Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 05:35
0,02 %
8.065,47
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 17.10
0,45 %
1.353,49
SI 17.10
0,05 %
871,28
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Iskali ste objavo št. 75840... najdena v temi Koliko tehtajo

Seznam forumov  >  Periskop  RSS    >  Koliko tehtajo

Blog - Sandi Kodrič

Sandi Kodrič

V tem blogu se avtor pretežno čudi in sprašuje o raznih temah - ki so ali pa niso povezane s financami.

Vse zapisano je osebno mnenje, ki nima nobene povezave z družbo, lastnico teh spletnih strani.

Rubrike
·banke (36)
·borza (35)
·certifikati (13)
·davki (9)
·ekonomija (36)
·hec (7)
·jezik (17)
·kekec (20)
·knjige (2)
·mediji (21)
·nadzorniki (20)
·nakupovanje (11)
·nepremičnine (52)
·oglaševanje (25)
·pokojnina (55)
·politika (50)
·potrošnik (15)
·psihologija (3)
·razno (8)
·skladi (93)
·sodstvo (5)
·svoboda (6)
·zakonodaja (19)
·zavarovanje (31)
·zdravstvo (11)
Arhiv
·nov 2015 (1)
·maj 2015 (1)
·feb 2015 (1)
·dec 2012 (1)
·nov 2012 (1)
·okt 2012 (4)
·jul 2012 (6)
·jun 2012 (1)
·maj 2012 (1)
·apr 2012 (5)
·mar 2012 (2)
·feb 2012 (3)
·jan 2012 (4)
·dec 2011 (3)
·nov 2011 (4)
·okt 2011 (7)
·sep 2011 (2)
·avg 2011 (6)
·jul 2011 (1)
·jun 2011 (4)
·maj 2011 (13)
·apr 2011 (8)
·mar 2011 (15)
·feb 2011 (4)
·jan 2011 (11)
·dec 2010 (9)
·nov 2010 (12)
·okt 2010 (10)
·sep 2010 (10)
·avg 2010 (11)
·jul 2010 (8)
·jun 2010 (9)
·maj 2010 (11)
·apr 2010 (11)
·mar 2010 (17)
·feb 2010 (6)
·jan 2010 (5)
·dec 2009 (7)
·nov 2009 (6)
·okt 2009 (9)
·sep 2009 (3)
·avg 2009 (8)
·jul 2009 (3)
·jun 2009 (2)
·maj 2009 (7)
·apr 2009 (5)
·mar 2009 (12)
·feb 2009 (7)
·jan 2009 (11)
·dec 2008 (6)
·nov 2008 (11)
·okt 2008 (10)
·sep 2008 (5)
·avg 2008 (8)
·jul 2008 (4)
·jun 2008 (12)
·maj 2008 (8)
·apr 2008 (7)
·mar 2008 (9)
·feb 2008 (6)
·jan 2008 (7)
·dec 2007 (5)
·nov 2007 (8)
·okt 2007 (6)
·sep 2007 (8)
·avg 2007 (8)
·jul 2007 (1)
·jun 2007 (8)
·maj 2007 (11)
·apr 2007 (12)
·mar 2007 (11)
·feb 2007 (6)

Koliko tehtajo
Rubrika: skladi
<  |  >  |  seznam
 19.03.08 14:05  sandi (admin) (DS) shramba  

Odkar podatkov o velikosti skladov ni več v dnevnih tečajnicah, se je treba malo bolj potruditi, da vidimo, kje je kdo. To so opravili v zadnji številki Kapitala, od koder je povzeta tudi tale preglednica (str. 60). Gre za skupno velikost vseh vzajemnih skladov v upravljanju posamezne slovenske DZU na dan 31.12. 2007.

Vidimo lahko...

...da je masa denarja v bančno-zavarovalniških skladih presegla količino denarja v ostalih skladih, torej tistih z BPH provenienco (da se je to zgodilo šele sedaj, je sicer nekoliko nenavadno)

...da prvi trije dzuji obvladujejo toliko denarja kot vseh ostalih 10 skupaj

...da so nekateri skladi miniaturni (celo za slovenske razmere) - povprečna velikost sklada je nižja kot je bila lani

* zadnji popravek: 19.03.08 14:05

Komentarji uporabnikov
Replika? Pripomba? Še kaj manjka?  (vseh: 57; zadnji: 02.11.09 14:19)  · 
Kot neprijavljen uporabnik - gost - ne morete vpisovati komentarjev.

