Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 08:22
-1,06 %
8.445,00
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 07:20
0,62 %
1.458,35
SI 15.11
0,41 %
880,68
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Iskali ste objavo št. 58847... najdena v temi Davki 2008 - FAQ

Seznam forumov  >  Davki  >  Davki 2008 - FAQ

Davčne posledice različnih naložb, zakonodaja, prva pomoč (v mejah možnosti).

Iščem prvo neprebrano sporočilo v tej temi... najdeno na strani 1

Iskali ste objavo št. 58847... najdena na strani 5

Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 193   stran:  prva | < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | > | zadnja
#58740 (odg: #58734 BostiP)  20.02.09 20:13  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

zelo verjetno ni samo stvar informativnega izracuna.
#58758  20.02.09 21:03  unsenodgovori / citiraj  |  shramba  

MISTERIJ V E-DAVKIH

Pravočasno oddal 'Napoved za odmero dohodnine od dobička od odsvojitve vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov' v edavkih, kakor vsako leto. Tokrat sem prvič naletel na nerazumljivo oviro!

Moj izveden postopek letošnje oddaje Doh-KDVP za 2008:

- vpišem 5 poslov z investicijskimi kuponi, vse ok,

- nato iz DURSove odločbe prepišem podatke o izgubi pri prodaji nepremičnine,

- želim videti informativni izračun

- nakar napiše, da se pri izgubi od prodaje nepremičnin "vpisani podatki ne ujemajo s kontrolnimi od davčne uprave"

- petkrat preverim vnos: datum naročila točen, št. odločbe točna do zadnje črke in cifre, višina izgube iz prve strani odločbe na cent točna, dobiček 0 in plačana dohodnina 0,

- na koncu vseeno oddam in digitalno podpišem, ker je enostavno vse popolnoma ok vpisano in ker enostavno ni možno česa zapisati drugače,

- naknadno pregledam že poslano napoved, kjer nepremičninski del JE vpisan kot sem ga vnesel (sem mislil, da ga zna kar radirati ob oddaji, češ da ni pravilen, a je k sreči bil oddan); 5 popisnih listov od invest.kuponov seveda je oddan ok.

Težava:

- "prikaz izračuna" po oddaji napovedi še vedno kaže tavišjo davčno osnovo - brez znižanega dela od nepremičninske izgube

Sklep:

- je možno, da mi DURS (zaradi nekega hrošča v edavkih) ne zniža davčne osnove iz naslova nepremičninske izgube??

Thanks all.

#58761  20.02.09 23:48  _Patsyodgovori / citiraj  |  shramba  

Če so delnice kupljene na osnovi internega odkupa, a se to šteje kot nakup B? C?

Zakaj mi v eDavkih ko izpolnim popisne liste za enega npr. ne napiše izgube ampak samo 0,00 in seveda se mi ta znesek ne odšteje od dobička. Medtem, ko pri enem drugem dobiček izkaže. Imajo spet kakšnega hrošča?

A je že kdo uspel ugotoviti, kako se pravilno vpiše cepljene delnice?
#58762 (odg: #58758 unsen)  21.02.09 08:00  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

za VSE misterije glede edavkov se je DALEC najboljse obrniti na edavki-podporo - ljudje poznajo delovanje sistema (recimo) in so tocno za taka vprasanja tam (absolutno).
#58763 (odg: #58761 )  21.02.09 08:02  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[Patsy]

Zakaj mi v eDavkih ko izpolnim popisne liste za enega npr. ne napiše izgube ampak samo 0,00 in seveda se mi ta znesek ne odšteje od dobička. Medtem, ko pri enem drugem dobiček izkaže. Imajo spet kakšnega hrošča?
verjetno gre za posledico pravila 30 dni (v grobem: ce v oknu 30 dni nazaj-naprej od prodaje delnice kupis, se izguba od zgubaske prodaje davcno ne priznava).
#58764 (odg: #58758 unsen)  21.02.09 08:03  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[unsen]

- je možno, da mi DURS (zaradi nekega hrošča v edavkih) ne zniža davčne osnove iz naslova nepremičninske izgube??
mozno je vse sorte, durs je velik organizem, vendar ce imas ti dokazno gradivo, se bos pritozil in scasoma to uredil.
#58765 (odg: #58762 crt)  21.02.09 08:46  unsenodgovori / citiraj  |  shramba  

Hvala črt, sem si pa prebral tudi vaš lanski članek "Moj portfelj - davčni izpis v obliki popisnih listov", kjer lepo piše:

"Če imate težave z delovanjem sistema eDavki, se obrnite na uporabniško podporo eDavkov. Finančna točka z zelo majhno ekipo niti približno ne more opravljati uporabniške podpore za eDavke namesto same DURS."

