119936  23.05.13 08:57  teflonodgovori / citiraj  |  shramba  

Uh, še dobro, da zna Zlatan Ibrahimovič igrat fuzbal, drugače na Švedskem ne bi nikdar dobil službe.

Se mi zdi pa povsod podobno. Ali ni naš bivši PM razlagal, da je njegova hčerka dobila službo na razpisu. Imeli so več kandidatov, a le en(a) se je pisala(a) Janša. Koga potem vzeti v službo?!
#119976 (odg: #119936 teflon)  28.05.13 10:24  Jadralecodgovori / citiraj  |  shramba  

Če potem vse skupaj dobro razmislimo, pridemo do ugotovitve, da delodajalci raje zaposlujejo slabše, a domače delavce, kot boljše, ampak ne domače.

Na ta način znegirajo vse res dobre izkušnje z manj domačimi delavci in si še naprej povzročajo težave z bolj domačimi.

Res čudno...

#119981 (odg: #119926 sandi)  28.05.13 10:29  Jadralecodgovori / citiraj  |  shramba  
[sandi]

Nekaj podobnega sta pred časom ugotavljala tudi Levitt & Dubner (Freakonomics), ki sta opazovala učinek "črnskih" in "latino" imen proti "belskim".
Hudič je, da je isti učinek opaziti tudi v "črnskih" in "latino" državah.

Kaj se iz tega lahko naučimo Slovenci? Da je potrebno iskati delo v smeri jugovshod.
#119991 (odg: #119911 sejad)  28.05.13 10:34  Jadralecodgovori / citiraj  |  shramba  

Zato je dožnost svetovalca na ZRSZ, da iskalcu zaposlitve svetuje tudi spremembo imena in priimka, če je to potrebno in bi pripomoglo k hitrejši zaposlitvi.
#119996 (odg: #119991 Jadralec)  28.05.13 10:54  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

vse to z imeni me spominja na on vic...

na ban jelacic placu sedita beraca, vsak na svoji strani, en ima tablico "srpski dobrovoljac", drugi pa "hrvatski domobran"..

folk se z gnusom ogne prvemu in masovno leti k drugemu in ga zasuva z denarjem, da bi ja pokazal, kateri so Nasi.

proti koncu dneva pride ena stara gospa vendarle do taprvega in pravi - cujte, tu je hrvaska, pa veste, vi, khm, srpski, pa to, a veste, mogoce bi bilo boljse, ce bi... .... pa gre naprej.

pa onadva vstaneta, prideta skupaj in "hrvaski" pravi "srbskemu": vid ba mujo, hoce da nas uce politickom marketingu.

* zadnji popravek: 28.05.13 10:54
#120001 (odg: #119991 Jadralec)  28.05.13 10:55  milwal (admin) odgovori / citiraj  |  shramba  

glede na to, da je razlika 3,4% za low skill in še manj za high skill, se meni zadeva ne zdi problematična sploh. Pravzaprav me preseneča, da je stopnja predsodkov tako nizka.

Najbrž je nizka ker zaposlovalca, posebej manjšo firmo vendarle bolj zanima, kakega človeka bodo dobili kot pa kako se piše. It's their money.

Precej večji problem zna biti če bi zaposlene vprašali, ali naj za sodelavca podjetje zaposli suada bečirija, ali Sandija brečka.

Podobno zanimive so raziskave, "ali bi vam bilo okej imeti za soseda _________?" Razlike so konkretno večje kot nekaj odstotkov.

Glede 123% klicanja nazaj - jah - mene, ki sem milenko, bog odpusti imenu, tudi včasih dvakrat nazaj pokličejo, ko se kam prijavim. Kaj bi šele bilo, če bi bil Janez :-)

Večkrat se sicer zgodi, da me noben ne pokliče, ampak osredotočajmo se na pozitivne izkušnje :-)
#120006 (odg: #119911 sejad)  28.05.13 11:01  milwal (admin) odgovori / citiraj  |  shramba  

Tudi ta razlika je ena od tistih, zakaj je meni severna amerika bolj fajn od evrope, čeprav so kao glupani.

Rečeš "jaz sem iz slovenije" in američan nazaj "vauuu, moja babica pa z litve! A veš kak se po litovsko dober dan reče?"

In pol pač smeh :-)
#120016 (odg: #120006 milwal)  28.05.13 13:03  sejadodgovori / citiraj  |  shramba  
[milwal]

Tudi ta razlika je ena od tistih, zakaj je meni severna amerika bolj fajn od evrope, čeprav so kao glupani.

Pri nas zna biti diskriminacija (če zanemarim etnično poreklo) tudi iz naslova...hm...recimo temu "zavisti" (verjetno bi Mazzini našel bolj primeren izraz). Evo primer:

moj bivši šef prihaja iz Mehike in se je po poroki preselil v Slovenijo. V Mehiki in ZDA je končal 2 fakulteti, medicino in matematiko. To mu do prihoda k nam ni delalo nobenih težav, pri nas se je pa izpostavilo kot problem. Zakaj? Ko se je prijavil na nekaj delovnih mest, ga niso povabili na razgovor. Pa ne zato, ker je Mehičan. Ampak zato, ker (to je zvedel mnogo kasneje) "nismo mogli verjeti, da lahko nekdo pri 25-ih konča 2 težka študija, zagotovo je falsifikat...". Ja, naš sistem stimulira študij do 30-ega, potem se pa čudimo, če je nekdo dovolj talentiran in priden zraven, da naredi vse v roku.
#120426 (odg: #119936 teflon)  16.06.13 16:42  sejadodgovori / citiraj  |  shramba  
[teflon]

Uh, še dobro, da zna Zlatan Ibrahimovič igrat fuzbal, drugače na Švedskem ne bi nikdar dobil službe.
Pravzaprav gre Bosancem tam gori zelo dobro, celo nadpovprečno....

"Selimović said that Bosnian-Herzegovinians who came to Sweden during the war have a higher rate of employment than a Swede who was born in this county, and children of BIH citizens are enrolled at universities at a higher rate than Swedish youth."

http://www.sarajevotimes.com/bosnian-her...
Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 13

Seznam forumov  >  Razno  >  Švedska - diskriminacija pri zaposlovanju tujcev

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>