19.03.08 14:31  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

najmanjsi ima za sabo se ID, brez katerega bi bili ze mrtvi. ČVS NF1N=490 mio EUR (skupaj z VS 506)

pa se drugi id, ki relativne deleze kar premesajo

IFDR 40

IFIR 128 (skupaj z VS 550)

KDIR 148 (skupaj z VS 1031)

MAIR 115 (skupaj z VS 540)

ZVIR 51 (skupaj z VS 145)

SNOG 88 nima VS
 20.03.08 09:57  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj

Ker tisti, ki skupne podatke o denarnem toku ima, le-teh ne objavlja, je zdaj edini vir publikacija Ekonomsko ogledalo, ki jo izdeluje UMAR. Takole pravijo v februarski številki na strani 6:

"Decembrski neto prilivi v VS domačih upravljavcev so bili s 65,4 mio EUR največji do zdaj. Največji neto prilivi so bili doseženi tudi na letni ravni. S 469,7 mio EUR so vrednosti iz leta 2006 presegli kar za 1,9-krat. Več kot 80% vse neto prilivov so zabeležili delniški skladi."
 20.03.08 10:08  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[sandi]

"Decembrski neto prilivi v VS domačih upravljavcev so bili s 65,4 mio EUR največji do zdaj.
huda cifra, prejsnji rekord je bil januar s 59 mio neto prilivov.

in moje sozalje.
 20.03.08 17:05  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[crt]

in moje sozalje.
A tole leti na Bogleov grafikon iz tegale članka?
 20.03.08 19:00  BSEodgovori / citiraj
"Decembrski neto prilivi v VS domačih upravljavcev so bili s 65,4 mio EUR največji do zdaj. ::
To je rezultat nove zakonodaje, ki naj bi bolje zascitila nepoucene. S spretno, dobro nacrtovano marketinsko akcijo, so pouceni dobro izkoristili klimo po IPO-ju, kljub temu, da so dobro vedeli kam pes taco moli.
 20.03.08 19:30  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[BSE]

To je rezultat nove zakonodaje, ki naj bi bolje zascitila nepoucene.
Kadar te hoče nepoučenega kdo zaščititi, se je dobro prijeti za denarnico. Davnega leta 1996 je ekipa uglednih strokovnjakov tako učinkovito zaščitila cca 5.000 vlagateljev v sklade Proficie Dadas, da si le-ti od silne zaščite nikoli več niso opomogli. Ravno na današnji dan pred 12 leti je bil sprejet ukrep, hm, inovativne sorte. Strokovnjaki so predpisali arbitrarno mejo, kako veliko sredstev (v vseh skladih skupaj) lahko posamezni DZU upravlja. Pametna meja, ki baje vsem normalnim dzujem na vrh glave zadošča, se jim je zazdela lepih okroglih 3,5 milijarde SIT (14,6 mio EUR). Rečeno storjeno. Samo en DZU je štrlel čez to mejo. Ne za dolgo.

Od takrat je sintagma "ugledni strokovnjak" v Sloveniji psovka.
 20.03.08 19:42  BSEodgovori / citiraj

Nasvet okoli denarnice si splaca zapomniti:)

Tisto z enim DZU-jem pa ne razumem, ker ne poznam dovolj dobro zgodovine okrog Dadasa.

Me pa zanima, ali si ti predstavljas, kako bi lahko zopet prisli do podatkov o denarnem toku? LP
 20.03.08 19:50  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

ta podatek je zanimiv ni pa zvelicaven, da ce bi pa to imel pa bi bilo vse drugace. na hitro si lahko pomagas tako da v mesecnem porocilu preveris cvs na mesec x in x-1 (mislim, da cvs vsi objavljajo) in preveris koliko je v tem casu sklad zrasel ali padel in vidis okvirno koliko je iz naslova nalozb in koliko denarnega toka. (morda bomo poskusili nekaj takega kar na ft). doloceni dzu pa na svojih straneh, sicer bolj skrito, to se vedno objavljajo
 20.03.08 20:00  BSEodgovori / citiraj

Izgleda, da jaz nekaj narobe razumem. Jaz si pod denrnim tokom predstavljam, da vsak dan sproti vidis vrednost vsakega posameznega sklada. To bi bil za moje pojme uporaben podatek(se zlasti, ce bi bil v obliki grafa) ker bi lahko opazil, da se s skladom nekaj dogaja (bodi si, da je smiselno vanj vlagati ali iz njega bezati)
 20.03.08 20:11  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[BSE]

Tisto z enim DZU-jem pa ne razumem, ker ne poznam dovolj dobro zgodovine okrog Dadasa.
ta edini dzu je bil dadas in posebej zanj in zaradi njega so si ugledni strokovnjaki (profesor doktor dusan mramor in kompanija) izmislili takrat tisto mejo, to pa prodali javnosti kot kao splosni in potrebni ukrep.
 20.03.08 20:12  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[BSE]

