Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 20:51
-1,13 %
6.801,71
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 03.04
1,53 %
1.049,88
SI 06.12
0,12 %
905,61
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Iskali ste objavo št. 25164... najdena v temi nakup zlata

Seznam forumov  >  Razno  >  nakup zlata

Druge naložbene teme.

Iščem prvo neprebrano sporočilo v tej temi... najdeno na strani 1

Iskali ste objavo št. 25164... najdena na strani 1

Ta tema je zaklenjena.  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 194   stran:  1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | > | zadnja
#25163  13.01.08 13:21  _viticaodgovori / citiraj  |  shramba  

odločila sem se za nakup fizičnega zlata.....bi pa se rada posvetovala z vami ,ki ste s to tematiko malo bolj vešči ali se mi splača kupiti po manjši vrednosti 10g ali skupno naprimer 100g ali 500g palice zlata in kje bi se ga najbolje splačalo kupiti.....
#25164 (odg: #25163 )  13.01.08 13:36  creatinodgovori / citiraj  |  shramba  

Začneš lahko tukaj - http://denarnisupermarket.vzajemci.com/f...potem pa se še malo potrudiš in pobrskaš po forumu glede zlata.
#25166  13.01.08 14:24  _viticaodgovori / citiraj  |  shramba  

vse to sem prebrala samo zanima me kako naj bi kupila v malih ali velikih koliciniah zlato in če se še splača zdaj kupovati zlato......
#25169  13.01.08 14:46  _panterodgovori / citiraj  |  shramba  

morda bi bilo dobro vzeti po unčo, vkolikor misliš postopoma prodajat.
#25172 (odg: #25169 )  13.01.08 15:13  janix7odgovori / citiraj  |  shramba  

Tudi mene zanima kaj konkretno mi svetujete!

Kovanci ( konkretno kateri! Zakaj je bolje kupiti Dunajske Filharmonike kot Kanadski Maple Leaf?)

Palice (katera kovnica konkretno)

Kje? V Sloveniji Avstriji ali kje drugje!!

Zakaj je bolje kupiti kovance kot palice. Kako je pri odkupu (marze)

Ze vnaprej hvala!
#25173 (odg: #25172 janix7)  13.01.08 15:19  matic7odgovori / citiraj  |  shramba  

Ja pri kovancih je tako, da lahko kupuješ stare kovance, potem imajo takšni kovanci že starinsko vrednost, vendar to zahteva kar nekaj ukvarjanja na tem področju in po večini dostopni imajo po moje kar napihnjene cene, če se pa kje dobi kaj ki je dosti ugodno se pa po eni strani izplača kupiti, vendar to ni nekaj kjer bi pisalo danes je vredno xy...

Vendar kot pravim da človek zna oceniti kaj pomeni dosti ugodno mora za to nameniti kar nekaj časa in se s tem ukvarjati.
#25174  13.01.08 15:21  Skullodgovori / citiraj  |  shramba  

čimvečjo količino kupiš v enem kosu, manjše so provizije (praviloma).. gledat moraš pa tudi, da lahko prodaš le nek delež, ne pa le vse ali nič.. najti moraš nek kompromis.

za nakup npr 500g zlata, bi jst kupil 5x 100g verjetno, ali pa 1x250g + 2x100g + 1x50g...
#25179 (odg: #25163 )  13.01.08 15:51  gvidmarodgovori / citiraj  |  shramba  
[vitica]

odločila sem se za nakup fizičnega zlata.....bi pa se rada posvetovala z vami ,ki ste s to tematiko malo bolj vešči ali se mi splača kupiti po manjši vrednosti 10g ali skupno naprimer 100g ali 500g palice zlata in kje bi se ga najbolje splačalo kupiti.....
Na financni tocki nikjer nisem videl omeniti dejstva, da je zlato že preko 5000 let človeške zgodovine denar. In to edini pravi denar. Zlato je namreč edina surovina, ki jo človeštvo kopiči skoraj izključno za zaščito premoženja, celo takrat, ko ga kupujemo v obliki nakita. Vse ostale surovine z ostalimi plemenitimi kovinami vred se v pretežni meri porabijo v industriji.

