Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 04:10
-1,52 %
7.415,40
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 06.12
1,25 %
1.448,34
SI 06.12
0,12 %
905,61
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Iskali ste objavo št. 39988... najdena v temi Boljši od indeksov

Seznam forumov  >  Periskop  RSS    >  Boljši od indeksov

Blog - Sandi Kodrič

Sandi Kodrič

V tem blogu se avtor pretežno čudi in sprašuje o raznih temah - ki so ali pa niso povezane s financami.

Vse zapisano je osebno mnenje, ki nima nobene povezave z družbo, lastnico teh spletnih strani.

Rubrike
·banke (36)
·borza (35)
·certifikati (13)
·davki (9)
·ekonomija (36)
·hec (7)
·jezik (17)
·kekec (20)
·knjige (2)
·mediji (21)
·nadzorniki (20)
·nakupovanje (11)
·nepremičnine (52)
·oglaševanje (25)
·pokojnina (55)
·politika (50)
·potrošnik (15)
·psihologija (3)
·razno (8)
·skladi (93)
·sodstvo (5)
·svoboda (6)
·zakonodaja (19)
·zavarovanje (31)
·zdravstvo (11)
Arhiv
·nov 2015 (1)
·maj 2015 (1)
·feb 2015 (1)
·dec 2012 (1)
·nov 2012 (1)
·okt 2012 (4)
·jul 2012 (6)
·jun 2012 (1)
·maj 2012 (1)
·apr 2012 (5)
·mar 2012 (2)
·feb 2012 (3)
·jan 2012 (4)
·dec 2011 (3)
·nov 2011 (4)
·okt 2011 (7)
·sep 2011 (2)
·avg 2011 (6)
·jul 2011 (1)
·jun 2011 (4)
·maj 2011 (13)
·apr 2011 (8)
·mar 2011 (15)
·feb 2011 (4)
·jan 2011 (11)
·dec 2010 (9)
·nov 2010 (12)
·okt 2010 (10)
·sep 2010 (10)
·avg 2010 (11)
·jul 2010 (8)
·jun 2010 (9)
·maj 2010 (11)
·apr 2010 (11)
·mar 2010 (17)
·feb 2010 (6)
·jan 2010 (5)
·dec 2009 (7)
·nov 2009 (6)
·okt 2009 (9)
·sep 2009 (3)
·avg 2009 (8)
·jul 2009 (3)
·jun 2009 (2)
·maj 2009 (7)
·apr 2009 (5)
·mar 2009 (12)
·feb 2009 (7)
·jan 2009 (11)
·dec 2008 (6)
·nov 2008 (11)
·okt 2008 (10)
·sep 2008 (5)
·avg 2008 (8)
·jul 2008 (4)
·jun 2008 (12)
·maj 2008 (8)
·apr 2008 (7)
·mar 2008 (9)
·feb 2008 (6)
·jan 2008 (7)
·dec 2007 (5)
·nov 2007 (8)
·okt 2007 (6)
·sep 2007 (8)
·avg 2007 (8)
·jul 2007 (1)
·jun 2007 (8)
·maj 2007 (11)
·apr 2007 (12)
·mar 2007 (11)
·feb 2007 (6)

Boljši od indeksov
Rubrika: skladi, borza
<  |  >  |  seznam
 30.07.08 13:09  sandi (admin) (DS) shramba  

Kolikšen delež aktivno upravljanih skladov dejansko prekaša svoje primerjalne indekse (benchmarke) oziroma pasivne indeksne sklade, je že staro in pogosto zastavljano vprašanje.

V reviji €uro fondsXpress št.25/2008 so se ga lotili po posameznih naložbenih usmeritvah. Opazovali so dva parametra:
  • kolišen del naložb skladov v posamezni kategoriji se pokriva s sestavo primerjalnega indeksa (leva kolona v sosednji sliki - večja številka pomeni večjo podobnost z indeksom); in

• kolikšen odstotek skladov posamezne kategorije prekaša donosnost primerjalnega indeksa (desna kolona - številka pomeni delež skladov, ki so boljši od indeksa)

Bolj presenetljivi del rezultatov je leva kolona, ki kaže, kako malo sestava "aktivnih" delniških skladov (Aktienfonds) odstopa od indeksa. Manj presenetljivo je to, da je indeks najtežje premagati na najbolj likvidnih segmentih trga (blue chipi razvitih trgov), lažje pa je to storiti pri delnicah z nižjo tržno kapitalizacijo in na novih trgih.

Zanimiva je tudi solidna uspešnost pri skladih skladov (Dachfonds) in to za vse tri stopnje tveganosti.

Celoten članek (v nemščini) lahko preberete tukaj.

* zadnji popravek: 30.07.08 13:09

Komentarji uporabnikov
Replika? Pripomba? Še kaj manjka?  (vseh: 56; zadnji: 17.10.09 18:38)  · 
Kot neprijavljen uporabnik - gost - ne morete vpisovati komentarjev.

30.07.08 12:51  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj

Mesečno poročilo - jan 09

Zanimiva je tudi solidna uspešnost pri skladih skladov (Dachfonds) in to za vse tri stopnje tveganosti.
Dobro se drži tudi KD Prvi Izbor, ki je zgoraj (zelena črta) prikazan proti ETF-ju na MSCI World TR EUR (morda črta). En del sicer lahko pripišemo temu, da vlaga tudi na nove trge, ki v omenjenem indeksu niso vsebovani, pa vendarle.

(če kdo najde v Bloombergu kak ETF na MSCI AC World - all countries, se priporočam)
 30.07.08 12:54  skeptikodgovori / citiraj

Zelo zanimive številke, hvala za podatek.