Izgleda, da jaz nekaj narobe razumem. Jaz si pod denrnim tokom predstavljam, da vsak dan sproti vidis vrednost vsakega posameznega sklada. To bi bil za moje pojme uporaben podatek(se zlasti, ce bi bil v obliki grafa) ker bi lahko opazil, da se s skladom nekaj dogaja (bodi si, da je smiselno vanj vlagati ali iz njega bezati)
ne vem, cemu reces vrednost sklada... morda mislis na obseg sredstev?

obseg sredstev = stevilo tock * vep

stevilo tock = od 30.6. dalje prepovedan podatek v medijski objavi

na spremembo obsega sredstev ocitno vpliva tako gibanje portfelja (rast, padec papirjev) kot to, da vlagatelji prinasajo / odnasajo denar iz sklada.

neto prilivi / odlivi vlagateljev na en dan = (tock danes minus tock vceraj) krat vep danes = neto denarni tok

20.03.08 20:17  BSEodgovori / citiraj
[crt]

ta edini dzu je bil dadas in posebej zanj in zaradi njega so si ugledni strokovnjaki (profesor doktor dusan mramor in kompanija) izmislili takrat tisto mejo, to pa prodali javnosti kot kao splosni in potrebni ukrep.::
Na kaksen nacin je potem ta ukrep vplival na propad Dadasa?
 20.03.08 20:21  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[BSE]

:: [crt]

:: ta edini dzu je bil dadas in posebej zanj in zaradi njega so si ugledni strokovnjaki (profesor doktor dusan mramor in kompanija) izmislili takrat tisto mejo, to pa prodali javnosti kot kao splosni in potrebni ukrep.::

Na kaksen nacin je potem ta ukrep vplival na propad Dadasa?
ni mogel vec sprejemati sredstev, samo se izplaceval jih je lahko. narod je nagrnil na izplacila, prodati je bilo treba (dejansko zelo napihnjene) delnice, na borzi se je to primerno poznalo, tocka padla, motivacija za dvige se zrasla, krog sklenjen, nadaljuj sam.

20.03.08 20:35  BSEodgovori / citiraj

Iz vsega povedanega mi je sedaj jasno, da bi si jaz pravzaprav zelel ravno tisto, kar je prepovedano, dnevno spremembo stevila tock. To bi bil po moje podatek, ki bi lahko pomagal pri nakupu ali prodaji. Izhajam iz predpostavke, da dobro pouceni (institucionalci) pravocasno ukrepajo in bi se jih dalo na ta nacin slediti

20.03.08 20:51  sejadodgovori / citiraj
[sandi]

Kadar te hoče nepoučenega kdo zaščititi, se je dobro prijeti za denarnico. Davnega leta 1996 je ekipa uglednih strokovnjakov tako učinkovito zaščitila cca 5.000 vlagateljev v sklade Proficie Dadas, da si le-ti od silne zaščite nikoli več niso opomogli. Ravno na današnji dan pred 12 leti je bil sprejet ukrep, hm, inovativne sorte. Strokovnjaki so predpisali arbitrarno mejo, kako veliko sredstev (v vseh skladih skupaj) lahko posamezni DZU upravlja. Pametna meja, ki baje vsem normalnim dzujem na vrh glave zadošča, se jim je zazdela lepih okroglih 3,5 milijarde SIT (14,6 mio EUR). Rečeno storjeno. Samo en DZU je štrlel čez to mejo. Ne za dolgo.
Sandi, nam lahko zaupaš kako so potekale (potekajo) zadeve s štorijo vpletenosti ATVP pri Dadasu? Moj vibrajajoči spomin tu pa tam zazna radar na besedno zvezo "zapisnik ATVP - Dadas". In nekje v ozadju se pojavlja tudi tvoje ime...(če sem te s kom zamenjal, sorry!).

20.03.08 21:34  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[BSE]

Izhajam iz predpostavke, da dobro pouceni (institucionalci) pravocasno ukrepajo in bi se jih dalo na ta nacin slediti
--ta predpostavka ne drzi nujno oz prej bi rekel, da institucionalci delajo prej neumnosti, ker itak s tujim po koprivah mlatijo.

imeti moras svoj koncept za dolgorocno prezivetje. samo drugim slediti ne vodi dalec, ker se od tega nic ne naucis
 20.03.08 22:14  BSEodgovori / citiraj
[andrejcc]

imeti moras svoj koncept za dolgorocno prezivetje. samo drugim slediti ne vodi dalec, ker se od tega nic ne naucis::
Nasvet je vsekakor zanimiv. Ampak kako ga udejaniti, se mi pa trenutno niti sanja ne. Mogoce mi bo pa s pomocjo sodelujocih na forumu enkrat "sinulo".
 21.03.08 08:21  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[sejad]

