Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 12:42
-0,46 %
9.537,23
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 10:40
-2,53 %
1.268,88
SI 06.12
0,12 %
905,61
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Iskali ste objavo št. 142543... najdena v temi Pregled novic - 20.11.15

Seznam forumov  >  Pregled novic  >  Pregled novic - 20.11.15

Ta tema se nanaša na Pregled novic 20.11.15

Iščem prvo neprebrano sporočilo v tej temi... najdeno na strani 1

Iskali ste objavo št. 142543... najdena na strani 2

Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 35   stran:  prva | < | 1 | 2
#142378  25.11.15 22:40  pJerodgovori / citiraj  |  shramba  

Pozdravljeni vsi skupaj.

Naj opišem še svoj primer.

Hiša dvojček, skupaj cca 200m2, od tega ogrevani 2/3, lokacija ribniško - kočevski konec, bolj S lega - skratka mrzlo. Hiša je izolirana s 15 cm stiropora in 20cm volne v mansardi, okna dvoslojna zamenjana 10 let nazaj.

V glavnih 4 prostorih imam lokalno rekuperacijo, v prehodnih obdobjih se grejem z 4,5 kW invertersko klimo (split sistem - po ena notranja enota v vsakem nadstropju in ena zunanja enota), za dobra dva meseca pa uporabljam 25 let staro peč na kurilca. V primeru sonca so na strehi še kolektorji, izdelani v samogradnji. V kurilnici je samo 300 l bojler, ki je povezan s kolektorji, pečjo ali pa navadnim grelcem.

Skupna poraba za ogrevanje in toplo vodo na leto je cca. 500-600 l kurilca in za cca. 100-150 EUR elektrike.

Vsaka komponenta pa ima svojo zgodbo.

Kolektorje smo naredili v samogradnji. Tukaj ni sicer neke računice, ker je glavna poanta v ceni bojler in pa bakrena napeljava, na katero pa nimaš kaj dosti vplivati. Je pa prednost v tem, da točno veš, kaj popravit, če kaj crkne.

Rekuperacija je svoja zgodba. Odločil sem se za Mitsubishi Loosnay - za najmanjšo izvedbo, ki ima v nižjem delovanju izmenjave 25m3/h. KOmaj sem sploh dobil mojstra za zmontirat, ker so me vsi prepričevali, da je to "prešvoh" in so mi ponujali tiste za gostilne :) Seveda je bila tudi razlika v ceni temu primerna. Šele ko sem jih vprašal, če potem v prospektih lažejo s temi volumni in da potrebujem enega za max sobo 20m2, so se pomirili. Skratka en rekuperator me je z montažo prišel cca 350 EUR (po spominu). Dodal sem še šuko timerček za 5 EUR in to je to.

Prav tako sem vzel Mits. klimo - v bistvu TČ zrak-zrak - COP 4,5 (tam nekje), kar mislim da pomeni pri 7 stopinjah, . Sam se preračunal vse površine (talne, okenske, stenske)..., preračunal izgube glede na delta T (20 stopinj) in dobil, da potrebujem 4,5 kW. Ponovno sem bil s strani ponudnikov tretiran kot čudak, saj naj bi za to kvadraturo potreboval nujno vsaj 15 kW. Za klimo so sicer napisali, da deluje tudi do -20 in sem to tudi sprobal :) Ker pa smo ob potoku in je temu primerna tudi vlaga, se je pod klimo na tleh naredila drsalnica, ker kondenz ni mogel več odtekati, kamor bi moral :). Ampak test je uspel :)

Kako sem zadovoljen z vsemi temi zadevami.