Sem pa spregledal podatek, za kakšno časovno obdobje gre pri teh podatkih.

Sprašujem, ker teorija (OK: John Bogle) uči, da je dolgoročno teh outperformerjev bistveno manj, do caa. 20%.

Seveda pa s svojimvprašanjem ne mislim odkrivati tople vode.
 30.07.08 13:08  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[skeptik]

Sem pa spregledal podatek, za kakšno časovno obdobje gre pri teh podatkih.

Sprašujem, ker teorija (OK: John Bogle) uči, da je dolgoročno teh outperformerjev bistveno manj, do caa. 20%.
Obdobje ni razvidno iz članka, sem ga tudi jaz iskal. Razumno je pričakovati, da se delež outperformerjev z dolžino obdobja zmanjšuje. Celo famozni Bill Miller je po 15 letih zmagovanja zdaj že v precejšnjih težavah.

Was Bill Miller just lucky?

Is Bill Miller toast?
 01.08.08 09:35  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[skeptik]

Recimo ALTA EUROPE je uspešnejši od vseh drugih skladov, omejenih na zahodno Evropo (ki se tržijo pri nas) in tudi od vseh ostalih evropskih (ki imajo lahko notri tudi vzhodno Evropo) razen od Infond €urope (pretežno slovenskih ne štejem zraven).

* zadnji popravek: 01.08.08 09:35
 01.08.08 09:36  skeptikodgovori / citiraj
[sandi]

:: [skeptik]

:: Sprašujem, ker teorija (OK: John Bogle) uči, da je dolgoročno teh outperformerjev bistveno manj, do caa. 20%.

Recimo ALTA EUROPE je uspešnejši od vseh drugih skladov, omejenih na zahodno Evropo (ki se tržijo pri nas) in tudi od vseh ostalih evropskih (ki imajo lahko notri tudi vzhodno Evropo) razen od Infond €urope (pretežno slovenskih ne štejem zraven).

Sam sebi napisati index in se zato imenovati indeksni sklad? OK! Koliko drugih indexnih skladov, ki so slabši od MP pa sledi temu istemu indexu? Dva, trije? Sprašujem.

Ker, če ni konkurence je povsem jasno, da si najboljši (na svojem dvorišču).Končno, saj se primerjaš sam s sabo! Ko govorim in razpravljam o indexnih skladih mislim na sklade, ki sledino splošno znanim indexom (nisem rekel, da je to najboljša rešitev). Nisem pa še slišal, da bi npr. DOW ali S&P imela svoje sklade. Pa pustimo ob strani indexe tistih ameriških finančnih velikanov, ki se prav zdaj tudi kar lepo majejo; pa so njihove indexe tudi prevzeli nekateri drugi upravljalci in se torej lahko primerjajo.

Ali pa je šlo preprosto zato, da se je nekdo spomnil, da bi imponiralo imeti indexni sklad, pa je bilo naknadno ugotovljeno, da je licenčnina predraga, pa smo iznašli svoj index (kar ni čisto nič narobe, da se razumemo, samo z zelo redkimi se lahko primerjaš)?

* zadnji popravek: 01.08.08 09:36
 31.07.08 23:50  MSTANK1odgovori / citiraj
[skeptik]

Sam sebi napisati index in se zato imenovati indeksni sklad? OK! Koliko drugih indexnih skladov, ki so slabši od MP pa sledi temu istemu indexu? Dva, trije? Sprašujem.
Hej, poanta ni v tem kakšen indeks si izbereš, ampak v tem da je kakršenkoli indeks(enkrat na leto spreminjaš) boljši od aktivnega upravljanja(spreminjaš večkrat na leto-glede na to v katerem kolenu čutiš revmo :)

Ali da ti prevedem: ko se enkrat odločiš(npr.za nek indeks) je bolje na tem vztrajati, kot pa vmes spreminjati mnenje. (saj je zato tudi provizija nižja)

Če ti pač MP skladi iz kaj pa vem kakšnega razloga grejo v nos, pa izberi kakšen indeksni sklad od konkuence...
 01.08.08 09:13  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[skeptik]

Sam sebi napisati index in se zato imenovati indeksni sklad?
za konkretno ta indeks bi po moje bolj tezko rekli, da je iz riti potegnjen. sledi zgodovinsko precej znani filozofiji dogs of the dow, le da je v tem primeru dogs of the eurostoxx, je tudi lepo panozno in geografsko razprsen. tako da se mi zdi kar lepo korekten.

kar se tice primerjave,

ne gre za to, da bi bil mpeus boljsi od drugih z istim indeksom. to pac ne more biti, ker je edini s tem indeksom in ne more biti boljsi od samega sebe. gre pa za to, kako se uvrsca znotraj mnozice skladov, ki imajo isto sirse obmocje vlaganja, torej zahodno evropo. in znotraj nje kaze dobro.
 01.08.08 10:57  srconodgovori / citiraj
[sandi]

(če kdo najde v Bloombergu kak ETF na MSCI AC World - all countries, se priporočam)
to ni verjetno to kar iščeš?

http://www.bloomberg.com/apps/quote?tick...
 01.08.08 13:06  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[srcon]

:: [sandi]

:: (če kdo najde v Bloombergu kak ETF na MSCI AC World - all countries, se priporočam)

to ni verjetno to kar iščeš?