Medtem sem na eDavki<pika>durs<afna>gov<pika>si že poslal vprašanje v podobni obliki kot zgoraj. Upam, da je njihov odzivni čas v tem rush-timeu dober.

Cheers
#58766 (odg: #58763 crt)  21.02.09 09:24  _Patsyodgovori / citiraj  |  shramba  
[crt]

:: [Patsy]

:: Zakaj mi v eDavkih ko izpolnim popisne liste za enega npr. ne napiše izgube ampak samo 0,00 in seveda se mi ta znesek ne odšteje od dobička. Medtem, ko pri enem drugem dobiček izkaže. Imajo spet kakšnega hrošča?

verjetno gre za posledico pravila 30 dni (v grobem: ce v oknu 30 dni nazaj-naprej od prodaje delnice kupis, se izguba od zgubaske prodaje davcno ne priznava).
Ni to. Tega jaz sploh ne delam. Na tej delnici imam samo izgubo,medtem, ko na drugi, mi pa obračuna dobiček in izgubo. A je tukaj kakšen štos mogoče?

Sicer pa jaz eDavkom ne zaupam, ker so imeli letos ogromno problemov in napak.

Kaj pa je s prenosom izgube v naslednja leta? Se to še da?
#58767 (odg: #58765 unsen)  21.02.09 16:29  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[unsen]

"Če imate težave z delovanjem sistema eDavki, se obrnite na uporabniško podporo eDavkov. Finančna točka z zelo majhno ekipo niti približno ne more opravljati uporabniške podpore za eDavke namesto same DURS."
to je zelo zelo zelo res.

#58768 (odg: #58766 )  21.02.09 16:35  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[Patsy]

Ni to. Tega jaz sploh ne delam. Na tej delnici imam samo izgubo,medtem, ko na drugi, mi pa obračuna dobiček in izgubo. A je tukaj kakšen štos mogoče?
cak, kaj zdaj ... kaj vidis kot problem -- ze sploh samo to, da pri eni vidis tako dobicek kot izgubo, pri eni pa samo izgubo (torej ne oboje) -- ali pa to, da bi po tvoje moral biti drugacen rezultat?

edavki ti izracunajo loceno dobicke in izgube pri posameznem papirju. to je s stalisca preglednosti zelo smiselno. za odmero davka so pa potem vsi ti dobicki in izgube cez celotno zbirko papirjev pobotani.

Sicer pa jaz eDavkom ne zaupam, ker so imeli letos ogromno problemov in napak.
no zame so edavki najboljsa stvar, kar jih je kdaj durs zmogla, pa sledim kapitalsko-davcne zadeve, odkar obstajajo. ali to pove vec o edavkih ali o drugih dursovih dejavnostih, je stvar okusa. :)

Kaj pa je s prenosom izgube v naslednja leta? Se to še da?
to se sicer se vedno dan, vendar!! se nikoli ni dalo na tak nacin, kot si to ljudje radi predstavljajo (kar pocez - kar ne porabim letos za pobot, mi preostane). dejansko se prenosi lahko delajo samo za en zelo poseben primer, ki je v praksi silno redek.

za se najbolj jasno pojasnilo doslej so rabili vec kot 2 leti in se nahaja tu:

http://www.durs.gov.si/si/davki_predpisi...