Sandi, nam lahko zaupaš kako so potekale (potekajo) zadeve s štorijo vpletenosti ATVP pri Dadasu? Moj vibrajajoči spomin tu pa tam zazna radar na besedno zvezo "zapisnik ATVP - Dadas". In nekje v ozadju se pojavlja tudi tvoje ime...(če sem te s kom zamenjal, sorry!).
Zadevi nista povezani. V "zaščito Dadasovih vlagateljev" nisem nič vpleten (denarja tam notri nisem imel, čeprav priznam, da me je v določenem obdobju mikalo vložiti in sem že imel pristopne obrazce). V času zgoraj omenjene zaščite s strani uglednih strokovnjakov sem bil zaposlen na Kmečki družbi, torej na sprejemni strani, kamor se je odločilo prestopiti 573 Dadasovih vlagateljev (velika večina pa jih je ostala na Dadasu). Imel sem priliko videti in slišati marsikaj.

Zapisniki ATVP pa so druga zgodba, ki je zaenkrat še na sodišču. Leta 2003 sem po zakonu o dostopu do informacija javnega značaja ATVP zaprosil za delni vpogled v zapisnike strokovnega sveta ATVP od leta 1995 do 2003. Na vse kriplje se odtlej ves čas upirajo to storiti; informacijska pooblaščenka in njen predhodnik poooblaščenec za dostop do informacij javnega značaja sta dvakrat odločila v mojo korist, ATVP njunih odločb ni izvršil, pač pa se je pritožil na upravno sodišče, ki zadevo še vedno melje.

Začetek zgodbe je opisan tule: Pravica do informacij in logika birokratov in Zakon gor ali dol, afera Dadas ni za javnost
 21.03.08 09:04  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[andrejcc]

na hitro si lahko pomagas tako da v mesecnem porocilu preveris cvs na mesec x in x-1 (mislim, da cvs vsi objavljajo)
Žal ne. Perspektiva DZU zdaj niti v mesečnem poročilu ne objavi ČVS. Ja, prišli smo tudi tako daleč. Razlike med dzuji v transparentnosti poslovanja so vse večje.

[ne najdem članka: 9712]
 21.03.08 10:01  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
Žal ne. Perspektiva DZU zdaj niti v mesečnem poročilu ne objavi ČVS. Ja, prišli smo tudi tako daleč. Razlike med dzuji v transparentnosti poslovanja so vse večje.
Pri Perspektivi DZU smo zdaj pri tem, da bodo tovrstni podatki na voljo samo dvakrat letno, v polletnem in letnem poročilu. Povzetek letnega poročila je bil ravnokar objavljen in iz njega sledijo naslednje velikosti ČVS na dan 31.12.07:

- Perspektiva: WorldMix: 60,5 mio EUR

- Perspektiva: EmergingStox: 4,8 mio EUR

- Perspektiva: WorldStox Developed: 3,7 mio EUR

- Perspektiva: SpecialOpportunities Flexible: 2 mio EUR

- Perspektiva: EurAsia Flexible: 0,9 mio EUR

Tako da zgornjo številko 60 mio EUR za vse sklade Perspektive DZU je zdaj treba zamenjati z 72 mio EUR. Zakaj se jim zdi oportuno te številke prikrivati, mi pa ni jasno.
 22.03.08 12:36  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[BSE]

No, še tole, če se že grem zgodovinarja: ukrep uglednih strokovnjakov je potem sicer padel na ustavnem sodišču (kar ni čudno, ker je bil vsebinsko enak, kot če bi pekarnam predpisali, koliko kruha lahko prodajo na mesec ali frizerkam, koliko strank lahko ostrižejo). Ukrep je bil nato dopolnjen tako, da mu je bil omejen rok veljavnosti. Vendar takrat niti to ni bilo več potrebno, kajti Sadarja so v vmesnem obdobju že pospravili.

22.03.08 12:52  matic7odgovori / citiraj

in v tem vmesnem obdobju je moj denar izginil:))

no takrat sem bil še otrok, pa je imela mami na moje ime v dadasu, stara mama je pa ravno pred to pizdarijo dvignila, sreča.

se potem spominjam so še dolga leta domov pošiljali, da je možnost nekaj dobiti ali nekaj takega, vendar si moral nekaj plačati, ne vem smo vse stran zmetali in nikoli se ukvarjali s tem. Saj ni šlo za veliko denarja, danes bi rekel en del začimbe:)
 24.03.08 13:20  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[sandi]

No, še tole, če se že grem zgodovinarja: ukrep uglednih strokovnjakov je potem sicer padel na ustavnem sodišču (kar ni čudno, ker je bil vsebinsko enak, kot če bi pekarnam predpisali, koliko kruha lahko prodajo na mesec ali frizerkam, koliko strank lahko ostrižejo). Ukrep je bil nato dopolnjen tako, da mu je bil omejen rok veljavnosti. Vendar takrat niti to ni bilo več potrebno, kajti Sadarja so v vmesnem obdobju že pospravili.
gre pa omeniti, da je padel *samo* zaradi prvotne casovne odprtosti, sploh ni bilo kot problem izpostavljena sama ideja taksnega omejevanja visine sredstev skaldov. razen krivica, ki je podal loceno mnenje, da gre za zlorabo pravne forme, ker se pod pretvezo splosnega ukrepa prodaja nekaj, uperjeno proti konkretno enemu igralcu.

