Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 13:56
-0,44 %
8.746,26
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 12:55
-3,43 %
1.411,15
SI 06.12
0,12 %
905,61
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Iskali ste objavo št. 40156... najdena v temi Komentar kredita

Seznam forumov  >  Banke  >  Komentar kredita

Bančno varčevanje, bančne storitve, obrestne mere, NSVS ...

Iščem prvo neprebrano sporočilo v tej temi... najdeno na strani 1

Iskali ste objavo št. 40156... najdena na strani 2

Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 57   stran:  prva | < | 1 | 2
#39655 (odg: #39650 mikimaus)  24.07.08 22:41  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[mikimaus]

Ko zamenjaš iz ene valute(CHF) nazaj v drugo(EUR) verjetno menjaš zato ker zate ni več najbolj ugodno. Zamenjaš pa celoten kredit po recimo temu "neugodnem tečaju" in ne samo en manšji znesek, ko si ga vajen pri odplačevanju obroka. Tako da ni vse tko super kot zgleda. Za nazaj je škoda narejena.
ja, predvsem bi bilo dobro imet nekaj skromnosti glede razlikovanja med preteklostjo in prihodnostjo.

ko enkrat ugotovis, da nekaj se je pa premaknilo, se je (ocitno) ze premaknilo, posledice so ze tu, predvsem pa ta premik ni nujno kakrsnakoli napoved za to, kako bo slo pa naprej.

nakar valjda postanes kao zvit in kao vnaprej ukrepas... imas kao obcutek, sistem, ali pa bognedaj ugledne strokovnjake... in dodobra odkrijes resnico v prejsnjem odstavku :)

skratka ne se zanasat, da ce imas moznost saltanja, da ja saj potem je pa vse kul. to je tak zelo idealisticen pogled.
#39657  25.07.08 07:12  razlog001odgovori / citiraj  |  shramba  

Glede menjave valut je stvar jasna, da se preracuna po stanju ki je v tistem trenutku, ki sigurno ni roznato, ce smo se odlocili zamenjat. Tako je lahko vsa skoda valutnega tveganja ze povzrocena, z menjavo ne dosezemo nic, razen dodatne stroske in delo, pa se mogoce (no tu je tisto tveganje) poslabsamo zadevo, ce se nam je menjava ponesrecila in nenadoma libor spet postane ugodnejsi...

A se lahko kdo javi s konkratnim primerom kredita na osnovi euribor prosim?

Pa da primerjamo
#39662 (odg: #39655 crt)  25.07.08 10:31  dzordzodgovori / citiraj  |  shramba  
[crt]

:: [mikimaus]

:: Ko zamenjaš iz ene valute(CHF) nazaj v drugo(EUR) verjetno menjaš zato ker zate ni več najbolj ugodno. Zamenjaš pa celoten kredit po recimo temu "neugodnem tečaju" in ne samo en manšji znesek, ko si ga vajen pri odplačevanju obroka. Tako da ni vse tko super kot zgleda. Za nazaj je škoda narejena.

ja, predvsem bi bilo dobro imet nekaj skromnosti glede razlikovanja med preteklostjo in prihodnostjo.

ko enkrat ugotovis, da nekaj se je pa premaknilo, se je (ocitno) ze premaknilo, posledice so ze tu, predvsem pa ta premik ni nujno kakrsnakoli napoved za to, kako bo slo pa naprej.

nakar valjda postanes kao zvit in kao vnaprej ukrepas... imas kao obcutek, sistem, ali pa bognedaj ugledne strokovnjake... in dodobra odkrijes resnico v prejsnjem odstavku :)

skratka ne se zanasat, da ce imas moznost saltanja, da ja saj potem je pa vse kul. to je tak zelo idealisticen pogled.
mislim, da glede te menjave pa res malo preveč kompliciramo. jaz osebno bi se za menjavo res odločil le v primeru, ko bi CHF močno zrasel in bi se libor zaradi tega bistveno spremenil, kar bi pomenilo bistveno višji obrok kot pri euriboru. in še to le v primeru, da bi se pričakolvalo, da bo takšno razmerje nekaj časa trajalo (pa, prosim, ne filozofirajmo spet, kako nikoli ne vemo, kaj bo, to je tako ali tako jasno, ampak vseeno so neke stvari bolj verjetne od drugih, sicer te spletne strani, borze, bank itd. ne bi bilo). scenariji, pred katerimi svari črt, ko bi menjaval z libora na euribor vsakih nekaj mesecev, so po moje popolnoma neživljenjski in jih v praksi ne uporablja nihče. tudi valutna razmerja "običajno" ne nihajo v tako velikem razponu iz dneva v dan ali celo iz meseca v mesec, da bi bilo smiselno zaradi tega spreminjat celoten kredit. libor je npr. bistveno ugodnejši od euribora že zadnjih 5 let kljub zloveščim napovedim strokovnjakov, da bog ne daj jemati kredit, vezan na libor (jasno je, da za naprej ne ve nihče). to možnost brezplačne menjave z liborja na euribor sem pač omenil kot dobrodošlo določbo pogodbe, ki nič ne škodi, tudi če je ne uporabiš nikoli. v primeru, da jo, pa imaš možnost to storiti brezplačno, in ker ne gre za hipotekarni kredit, pri menjavi tudi odpadejo stroški notarja.