Dejstvo, da je zlato denar, ti bo zelo olajšalo pot do odločitve. Razmisli o celotnem ciklu svoje naložbe:

- nakup

- hranjenje

- prodaja ( menjava za papirnati denar )

Nobena skrivnost ni, da boš za 100g zlata čez kakih 5 let dobila morda 4000 EUR ali celo več. Pa takrat rasti cene zlata zagotovo še ne bo konec. Ali boš res potrebovala tako veliko količino papirnatega denarja naenkrat? Ne veš. To je edini pošteni odgovor. Jaz seveda tega tudi ne vem.

Torej moraš delati z zlatom podobno kot s papirnatim denarjem: nakupi si nekaj večjih kosov, nekaj srednjih kosov, pa manjših kosov in morda celo nekaj 'drobiža' v obliki najmanjših zlatih kovancev po cca 3g.

Seveda moraš vedeti, da vsak kupljeni zlatnik ali ploščica v sebi nosi tudi fiksne stroške proizvodnje, pakiranja, transporta in posrednikove provizije. V angleščini se tej presežni ceni reče 'premium' in to seveda ni le provizija trgovcu ali banki, saj v sebi skriva tudi ostale stroške.

Ko pogledam petkove cenike na http://www.moro.si/katalog.php?cid=2_2_1...dobim naslednje cifre:

1 unča Berlinski filharmoniki.............639 EUR

1 unča Borzna cena London pop......602 EUR

Premium 6,17%

1kg Ingot.........................................19.982 EUR

1kg Borzna cena London pop....19.378 EUR

Premium 3,12%

Pa še nekaj moraš vedeti: za nakup manjših količin zlata se za ceno upošteva zadnja londonska fiksna cena: http://www.kitco.com/market/
Za nakup 250g in več pa se upošteva trenutna borzna cena. Na to ceno se prišteje še premium in dobiš ceno, ki jo na koncu plačaš.

Pri prodaji pa je pri vsakem posredniku drugače. Eni odkupujejo po borzni ceni, drugi kupujejo po 1-2% pod borzno ceno, kar moraš pred prodajo preveriti, saj 2% pri 1 kg ni ravno mačji kašelj. Za Moro vem, da odkupuje po borzni ceni.

#25191 (odg: #25179 gvidmar)  13.01.08 18:29  mta900odgovori / citiraj  |  shramba  

Moje mnenje se še ni spremenilo:

EDINO pametno je kupovanje zlata,ki ni v FIZIČNI obliki.Torej elektronskega.Vse ostalo je izguba časa, denarja,živcev.....
#25197 (odg: #25191 mta900)  13.01.08 20:28  gvidmarodgovori / citiraj  |  shramba  

Moje mnenje se tudi ni spremenilo. Elektronsko zlato ima s fizičnim zlatom približno toliko skupnega kot mariborska Zlata lisica: nič. Na žalost marsikaterega elektronskega trgovca bo to dejstvo potrjeno šele takrat, ko bo želela pretežna večina vlagateljev v elektronsko zlato svojo naložbo pretvoriti v fizično obliko zlata.

V potrditev gornjega razglabljanja prilagam link na delnico podjetja, ki ga vsi poznamo: Etrade. Njegovi klienti zadnje mesece pospešeno dvigajo denar in verjetno kupujejo kaj bolj trajnega, morda celo fizično zlato:

http://finance.yahoo.com/q/bc?s=ETFC&t=1...

Z eno besedo, elektronski borzni posrednik Etrade je na robu bankrota in zadnje mesece obupano naproša kliente, naj ne zaprejo svojih accountov ter naj ne dvigajo svojega denarja.

Med mano in tabo gre še za eno ključno razliko v pojmovanju vlaganja. Če je verjeti tvojim prispevkom na Finančni točki, le redkokdaj držiš naložbo več kot mesec. To po vseobči klasifikaciji ni vlaganje. To je trgovanje oziroma 'trading'. Torej si trgovec, oziroma borzni špekulant, kakor to marsikateri nevoščljivec imenuje. Vsekakor pa si človek z drugačnim stilom na investicijskem področju, nikakor pa nisi vlagatelj.

Vlagatelj drži naložbo večinoma nekaj mesecev, če že ne več let, saj nima niti časa, niti živcev plesati po minutnem ali urnem taktu svetovnih borz. Ko London zavzdihne, shortam ali prodam zlato, ko New York zakašlja, kupim zlato ali ga dam na Call.

