Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 11:35
1,23 %
10.850,01
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 09:35
0,36 %
1.168,90
SI 06.12
0,12 %
905,61
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Iskali ste objavo št. 9205... najdena v temi panika_neizkušenih

Seznam forumov  >  Skladi  >  panika_neizkušenih

Vzajemni skladi, investicijske družbe, ETF... - osnove in razglabljanja o posameznih konkretnih primerih

Iščem prvo neprebrano sporočilo v tej temi... najdeno na strani 1

Iskali ste objavo št. 9205... najdena na strani 1

Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 56   stran:  1 | 2 | > | zadnja
#9203  18.08.07 11:33  _drawodgovori / citiraj  |  shramba  

Po pogovoru z nekaj neizkušenih vlagateljev v sklade (ljudje, ki imajo naložena sredstva okoli 2 leti) - tudi sam sem med njimi - sem zaznal kar veliko paniko zaradi občutnega padca, ki ga trenutno lahko spremljamo.

Dva znanca sta že v petek, 17. 8., vložila zahtevo za dvig denarja iz skladov, ena kolegica o tem resno razmišlja, meni pa to preveč ne diši.

Kaj bi svetovali bolj izkušeni vlagatelji? Ali imamo sploh v Sloveniji tako izkušene vlagatelje, ki so prestali že kak večji padec?

Hvala in lep pozdrav
#9205 (odg: #9203 )  18.08.07 11:54  vilijemodgovori / citiraj  |  shramba  

Mislim, da je prvo vprašanje, ki si ga postavi sam sebi in si odgovori kakšen cilj vlaganja si si zadal, dolgoročno ali kratkoročno.

Tako bi jaz začel sam pri sebi :)
#9208 (odg: #9203 )  18.08.07 13:44  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

obicajni odgovor na to dilemo je "prodaj toliko, kot je treba, da mirno spis".

(ja, imamo.)
#9214  18.08.07 14:25  _drawodgovori / citiraj  |  shramba  

Torej, če prav razumem:

1. če sem si zadal dolgoročni cilj, pustim

2. če sem si zadal kratkoročnega, dvignem denar

Je to to?
#9215 (odg: #9214 )  18.08.07 14:34  matic7odgovori / citiraj  |  shramba  

pomoje ni to to, ti bi rad odgovor ali prodam ker bo padalo ali držim ker bo rastlo.

to pomeni da prodaj toliko da boš mirno spal, ker verjetno če si z večjim delom prihrankov v naložbah trenutno ne boš. Če si v naložbi že dve leti le nisi tako kratkoročen, to je tako ko človek nima cilja, ko naložiš če si rečeš toliko odstotkov bi rad in potem dvignem in če ne dvigneš in ostajaš na trgu dlje časa nastopijo tudi takšne situacije, ki se dogajajo sedaj
#9216 (odg: #9214 )  18.08.07 14:41  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[draw]

Torej, če prav razumem:

ce je cilj kratkorocen, ta denar ni imel kaj poceti v borznih nalozbah vkljucno s skladi ze tkoaltko.

govorim nekaj drugega. se enkrat: prodaj toliko, da bos mirno spal. ce se zdajle sekiras, ocitno tvegas vec, kot pa zelodec mirno prenese takrat, ko se tveganja realizirajo. to je normalno. to ne pomeni, da nisi pravi moski. :) pac vsak ima nek svoj prag. (recimo mene zacne zvijat tam okoli 20%).

ce se ne ravnas po tem, kdaj mirno spis, potem bos skozi cas sicer morda zelo fajn zasluzil, iz izkupicka pa si bos lahko placal zelo fajn zdravnika, ki ga ne bi rabil, ce ne bi sel po taksni poti.

seveda cisto nic od zgornjega ne pomaga v primeru, da te v bistvu zanima, a bo slo nekaj jutri ali cez X casa gor ali dol. ampak glede tega tkoaltko ne pomaga nic (tj. tega v nobenem primeru ne mores zanesljivo vedeti) tako da na slabsem nisi :)

* zadnji popravek: 18.08.07 14:41
#9218 (odg: #9216 crt)  18.08.07 16:04  matic7odgovori / citiraj  |  shramba  

crt potem si pa ti kar dec:) 20 % pa to.

jaz sem si rekel 25% si dovolim, dokler se ne "ožigosam za bedaka" da nisem dvignil, to sicer ne pomeni da bo porfelj na izgubi ampak dobiček bo šel po gobe, kar me bo pa še dodatno prepričalo v to da ne prodam, mogoče kakšen dokup bomo videli kako se bo situacija razvijala, vendar trenutno grem v prodajo v ponedeljek nekaj še iz certifikatov triglav steber 1 - mislim da je bilo dovolj:)

ja verjamem da ni prijetno za tiste ki so ravno vložili.

draw: vidiš znanca bosta v redu spala, ti pa še bolje če se trg pobere, oziroma nasprotno če se ne, predvsem se mi pa zdi da je zelo bistveno za kakšno naložbo gre ker na nekaterih trgih je precej precej precenjeno