Je, hvala. Zdaj iščem še EUR varianto (ta je USD).
 01.08.08 13:12  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
za konkretno ta indeks bi po moje bolj tezko rekli, da je iz riti potegnjen. sledi zgodovinsko precej znani filozofiji dogs of the dow, le da je v tem primeru dogs of the eurostoxx, je tudi lepo panozno in geografsko razprsen. tako da se mi zdi kar lepo korekten.
prospekt krovnega sklada z vključenimi pravili upravljanja (v veljavi od 19.02.2009)

Zeleno je MP-Eurostock, modro je DJ Stoxx 50, oba indeksa brez dividend in v evrih.
 03.08.08 21:29  skeptikodgovori / citiraj

Očitno sem odprl kar zanimivo debato. Ker pa sem bil zdoma žal nisem mogel sproti predebatirati nekaterih stvari, ki mi očitno še zmerom niso jasne. Ker ne bi želel mešati različnih odgovorov, bom povzel vsak odgovor in del, ki mi ni jasen.

Upam, da ne bom preveč obremenjeval foruma in adm-ja vnaprej prosim za razumevanje.
 03.08.08 21:52  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

ni straha, da bi prevec obremenjeval forum :)
 03.08.08 22:52  skeptikodgovori / citiraj
[MSTANK1]

:: Sam sebi napisati index in se zato imenovati indeksni sklad? OK! Koliko drugih indexnih skladov, ki so slabši od MP pa sledi temu istemu indexu? Dva, trije? Sprašujem.

Hej, poanta ni v tem kakšen indeks si izbereš, ampak v tem da je kakršenkoli indeks(enkrat na leto spreminjaš) boljši od aktivnega upravljanja(spreminjaš večkrat na leto-glede na to v katerem kolenu čutiš revmo :)

Ali da ti prevedem: ko se enkrat odločiš(npr.za nek indeks) je bolje na tem vztrajati, kot pa vmes spreminjati mnenje. (saj je zato tudi provizija nižja)

Če ti pač MP skladi iz kaj pa vem kakšnega razloga grejo v nos, pa izberi kakšen indeksni sklad od konkuence...
Sem dojel poanto že brez prijaznega prevoda: sem pač upal, da se ne bomo v tej temi najprej učili velikih tiskanih črk razlik med aktivnimi in pasivnimi vzajemnimi skladi. In sem tudi mislil, da se sam odločiš ali greš v indexni sklad, ne pa da se sklad sam odloča ali bo indexni ali ne.

Naj povem drugače: kako naj vem, da je en indexni sklad boljši od drugega? Tako da primerjamo sklada, ki imata za referenco isti index? Ali pa tako da, primerjamo dva indexna sklada in zanemarimo, kakšne indexe replicirata?

MP skladi me ne zanimajo nič več ali manj kot skladi katerekoli druge domače ali tuje družbe za upravljanje. Nisem tudi nikakršen odvetnik ali razlagalec dejanj kogarkoli.

In tako pridemo do vprašanja stroškov, ki so seveda nižji kot pri aktivno upravljanih skladih. Kako naj torej vem ali so ti "nižji" stroški zares nižji?

Če primerjaš primerljive sklade na to vprašanje z lahkoto dobiš odgovor. In če te primerjave nimaš, kako to oceniti?

03.08.08 23:02  skeptikodgovori / citiraj
[crt]

:: Sam sebi napisati index in se zato imenovati indeksni sklad?

kar se tice primerjave,

ne gre za to, da bi bil mpeus boljsi od drugih z istim indeksom. to pac ne more biti, ker je edini s tem indeksom in ne more biti boljsi od samega sebe. gre pa za to, kako se uvrsca znotraj mnozice skladov, ki imajo isto sirse obmocje vlaganja, torej zahodno evropo. in znotraj nje kaze dobro.
Tega izraza jaz nisem uporabil, ker sem prepričan, da vsak kreator indexa temeljito premisli, kako ga bo oblikoval, saj gre vendarle za njegovo verodostojnost in tudi referenco.

Glede sklicevanja na eurostoxx pa bi si vzel razmislek. Čeprav se mi upira delati reklamo za kogarkoli mislim, da je sklad, ki ga obravnavamo precej daleč od katerega koli navedenega indexa. Sklad ima, čeprav razumem manjšo sestavo in tudi nekatera podjetja, ki jih estoxx ne pozna. Mislim, da zato nista tudi kot skupina primerljive; čeprav se strinjam, da je to (in ta debata) investitorjem prav malo mar :-)
 03.08.08 23:14  skeptikodgovori / citiraj
[sandi]

:: za konkretno ta indeks bi po moje bolj tezko rekli, da je iz riti potegnjen. sledi zgodovinsko precej znani filozofiji dogs of the dow, le da je v tem primeru dogs of the eurostoxx, je tudi lepo panozno in geografsko razprsen. tako da se mi zdi kar lepo korekten.

prospekt krovnega sklada z vključenimi pravili upravljanja (v veljavi od 19.02.2009)

Zeleno je MP-Eurostock, modro je DJ Stoxx 50, oba indeksa brez dividend in v evrih.
Hvala za ta podatek. Sam vidim kar veliko razliko med obema krivuljama, ki imata (če prav razumem) isto izhodiščno točko. In je zaradi tega sklad slabši/boljši od indexa?

Vsem želim prav lepe in TER ugodne počitnice.
 04.08.08 01:06  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[skeptik]

Tega izraza jaz nisem uporabil
katerega?