hvala še enkrat za vse komentarje, se še priporočam!

LP
#39665  25.07.08 11:18  _JanezTKodgovori / citiraj  |  shramba  

Sam bi k brezplačni menjavi dodal, da je precej zavajajoča.

Saj ste že tudi drugi napisali - za naprej ne veš.

In pa strošek spremembe kredita (zaradi zmanjšanje kredita ali zamenjava valute) je minimalen napram celotnemu kreditu in pa vaalutni menjavi. V mojem primeru mi zamenjava ali poplačilo ne pride za en obrok. Vsako leto pa pri sedanjem stanju (Libor) prihranim za en obrok in pol do dva (odvisno od menjalnega tečaja in OM).

Vse je stvar računice in malo igranja v excelu, koliko te zadeva pride in kaj vse se mora spremeniti.

Še to - ko menjaš valuto je obvezno potrebno upoštevati tudi valutno menjavo, kar zopet poslabša tvoje stanje in je razlog več, da ne menjaš (tega ti na banki ne povejo!).

Saj ko sem vzel kredit sem bil takoj ob dva obroka samo zaradi menjave valute. In pri vsakem obroku se menjalni tečaj zopet upošteva.

Tako, da na koncu ni z Liborjem vse tako rožnato, sploh ker ne veš, kaj v prihodnosti prinaša razmerje €/CHF.
#39666 (odg: #39606 crt)  25.07.08 12:01  blinkodgovori / citiraj  |  shramba  
[crt]

:: [razlog001]

::Saj ce se situacija obrne, pa obstaja celo moznost brezplacne spremembe (razen ce je tu haklc) v euribor, zakaj bi potem bilo bolj tvegano? Vse kar je potrebno, mora clovek spremljat zadeve na tem podrocju.

se enkrat... ce ves, kaksni bodo premiki valut v prihodnje, potem je vse ok.

vendar tega ne ves.

kar potem lahko v praksi zgleda takole:

- uh moj ne-eur je zrasel, sranje, grem hitro saltat v eur

- ja zdaj je pa padel, sranje, grem saltat nazaj iz eur v ne-eur

- fak zdaj je pa zrasel, ...

- o pada, ...

- meni se pa zdi da zdaj bo pa zrasel, pa bom preventivno saltat

- hm zajebal sem, ...

nakar je vprasanje, a) kako pogosto lahko menjas, b) kdaj se te banka navelica (in ti zaracuna ali odpove to opcijo).

Tole je pa zelo drago igranje s Forexom :)
#39670 (odg: #39662 dzordz)  25.07.08 15:04  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[dzordz]

libor je npr. bistveno ugodnejši od euribora že zadnjih 5 let kljub zloveščim napovedim strokovnjakov, da bog ne daj jemati kredit, vezan na libor
se enkrat... ne gre za obrestno mero kot tako, gre predvsem za valuto. tukaj pa so mozni veliki in tudi hitri premiki. imeti stroske (kredita) v valuti, ki se razlikuje od valute prihodkov, je spekulativna devizna pozicija. ne glede na to, kolikokrat se pridusas "pa saj imam samo kredit". in to dodatno tveganje se lahko realizira ne glede na to, kolikokrat zatrdis "ja saj doslej se pa ni".
#39671 (odg: #39666 blink)  25.07.08 15:04  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[blink]

Tole je pa zelo drago igranje s Forexom :)
tocno tako.
#39686  25.07.08 17:08  Partizanodgovori / citiraj  |  shramba  

Bi se strinjal v popolnosti z dzordzom ter dodal še, kaj za enega boga ti je treba plačevat za enako storitev 100€ na mesec več, če lahko dobiš le-to ceneje?

#39869 (odg: #39575 X418)  31.07.08 13:09  sasitiodgovori / citiraj  |  shramba  
[X418]

Papala ga bo inflacija le, če bodo tvoji prihodki naraščali enako kot inflacija. V naspotnem primeru bo inflacija papala kreditojemalca.