* zadnji popravek: 18.08.07 16:04
#9251 (odg: #9218 matic7)  18.08.07 22:30  creatinodgovori / citiraj  |  shramba  

No, ko je že govora o skladih in stebru 1, ki ga imam tudi jaz; sem neizkušen vlagatelj z lepimi donosi :). Glede na to, da je bil samo letos donos okoli 30%, bom še počakal, da vidimo kaj se bo dogajalo na borzah v prihajajočem tednu ali 2-eh. Denarja pa zaenkrat še ne potrebujem, čeprav so me začeli srbeti prsti, da bi začel pomalem špekulirati. Če pa že grem v prodajo pa poberem vložek + 20%dobička(da kao pokrijem inflacijo in grem na en mini dopust), ostalo pustim.
#9253 (odg: #9251 creatin)  18.08.07 22:45  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[creatin]
za steber 1 ti se najvec pomeni gibanje slovenskega trga.
#9259 (odg: #9253 crt)  19.08.07 00:29  creatinodgovori / citiraj  |  shramba  

Ja, to vem, približno 65-70% naložb je v slovenskih vrednostnih papirjih.
#9265 (odg: #9214 )  19.08.07 08:58  vilijemodgovori / citiraj  |  shramba  
[draw]

Torej, če prav razumem:

Je to to?
Ne ravno

Mislil sem, da če si dolgoročni, da pustiš in po možnosti še kaj dokupiš.

Če si kratkoročen je pa odvisno zakaj si kratkoročen. Ali moraš dvignit ker boš potreboval denar za kakšen nakup, kar je lahko problem za dosego cilja ko sedaj kar močno pada (Razen če si imel toliko donosa da bo še vedno dosežen željen cilj :)

Sicer pa če si kratkoročen, bi moral imet neko mejo kdaj prodati (določen čas, določen pozitiven donos ali izguba ali kombinacija vsega).

Hotel sem bolj ciljat na to, da če si dolgoročno vložil, se po moje trenutno ne bi rabil preveč sekirat, temveč kvečjemu iskati kakšno nakupno priložnost.

Ne vem a sploh kaj pomaga to moje pisanje? :)
#9267 (odg: #9265 vilijem)  19.08.07 10:30  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[vilijem]

Ne vem a sploh kaj pomaga to moje pisanje? :)
vilijem, to se jaz ze 10 let sprasujem :))
#9268  19.08.07 10:40  _rododgovori / citiraj  |  shramba  

Moje mnenje je sledeče in sem ga že tudi nekajkrat omenil na forumih. Ko se prične t.i. panični čredni nagon pa gre zadeva potencirano v negativno smer. V tvojem primeru bi zadevo morda le preselil na kakšno bolj "varno" varianto (ne vem kje imaš naložena sredstva!). V primeru, da so sredstva predvsem na geografsko Slovenskem področju in na delniških trgih bi definitivno zadevo preselil. Pomemben podatek je med drugim tudi to, da so slo. delnice precenjene. Sicer je pred časom nekdo trdil, da temu ni teko in se skliceval na t.i. tezo povpraševanje-ponudba ( a o tem kdaj drugič). Kot lep primer so tudi pred kratkim izdani t.i. short certifikati na določene slo. delnice.

V primeru, da ti je omogočeno brez vstopno-izstopnih stroškov prehajati med skladi (če so sredstva v skladih pri enem izdajatelju) pa ti je zadeva še olajšana!

Upam, da sem ti kaj pomagal! Lep sončen dan vsem skupaj!
#9269  19.08.07 12:36  _drawodgovori / citiraj  |  shramba  

Hvala za informacije. Mogoče pa dobim še kaj bolj koristnih nasvetov, če pojasnim, kje imam sredstva naložena.

Vse je v skladih:

Galileo......10%

Rastko.......10%

Prvi izbor...5%

Balkan.......50%

Rusija.......20%

Novi trgi....5%

Namen sem imel sredstva pustiti od 5 do 10 let. Do zdaj sta, kot sem rekel, pretekli približno dve leti +/-.

Upam, da mi še kdo kaj koristnega namigne. Vem, da se ne da napovedati rasti in padcev, se pa da verjetno svetovati pri naložbeni politiki.

Hvala in lep pozdrav.
#9270  19.08.07 12:58  _rododgovori / citiraj  |  shramba  

Ja sedaj pa ti lahko povem malo več!

Sredstva, ki so naložena v sklad Galileo bi tam kar pustil,saj boš tako imel pokrito Slovenijo (velik delež) in pa tudi sklad kot sam se mi zdi na podlagi preteklih obdobij dokaj stabilen (preteklost seveda ni garant za prihodnost).

Sredstva iz sklada rastko bi preselil na drugo pozicijo, saj ti je do sedaj prinesel kar lep donos, hkrati pa temelji dokaj na slo. delnicah večjih paradnih konjev (morebitna precenjenost).

Sredstva naložena v prvi izbor bi tam pustil saj so precej razpršena (sklad skladov).

Pozicijo na balkanu bi zmanjšal.