Glede sklicevanja na eurostoxx pa bi si vzel razmislek. Čeprav se mi upira delati reklamo za kogarkoli mislim, da je sklad, ki ga obravnavamo precej daleč od katerega koli navedenega indexa. Sklad ima, čeprav razumem manjšo sestavo in tudi nekatera podjetja, ki jih estoxx ne pozna. Mislim, da zato nista tudi kot skupina primerljive; čeprav se strinjam, da je to (in ta debata) investitorjem prav malo mar :-)
za eurostoxx se zmeni s sandijem, dejstvo pa je, da oba - eurostoxx in mp-eurostock - zajemata iz enake velike kosare, torej delnic na zahodnoevropskih borzah. to nima nobene zveze z reklamo, to je dejstvo.

po (napacni) logiki, ki jo zgoraj zasledujes, sta "zares" primerljiva samo indeksa / sklada z enako sestavo. kaj pravis, kaksne so lahko razlike med njima?

kar ti sporoca sandijeva slika, je to, da se je kosarica delnic z lastnostmi, kakrsne opredeljuje mpjev indeks, v opazovanem obdobju dobro obnesla v primerjavi s splosno zastavljenim indeksom delnic na istem geografskem obmocju. da je torej bilo znotraj mnozice evropskih delnic smiselno vlagati v delnice velikih podjetij z relativno visoko in zgodovinsko stabilno dividendo. to je vse.

* zadnji popravek: 04.08.08 01:06
 04.08.08 01:06  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[skeptik]

In sem tudi mislil, da se sam odločiš ali greš v indexni sklad, ne pa da se sklad sam odloča ali bo indexni ali ne.
ha?

bistvo indeksnega sklada je v pasivnem pristopu - v tem, da samo sledi neki kosarici, ki je definirana na vnaprej znan nacin. pri tem vloga upravljalca v nasprotju z aktivno upravljanim skladom NI spretna izbira papirjev, temvec izkljucno dobro sledenje tistemu indeksu.

kako je indeks definiran, tj. kako se doloca in kdaj in kako spreminja kosarica delnic, ki ga tvorijo, je seveda dobro pogledati. ker ravno skozi to bos razumel profil nalozb, ki se bodo pojavljale v skladu oziroma jim bo ta sledil.

na svetu je sicer miljauznt raznih indeksov in nobena redkost ni, da se druzba za upravljanje loti konstrukcije novega prav za podlago nekemu novemu skladu. imas zadnje case znj etfjev na to vizo.

stvar je cisto podobna, kot ce bi medvesek pusnik rekel "no mi bomo odprli sklad, ki bo vlagal v delnice velikih evropskih podjetij z dobro dividendno zgodovino in trzno nadpovprecnim dividendnim donosom" - le da so to izvedli na tak nacin, da ne bo upravljalec rocno izbiral znotraj tako opredeljene mnozice, temvec so dolocili kriterije, na podlagi katerih se avtomaticno (brez izrecne volje upravljalca in izbire posameznega papirja) oblikuje kosarica, ki ji ima sklad nalogo slediti (in jo verjetno zato tudi bolj ali manj tudi prav taksno ima v skladu).

Naj povem drugače: kako naj vem, da je en indexni sklad boljši od drugega? Tako da primerjamo sklada, ki imata za referenco isti index? Ali pa tako da, primerjamo dva indexna sklada in zanemarimo, kakšne indexe replicirata?
ce primerjas dva sklada, ki imata za referenco isti indeks, si se vnaprej opredelil, da je zate merilo vsega tocno tisti indeks, "kvaliteto" skladov pa gledas samo se po tem, kako zvesto sledijo temu indeksu.

ce te zanima splosneje neka nalozbena usmeritev (recimo zahodnoevropske delnice, delnice malih podjetij v bogvedi kaksni geografiji, neka panoga...), pa te znotraj tega tipicno zanima, kateri sklad s taksno nalozbeno usmeritvijo ima ugodne karakteristike (tu je iztocnica za podvprasanje :) znotraj mnozice vseh takih (pa ce so indeksni ali ne; da zelis znotraj usmeritve samo indeksne, je pac dodatno skrcenje mnozice).

tako pridemo pocasi do tega, da je nemogoce dobiti dober odgovor, ce postavis slabo (definirano) vprasanje. nemogoce je reci, "kateri sklad je najboljsi", ce nisi opredelil niti tega, znotraj kaksne mnozice niti tega, kaj je to najboljsi.

* zadnji popravek: 04.08.08 01:06
 04.08.08 08:19  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[skeptik]

:: Zeleno je MP-Eurostock, modro je DJ Stoxx 50, oba indeksa brez dividend in v evrih.

Hvala za ta podatek. Sam vidim kar veliko razliko med obema krivuljama, ki imata (če prav razumem) isto izhodiščno točko. In je zaradi tega sklad slabši/boljši od indexa?
Počasi. Tile dve črti zgoraj sta INDEKSA, nobena ni SKLAD. Razlika je nastopila, ker se je podmožica zahodnoevropskih delnic MP-Eurostock v omenjenem obdobju (ki je maksimalno, kar ga Bloomberg prikaže) obnašala bolje kot podmnožica DJ Stoxx 50. Nikjer ne piše, da se v kakem drugem obdobju ne bi obnesla slabše.

Je pa razvidno, da gre za soliden približek tega trga. Kako dobro sklad sledi indeksu, je od zgornjega precej neodvisno vprašanje. Okoli same sestave indeksov pa se da naplesti marsikaj.
 04.08.08 13:36  srconodgovori / citiraj
[sandi]

:: [srcon]

:: :: [sandi]

:: :: (če kdo najde v Bloombergu kak ETF na MSCI AC World - all countries, se priporočam)

::

:: to ni verjetno to kar iščeš?

:: http://www.bloomberg.com/apps/quote?tick...

Je, hvala. Zdaj iščem še EUR varianto (ta je USD).
 04.08.08 13:36  MSTANK1odgovori / citiraj

:: Naj povem drugače: kako naj vem, da je en indexni sklad boljši od drugega? Tako da primerjamo sklada, ki imata za referenco isti index? Ali pa tako da, primerjamo dva indexna sklada in zanemarimo, kakšne indexe replicirata?