24.03.08 17:46  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj

Pa verjetno velja dodati še to, da vse to zgoraj ne pomeni, da je bil Dadas čist kot solza.
 24.03.08 18:56  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj

vsekakor. smo imeli o tem eno od prvih glasovanj se na borza.dergan.si (kmalu bo 10 let :) -- vprasanje je bilo "ali davorin sadar spada za zapahe", prevladujoci odgovor pa "da, vendar tja spada tudi kdo z druge strani zgodbe" (tj. atvp).
 18.04.08 09:15  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
Perspektiva DZU si je zdaj premislila in v poročilo za marec 2008 spet vključila podatek o ČVS, ki ga v februarskem ni bilo. Pohvalno.

10.09.08 14:31  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[sandi]

:: [andrejcc]

:: na hitro si lahko pomagas tako da v mesecnem porocilu preveris cvs na mesec x in x-1 (mislim, da cvs vsi objavljajo)

[ne najdem članka: 9712]
Sklep o javnem objavljanju podatkov o skladih se spet spreminja.

Osnutek novega sklepa je tukaj.

Rok za pošiljanje pripomb je 19.9.08.

10.09.08 14:51  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[sandi]

Sklep o javnem objavljanju podatkov o skladih se spet spreminja.

Osnutek novega sklepa je tukaj.
jao, spet so glede donosa pri skladih, ki imajo izplacila, resili samo to, da tega ne bodo resili :(

koliko casa ze zdaj laufajo tudi domaci te vrste... kaki dve leti bo?

pa vep je se vedno "najmanj na 2 mesti", tudi ce to pomeni na primer 0.xx, beri strup za natancno racunanje premikov :(

se naprej se uporablja dvojni nacin preracuna domacih vepov iz predevrskega obdobja...

eh.
 10.09.08 15:05  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[crt]

:: [sandi]

:: Sklep o javnem objavljanju podatkov o skladih se spet spreminja.

:: Osnutek novega sklepa je tukaj.

jao, spet so glede donosa pri skladih, ki imajo izplacila, resili samo to, da tega ne bodo resili :(

koliko casa ze zdaj laufajo tudi domaci te vrste... kaki dve leti bo?

pa vep je se vedno "najmanj na 2 mesti", tudi ce to pomeni na primer 0.xx, beri strup za natancno racunanje premikov :(

se naprej se uporablja dvojni nacin preracuna domacih vepov iz predevrskega obdobja...

eh.
pa še največja cvetka: podaljšanje zamika za objavo top10 naložb ("v mesečnem poročilu, objavljenem junija, bodo podatki za januar").

no, jaz sem jim svoje pripombe danes že odposlal.
 10.09.08 15:11  MSTANK1odgovori / citiraj
[sandi]

pa še največja cvetka: podaljšanje zamika za objavo top10 naložb ("v mesečnem poročilu, objavljenem junija, bodo podatki za januar").
Mogočo hočjo prikrit :) da so medtem začeli prodajat neke delnice?
 10.09.08 15:22  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

--katastrofa (vsako leto dodajo en mesec). tega sploh nisem zasledil ko sem sel skozi. no na sreco se tega posluzuje manjsina. upam, da bo tako tudi ostalo. kje je tu toliko opevana transparentnost in primerljivost z eu?
 09.10.08 16:30  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[andrejcc]

--katastrofa (vsako leto dodajo en mesec). tega sploh nisem zasledil ko sem sel skozi. no na sreco se tega posluzuje manjsina. upam, da bo tako tudi ostalo. kje je tu toliko opevana transparentnost in primerljivost z eu?
V današnjem članku Avgusta iz vzajemcev odšlo prek 1.100 vlagateljev pravi Primož Damjanovič, ATVP: "Slovenski vlagatelji imajo veliko več informacij kot v povprečju evropski vlagatelji."

Tole je izjemno korajžna izjava, glede na to, da si gre vsakdo lahko pogledat, kakšne in kako sveže so recimo informacije skladov Pioneer (mesečna poročila) in kakšno je stanje s tem pri domačih DZU, ki imajo vsekakor bistveno več slovenskih vlagateljev, kot pa jih imajo tuje DZU, ki se tržijo pri nas.

