Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 19:32
0,80 %
8.532,00
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 15.11
0,87 %
1.449,42
SI 15.11
0,41 %
880,68
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Iskali ste objavo št. 21441... najdena v temi Zakaj Beta prinaša zadnji leti tako majhne donose?

Seznam forumov  >  Borza  >  Zakaj Beta prinaša zadnji leti tako majhne donose?

Borza - osnove, Slovenija, Balkan

Iščem prvo neprebrano sporočilo v tej temi... najdeno na strani 1

Iskali ste objavo št. 21441... najdena na strani 1

Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 43   stran:  1 | 2 | > | zadnja
#21421  05.12.07 15:07  jocodgovori / citiraj  |  shramba  

Pred dvema letoma sem se odločil za nakup globalni sklad ki pa me je zelo razučaral.

Vsi skladi za katere sem imel pomisleke so se kar precej bolje izkazali.

Ali je beta resno tako slaba izbira?

* zadnji popravek: 05.12.07 15:07
#21423 (odg: #21421 joc)  05.12.07 15:12  mesooodgovori / citiraj  |  shramba  

tudi jaz sem ga lani imel, pa sem nato spomladi letos vse prenesel na sklad Probanke Novi trgi, istega DZUja. To so sicer trgi v razvoju, ni globalni sklad, vendar ko sem zacel gledati podobne primerljive sklade sem postal razocaran. Sem pricakoval malo vec... vendar jim bom se kako leto pustil, ce se tokrat ne izkazejo bom sredstva dal navoljo novim nalozbam...
#21424 (odg: #21421 joc)  05.12.07 15:13  Redstripeodgovori / citiraj  |  shramba  

Ja donos 30% v dveh letih res razočara, še posebej če pomisliš, da bi si na banki v teh dveh letih zaslužil borih nekje 6%.

Na tvojem mestu bi premislil in vse skupaj nesel v čajna varianto... oprosti to je šala!

Povprečni letni donosi se računajo nekje 10 do 12 % letno, tako, da bi bil js s donosom 30% zadovoljen!

Tudi moj portfelj dosega nekaj čez 30 procentno donosnost, pa ko bi ti vedel, kakšne akrobacije sm počel, da sem to dosegel!

#21427  05.12.07 15:18  _greeceodgovori / citiraj  |  shramba  

Beta ni tako slaba izbira, vendar kdor malo tvega malo zasluži, ali obratno ali bi si želel morda 20% ali 30% izgube. Na tvojem mestu bi skakal od veselja.
#21433 (odg: #21427 )  05.12.07 15:56  Perse1odgovori / citiraj  |  shramba  
[greece]

Beta ni tako slaba izbira, vendar kdor malo tvega malo zasluži, ali obratno ali bi si želel morda 20% ali 30% izgube. Na tvojem mestu bi skakal od veselja.

[greece]

Ja v bistvu če pogledamo malo primerljive sklade jim ne gre ravno tako dobro pri

"zanesljivosti" in "manjšem tveganju". http://www.financna-tocka.si/primerjava....

Poglej si primetljive sklade Beto, KD Prvi Izbor, Infond delniški in NLB svetovne delnice, Publikum International, ... pa še bi jih lahko našel. Slabši je samo NLB in to tako na poti gor kot dol.

V bistu dobivam zadnje čase občutek, da ko grejo trgi gor publikumovi skladi bolj ali majn stagnirajo, ko grejo dol pa kar lepo sledijo vsem ostalim ali pa jih še prehitevajo.

In to boš lepo videl tudi na grafu!!

* zadnji popravek: 05.12.07 15:56
#21441 (odg: #21433 Perse1)  05.12.07 16:31  andrejcc (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

zgolj v vednost. beta je od probanke (omenjas publikum)
#21449 (odg: #21441 andrejcc)  05.12.07 17:49  Perse1odgovori / citiraj  |  shramba  

Ok, se popravljam, probankini skladi zadnje čase slabo delajo. publikum mi je ušel, ker je bil zadnji na listi primerljivih skladov.

Ampak point še vedno ostaja isti. Črt a ti mogoče kaj veš, a se je v hiši kaj spremenilo? Ali je kaj drugega razlog za njihove slabše rezultate?

Namreč v časih so bili vsaj po moje veliko bolj primerljivi s konkurenco.