[crt]

ce primerjas dva sklada, ki imata za referenco isti indeks, si se vnaprej opredelil, da je zate merilo vsega tocno tisti indeks, "kvaliteto" skladov pa gledas samo se po tem, kako zvesto sledijo temu indeksu.

ce te zanima splosneje neka nalozbena usmeritev (recimo zahodnoevropske delnice, delnice malih podjetij v bogvedi kaksni geografiji, neka panoga...), pa te znotraj tega tipicno zanima, kateri sklad s taksno nalozbeno usmeritvijo ima ugodne karakteristike (tu je iztocnica za podvprasanje :) znotraj mnozice vseh takih (pa ce so indeksni ali ne; da zelis znotraj usmeritve samo indeksne, je pac dodatno skrcenje mnozice).

tako pridemo pocasi do tega, da je nemogoce dobiti dober odgovor, ce postavis slabo (definirano) vprasanje. nemogoce je reci, "kateri sklad je najboljsi", ce nisi opredelil niti tega, znotraj kaksne mnozice niti tega, kaj je to najboljsi.
Res je čas kislih kumaric, pa mogoče paše tudi nekaj teoriziranja, ma bom probu vseeno stvari povedat malo bolj preprosto :)

Kaj zanima nekoga z cashom v delnicah, skladih (aktivnih, pasivnih itd.)?

Zanima ga seveda donos, ker mu: kaj je lepše(miss 200X), boljše(bougše), bolj (teoretično)pravilno itd. ne prinese veliko, razen dviga osveščenosti :)

Zdaj pa kar se tiče indexov oz. delnic, ki ga sestavljajo: vsaj meni se zdi bolj preprosto kupiti indeks za neko področje, kot pa poskušati srečo s posamezno naložbo(če že ne vem katera delnica iz indeksa se bo odrezala najbolje, pa kupim kar vse, da ujamem gibanje nekega naložbenega področja=nekega indeksa).

"To kako je z aktivnim upravljanjem težko preseči (tak) pasiven pristop, pa je tudi naslov te teme(nekomu uspe, mnogim ne: stvar znanja, sreče, itd.?)

Kar pa se tiče MP-EU: vsaj mislim, da gre za enak delež 30 zah.evr.podjetij z visokimi dividendami in tržno kapitalizacijo-bluechipi.

(kar je v bistvu dokaj konzervativno, zato se tudi v "slabih časih" bolje drži...)

Podobna varianta(za področje Balkana) bi bil tudi Probankin indeksni Balkan (mislim da prav tako 30 največjih podjetij iz ex juge), a naj bi zadevo (iz meni neznanih razlogov) opustili?

04.08.08 13:55  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[srcon]

:: :: [srcon]

:: :: :: [sandi]

:: :: :: (če kdo najde v Bloombergu kak ETF na MSCI AC World - all countries, se priporočam)

:: ::

:: :: to ni verjetno to kar iščeš?

:: ::

:: :: http://www.bloomberg.com/apps/quote?tick...

:: Je, hvala. Zdaj iščem še EUR varianto (ta je USD).

Tale po moje ni all countries pač pa developed markets.
 04.08.08 14:15  srconodgovori / citiraj
[sandi]

:: http://www.bloomberg.com/apps/quote?tick...
Tale po moje ni all countries pač pa developed markets.
res je... thx pa sori
 04.08.08 21:19  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[MSTANK1]

Kaj zanima nekoga z cashom v delnicah, skladih (aktivnih, pasivnih itd.)?

Zanima ga seveda donos, ker mu: kaj je lepše(miss 200X), boljše(bougše), bolj (teoretično)pravilno itd. ne prinese veliko, razen dviga osveščenosti :)
no, to ne drzi. to samo pomeni, da taksen vlagatelj kot merilo, kaj je "boljse" in "prav", pac jemlje samo donos. kar je malo posevno glede na to, da vseeno ne bi bilo slabo misliti vsaj se na nihajnost.

verjamem pa, da je v sloveniji enodimenzionalnih na tone in da jim je tudi tezko razlozit, zakaj bi sploh karkoli drugega gledali, kot tudi, v cem je razlika med preteklostjo in prihodnostjo :)
 04.08.08 23:42  skeptikodgovori / citiraj

"za konkretno ta indeks bi po moje bolj tezko rekli, da je iz riti potegnjen."

Na ta izraz sem mislil.

Primerjati primerljive (indexne) sklade? Edino glede stroškov, ki jih ustvari sklad; bi rekel. Ali pa če, nek upravljalec uporabi drugačna razmerja istega sestava tega indexa. To bi bilo v glavnem vse kar se da; in v tem tudi razumem smisel tovrstnih skladov. Da imaš upravljalca na očeh, da ti ne bluzi naokrog z nekimi nakupi, ki so lahko potencialno zelo dobri ali slabi.

In mislim, da smo s tem odgovorom in naslednjim na moje razpredanje, naredili lep krog; saj še pomnimo, očitno je bil prvi članek precej nepopolen in za koga morebiti celo zavajujoč. Če prav mi je bil očitan

"tako pridemo pocasi do tega, da je nemogoce dobiti dober odgovor, ce postavis slabo (definirano) vprasanje. nemogoce je reci, "kateri sklad je najboljsi", ce nisi opredelil niti tega, znotraj kaksne mnozice niti tega, kaj je to najboljsi."

mislim, da sem po ovinku dobil prav odgovor na to vprašanje. Sem pač staromoden in primerjam le npr. S&P 500 indexne sklade med sabo (ali pa seveda tudi druge indexe), ne primerjam pa dveh indexnih skladov, ki imata za osnovo podobne indexe.