* zadnji popravek: 21.02.09 16:35
#58806 (odg: #58768 crt)  23.02.09 01:55  alnoodgovori / citiraj  |  shramba  

Tudi jaz sem se lotil oddaje dohodnine preko e-davkov. Zanima me kaj pomenijo naslednje tri alineje, ki jih je možno obkljukati:

1. Prenos izgube po tretjem odstavku 97. člena ZDoh-2

2. Odsvojitev deleža, ki je bil v tujini pridobljen z zamenjavo deleža skladno z Direktivo 90/434/EGS

3. Uveljavljanje oprostitve po 5. točki drugega odstavka 96. člena ZDoh-2

Zanima me tudi ali se stroški nakupa in stroški prodaje delnic v tujini kam vpisujejo ali se to sploh ne upošteva pri davku?

Hvala za pomoč.

#58815 (odg: #57447 crt)  23.02.09 10:06  apecaodgovori / citiraj  |  shramba  
[crt]

uradno moras vpisati samo toliko nakupov, kot jih po prvi kupljen-prvi prodan urejenosti rabis, da pokrijes prodaje v porocanem letu.

vsebinsko pa to pomeni, da durs dejansko ne more imeti pregleda, a si vse ok vnesel.

to vprasanje ostaja odprto, odkar se izvajajo kapitalski dobicki.

In kaj zdej :) ? Ne vem ali naj vnesem število vseh kupljenih lotov ali le toliko, kot je bilo potem prodaj?

Se pravi če sem kupil 100 lotov, jih 40 potem prodal...ali za nakup vpišem 40? Ostalih 60 pa bom kot nakup napovedal ob naslednji prodaji...

Kako ostali delate to v praksi?

Pa še to: A je po novem treba v edavke vnest vse nakupe čeprav potem ni bilo prodaje v tistem koledarskem letu?
#58816 (odg: #58806 alno)  23.02.09 10:15  andrejcc (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[alno]

Tudi jaz sem se lotil oddaje dohodnine preko e-davkov. Zanima me kaj pomenijo naslednje tri alineje, ki jih je možno obkljukati:

1. Prenos izgube po tretjem odstavku 97. člena ZDoh-2
--gre za prenos izgube, ki velja v specifičnih primerih in za večino ni aktualna. več na prvi (in drugih) podstrani te teme pod prenos izgube in povezavo na stran durs.

2. Odsvojitev deleža, ki je bil v tujini pridobljen z zamenjavo deleža skladno z Direktivo 90/434/EGS
--gre za oprostitev placila davka od dobicka v primeru zamenjave delnice, kjer dejansko ni slo za prodajao.

vec v navodilih prilozenih obrazcu za napoved, ki je na prvi podstrani te teme.

3. Uveljavljanje oprostitve po 5. točki drugega odstavka 96. člena ZDoh-2
--gre za oprostitev placila davka od dobicka v primeru nalozb v druzbe tveganega kapitala. specificni primeri in za vecino ne aktualna.

vec v navodilih prilozenih obrazcu za napoved, ki je na prvi podstrani te teme.

Zanima me tudi ali se stroški nakupa in stroški prodaje delnic v tujini kam vpisujejo ali se to sploh ne upošteva pri davku?
--stroski se obracunavajo pavsalno v visini 1% ob nakupu in prodaji ne glede na dejanske stroske

#58818 (odg: #58815 apeca)  23.02.09 10:17  andrejcc (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[apeca]

In kaj zdej :) ? Ne vem ali naj vnesem število vseh kupljenih lotov ali le toliko, kot je bilo potem prodaj?
--durs sprejema že leta obe moznosti

Se pravi če sem kupil 100 lotov, jih 40 potem prodal...ali za nakup vpišem 40? Ostalih 60 pa bom kot nakup napovedal ob naslednji prodaji...

Kako ostali delate to v praksi?
--jaz delam ta drugo, da pridem do zaloge 0

#58846 (odg: #58816 andrejcc)  23.02.09 17:50  alnoodgovori / citiraj  |  shramba  

--stroski se obracunavajo pavsalno v visini 1% ob nakupu in prodaji ne glede na dejanske stroske

A to se stroški sami obračunajo ali jih je traba kam vnesti?

Se pravi te tri alineje pri klasični prodaji sklada in delnic ne pridejo nič vpoštev in ne rabim nič kljukati?
#58847 (odg: #58846 alno)  23.02.09 18:02  andrejcc (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[alno]

A to se stroški sami obračunajo ali jih je traba kam vnesti?
iz prve podstrani te teme

"Kapitalski dobiček se ugotavlja kot razlika med nabavno vrednostjo povečano za 1% pavšalnih stroškov in prodajno vrednostjo zmanjšano za 1% pavšalnih stroškov, ne glede na dejanske stroške. V popisne liste se stroškov NE vpisuje."