* zadnji popravek: 05.12.07 17:49
#21454 (odg: #21421 joc)  05.12.07 17:58  _shark311odgovori / citiraj  |  shramba  
[joc]

Pred dvema letoma sem se odločil za nakup globalni sklad ki pa me je zelo razučaral.

Vsi skladi za katere sem imel pomisleke so se kar precej bolje izkazali.

Ali je beta resno tako slaba izbira?
vse stvari je treba gledat primerjalno.Glede na to je Beta eden izmed najbolj uspešnih globalnih delniških skladov.Primarjaj dvoletno obdobje,Beta je po donosu pred vsemi primerljivimi skladi (Publikum int.,Nlb svetovni,Kd Prvi Izbor,Raiffeisen global,Klas,Abanka globalni).

Malenkost bolj uspešen je edino MP Global.

Beta je torej po mojem odličen sklad!

Če pa ti slučajno Beto primerjaš s skladi,ki so zadnje leta vlagali v področje BRIC,Slovenijo in Balkan? hja...hrušk in jabolk pa ne smeš primerjat!
#21501 (odg: #21454 )  06.12.07 09:03  unsenodgovori / citiraj  |  shramba  
[shark311]

Malenkost bolj uspešen je edino MP Global.
MP Global je postal zelo volatilen. Prvi izbor v zadnjem obdobju daje v koš Beto.

Beta je torej po mojem odličen sklad!
Se strinjam. S pripombo: 10. največja naložba Bete je v - Probanko d.d.. Neobičajno.

Če pa ti slučajno Beto primerjaš s skladi,ki so zadnje leta vlagali v področje BRIC,Slovenijo in Balkan? hja...hrušk in jabolk pa ne smeš primerjat!
Pravilno ugotavljaš! - to je osnova za nezadovoljstvo lastnikov Bete, ne morebitni sub-par rezultati Bete.
#21504 (odg: #21454 )  06.12.07 09:17  Osojnikodgovori / citiraj  |  shramba  

Tudi moje mnenje je, da je Beta dober sklad in se jim s takimi eno, pol letnimi, mesečnimi, celo dnevnimi primerjavami dela krivico oz. zgolj slabo reklamo. Jaz običajno gledam 3 letne primerjave. Absolutno pa ne manj kot 1 leto.

Imam denar v Beti (sicer zgolj ~8%), ampak je ravno sedaj nekako najboljši kandidat, da ta delež povečam, verjetno kar podvojim (sedaj pomeni zame tako, recimo do konca januarja).

To, da je sklad bolj "len" - ne gre gor, ko grejo ostali, gre pa dol, ko grejo ostali - če opazuješa zgolj zadnje mesece;

to pomeni, da ima sklad velik delež denarja - kar je v primeru pizdarije, ki je trenutno precej verjetna, super naložba.

Torej to trenutno nezadovoljstvo nekaterih DOLGOROČNIH vlagateljev, ki jih (citiram Črta) spoznaš po tem, da so obupani, ko po 6 mesecih ni dobička ali je celo kakšen % minusa; se lahko v primeru resnih padcev na borzah hitro spremeni v super zadovoljstvo, ko bo Beta padla manj kot ostali bolj divji.

Lep primer je bil maj/junij 2006. Primirjajte to obdobje med Beto in ostalimi, ki se vam zdijo sedaj boljši.
#21511 (odg: #21504 Osojnik)  06.12.07 09:52  optodgovori / citiraj  |  shramba  
[Osojnik]

Tudi moje mnenje je, da je Beta dober sklad in se jim s takimi eno, pol letnimi, mesečnimi, celo dnevnimi primerjavami dela krivico oz. zgolj slabo reklamo. Jaz običajno gledam 3 letne primerjave. Absolutno pa ne manj kot 1 leto.

Imam denar v Beti (sicer zgolj ~8%), ampak je ravno sedaj nekako najboljši kandidat, da ta delež povečam, verjetno kar podvojim (sedaj pomeni zame tako, recimo do konca januarja).

To, da je sklad bolj "len" - ne gre gor, ko grejo ostali, gre pa dol, ko grejo ostali - če opazuješa zgolj zadnje mesece;

to pomeni, da ima sklad velik delež denarja - kar je v primeru pizdarije, ki je trenutno precej verjetna, super naložba.