Moje osebno mnenje je, da če gre za tvojo prvo nepremičnino, v kateri boš bival, je ta kredit povsem OK. Ker nekaj čakati v zvezi z obrestnimi merami običjano v takšnih situacijah nima smisla - ker življenje teče, kredit se da pa vedno predčasno poplačati z drugim ugodnejšim če pride mimo.
Če raste cena stvari, za katero je bil vzet kredit, letno z večjo stopnjo kot je obrestna mera, potem ti inflacija papa kredit tudi v primeru, da dohodki ostanejo nespremenjeni. Seveda je to hipotetično in trenutno na področju nepremičnin v Skloveniji precej nerealno, vendar teoretično je možno.

Se pa sprašujem, kako si upajo banke dati kredit s FOM za obdobje 20 let!? Vemo, da se lahko v 20ih letih marsikaj spremeni, možna je tudi tako visoka inflacija, da si mora banka sposojati denar po višji OM kot ga je recimo pred časom dala kot kredit po fiksni OM. Lahko pride celo do stečaja...

* zadnji popravek: 31.07.08 13:09
#39873 (odg: #39869 sasiti)  31.07.08 13:27  matevzsodgovori / citiraj  |  shramba  
[sasiti]

Se pa sprašujem, kako si upajo banke dati kredit s FOM za obdobje 20 let!? Vemo, da se lahko v 20ih letih marsikaj spremeni, možna je tudi tako visoka inflacija, da si mora banka sposojati denar po višji OM kot ga je recimo pred časom dala kot kredit po fiksni OM. Lahko pride celo do stečaja...
Banke se zelo poglobljeno ukvarjajo z obrestnim tvegnjem, to je da je na aktivi obrestna mera spremenljiva v drugačnih obdobjih kot na pasivi. Vendar pa je treba pri tem gledat celotno bilanco banke:

Banke imajo zelo veliko vpoglednih vlog, ki so stabilne- de facto dolgoročne - z obrestnimi merami blizu 0 in ki se ne spreminjajo bistveno.

Banke imajo tudi na pasivi možnost fiksirati obrestne mere. Bodisi z izdajo takšnih instrumentov bodisi z izvedenimi instrumenti (obrestne zamenjave - interest rate swap).

Tako da ni treba skrbeti za banke :)
#39878 (odg: #39873 matevzs)  31.07.08 13:42  andrejcc (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

"Tako da ni treba skrbeti za banke :)"

vse kar pravis naj bi pocele. ali res to pocnejo pa je drugo vprasanje. primer modrega varcevanja pri nlb pred leti ze nekaj govori o tem kaj res pocnejo
#39961 (odg: #39657 razlog001)  02.08.08 10:41  damianodgovori / citiraj  |  shramba  
[razlog001]

A se lahko kdo javi s konkratnim primerom kredita na osnovi euribor prosim?

Pa da primerjamo
Pri isti banki zgleda ponudba 100.000€ za 240 mesecev takole:

12 mesecni EURIBOR +1,6% (5,38%)

letna obrestna mera 6,98%

anuiteta 779,92€

efektivna obrestna mera 7,32%

oziroma

12 mesecni LIBOR CHF

letna obrestna mera 4,81%

anuiteta 650,46€

efektivna obrestna mera 5,00%
#40004 (odg: #39686 Partizan)  04.08.08 18:04  sitraderodgovori / citiraj  |  shramba  
[Partizan]

Bi se strinjal v popolnosti z dzordzom ter dodal še, kaj za enega boga ti je treba plačevat za enako storitev 100€ na mesec več, če lahko dobiš le-to ceneje?

Verjetno je tudi možen scenarij in lahko v kratkem karnaekrat 100€ dražja storitev postane 200€ cenejša...

* zadnji popravek: 04.08.08 18:04
#40142 (odg: #39961 damian)  07.08.08 14:01  _peromanodgovori / citiraj  |  shramba  

Zanimiva tema, prilagam par svojih izkušenj:

Pred cca. 2 mesecema sem iskal ponudbe za stanovanjski kredit.

Najugodnejša ponujena varianta za 80.000 EUR kredit (pri 100.000 EUR stanovanjskem poslu):

LIBOR CHF 6m+1,35%

ampak je treba biti pozoren tudi na skrite dodatne stroške:

tečaj pri izplačilu kredita (referenčni BS, podjetniški, kak drug?)

tečaj pri plačilu obrokov (enako kot zgoraj)

saj sem pri drugih bankah dobil naprimer LIBOR CHF + 1,5% pa je bil znesek obroka v EUR skoraj povsem enak kot pri "najugodnejšem" ponudniku.