( [ne najdem članka: 9712] )
 15.10.08 11:18  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj

Današnje Delo, str. 17:

Mesečno poročilo - apr 09

Primerjava z zgornjo tabelo z začetka leta je zanimiva...
 15.10.08 11:29  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

--niso svoh padci. triglav dzu, ki ima prakticno vse v preoblikovanem triglav stebru pa je glede na izpostavljenost slovenije cepnil izredno
 15.10.08 11:47  gorazdrebaodgovori / citiraj

V čem bi bila zanimiva?

Če primerjam npr. KD sklade vidim da odliva denarja v bistvu ni blo, če odštejemo padce vrednosti bi rekel da so se še povečal prilivi. V prvi manjka podatek o št. vlagateljev. Mogoče pa se motim. Samo komentiram tko na uč.
 15.10.08 12:24  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[gorazdreba]

V čem bi bila zanimiva?
--v velikosti sredstev

Če primerjam npr. KD sklade
--poglej se kaksen drug dzu
 15.10.08 13:46  gorazdrebaodgovori / citiraj

Evo sem pogledal tud ostale, samo ne vidim bistvene razlike, vsi so cca. krajši za okol 30% vrednosti. Razen KBM Infond, MP DZU, Ilirika, ti mal bolj odstopajo v negativno. A so kaj povezani s tajkuni?

Upal bi si trditi, da te vrednosti niso realne, mislim, da bi morala biti razlika večja in so cifre mal prirejene za umirjanje panike, tko na prvo žogco.

* zadnji popravek: 15.10.08 13:46
 15.10.08 13:47  MSTANK1odgovori / citiraj

Mene je npr. v + smislu presenetila A-banka, drugače pa težko primerjaš, ker npr. Publikuma in še nekaterih ni v spodnji tabeli...
 15.10.08 13:56  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[MSTANK1]

Mene je npr. v + smislu presenetila A-banka, drugače pa težko primerjaš, ker npr. Publikuma in še nekaterih ni v spodnji tabeli...
Sicer izgleda, da je z zgornjimi številkami iz Delove tabele nekaj narobe. Namreč štih proba za KD-jeve sklade pokaže precej drugačno cifro. Bloomberg za 13.10. navaja naslednje velikosti skladov (v mio EUR):

- Balkan: 25,42

- Bond: 10,08

- Prvi izbor: 19,68

- Galileo: 163,12

- Sev. Amerika: 0,93

- Nova energija: 10,75

- Rastko: 76,61

- Tehnologija: 1,89

- Vitalnost: 1,50

- Surovine in energija: 4,40

- MM: Bloomberg podatka nima, pač pa www.kd-skladi.si pravi, da je bil na 29.8.08 velik 13,6 mio

in vse to skupaj nanese 328 mio, ne pa 600. Ajde, prištejmo še ČVS KD ID-a, če ga je novinarka v Delu pomotoma štela zraven (tabela ima naslov Vzajemni skladi), 73 mio, pa smo na 401. Pa štirje novi skladi, vsi skupaj ne morejo imeti več kot 1 mio, saj so šele štartali in smo na 402.

Če se da še komu narediti štih probo za kako drugo cifro iz tabele, ste dobrodošli.

* zadnji popravek: 15.10.08 13:56
 15.10.08 14:02  MSTANK1odgovori / citiraj
[sandi]

in vse to skupaj nanese 328 mio, ne pa 600. Ajde, prištejmo še ČVS KD ID-a, če ga je novinarka v Delu pomotoma štela zraven (tabela ima naslov Vzajemni skladi), 73 mio, pa smo na 401. Pa štirje novi skladi, vsi skupaj ne morejo imeti več kot 1 mio, saj so šele štartali in smo na 402.
Glede na to da manjka ci. 30% kaže da so te podatki stari npr. iz avgusta 2008? ali pa je novinarka prištela zraven še npr. Publikum, ki ga nikjer drugje ni?!
Če se da še komu narediti štih probo za kako drugo cifro iz tabele, ste dobrodošli.
Hvala lepa...beri nisem Delov(-ni) novinar :)
 15.10.08 14:02  gorazdrebaodgovori / citiraj
[sandi]

:: [MSTANK1]

:: Mene je npr. v + smislu presenetila A-banka, drugače pa težko primerjaš, ker npr. Publikuma in še nekaterih ni v spodnji tabeli...