Torej to trenutno nezadovoljstvo nekaterih DOLGOROČNIH vlagateljev, ki jih (citiram Črta) spoznaš po tem, da so obupani, ko po 6 mesecih ni dobička ali je celo kakšen % minusa; se lahko v primeru resnih padcev na borzah hitro spremeni v super zadovoljstvo, ko bo Beta padla manj kot ostali bolj divji.

Lep primer je bil maj/junij 2006. Primirjajte to obdobje med Beto in ostalimi, ki se vam zdijo sedaj boljši.
Pravzaprav, večji delež denarja ne opravičuje da sklad gre gor manj kot drugi, dol pa enako kot drugi! To bi moralo biti simetrično!
#21552 (odg: #21504 Osojnik)  06.12.07 12:39  KlemenK (admin) odgovori / citiraj  |  shramba  
[Osojnik]

Pomojem precenjuješ dolgoročne vlagatelje, kot si ji opisal. Pri njih ob scenariju, kakršnega navajaš, ne bo super zadovoljstva, pač pa jeza (na ves svet).
#21554 (odg: #21552 KlemenK)  06.12.07 12:58  Osojnikodgovori / citiraj  |  shramba  

maš prav.
#21560 (odg: #21511 opt)  06.12.07 13:05  Osojnikodgovori / citiraj  |  shramba  

matematično-teoretično ja.

raelen svet je pa tak, da ima sklad, recimo 100 naložb, ki se vsaka vsak dan nekam (+/-) malo premakne, in seveda pozicija denarja tako ni matematično premo sorazmerna dogajanju.

pa še psihološko je tako, da ko raste je vedno premalo, ko pada pa vedno preveč - tako to vidimo vsi, posebaj pa prej omenjeni "dolgoročni" vlagatelji.
#21567 (odg: #21560 Osojnik)  06.12.07 13:18  unsenodgovori / citiraj  |  shramba  
[Osojnik]

prej omenjeni "dolgoročni" vlagatelji.
Ok. Dejte počas definirat, kaj je za vas sploh je dolgoročni vlagatelj?

Moja egoistična definicija: "jaz, ki pustim sredstva v skladu tako dolgo, dokler jih ne porabim za realne dobrine tipa stanovanje, zemljišče, ipd.; običajno ta doba traja vsaj 3 leta, povprečno pa okoli 4-5 let"
#21573 (odg: #21567 unsen)  06.12.07 13:31  Osojnikodgovori / citiraj  |  shramba  

Zame recimo več kot 5 let ali (kot je bil v primeru balkana) rast vrednosti preko pričakovanja - stvar subjektivne ocene. Zraslo je v 1,5 let 70% in to je zame več kot dovolj, da se dolgoročna naložba preobrazi v kratkoročno.

Tisti prej omenjeni so malenkost drugačni.
#21575  06.12.07 13:46  _tininiodgovori / citiraj  |  shramba  

DOLGOROČNI VLAGATELJ JE TISTI, KI BUTNE NPR. V SKLAD DOLOČEN ZNESEK IN DA POTEM MIR VSAJ ENE 8 LET

POZDRAV
#21576  06.12.07 13:48  _panterodgovori / citiraj  |  shramba  

Poglej Alfo, najbolši sklad po donosu pred 2 letoma za 5 let, zdej stoji. Potem NLB slovenski, padal dol, stranke nezadovolne šle iz sklada, potem pa explodiru gor. Zdej se kdo tovče po glavi.

Mogoče so neki skladi vzel malo napačno strategijo, kar pa ne pomeni, da se izkaže že naslednje leto kot dobra strategija. Globalni skladi imajo ogromno maneverskega prostora do naložbenih politik, kar pa ne velja na za regiske in sektorske sklade. Zato pa toliko manj boli glava ob padcih.