Skratka, popolnoma drug pogled na vse skupaj, nobene TA, nobenih MACD, nobenih odporov, podpor, Fibonaccijev, nič. Samo fundamenti. Warren Buffett je tak primer uspešnega dolgoročnega vlagatelja.

Torej je tvoj nasvet dober za traderje, ki bodo pravočasno pobrali svoj denar z borze, tisti trenutek, ko se bo sistem papirnega denarja začel dramatično sesuvati. Klasični dolgoročni vlagatelj, ki le enkrat mesečno ali še redkeje preveri tečaje svojih delnic, pa bo ob 'Big bangu' ostal brez denarja, saj bodo 'elektronske trgovine' ob takem poku večinoma bankrotirale. In šele nekaj mesecev po bankrotu bo tak dolgoročni vlagatelj iz časopisov izvedel, da firme, ki je vzela njegov denar, ni več ... Papa, addio soldi ...

V nasprotju z delnico ali papirnatim denarjem pa zlato VEDNO obdrži svojo vrednost, ki se ob pretresu sicer lahko nekoliko zmanjša, nikoli pa ne more biti 0, kot se to zgodi z delnico, obveznico, opcijo, certifikatom ...

Zato bi rekel, da sta oba pogleda na trgovanje z zlatom pravilna in sicer vsak za svoj tip trgovanja. Kratkoročno - elektronika, dolgoročno - fizično zlato.

#25200 (odg: #25197 gvidmar)  13.01.08 20:43  mta900odgovori / citiraj  |  shramba  

Tudi na tem vidiku je nekaj resnice.

Toda možnost bankrota je ravno takšna, kot da ti fizično zlato odnesejo iz hiše(beri ukradejo).

Mogoče je za res dolgoročne vlagatelje primerna kombinacija obojega.Nekaj v fizičnem,kar kot praviš "zagotavlja" neko garancijo(je tangible), nekaj pa v elektronskem, ki je mnogo bolj likviden,ter lahko z njim prosto upravljaš(tudi če nisi strokovnjak,Ko rabiš denar(čeprav načeloma nalagaš free money) enostavno zapreš pozicije na zlatu, ko dobiš priliv denarja pa odpreš novo.Prišparaš na stroških in delu.

PS.Govorim zato, ker je veliko znancev fizično zlato prodala precej hitreje kot je bil zastavljen cilj, zaradi potrebe po denarju.Nato pa ga zaradi vsega skakanja okoli nikoli več niso kupili nazaj.

"Prerekati" se kaj je bolje in kaj slabše je brezpredmetno.Vse je odvisno od posameznika,njegovih finančnih načrtov.....

Lep vikend še naprej.!
#25206 (odg: #25200 mta900)  13.01.08 21:22  gvidmarodgovori / citiraj  |  shramba  
[mta900]

PS.Govorim zato, ker je veliko znancev fizično zlato prodala precej hitreje kot je bil zastavljen cilj, zaradi potrebe po denarju.Nato pa ga zaradi vsega skakanja okoli nikoli več niso kupili nazaj.

Oni niso vlagali, niti niso trgovali. Samo kupili in prodali so. Če bi trgovali, bi danes verjetno posedovali trgovino v stilu Moro ali Elementum.
#25207 (odg: #25172 janix7)  13.01.08 21:37  gvidmarodgovori / citiraj  |  shramba  
[janix7]

Tudi mene zanima kaj konkretno mi svetujete!

Kovanci ( konkretno kateri! Zakaj je bolje kupiti Dunajske Filharmonike kot Kanadski Maple Leaf?)
Tisti, ki so ti všeč. Eventualno tisti, za katere dobiš boljšo ponudbo.

Palice (katera kovnica konkretno)
Vseeno, da le imajo vse potrebne certifikate oziroma žige in oznake.

Kje? V Sloveniji Avstriji ali kje drugje!!
Tam, kjer te zateče višek denarja in te zasrbijo prsti po zlatu.

Zakaj je bolje kupiti kovance kot palice. Kako je pri odkupu (marze)
Ni bolje. Stvar okusa. Ko boš podrobno zasledoval cene, boš videl, da praktično ni razlik. Razlika pa je v marži različno težkih kovancev in palic.