Brezplačno celotno poplačilo za fizične osebe je predpisano z zakonom, izboriti se je treba predvsem za brezplačno DELNO predčasno poplačilo (npr. plačaš 100 ali 500 EUR več, kot je obrok in zato nimaš stroškov).

Predvsem sem obiskoval poslovalnice avstrijskih oz. tujih bank.

Večinoma je zahtevana garancija hipoteka na kupljeno stanovanje. Res pa, da nisem iskal možnosti poroštva, kar se mi je zdelo nesmiselno z vidika, da potem obremenjujem še svojega partnerja, ki bi potem bil nesposoben najemati drug kredit, ker bi bil porok že temu kreditu.

Če se dobro spomnim, so mi na Banki Koper ponujali EURIBOR + 0,9% vendar z določenimi pogoji glede odprtja računa in uporabo določenih storitev, če kdo išče konkretno kredit na EURIBOR.

Še en IMHO nasvet: vedno vzemite kredit z manjšim obrokom, kot pa ste ga sposobni plačevati in potem plačujte brez dod. stroškov več kot je sam obrok (v okviru zmožnosti), saj v roku 10,15,20 let nikoli ne veste ali boste potrebovali še kak kredit (pa boste zaradi visokega mes. obroka obremenjeni že do maximuma).

#40151 (odg: #40004 sitrader)  07.08.08 17:40  Partizanodgovori / citiraj  |  shramba  

Po moje je trenutno in bo tudi v prihodnje Euro zona precej bolj na udaru inflatornih gibanj kot pa Švica. Tako, da kaj kmalu se to zagotovo ne bo zgodilo.
#40152  07.08.08 17:43  alonsoodgovori / citiraj  |  shramba  

najel sem pred 3 leti in pol kredit v CHF, pogledal sem obdobja nazaj (od leta 1995) koliko je bil chf proti eur največ vreden, eur/chf 1.45 (kriza leto okoli 2002), sedaj je nekje 1.63, srečo sem imel, da je takrat ko sem jaz jemal kredit chf dosti visok mislim, da nekje 1.52. Torej kredit chf se definitvno splača, ko je chf visok, zaradi tega ker je potem tvoja skupna številka koliko chfjev moraš odplačati manjša, kot pa bi bila ko je chf nizek, ter imaš maneverski prostor, če chf raste. Sedaj je vrednost chfja prot eur dosti nizka, torej po mojem mnenju neugodno, ker slej ko prej bo zrastel in potem se to pozna na obroku. Razumem pa , da nekdo ni v situaciji, da čaka ugodne razmere.
#40155 (odg: #40151 Partizan)  07.08.08 18:28  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[Partizan]

Po moje je trenutno in bo tudi v prihodnje Euro zona precej bolj na udaru inflatornih gibanj kot pa Švica. Tako, da kaj kmalu se to zagotovo ne bo zgodilo.
od oktobra do aprila so lahko imetniki chf kreditov z eur prihodki kar svicali (valuti primerno :), pa verjetno ni bilo kaksne hude razlike v inflatorni sliki vs. danes.

http://www.ecb.int/stats/exchange/eurofx...
#40156 (odg: #40155 crt)  07.08.08 18:34  Partizanodgovori / citiraj  |  shramba  

so pa niso... medletna razlika -0.76%, vmes pa rast in padec
#40157 (odg: #40156 Partizan)  07.08.08 18:40  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[Partizan]

so pa niso... medletna razlika -0.76%, vmes pa rast in padec
izrecno pravim od oktobra do aprila.
#40166  07.08.08 22:01  alonsoodgovori / citiraj  |  shramba  

tisti, ki je vzel kredit oktobra 2007 je med marcem in aprilom orng švical, zato pa pravim v kredit s chfjem, ko je chf na visoki vrednosti, ker vrednost 1.68 je mislim, da max nizko za chf zadnjih 10 let.
#40167 (odg: #40166 alonso)  07.08.08 22:40  Partizanodgovori / citiraj  |  shramba  

in koliko več je potem taka oseba plačevala kredit v primerjavi, da bi ga vzela preko Euribora???

ker je bojda tako strašno švicala...
#40179  08.08.08 09:09  alonsoodgovori / citiraj  |  shramba  