Odlično. Rekuperacije sicer niti ne zaznavam več, razen takrat, če se timerčku kaj strga in potem ne dela :) Skratka, ko se enkrat navadiš, da imaš bolj ali manj redno vsaj približno svež zrak, greš težko nazaj. Podobno je s klimo. Ponavadi jo prižgem nekje konec septembra in jo uporabljam do takrat, ko se temperatura giblje nad 0 ali malo minusa - npr. to jesen je danes 2. dan prižgana peč. Klima laufa ponavadi cca. 4-5 ur na dan. Potem to ugasnem in prižgem peč, ki pa tudi v najbolj mrzlih dneh greje največkrat samo sebe (2 vžiga zaradi sebe in 1x zaradi ogrevanja). Peč bo ostala ta, dokler ne crkne, potem pa kupim nekaj preprostega. Ko se grejem s klimo, se poraba poveča za cca. 5kW/dan.

Temperaturo imamo nastavljeno nekje na 21 stopinj, kar je dovolj, da se sprehajam v kratkih rokavih. Pred izolacijo pa smo hodili v puloverjih pri cca stopinji več. Toliko se sedaj pozna, da stene in tla niso več hladni. Bivalni konfort je sedaj občutno boljši kot prej pred izolacijo.

Še stroški (zaokroženo):

Fasada 11 kEUR, klima 2kEUR, rekuperacija 1,5 kEUR, kolektorji (vse skupaj) 2,5 kEUR + kar nekaj časa za preračun vseh zadev.

Mislim, da bo dovolj za prvi post. Sicer vas spremljam že kar nekaj let (še iz FT). Pohvale vsem adminom in še tole zate Črt - tvoji članki se vseeno "dotaknejo" nekaterih glav.

#142403 (odg: #142368 milwal)  26.11.15 09:31  matic7odgovori / citiraj  |  shramba  
[milwal]

:: [matic7]

:: Sicer težko rečem koliko pokurim, ampak če imamo 6 metrov drv za kamin, ne pokurim zraven več kot 800 L olja tudi ob mrzli zimi.

To se mi zdi ful malo...

:: edino kar me moti je rekuperacija, ki je nimam.

A zdaj naj googlam, al je to nekaj takega, kot "edino kar me moti je donos na kapital, ki ga nimam"?

:-P

he he, v angliji imate s prezračevanjem idealno rešeno, vse bajte imajo tako stara okna, da je vsaj 1 cm prostora za vpihavanje zraka v prostor :)

no jo, sigurno če bi bila zima zelo mrzla, se pravi več tednov pod -6, bi pokuril več, trenutno pri teh temperaturah pa ogrevam vodo v peči na max 50 stopinj, tako da mi ob izklopu peči na števcu v sistemu ne preseže 45 stopinj in potem se malo pod 40 stopinj spet vklopi. Resda na ta način ne pogreješ prostora na hitro, ampak če ga konstantno ogrevaš je pa OK. Jaz pri teh temperaturah v spodnjem nadsdtropju odprem radiatorje šele po 17 uri, ko se vrnem domov, prostor niti ni hladen, mogoče kaj pomagajo 60 cm zunanje stene :)

Ajde, če je zunaj pod -6 je pa druga pesem.
#142408  26.11.15 10:59  allagasodgovori / citiraj  |  shramba  

verjetno je ključen podatek da je bajta letnik 1933.sicer 40cm zid in brez kakršnekoli izolacije-bil...
#142538 (odg: #142333 crt)  05.12.15 14:42  cicibanodgovori / citiraj  |  shramba  
[crt]

:: [milwal]

:: Čeprav imam težek nivo obolenja za postfordizmom

word :)
da ne bosta dobila solznih oči tako kot jaz, ko bosta tole brala

“What happens to GDP is of secondary importance; the goal is the pursuit of well-being, ecological sustainability and social equity. GDP can go down and nevertheless other dimensions of life can improve.”

http://qz.com/565526/what-if-the-only-wa...
http://www.newyorker.com/magazine/2010/1...

p.s. ravno kuham, pa ima čebula prste vmes :)
#142543 (odg: #142538 ciciban)  05.12.15 19:07  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

http://www.theguardian.com/books/2009/ma...
Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 35   stran:  prva | < | 1 | 2

Seznam forumov  >  Pregled novic  >  Pregled novic - 20.11.15

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>