#25209 (odg: #25197 gvidmar)  13.01.08 21:43  _badeodgovori / citiraj  |  shramba  
[gvidmar]

Moje mnenje se tudi ni spremenilo. Elektronsko zlato ima s fizičnim zlatom približno toliko skupnega kot mariborska Zlata lisica: nič. Na žalost marsikaterega elektronskega trgovca bo to dejstvo potrjeno šele takrat, ko bo želela pretežna večina vlagateljev v elektronsko zlato svojo naložbo pretvoriti v fizično obliko zlata.

V potrditev gornjega razglabljanja prilagam link na delnico podjetja, ki ga vsi poznamo: Etrade. Njegovi klienti zadnje mesece pospešeno dvigajo denar in verjetno kupujejo kaj bolj trajnega, morda celo fizično zlato:

http://finance.yahoo.com/q/bc?s=ETFC&t=1...

Z eno besedo, elektronski borzni posrednik Etrade je na robu bankrota in zadnje mesece obupano naproša kliente, naj ne zaprejo svojih accountov ter naj ne dvigajo svojega denarja.

Med mano in tabo gre še za eno ključno razliko v pojmovanju vlaganja. Če je verjeti tvojim prispevkom na Finančni točki, le redkokdaj držiš naložbo več kot mesec. To po vseobči klasifikaciji ni vlaganje. To je trgovanje oziroma 'trading'. Torej si trgovec, oziroma borzni špekulant, kakor to marsikateri nevoščljivec imenuje. Vsekakor pa si človek z drugačnim stilom na investicijskem področju, nikakor pa nisi vlagatelj.

Vlagatelj drži naložbo večinoma nekaj mesecev, če že ne več let, saj nima niti časa, niti živcev plesati po minutnem ali urnem taktu svetovnih borz. Ko London zavzdihne, shortam ali prodam zlato, ko New York zakašlja, kupim zlato ali ga dam na Call.

Skratka, popolnoma drug pogled na vse skupaj, nobene TA, nobenih MACD, nobenih odporov, podpor, Fibonaccijev, nič. Samo fundamenti. Warren Buffett je tak primer uspešnega dolgoročnega vlagatelja.

Torej je tvoj nasvet dober za traderje, ki bodo pravočasno pobrali svoj denar z borze, tisti trenutek, ko se bo sistem papirnega denarja začel dramatično sesuvati. Klasični dolgoročni vlagatelj, ki le enkrat mesečno ali še redkeje preveri tečaje svojih delnic, pa bo ob 'Big bangu' ostal brez denarja, saj bodo 'elektronske trgovine' ob takem poku večinoma bankrotirale. In šele nekaj mesecev po bankrotu bo tak dolgoročni vlagatelj iz časopisov izvedel, da firme, ki je vzela njegov denar, ni več ... Papa, addio soldi ...

V nasprotju z delnico ali papirnatim denarjem pa zlato VEDNO obdrži svojo vrednost, ki se ob pretresu sicer lahko nekoliko zmanjša, nikoli pa ne more biti 0, kot se to zgodi z delnico, obveznico, opcijo, certifikatom ...

Zato bi rekel, da sta oba pogleda na trgovanje z zlatom pravilna in sicer vsak za svoj tip trgovanja. Kratkoročno - elektronika, dolgoročno - fizično zlato.

hvala za tole mnenje in razmišljanje. dobil sem še eno potrditev da ravnam v svojem primeru prav ko kupujem fizično zlato. Mislim, da nas ni tako malo, ki to počnemo, saj je življenje še kaj drugega kot borza (tudi portfelj interesov imam razkropljen:-)).

Mnenje tvojega predhodnika me je skoraj prepričalo, da nas je več miljonov po svetu "norih" ( vključno z vladami) ker kupujemo fizično zlato.....

Pa lep začetek tedna obema.......
#25210 (odg: #25200 mta900)  13.01.08 21:45  gvidmarodgovori / citiraj  |  shramba  
[mta900]

Mogoče je za res dolgoročne vlagatelje primerna kombinacija obojega.Nekaj v fizičnem,kar kot praviš "zagotavlja" neko garancijo(je tangible), nekaj pa v elektronskem, ki je mnogo bolj likviden,ter lahko z njim prosto upravljaš(tudi če nisi strokovnjak,Ko rabiš denar(čeprav načeloma nalagaš free money) enostavno zapreš pozicije na zlatu, ko dobiš priliv denarja pa odpreš novo.Prišparaš na stroških in delu.