05.08.08 01:42  MSTANK1odgovori / citiraj
[crt]

:: [MSTANK1]

:: Kaj zanima nekoga z cashom v delnicah, skladih (aktivnih, pasivnih itd.)?

:: Zanima ga seveda donos, ker mu: kaj je lepše(miss 200X), boljše(bougše), bolj (teoretično)pravilno itd. ne prinese veliko, razen dviga osveščenosti :)

[crt]

no, to ne drzi. to samo pomeni, da taksen vlagatelj kot merilo, kaj je "boljse" in "prav", pac jemlje samo donos. kar je malo posevno glede na to, da vseeno ne bi bilo slabo misliti vsaj se na nihajnost.
Nisem hotel preveč teorizirati: kot donos je mišljeno dejanski donos, ko(če)si zadevo prodal.

Seveda je važno tudi nihanje, medtem ko zadevo še imaš. Kaj pa vem za miren spanec/adrenalin/špekulacije-lovljenje dna,..., odvisno od tvojega karakterja :)

verjamem pa, da je v sloveniji enodimenzionalnih na tone in da jim je tudi tezko razlozit, zakaj bi sploh karkoli drugega gledali, kot tudi, v cem je razlika med preteklostjo in prihodnostjo :)
Tak pač mamo: lahko to imenuješ enodimenzionalnost, omejenost, zabitost ali kakorkoli že misliš, da lepše zveni...(a stvari pač ne boš spremenil)

(meni se zdi, da gre bolj za tehtnico, ki (v vsakem trenutku)vaga na eni strani pohlep in na drugi strani strah)

Preteklost, prihodnost...kokoš, jajce...kaj je bilo, kaj bo :)

Šalo na stran: važno je, da v (nekem trenutku)sedanjosti(ob tebi zadostnih zaslužkih)obrzdaš pohlep oz.prisluhneš strahu, pobereš žetone z mize in rečeš: me je veselilo, ma so tud še kakšne bolj zabavne/pomembne stvari v življenju...pa do naslednjič, ko(če)si premislim :)

* zadnji popravek: 05.08.08 01:42
 05.08.08 09:47  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[MSTANK1]

Nisem hotel preveč teorizirati: kot donos je mišljeno dejanski donos, ko(če)si zadevo prodal.

Seveda je važno tudi nihanje, medtem ko zadevo še imaš. Kaj pa vem za miren spanec/adrenalin/špekulacije-lovljenje dna,..., odvisno od tvojega karakterja :)
nihanje je vazno ravno zaradi pomena za to, kaksen bo donos takrat, ko bos prodal. ker ce imas na primer mesecne izplene +5%, -30%, +50%, -25%, +45%, +15%, -35% in je to normalno vedenje nalozbenega podrocja, potem se ti roko na srce tudi sanja ne, kaj bi mogoce lahko pricakoval, ker pojem "povprecje" povsem zbledi glede na to, kako je razmetan.

:: verjamem pa, da je v sloveniji enodimenzionalnih na tone in da jim je tudi tezko razlozit, zakaj bi sploh karkoli drugega gledali, kot tudi, v cem je razlika med preteklostjo in prihodnostjo :)

Tak pač mamo: lahko to imenuješ enodimenzionalnost, omejenost, zabitost ali kakorkoli že misliš, da lepše zveni...(a stvari pač ne boš spremenil)
absolutno, o prevzgoji ljudstva sploh ne govorim, ker je to povsem nerealen pojem. to lahko prinese sele vec deset let cim bolj raznolikih izkusenj.

Šalo na stran: važno je, da v (nekem trenutku)sedanjosti(ob tebi zadostnih zaslužkih)obrzdaš pohlep oz.prisluhneš strahu, pobereš žetone z mize in rečeš: me je veselilo, ma so tud še kakšne bolj zabavne/pomembne stvari v življenju...pa do naslednjič, ko(če)si premislim :)
tocno tako. in tega ogromen del publike ne zmore, pozna samo razlicno glasne odtenke "kupi" (kaj sele, da bi bilo jasno, da kdaj pa kdaj je pa najboljse sploh ne investirati). v bizarnost gre to takrat, ko slisis "ja to pa nekdo prodaja samo zato, da bo kupil" -- ko clovek celo pojma "prodati" ne zna razumeti drugace kot v kontekstu "kupiti" :)
 05.08.08 09:50  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[crt]

absolutno, o prevzgoji ljudstva sploh ne govorim, ker je to povsem nerealen pojem. to lahko prinese sele vec deset let cim bolj raznolikih izkusenj.
--o prevzgoji, ki se kljub burnemu dogajanju sploh ne dogaja

http://denarnisupermarket.vzajemci.com/f...
 05.08.08 09:52  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[skeptik]

Primerjati primerljive (indexne) sklade? Edino glede stroškov, ki jih ustvari sklad; bi rekel. Ali pa če, nek upravljalec uporabi drugačna razmerja istega sestava tega indexa. To bi bilo v glavnem vse kar se da; in v tem tudi razumem smisel tovrstnih skladov. Da imaš upravljalca na očeh, da ti ne bluzi naokrog z nekimi nakupi, ki so lahko potencialno zelo dobri ali slabi.
indeksne sklade, katerih benchmark je isti indeks, lahko primerjas predvsem po tem, kako dobro vep sledi gibanju indeksa. kajti to je prvi in edini smisel tega, da gre za indeksni sklad. VENDAR ni tako zelo pogosto, da vlagatelj najprej rece "moj cilj je imeti indeksni sklad za indeks X, no zdaj pa poglejmo, kateri se ga najlepse drzi".

indeksne sklade, katerih benchmark NI isti indeks, lahko primerjas v kontekstu vseh skladov (tako indeksnih kot ne), ki pokrivajo neko nalozbeno obmocje, CE je to tvoj kontekst investiranja -- torej "zelim sklad za podrocje X". kar je tipicno dalec bolj pogosto kot pa tisto v prejsnjem odstavku.