Meni je na NLB predlagu globalni sklad, k sm mel 4000€ viška. Vendar sm imel interes sam vložit v več skladov, tako geografsko kot panožno. Pa se je iz mene delu norca, da nimam pojma, da se oni bolj spoznajo na trg. Res je. Ampak če hočeš spoznati trge in to zajame kar nekaj prostega časa, naložiš globalno kar sam na posamične sklade. V zakup za minus na trgih pa vzamem za izobraževanje na trgih... pa pojačaš zneske, ko si prepričan, da trg okreva. Pr globalnem pa nimaš nikakršnega nadzora kdo raste, kdo pada. To je za tiste, k hočjo met čim manj dela in čim manj tveganja in se im še sanja ne ali pa nerabijo, da lahko dobijo tudi veliko več, seveda pa je to njihova stvar. Aja pr NLB-ju so močno prepričani, da so najbolši in stranki bi najraje vzeli denar iz rok. Zato neverjamem v prodajalce tovrstnih storitev, saj hočjo edino dobro le sebi. Sploh pa da mi še on da pogoj, da je minimalni 1000€. Minimalno je tok kakor jaz dam. Čene jih en k gleda.
#21578 (odg: #21421 joc)  06.12.07 13:59  jocodgovori / citiraj  |  shramba  

Da razložim zakaj sem razučaran nad Beto:

beta:6,08%

kd balkan:26,72%

kd nova energija:28,39%

mp turčija:10,56%

mp azia:12,16%

bric:43,97%

Najslabše se je odrezala Beta

MOj portfelj sem odprl pred 618 dnevi.

#21581 (odg: #21578 joc)  06.12.07 14:07  optodgovori / citiraj  |  shramba  
[joc]

Da razložim zakaj sem razučaran nad Beto:

beta:6,08%

kd balkan:26,72%

kd nova energija:28,39%

mp turčija:10,56%

mp azia:12,16%

bric:43,97%

Najslabše se je odrezala Beta

A se zavedaš, da primerjaš pomaranče in motorno olje!? Beta je globalni sklad, vse ostalo pa so regijski/sektorski in to ne moreš primerjati!!!
#21593 (odg: #21575 )  06.12.07 14:39  Osojnikodgovori / citiraj  |  shramba  

tudi prav.

lahko se pa oglasi naslednji, ki bo rekel da nimaš pojma, kajti dolgoročni vlagatelj da denar v sklad za 12 let.

vsak zase vlaga. škoda drugega prepričevati. vsak ima pač svoje razloge da kupi/proda delnico ali sklad

sicer pa jaz imam v Galileo-tu sedaj ravno 8 let denar, torej sem že dolgoročni vlagatelj. :-)

Me prav zanima: Naj se še ostali na forumu, ki imajo vsaj eno naložbo že 8 let, oglasijo - pa da vidimo, koliko nas je.
#21599 (odg: #21593 Osojnik)  06.12.07 14:48  roaddoggodgovori / citiraj  |  shramba  

Se strinjam s tvojimi izjavami..

Ampak mene ne moreš štet med dolgoročne... jaz sm bl "hit & run!!! " :)
#21638 (odg: #21581 opt)  06.12.07 17:37  jocodgovori / citiraj  |  shramba  

Mene ne zanimajo pomaranče in olje, me zanimajo le donosi in po stopnji tveganosti se kar dobro približajo, pri stopnji donosa pa kar precej odstopa od vseh ostalih.

Pa da boste zadovoljni bom reku :PUSTI ČASU ČAS

* zadnji popravek: 06.12.07 17:37
#21663 (odg: #21578 joc)  06.12.07 20:12  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[joc]

pred 618 dnevi = 28.3.06

premik bete od takrat = +15,7%

ce si kot pravis pridelal 6% (projicirano letno), je to posledica tega, kdaj si vlagal. to, kdaj vstopas (in izstopas), lahko tvoj donos bistveno oddalji od tistega, kako se je sicer gibala vep sklada (to velja v obe smeri).

zdaj pa vzemi tole http://www.financna-tocka.si/primerjava....

nastimaj not se druge sklade, pa seveda ta casovni interval in pridi nazaj povedat, kako da so si vsi po tveganju podobni.

"mene zanimajo samo donosi" je zelo znacilna drza taksnega vlagatelja, ki se ni dozivel velike izgube. ker ko jo, mu ponavadi to precej izostri predstavo o tem, kaj je to tveganje.

* zadnji popravek: 06.12.07 20:12
#21675 (odg: #21638 joc)  06.12.07 21:10  optodgovori / citiraj  |  shramba  
[joc]

Mene ne zanimajo pomaranče in olje, me zanimajo le donosi in po stopnji tveganosti se kar dobro približajo, pri stopnji donosa pa kar precej odstopa od vseh ostalih.