So ti že kdaj pokazali tvoje elektronsko zlato, ki ti glede na vplačan polog pripada? Ga je sploh že kdo videl? Kje pa je to zlato? Še v rudniku?

Bankovec za 20 USD je bilo do leta 1933 moč zamenjati za 1 unčo zlata v obliki 20-dolarskega kovanca 'Liberty'. Današnji 20$ bankovec ni zamenljiv za nič, nekaj podobnega je pa z elektronskim zlatom.
#25211  13.01.08 21:51  danbodgovori / citiraj  |  shramba  

tole je zanimivo.

Still, when adjusted for inflation, gold remains well below its all-time high. An ounce of gold at $875 in 1980 would be worth $2,115 to $2,200 today.
#25212  13.01.08 21:51  pipsodgovori / citiraj  |  shramba  

A ti ves koliko je bilo 20$ leta 1933?
#25213 (odg: #25210 gvidmar)  13.01.08 21:56  mta900odgovori / citiraj  |  shramba  

Sorry nisem tak tradicionalist, da mi moral vse imeti v fizični obliki.Se zadovoljim samo z številkami, ki imajo prav tako kupno moč.Veliko bolj generalno kot samo zlato.....

Ps Vidmar vi ste trgovec z zlatom, tako da Vam ne zamerim tako enostrankega razmišljanja-...

* zadnji popravek: 13.01.08 21:56
#25221 (odg: #25212 pips)  13.01.08 22:29  gvidmarodgovori / citiraj  |  shramba  
[pips]

A ti ves koliko je bilo 20$ leta 1933?
Do 1932 je bilo 20 USD 1 unča zlata. Po 1933 je bilo 20 USD le še 0.5714 unče zlata.

Danes je 20 USD samo še 0.022 unče zlata.

In 1 unča zlata je po zgodovinskih pričevanjih kupila človeško oblačilo v starem Rimu, prav tako ga je kupila 1915, ravno tako ga kupi tudi danes.

In 40 unč zlata je kupilo avtomobil 1910, kupi pa ga tudi danes. Takrat je bil pojem ljudskaga avta Ford model T, danes pa za isto količino zlata kupiš Ford Mondeo.
#25222 (odg: #25213 mta900)  13.01.08 22:51  gvidmarodgovori / citiraj  |  shramba  
[mta900]

Ps Vidmar vi ste trgovec z zlatom, tako da Vam ne zamerim tako enostrankega razmišljanja-...
Nisem trgovec, ker nimam trgovine z zlatom, niti ne trgujem z njim na borzi.

Niti ne razmišljam enostransko, ampak vsaj 2-stransko in vas dnevne trgovce v razmišljanju povsem razumem in podpiram, saj sem prepričan, da boste svoj denar pobrali s trga predno se hišica iz kart sesuje.

Vendar niso vsi ljudje pripravljeni biti od 9h do 22.30 prikovani na svoje PC in trgovati v ritmu svetovnih trgov. Za take ( med njimi sem tudi jaz ) dnevno trgovanje pač ni primerno. Za nas veljajo druge časovne enote: mesec, leto.

Če se primerjam z day traderji, je podobno, kot bi primerjal gibanji želve in antilope. Mislim, da želva glede svojega gibanja po zemlji težko upošteva nasvete antilope glede skakanja preko grmovja. Antilopa pa lahko le s kopnega opazuje želvo, ko se potopi na dno morja.

Torej, gre vsaj za 2 zelo različna stila in načina funkcioniranja. Tudi cilji niso niti slučajno enaki. In zelo težko si, recimo, predstavljam tvojo staro mamo, kako cel dan klika po PC in shorta, puta, spreada ... Pa je načeloma poznala borzo veliko prej od tebe: borza je bila v Ljubljani ustanovljena okoli leta 1920. Po drugi strani pa tvojo staro mamo čisto normalno vidim v nakupovanju fizičnega zlata, srebrnikov, ... A zdaj razumeš, na kaj mislim?
#25223  13.01.08 22:51  pipsodgovori / citiraj  |  shramba  

Povedal si le, da ima zlato vedno primbližno enako vrednost. Torej je dober po tej logiki za ohranjanje vrednosti in ne kakega profita.
#25224 (odg: #25222 gvidmar)  13.01.08 23:01  mta900odgovori / citiraj  |  shramba  

Seveda razumem kaj mislite,saj jih večina razmišlja tako.Moja prejšnja "ideja" je bila DOLGOROČNO mišljena, torej kombinacija.