Sicer izgleda, da je z zgornjimi številkami iz Delove tabele nekaj narobe. Namreč štih proba za KD-jeve sklade pokaže precej drugačno cifro. Bloomberg za 13.10. navaja naslednje velikosti skladov (v mio EUR):

- Balkan: 25,42

- Bond: 10,08

- Prvi izbor: 19,68

- Galileo: 163,12

- Sev. Amerika: 0,93

- Nova energija: 10,75

- Rastko: 76,61

- Tehnologija: 1,89

- Vitalnost: 1,50

- Surovine in energija: 4,40

- MM: Bloomberg podatka nima, pač pa www.kd-skladi.si pravi, da je bil na 29.8.08 velik 13,6 mio

Ne bi hotel bit dlakocepski, ampak v tabeli piše da ima KD 32 skladov ti pa jih sešteješ 8. A so ostali tolk mizernih vrednosti?
 15.10.08 14:04  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[gorazdreba]

Evo sem pogledal tud ostale, samo ne vidim bistvene razlike
--vsak vidi kar hoce videt

Upal bi si trditi, da te vrednosti niso realne
--to so uradne stevilke, ki jih lahko vsakdo preveri.

mi poves kaj je na trgu realna vrednost?
 15.10.08 14:11  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[gorazdreba]

Ne bi hotel bit dlakocepski, ampak v tabeli piše da ima KD 32 skladov ti pa jih sešteješ 8. A so ostali tolk mizernih vrednosti?
Ne, v tabeli piše 18 skladov, naslov je "...s sedežem v Sloveniji", v opombi pa da DZUji skupine KD upravljajo 32 investicijskih skladov.

Ja, ostali vsi skupaj so daleč pod 100 mio EUR, kolikor se da videti po spletnih straneh po tujini.
 15.10.08 14:14  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

--ce so podatki z mesecnih so podatki konec avgusta. razen ce je atvp na zeljo poslal vrednosti. najlazje bi bilo vprasati novinarko kje je dobila podatke
 15.10.08 14:14  gorazdrebaodgovori / citiraj

To potem samo potrjuje mojo teorijo, da so podatki prirejeni.
 15.10.08 14:17  MSTANK1odgovori / citiraj
[gorazdreba]

Ne vem kako si to štel, ker jih je v bistvu štel not 16 od 18...

Po moje majkata zraven še una dva Slovaška, da jih je pol 18? Ostalih 14 pa se (verjetno) ne tržijo v Sloveniji.
 15.10.08 14:18  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

--nehaj s teorijo zarote. zakaj bi prirejali podatke o cvs in stevilu vlagateljev? kaj bi s tem lahko dosegli? res sprasujem za kakrsnokoli opcijo, ki ti pade na pamet in bi komurkoli koristila
 15.10.08 14:24  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[andrejcc]

--ce so podatki z mesecnih so podatki konec avgusta. razen ce je atvp na zeljo poslal vrednosti. najlazje bi bilo vprasati novinarko kje je dobila podatke
Avtorja članka sta Silva Čeh in Nejc Gole. Spodaj piše "vir: omenjeni skladi in ATVP". Moja teorija je, da sta objavila tiste številke, ki so jima jih DZUji sami poslali. Edini številki, ki sta ju verjetno res dobila z ATVP, pa sta število vlagateljev 369.431 (pri čemer avtorja verjetno niti ne vesta, da ta številka vsebuje veliko dvojnikov) in skupni ČVS 2.100 mio evrov.

Jaz mislim, da gre za šlamparijo, ker avtorja nista preverila, kaj sploh pomenijo številke, ki sta jih dobila in objavila. Mogoče so jima tudi poslali 4 mesece stare podatke, datum veljavnosti teh podatkov ni nikjer naveden.

* zadnji popravek: 15.10.08 14:24
 15.10.08 14:30  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

--bom jaz ko ATVP na novo objavi podatke (za zakljuceni september) in DZUji objavijo mesecna porocila preveril kjer se bo dalo tudi deleze po DZUjih. sta pa avtorici podatke zgleda kar na kup jemali (ponovno novinarji, ki zlagajo podatke, ki jih ne razumejo). od tu do zarote je dolga, ponavadi gre samo za nepoznavanje ali nesposobnost.

so oz bo pa v teh dveh mesecih pri vseh podatkih precej sprememb zaradi preoblikovanj MAIR, IFIR in IFDR.

po atvp porocilo je bilo v slovenskih dzujih konec avgusta v upravljanju 2,183 mia EUR in vlagateljev 308.438.
 15.10.08 14:37  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
Očitno nobenemu :-), zato sem šel gledat Triglav DZU. Ta pravi takole, na dan 14.10.2008 v mio EUR:

Renta: 22,6

Obvezniški: 1,8

Steber: 323,6

Top Sektorji: 1,5

Rastoči trgi: 5,9

Svetovni: 1,3

Azija: 2,1

Balkan: 13.5

Hitro rastoča podjetja: 2,4

skupaj to nanese 390,2 mio EUR, kar je sicer več kot v tabeli, vendar ker so včeraj tečaji zrasli, pri Triglavu verjetno štima. To pomeni padec ČVS letos za eno tretjino (to je skupni učinek padanja tečajev in neto priliva/odliva).