Whatever! I don't give a sh*t!
#21676 (odg: #21675 opt)  06.12.07 21:12  roaddoggodgovori / citiraj  |  shramba  
[opt]

:: [joc]

:: Mene ne zanimajo pomaranče in olje, me zanimajo le donosi in po stopnji tveganosti...

Počaki na prvo resno korekcijo k boš dubu ene 30% ŠAMAR...boš pol govoru o donosih k se bos neki casa cjazu nazaj v + :)

To nas je vecina ze dala skoz...pa še bomo doživel...tuki skori ni izjem..
#21682 (odg: #21638 joc)  06.12.07 21:54  _shark311odgovori / citiraj  |  shramba  
[joc]

Prej sem ti narobe napisal!Ti ne primerjaš jabolk in hrušk,ampak,hmm...ananas in rdečo peso!

Tvoje izjave so približno v smislu "zakaj se moja Lada Niva na ovinkih ne drži tako dobro kot prijateljev Mitsubishi Lancer Evo? A kdo ve? Sem čist razočaran nad to Lado!" :)

Še vedno pa ne vem,ali s temi izjavami provociraš ali resno misliš...ker v slednjem primeru boš enkrat,ko boš doživel resnejši padec,zelo razočaran.

Ampak potem ne hodi nazaj sem "jokat" da si naredil v dveh letih 20% minusa v skladu,ki je bil tvoj favorit (ker je prejšnja leta zmagal,tebe pa tako ali tako zanima samo donos)
#21702 (odg: #21638 joc)  07.12.07 00:20  KlemenK (admin) odgovori / citiraj  |  shramba  
[joc]

Lej, ne gre za to, da bomo mi zadovoljni (kdorkoli že mi smo), ampak da res ne moreš govoriti le donosu, ne da bi ob tem vzel v obzir tudi tveganje. Če parafraziram neko Črtovo zgodbo: če več folka štarta hkrati na enem koncu Celovške, vozijo pa povsem različno, potem samo po tem, koliko časa je nekdo porabil, da je prišel na drugi konec, težko sodiš, kdo je boljši voznik. Ja, če je eden od njih tak, da bo držal gas do daske, ne glede na to, kakšne luči bodo gorele na semaforju, potem obstaja monžost, da bo močno prvi. Obstaja pa tudi možnost, da se bo skrešal. Podobno je s skladi, če presodiš, da je tvja situacija taka, da z določenim delom portfelja lahko bolj tvegaš in se ti zdijo razmere na trgu ugodne, potem vložiš v bolj tvegane sklade, sicer ne. Ampak tvegano pomeni, da lahko tudi močno pade. Npr. MP Balkan je en tak lep primer. Če si vplačal začetek julija 2006 in vzel ven začetek maja letos, si v manj kot enem letu naredil 120%. Če si pa vplačal začetek septembra, si mel pa začetek decembra lepo četrtino minusa. Tako da gledat samo donose in nič tveganja je zelo nevarno, te zna kdaj fino lopnit po glavi (pa še razmere na trgu so take, da se tale lop po glavi povsem lahko zgodi).

PS: Se opravičujem za malo preveč bluzenja.
#21718 (odg: #21593 Osojnik)  07.12.07 08:33  Osojnikodgovori / citiraj  |  shramba  
[Osojnik]

Me prav zanima: Naj se še ostali na forumu, ki imajo vsaj eno naložbo že 8 let, oglasijo - pa da vidimo, koliko nas je.

Izgleda, da sem jaz edini dolgoročni vlagatelj na tem forumu.
#21779 (odg: #21718 Osojnik)  07.12.07 19:42  skeptikodgovori / citiraj  |  shramba  

Če šteje tudi naložba iz časom privatizacije, in dedovanja privatizacijskih delnic, potem sem tudi jaz dolgoročni vlagatelj. In med tem sem se s svojim denarjem učil brati borzne nasvete, razumevati besede kot na primer mogoče/lahko/praviloma/včasih/skoraj nikoli/v večini primerov, ter na lastni koži razumevati izraza vstop in izstop v pravem trenutku. In pa seveda vse drugo.

In da ne bo pomote, nikakršen stručko nisem, zelo daleč od tega. Mogoče sem se v tem času le naučil ohranjati vrednost prihrankov, ki jih imam.
Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 43   stran:  1 | 2 | > | zadnja

Seznam forumov  >  Borza  >  Zakaj Beta prinaša zadnji leti tako majhne donose?

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>