Res edini agrument zakaj ne elektronskega zlata si navedel BANKROT,kar mene še najmanj skrbi...

Tudi sam sem bil z zlatom dolgo časa DOLGOROČNI VLAGATELJ.3 leta držim call pozicijo v elektronski obliki, nedavno sem se z enim računom odločil še za trgovanje na dnevnih nivojih, tako, da brez skrbi vem o čem govorite.

PS Kdaj je bil nazadnje kak Bankrot kjer so vlagatelji ostali brez svojega denarja??..samo v razmislek.Etrade NI na robu prepada.

* zadnji popravek: 13.01.08 23:01
#25225 (odg: #25223 pips)  13.01.08 23:04  gvidmarodgovori / citiraj  |  shramba  

Bravo! Ampak, kaj meniš, zakaj nisem navedel let 1935, 1980 ali recimo 2000 ?

To je pa vprašanje, ki bi ga lahko Jonas zastavil na Milijonarju.
#25227 (odg: #25225 gvidmar)  13.01.08 23:29  mta900odgovori / citiraj  |  shramba  

Leta 35' je US treasury zamrznil cene zlata na 35 usd/unčo z ciljem stabiliziranja vrednosti dolarja.

Leta 1980 so omogočili SHORT SELLING zlata, kar je bilo za ceno ki je leta 1980 dosegla rekord(ker so 71 ponovno uvedli "free market) usodno.

.....

.....

http://www.nma.org/pdf/gold/his_gold_pri...
http://www.wisegeek.com/what-is-the-hist...
http://www.safehaven.com/article-6393.ht...
#25228 (odg: #25227 mta900)  13.01.08 23:32  roaddoggodgovori / citiraj  |  shramba  

Kdor zna, zna...
#25231 (odg: #25224 mta900)  13.01.08 23:46  gvidmarodgovori / citiraj  |  shramba  
[mta900]

PS Kdaj je bil nazadnje kak Bankrot kjer so vlagatelji ostali brez svojega denarja??..samo v razmislek.Etrade NI na robu prepada.
Tole je prvo padlo iz Googla: http://www.scoopit.co.nz/story.php?title...
Je pa še okoli 700.000 zadetkov. Vtipkaj "fund bankruptcy", pa boš videl.

Če boš vtipkal "Gold Investment" boš dobil 3.600.000 zadetkov.

Človek bi na hitro rekel, da na 7 investicij v zlato bankrotira en sklad....Te bankrot še vedno ne skrbi?

No, roko na srce, razmerje zadetkov na googlu nima nobene zveze z resničnimi številkami.

Po moje je bankrotov vseeno manj. Zaenkrat. Na srečo.

Google pa med prvimi stranmi glede Etrada najde recimo tole:

http://answers.yahoo.com/question/index?...

Notri v članku piše, da so klienti zavarovani do določene vsote. Tisti, ki se bodo preveč izpostavili, svojega denarja v primeru bankrota ne bodo videli.

#25266 (odg: #25179 gvidmar)  14.01.08 13:52  _viticaodgovori / citiraj  |  shramba  
[gvidmar]

:: [vitica]

:: odločila sem se za nakup fizičnega zlata.....bi pa se rada posvetovala z vami ,ki ste s to tematiko malo bolj vešči ali se mi splača kupiti po manjši vrednosti 10g ali skupno naprimer 100g ali 500g palice zlata in kje bi se ga najbolje splačalo kupiti.....

Na financni tocki nikjer nisem videl omeniti dejstva, da je zlato že preko 5000 let človeške zgodovine denar. In to edini pravi denar. Zlato je namreč edina surovina, ki jo človeštvo kopiči skoraj izključno za zaščito premoženja, celo takrat, ko ga kupujemo v obliki nakita. Vse ostale surovine z ostalimi plemenitimi kovinami vred se v pretežni meri porabijo v industriji.