In mislim, da smo s tem odgovorom in naslednjim na moje razpredanje, naredili lep krog; saj še pomnimo, očitno je bil prvi članek precej nepopolen in za koga morebiti celo zavajujoč.
??? zavajajoc ?? v cem?

mislim, da sem po ovinku dobil prav odgovor na to vprašanje. Sem pač staromoden in primerjam le npr. S&P 500 indexne sklade med sabo (ali pa seveda tudi druge indexe), ne primerjam pa dveh indexnih skladov, ki imata za osnovo podobne indexe.
sorry, po pravkar prebranem mi je se manj kot sprva jasno, kaj si sploh predstavljas kot odprto vprasanje in kaksen odgovor da si baje nanj dobil.
 05.08.08 14:24  skeptikodgovori / citiraj

Primerjava indexsnih skladov v kontekstu področja/usmeritve. Ja, OK, seveda sprejemam to. Tudi sam zase, ko se odločam delam po tem principu, jasno.

Zavajujoč? Ker nima časovnice. Seveda verjamem v točnost table (na samem začetku tegale celotnega razpredanja) ampak v osnovi me zanima, ali gre za podatke za 1 mesec/leto, ali pa za kaj več. Samo to, nobenega drugega nezrečenega vprašanja.

Kaj si sploh predstavljaš kot odprto vprašanje ... ... ... No, kar se meme tiče, bi razpravo lahko zaključili že z adm odgovorom 30. 7. Ker je odgovorjeno jasno in glasno. In potem se pojavi omemba (nič krivega) MP sklada in razlaga abecede indexnega vlaganja in zato mislim, da smo sedaj to zelo specifično vprašanje izčrpali; "da sem dobil pravi odgovor" še z vsebinskega, ne samo časovnega pogleda na indexno vlaganje; tisto klasično, ki je dosegljivo že od samega začetka razmaha mode vlaganj v vzajemne sklade (recimo tam nekje okrog 80 tih, da pojasnim sam, da ne bo zopet kakšen razlagalec začel pojasnjevati od kdaj so ti skladi in da mogoče ne ravno od prav samega začetka sveta).
 06.08.08 09:49  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[skeptik]

Zavajujoč? Ker nima časovnice. Seveda verjamem v točnost table (na samem začetku tegale celotnega razpredanja) ampak v osnovi me zanima, ali gre za podatke za 1 mesec/leto, ali pa za kaj več.
Tule je intervju z možakarjem, ki je delal to analizo.

Tule je povzetek rezultatov te analize, iz katerega je razvidno, da gre za triletno obdobje. Dobro je, da si drezal, tako da smo zdaj našli še ta manjkajoči podatek.

* zadnji popravek: 06.08.08 09:49
 06.08.08 09:14  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[skeptik]

Zavajujoč? Ker nima časovnice. Seveda verjamem v točnost table (na samem začetku tegale celotnega razpredanja) ampak v osnovi me zanima, ali gre za podatke za 1 mesec/leto, ali pa za kaj več.
potem je lahko kvecjemu pomanjkljiv, ne pa zavajajoc.
 06.08.08 17:58  skeptikodgovori / citiraj
[crt]

:: Zavajujoč? Ker nima časovnice. Seveda verjamem v točnost table (na samem začetku tegale celotnega razpredanja) ampak v osnovi me zanima, ali gre za podatke za 1 mesec/leto, ali pa za kaj več.

potem je lahko kvecjemu pomanjkljiv, ne pa zavajajoc.
Pojdimo od začetka: zapisal sem "za koga morebiti celo zavajujoč". In če se lepše sliši, se strinjam, da je bil zavajujoč ker je bil pomanjkljiv. (Je pa jasno, da ta trditev sedaj ne velja več.)

Adm-ji ste nas pač razvadili s kvalitetnimi informacijami in razmišljanjem z zdravo pametjo in tako sem navajen razpredati od tu naprej. O ostalem pa sem že pisal včeraj v odstavku o "odprtem vprašanju".
 07.08.08 10:45  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[skeptik]

Pojdimo od začetka: zapisal sem "za koga morebiti celo zavajujoč". In če se lepše sliši, se strinjam, da je bil zavajujoč ker je bil pomanjkljiv.
s tem se tezko strinjas, ker to ni moja teza. lahko pa sam to trdis.

kako tocno je bil zavajajoc zaradi tega, ker je bil pomanjkljiv? v kaksno napacno ugotovitev naj bi bralca peljal?
 07.08.08 14:03  MSTANK1odgovori / citiraj

To temo bi lahko počasi preimenovali v:

Bolj trmasti od indeksov :)

07.08.08 18:53  slaveceruodgovori / citiraj

Na vse to bi dodal samo to da je pri izbiri indeksnih skadov zelo pomembno kakšni so stroški obratovanja le teh. Ena od tez Bogla o indeksinih skladov je da vse kar je večje od 0,9 % stroška obratovanja indekskega sklada je preveliko, za ta tip sklada. Drugače je pa čas primerjave nekega indeksnega sklada s samim indeksom, ki naj bi mu sledil premajhna (tri leta za nek indeksni sklad, ki še ni preživel nobenega medveda ne predstavlja nobene verodostojnosti o uspešnosti tega sklada.
 13.08.08 11:34  Rosinantodgovori / citiraj

Nekaj mesecev je že od najave Probankinega indeksa 'Agraria Index'

http://www.financna-tocka.si/text.php?id...