Poznam kolego, ki je vzel kredit 300.000 chf na 25 let poleti 2007, ter prvotni obrok 950EUR zrastel na 1200 eur, itak pa je chf vedno bolj ugoden glede na obrestno mero, ko štartaš, jaz samo pravim, da če uspeš vzeti kredit , ko je chf dokaj visok si itak na boljšem, kot pa evrski kreditojemalec, ker tudi evribor % raste tko kot libor, vendar pa ni valutnega tveganja
#40181 (odg: #40167 Partizan)  08.08.08 09:30  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[Partizan]

in koliko več je potem taka oseba plačevala kredit v primerjavi, da bi ga vzela preko Euribora???

ker je bojda tako strašno švicala...
daj malo skromno razmisli o tem, kako se lahko clovek pocuti, ce mu v pol leta zraste znesek, ki ga je dolzan, za vec kot 5%, pred njim je pa se X casa. bos potem naprej o tem, kdo ima vecjega, ce se ti bo se dalo.
#40288 (odg: #40181 crt)  10.08.08 20:44  Partizanodgovori / citiraj  |  shramba  

ej.. sploh nisem na to pomislil...

/sarkazm off

glej.. glede na višanje Euribora in Liborja zadnjih dveh let, se je po moje vsakomur, ki je najel kredit pred nekaj leti, zvišal mesečni znesek odplačevanja za več kot 5%. Sam najemam kredit (nakup nepremicnine) za podobno obdobje kot predhodnik in po dvomesečnem tuhtanju o onem in tem sem prišel do tega, da prvič prihodnosti ne morem napovedati in drugič, na podlagi prvega, ne mislim plačevati ZDAJ, v tem trenutku, če zastopiš, isto vsoto vzeto na kredit 10% dražje. Zaradi tega sem se odločil za Libor. Ob tem vse te psiholioške fore o morebitnem občutnem poslabšanju glede na devizno tveganje pač vzamem v zakup. ŠE vedno sem najmanj 10% na boljšem, torej da se situacija popolnoma obrne, se mora CHF podražiti napram EURu najmanj za 20%. Da bi se tak tečaj dolgoročno obdržal pa ne verjamem...

OK?
#40292 (odg: #40288 Partizan)  11.08.08 08:21  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

ja prav. ti govoris o sebi, kar je cisto ok, ker imas o tem info iz prve roke in ker ima pac vsak zase svojo tehtnico za razlicne faktorje, ki pridejo v postev.

jaz pa o tem, kako so se lahko pocutili ljudje, ki so imeli mlade kredite lani jeseni in o tem, da gre na splosno za tradeoff med lokalno ugodnostjo in nivojem tveganja.

za tak tradeoff je sicer jasno, da ga racionalno resuje in tehta vsak po svoje. problem je v tem, da vsaj po mojih vtisih obstaja en kup kreditojemalcev, ki vejo o liborju samo to, da je nizji od euriborja, ce pa se jim povisajo obroki zaradi valutnih premikov, je to ziher neka bancna svinarija. naslednji korak je potem tisto "ja saj imam moznost menjave, pa ce bo raslo / padalo, bom pa menjal", kar je spet vse skup nic.

ce pogledava malo bolj siroko, je sicer danes po svetu znj playjerev, ki se financirajo iz jena, pa niso ravno nepismeni. kar je super kul, dokler jen malo ne trzne in kdo ali veriga njih odleti iz igre. tako da pac... risk never sleeps :)
#40332 (odg: #40292 crt)  11.08.08 18:17  Partizanodgovori / citiraj  |  shramba  

to je res.. za tak folk, ki se mesečno sprašuje kaj se dogaja z njihovimi anuitetami, bi bilo res boljše, da jim ob najemanju kredita niti nihče ne bi omenjal Liborja...
#57951 (odg: #40142 )  08.02.09 23:40  fopiodgovori / citiraj  |  shramba  
[peroman]

Še en IMHO nasvet: vedno vzemite kredit z manjšim obrokom, kot pa ste ga sposobni plačevati in potem plačujte brez dod. stroškov več kot je sam obrok (v okviru zmožnosti), saj v roku 10,15,20 let nikoli ne veste ali boste potrebovali še kak kredit (pa boste zaradi visokega mes. obroka obremenjeni že do maximuma).

Pa boš zato dejansko odplačal manj kredita (oziroma manj obresti?) ali ga boš samo odplčal prej? Torej si recimo sposodiš 25.000 EUR, 5.000 je obresti in odplačuješ na 5 let, to je 60 obrokov po 500 EUR. Če zdaj vsak mesec plačaš 600 EUR a ti bodo po določenem času preračunali kredit na novo ali boš pač vse splačal v 50 obrokih, ne boš pa plačal nič manj. V tem primeru je brez veze plačevati več, saj tako nimaš nobene koristi od tega.
Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 57   stran:  prva | < | 1 | 2

Seznam forumov  >  Banke  >  Komentar kredita

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>