Se pravi te tri alineje pri klasični prodaji sklada in delnic ne pridejo nič vpoštev in ne rabim nič kljukati?
--točno tako.
#58849  23.02.09 18:56  _krist2odgovori / citiraj  |  shramba  

Imam naslednje vprašanje. Pred problikovanjem v vzajemni sklad sem kupil delnice ZM1N. Zaradi tega sem prejel dodatne točke prejete kot neto dividende. V izpiskih nakupa delnic vidim, da je bil na vrednost dividend že odmerjen 20% davek. Nekako ne vem kako to prikazati v kapitalskih dobičkih. Konkretni primer:

Št. kuponov PBGS iz delnic ZM1N: 5416 po vrednosti 185,7683 SIT

Št. kuponov PBGS iz dividend ZM1N: 123 po vrednosti 185,9968 SIT

Prodaja PBGS: 210 po vrednosti 0,64 EUR

Prodaja PBGS: 1814 po vrednosti 0,63 EUR

Prodaja PBGS: 15 po vrednosti 0,64 EUR

V letu 2007, sem prodal že 3500 točk
#58852  23.02.09 19:22  fopiodgovori / citiraj  |  shramba  

A je kdo opazil da nam je Probanka poslala popisne liste kjer niso sešteli zaloge v stolpcu 8 (zaloga)? A je ok, če take pošljemo na DURS?

* zadnji popravek: 23.02.09 19:22
#58853  23.02.09 19:31  _makoslawodgovori / citiraj  |  shramba  

Imam naslednje vprašanje: Leta 2008 sem prodal NKBM z dobičkom , februarja 2009 sem pa prodal sklad z nekaj izgube. Ko sem prodal NKBM se me takoj vprašali ali želim takoj poravnati obveznosti do države. Sedaj me pa zanima ali lahko jaz obe zadevi prijavim zdaj in si zmanjšam kapitalski dobiček. Nimam namena nič več letos prodajat in mi nebi bilo naslednje leto potrebno prijavljat tega sklada.

Kako je z tem?
#58854 (odg: #58853 )  23.02.09 19:49  fopiodgovori / citiraj  |  shramba  

NE

Do 28.2.2009 moraš prijaviti davke za leto 2008. To kar si prodal letos boš prijavljal leta 2010. Torej ne moreš poravnati dobička in izgube iz različnih let (razen zelo posebni primeri, kar pa tvoj ni).

* zadnji popravek: 23.02.09 19:49
#58860 (odg: #58854 fopi)  23.02.09 20:31  medo10odgovori / citiraj  |  shramba  

KSZ

Kdaj je pa FT točka umaknila iz podstrani Davki une obrazce za posamezne VP, ko ti je lepo vrglo v ta popisni list glede na vse nakupe in prodaje v preteklem letu glede na vpise v Portfelju?

Za davčni izračun delno verjamem, da je težko zagotoviti realnega, samo tudi če piše informativni, je blo v redu.

Ker teh obrazcev/popisnih listov verjetno ni več - kako si naj to uredim za VP, ker sem dobu ene 3 strani nakpov in prodaj v 2008 za recimo 10 VP? Od kod naj vem, kateri nakupi pred 2008 so bili lani prodani?

ZA točke skladov ni problema, ker to DZU pošlje.

LP
#58889 (odg: #58860 medo10)  23.02.09 22:35  sejadodgovori / citiraj  |  shramba  
[medo10]

KSZ

Kdaj je pa FT točka umaknila iz podstrani Davki une obrazce za posamezne VP, ko ti je lepo vrglo v ta popisni list glede na vse nakupe in prodaje v preteklem letu glede na vpise v Portfelju?

Za davčni izračun delno verjamem, da je težko zagotoviti realnega, samo tudi če piše informativni, je blo v redu.