Na njihovi strani nobene omembe. Se kaj dogaja/bo zgodilo?
 13.08.08 11:36  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

ja saj sprejemajo vplacila

http://www.financna-tocka.si/skladi.php?...
 13.08.08 11:38  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

ne kotira pa se na borzi, ker ni bilo dovolj vplacil
 16.10.09 11:06  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj

kdpi-1255683882.png

Še vedno več kot solidno: KD Prvi Izbor proti ETF-ju na MSCI World EUR.
 16.10.09 13:36  _7tom1jaodgovori / citiraj

Se ti zdi MSCI world primeren benchmark za prvi izbor ? Imaš mogoče sestavo za MSCI ?

Poleg tega mi je zanimivo, da je sestava prvega izbora sestavljena samo iz drugih fundov, kar pomeni dvojne stroške.
 16.10.09 13:55  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[7tom1ja]

Se ti zdi MSCI world primeren benchmark za prvi izbor ? Imaš mogoče sestavo za MSCI ?
--da, ker je to target tega sklada od vsega zacetka. performance v primerjavi z msci pa se poskusa delati z odstopanjem od tega v visini x odstotkov

Poleg tega mi je zanimivo, da je sestava prvega izbora sestavljena samo iz drugih fundov, kar pomeni dvojne stroške.
--drzi le delno. pri izboru skladov se isce taksne, ki so se ze izkazali s performance in take, kjer so stroski glede na velikost sklada cim nizji oz. je sklad na koncu leta glede na prilive delezen vracila vstopnih stroskov (govorim vsaj kako je bilo pred leti, ko sem bil zraven pri tem skladu)
 16.10.09 14:01  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[7tom1ja]

pomeni, samo je ze v vepu, tako da ce vseeno pride tole zgoraj, kul.
 16.10.09 14:06  _7tom1jaodgovori / citiraj

Vem, da so v ZDA močno kritizirali ta novi hedge fund ETF, ker je ravno tako vlagal samo v druge funde zaradi dvojnih stroškov; drugače pa hvala za info.
 16.10.09 14:13  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

--ja ce bi samo slepo sledil benchmarku bi se dvojni stroski mocno poznali. pri malo bolj aktivnem upravljanju in dovolj dobrem izboru skladov pa je rezultat lahko tu
 16.10.09 15:15  alonsoodgovori / citiraj

Pohvalil bi delo upravljalcev PS ŽIVA, letos rasturajo, očitno velja, da dzu z malo skladov je upravljalec, dzu z veliko skladov pa zbiralec, no ne vedno.
 16.10.09 15:33  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

--pojdi na obisk in se prepricaj kdo je kdo
 16.10.09 16:48  alonsoodgovori / citiraj

ne vem, če bi me sprejeli...
 16.10.09 16:55  alonsoodgovori / citiraj

če so majhni napram KD, še ne pomeni, da so nesposobni, vsaj pri PS Živa so se izkazali, so v koraku s KD prvim izborom
 16.10.09 18:59  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[7tom1ja]

Malo boljši bi bil MSCI AC World, kajti Prvi izbor ima Indijo in Kitajsko, ki ju v DM verziji indeksa ni, vendar žal v Bloombergu še vedno ne najdem ETFja, vezanega na MSCI AC World v evrih.
 16.10.09 19:08  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[alonso]

Pohvalil bi delo upravljalcev PS ŽIVA, letos rasturajo
to odkar dobivajo subvencijo za skrajsan delovni cas ;)

16.10.09 20:36  alonsoodgovori / citiraj

Zdaj ne vem, a admini veste kaj o PSP dzu slabega pa nočete povedati, ali se malo hecate-resno sprašujem, če me spomin ne vara, je eden od adminov bil upravljalec tam ali se motim?
 16.10.09 21:39  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[alonso]

ne vem, če bi me sprejeli...
--zakaj pa ne. se nisem slisal, da bi kaksen dzu zavrnil vlagatelja ali potencialnega vlagatelje

drugace pa, konkurenca na vseh podrocjih je vedno dobrodosla
 16.10.09 21:40  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[alonso]

Zdaj ne vem, a admini veste kaj o PSP dzu slabega pa nočete povedati, ali se malo hecate-resno sprašujem, če me spomin ne vara, je eden od adminov bil upravljalec tam ali se motim?
moje glede subvencij se nanasa na dejstvo, da so primorski skladi prejemnik subvencije za skrajsani delovni cas - je bilo javno objavljeno. http://www.finance.si/254964

dalje drugi.

17.10.09 12:16  alonsoodgovori / citiraj

No tega nisem vedel, deluje zelo smešno, sam v Živi pa imajo cca 50M eurov v upravljanju, tudi net stranica deluje kot, da jih 5 dela vse skupaj. Na prvo žogo delujejo neresno.
 17.10.09 13:15  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[alonso]

...v Živi pa imajo cca 50M eurov v upravljanju..
--popravek, v zivi je 6,7 mio EUR, v preoblikovani modri liniji pa 45,2 mio EUR.

kaj je kdo in kaksen pa se vsak vlagatelj sam odloca. konec koncev je mio moznih strategij in vsak naj bi se odlocil za dzu kjer mu ta strategija lezi oz za dzu, ki ima kaksne druge storitve ipd ki mu najbolj ustrezajo
 17.10.09 18:38  alonsoodgovori / citiraj

Ja res je, gledal sem polletno poročilo za vse sklade skupaj-53,8M eur.

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>