Dejstvo, da je zlato denar, ti bo zelo olajšalo pot do odločitve. Razmisli o celotnem ciklu svoje naložbe:

- nakup

- hranjenje

- prodaja ( menjava za papirnati denar )

Nobena skrivnost ni, da boš za 100g zlata čez kakih 5 let dobila morda 4000 EUR ali celo več. Pa takrat rasti cene zlata zagotovo še ne bo konec. Ali boš res potrebovala tako veliko količino papirnatega denarja naenkrat? Ne veš. To je edini pošteni odgovor. Jaz seveda tega tudi ne vem.

Torej moraš delati z zlatom podobno kot s papirnatim denarjem: nakupi si nekaj večjih kosov, nekaj srednjih kosov, pa manjših kosov in morda celo nekaj 'drobiža' v obliki najmanjših zlatih kovancev po cca 3g.

Seveda moraš vedeti, da vsak kupljeni zlatnik ali ploščica v sebi nosi tudi fiksne stroške proizvodnje, pakiranja, transporta in posrednikove provizije. V angleščini se tej presežni ceni reče 'premium' in to seveda ni le provizija trgovcu ali banki, saj v sebi skriva tudi ostale stroške.

Ko pogledam petkove cenike na http://www.moro.si/katalog.php?cid=2_2_1...dobim naslednje cifre:

1 unča Berlinski filharmoniki.............639 EUR

1 unča Borzna cena London pop......602 EUR

Premium 6,17%

1kg Ingot.........................................19.982 EUR

1kg Borzna cena London pop....19.378 EUR

Premium 3,12%

Pa še nekaj moraš vedeti: za nakup manjših količin zlata se za ceno upošteva zadnja londonska fiksna cena: http://www.kitco.com/market/
Za nakup 250g in več pa se upošteva trenutna borzna cena. Na to ceno se prišteje še premium in dobiš ceno, ki jo na koncu plačaš.

Pri prodaji pa je pri vsakem posredniku drugače. Eni odkupujejo po borzni ceni, drugi kupujejo po 1-2% pod borzno ceno, kar moraš pred prodajo preveriti, saj 2% pri 1 kg ni ravno mačji kašelj. Za Moro vem, da odkupuje po borzni ceni.

gvidmar
#29343  23.02.08 14:57  _panterodgovori / citiraj  |  shramba  

Povzetek iz moro strani: "Konec decembra so ECB, centralne banke Švice, Kanade, Anglije in ameriški FED sklenili dogovor glede premostitve kreditne krize. V ta namen naj bi centralna banka Anglije na svojem ozemlju ponudila 10 milijard funtov, ECB pa 348,67 milijard evrov iz katerih bi si komercijalne banke zagotovile potrebna likvidnostna sredstva. Pravo predstavo o količini tega denarja dobimo šele, ko navedemo podatek, da so novembra 2007 znašale skupne mednarodne devizne rezerve vključno z zlatom vseh bank na evro območju komaj 339 milijard. Od tega je znašala vrednost vsega zlata na evro območju komaj 188,8 milijarde EUR. Ni potrebno posebej poudarjati, da ECB obljubljenega denarja enostavno nima. Pa tudi natiskali ga niso. Le vknjižili so ga, to je bilo veliko lažje. Kar tako, iz suhega zraka"

Ali ima kdo mnenje na to. Sam predvidevam, da bi razlika med dejanskim posojenim denarjem in količino rezerve zlata v EU, moral zlato močno dvigniti cca do 1100€, da se ustvarijo rezerve za posojen "elektronski" denar!
#29344 (odg: #29343 )  23.02.08 15:04  _panterodgovori / citiraj  |  shramba  

Celoten povzetek članka v linku_: http://www.moro.si/izpis.php?cid=87
#29347  23.02.08 17:53  _bradachodgovori / citiraj  |  shramba  

Jah, če se denar kar tiska in tiska, oz. se ga samo knjiži (čeprav ga ni).

Preostane nam samo eno. Naša prihodnost je enaka naši preteklosti.

Smešno toda resnično, vrnili se bomo k blagovni menjavi.

Ti meni ovco jaz tebi 50kg soli, oz plačilna valuta znajo biti kovanci iz plemenitih kovin. Težje je nakopati rudo za kovanec kot odtisniti 100$ na kos papirja. Denar bo tako zgubljal na vrednosti.

To se seveda ne bo zgodilo čez noč.

Jah, spet bo tako, kot je bilo.
Ta tema je zaklenjena.  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 194   stran:  1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | > | zadnja

Seznam forumov  >  Razno  >  nakup zlata

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>