Ker teh obrazcev/popisnih listov verjetno ni več - kako si naj to uredim za VP, ker sem dobu ene 3 strani nakpov in prodaj v 2008 za recimo 10 VP? Od kod naj vem, kateri nakupi pred 2008 so bili lani prodani?

ZA točke skladov ni problema, ker to DZU pošlje.
Mislim, da se je ta umik zgodil kakšna 2 tedna nazaj. Ja, tudi meni so bili precej v pomoč, ampak je treba tudi razumeti ekipo, da je vzdrževanje davčnega dela precej kompleksna reč (če pogledaš samo koliko vprašanj je v tej temi).

no, jaz sem imel letos 11 popisnih listov, pa sem se zadeve lotil tako, da sem šel v meni "posli", vse posle izvozil v excel ter naredil nekaj filtrov, da sem lahko ločil tiste posle za katere sem popisne liste oddal v preteklih letih.

Bilo je nekaj dela s tem, da je bila zaloga poštimana, sicer pa je najbolj duhamorno bilo prepisovanje podatkov v popisne liste...

#58892  23.02.09 23:43  _Wileyodgovori / citiraj  |  shramba  

Eno kratko vprasanje... Ali se vpise kot datum nakupa KBMR v prvi javni prodaji 10.12.2007?
#58894 (odg: #58892 )  24.02.09 01:14  _Wileyodgovori / citiraj  |  shramba  

Ze nasel. Datum nakupa KBMR v IPO je 6.12.2007.

#58920 (odg: #58889 sejad)  24.02.09 10:51  ericcussodgovori / citiraj  |  shramba  
[sejad]

:: [medo10]

:: Kdaj je pa FT točka umaknila iz podstrani Davki une obrazce za posamezne VP, ko ti je lepo vrglo v ta popisni list glede na vse nakupe in prodaje v preteklem letu glede na vpise v Portfelju?

:: Za davčni izračun delno verjamem, da je težko zagotoviti realnega, samo tudi če piše informativni, je blo v redu.

Mislim, da se je ta umik zgodil kakšna 2 tedna nazaj. Ja, tudi meni so bili precej v pomoč, ampak je treba tudi razumeti ekipo, da je vzdrževanje davčnega dela precej kompleksna reč (če pogledaš samo koliko vprašanj je v tej temi).

meni se tudi zdi škoda, da ste/so na FT ukinili to funkcionalnost... se mi je zdel pregled kar koristen

verjamem, da je bilo veliko dela, vendar če je "informativno", bi vseeno res lahko ostalo?

#58921 (odg: #58920 ericcuss)  24.02.09 10:59  andrejcc (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

--najvecji problem je pravilo 30 dni in posledicno neskladje z DURSovim izračunom in kasnejše kazanje s prstom FT je kriva :)

#58926  24.02.09 12:46  roaddoggodgovori / citiraj  |  shramba  

A mi lahko nekdo pove KATER obrazec v E-davkih je primeren za oddajo napovedi dobičkov iz IZVEDENIH FINANČNIH INŠTRUMENTOV?

Jaz tega obrazca namreč ne najdem... Hvala

PS: A prav vidim, da je možno napoved za IZVEDENE FINANČNE INŠTRUMENTE oddati tudi osebno na davčnem uradu in ne samo preko sistema E-davki?

http://www.durs.gov.si/si/davki_predpisi...

* zadnji popravek: 24.02.09 12:46
#58936 (odg: #58926 roaddogg)  24.02.09 14:40  car11odgovori / citiraj  |  shramba  

možno le osebno na Durs ali po pošti.
#58937 (odg: #58936 car11)  24.02.09 14:53  cinkodgovori / citiraj  |  shramba  

Če kdo rabi obrazec za IFI v wordu (sem potem enostavno kopiral iz excela) naj pošlje ZS
#58938 (odg: #58936 car11)  24.02.09 15:02  roaddoggodgovori / citiraj  |  shramba  

To pojasni problem, da obrazna ni v Edavkih.. tanx...

PS: kako se pa izpolnjuje to napoved? A na vsak list posebej vpišeš inštrumet (index recimo) in potem vse nakupe na long list.. in vse prodaje na short list?..

Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 193   stran:  prva | < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | > | zadnja

Seznam forumov  >  Davki  >  Davki 2008 - FAQ

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>