* zadnji popravek: 15.10.08 14:37
 15.10.08 15:13  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
skupaj to nanese 390,2 mio EUR, kar je sicer več kot v tabeli, vendar ker so včeraj tečaji zrasli, pri Triglavu verjetno štima. To pomeni padec ČVS letos za eno tretjino (to je skupni učinek padanja tečajev in neto priliva/odliva).
Če verjamemo Bloombergu in glede na to, da se ne ve tekočega ČVS za MM, ker ga Bloomberg nima, bi potem KDjeva cifra za primerjavo z začetno tabelo na 31.12.07 (883 mio) na dan 13.10. znašala okoli 350 mio, kar pa je padec za 60% in verjetno ne more držati, če je Triglav padel za 30%.

Skratka, vseh teh zmešnjav ne bi bilo, če ne bi ATVP "modro" ukinil objavljanja uradnih podatkov o velikosti skladov. Ampak, kot vemo, je bilo rečeno, da so zdaj, ko ni podatkov, vlagatelji še na boljšem kot prej.
 15.10.08 15:26  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

--ne samo to. po njihovih besedah smo se prevec informirani glede na tujino :)
 15.10.08 15:32  MSTANK1odgovori / citiraj
[sandi]

Skratka, vseh teh zmešnjav ne bi bilo, če ne bi ATVP "modro" ukinil objavljanja uradnih podatkov o velikosti skladov. Ampak, kot vemo, je bilo rečeno, da so zdaj, ko ni podatkov, vlagatelji še na boljšem kot prej.
+ ne bi bilo raznih preganjavic, da nekdo s kakim prikrito-zlobnim namenom zadaj prireja te podatke...
 15.10.08 22:44  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
:: skupaj to nanese 390,2 mio EUR, kar je sicer več kot v tabeli, vendar ker so včeraj tečaji zrasli, pri Triglavu verjetno štima. To pomeni padec ČVS letos za eno tretjino (to je skupni učinek padanja tečajev in neto priliva/odliva).

Če verjamemo Bloombergu in glede na to, da se ne ve tekočega ČVS za MM, ker ga Bloomberg nima, bi potem KDjeva cifra za primerjavo z začetno tabelo na 31.12.07 (883 mio) na dan 13.10. znašala okoli 350 mio, kar pa je padec za 60% in verjetno ne more držati, če je Triglav padel za 30%.
V bistvu so KD-jevi uradni podatki (cela tabelica) na voljo na naslovu:

http://www.kd-skladi.si/?subpage=11

Na 14.10.2008 celotni ČVS vseh KD vzajemnih skladov znaša 359,19 mio EUR. Potem gre res za skoraj 60% znižanje v tem letu (tisto, česar popoldne skoraj nisem mogel verjeti).

* zadnji popravek: 15.10.08 22:44
 23.11.08 17:41  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[sandi]

:: Žal ne. Perspektiva DZU zdaj niti v mesečnem poročilu ne objavi ČVS. Ja, prišli smo tudi tako daleč. Razlike med dzuji v transparentnosti poslovanja so vse večje.

Perspektiva DZU si je zdaj premislila in v poročilo za marec 2008 spet vključila podatek o ČVS, ki ga v februarskem ni bilo. Pohvalno.
Pač pa se je zdaj prikrivanja ČVS začela posluževati Krekova DZU. V mesečnem poročilu tega podatka ni in ga "po sklepu uprave ne smejo sporočiti."

TadejK se je potrudil in izračunal, da ČVS VS Skala na dan 31.10.08 znaša 14,16 mio EUR (hvala).

Prikrivanje vlagateljem najbolj elementarnega podatka o velikosti sklada s strani upravljavcev, daje vlagatelju vtis, da mu DZU sporoča približno tole:

"Prinesi mi denar, potem pa sp...i!"
 02.11.09 13:53  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj

Leva tabela je stanje na 30.9.09 (iz Andrejevega pregleda), desna tabela je stanje na 31.12.07 z začetka te teme. V levi tabeli so všteti še vsi idi, ki so se med tema dvema datumoma preoblikovali v VS.

* zadnji popravek: 02.11.09 13:53
 02.11.09 14:19  uncleodgovori / citiraj

Vsi so bli lepo tepeni...a se mi samo zdi da pa KD kar izstopa po padcu?

Čakte da MTA dvigne ven iz BRICA, pol bote morali refreshat tele tabele ;)

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>