Rusijo in nove trge bi nakako pustil pri miru.

To so pristopi katere bi sam izvedel. Seveda je vse tudi odvisno od zneskov. V primeru, da govorimo o večjih zneskih (zelo relativno in stvar posameznika) pa bi še dodatno razpršil na ostale družbe za upravljanje. Imaš prednost zaradi odprtih pozicij pri eni družbi (KD) in se lahko zato poslužuješ brezplačnih prehodov med skladi. Premisli tudi morda o kakšni naložbi na kD MM in jo imej kot parkirišče za morebitne nakupne priložnosti.

Upam, da sem ti pomagal!

#9271  19.08.07 13:22  roaddoggodgovori / citiraj  |  shramba  

ROD....morm rečt da je tole zelo kvaliteten odgovor...

Bi se kr strinjal s tabo...čeprav mam sam bolj radikalno razdelitev...

Keep doing good job! :) LP
#9272 (odg: #9270 )  19.08.07 13:36  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

lepo si povedal
#9273  19.08.07 13:42  _rododgovori / citiraj  |  shramba  

Ha, vidim, da tudi Črt budno spremlja dogajanje. Kaj nič ne kolesariš? :)

No jaz sem se tudi aktiviral in ponovno vstopam na celi črti na fronto. Jutri sklepat nove pristopne izjave, pa malo dinarčke prekladat. Drugače pa se bolj nagibam na pristop spremljaj, spremljaj in čakaj! :)Moram pa počakat, da se KD Bond dvigne za cca. 0,8%!

Hvala za pohvalo roaddogg!
#9274 (odg: #9273 )  19.08.07 14:16  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[rod]

Ha, vidim, da tudi Črt budno spremlja dogajanje. Kaj nič ne kolesariš? :)
ravno sem priletel iz gozda, zdaj pa shrambo pustosim. :)
#9275 (odg: #9274 crt)  19.08.07 14:54  vilijemodgovori / citiraj  |  shramba  

shrambo? hehehe :)
#9276  19.08.07 15:12  _rododgovori / citiraj  |  shramba  

Ok, zdaj sem vse pregledal in preanaliziral! Jutri kot sem rekel v napad. Malo mi dišijo novi trgi (moram še prespat). Če ima kdo kakšno pametno naložbeno pozicijo za Pd bom tudi vesel!

Sedaj pa odklop in malo sprostitve! Vsem želim še naprej lep dan in se beremo jutri (morda celo kaj novega vidimo-naj bo "črni ponedeljek" in vse skupaj še malo pade). ;)
#9277  19.08.07 18:17  roaddoggodgovori / citiraj  |  shramba  

ROD tiho!!!.. sicer pa pusti da vlagatelji naredijo svoje :)) ne jim dajat idej..

Sicer pa dvomim da bo padlo..vsaj glede na petkov DOW JONES...bi moral biti lep +... moje mnenje seveda.. LP
#9278  19.08.07 18:30  _rododgovori / citiraj  |  shramba  

Ja v petek se je kar hitro zadeva malo popravila. Samo malo sem skeptičen kako dolgo bo zadeva vzdržala. Je pa seveda možen kakšen kratkotrajni popravek v pozitivno smer. Ker mislim, da so USA v kar precejšnjem kislem zosu, katerega okus ne bo tako lahko sprati. Seveda pa prihodnosti ne pozna nihče. Kot prvo bomo videli kako se bodo odzvali na Kitajskem, Japonskem.. Slovenijo pa sploh ne vem, če je realno komentirati (mislim, da bi lahko na to temo posneli nadaljevanje v stilu nanizanke Dosjeji X) Če bodo izdani certifikati vplivali, bo zadeva padla. Najprej Krka, potem pa sistem domin
#9279  19.08.07 18:47  _drawodgovori / citiraj  |  shramba  

Najlepša hvala za izčrpen odgovor.

Morda le še nekaj.

Zakaj zmanjšati v Balkanu? Kaj je sploh s tem Balkanom? Po eni strani se toliko lepega sliši o njem, po drugi pa takole.

hvala
#9280  19.08.07 18:53  roaddoggodgovori / citiraj  |  shramba  

Jaz mislim da so zaradi Balkana zato tko mesane informacije ker smo v preteklosti videli super zadnje leto... Nasproti temu pa vecina podjetij ni pokazala poslovnih rezultatov, ki bi podprli tako silovit dvig tecajev..Poleg tega je tudi poročanje teh podjetij o doseganju rezultatov pomanjkljivo...vcasih zavajajoče.. Tudi sam sem izpostavljen v balkanu..in to priblizno 40%...Vem, da to ni najbolje vendar Balkan uporabljam kot protiutez azijskim trgom... pri zadnji korekciji se je kar dobro odrezal...kaj bo naprej bomo pa videli..
#9281 (odg: #9273 )  19.08.07 19:43  _AmonRaaodgovori / citiraj  |  shramba  

Glede na izrazit padec MP - Turkey, je morda sedaj odličen čas za vstop?
#9282 (odg: #9281 )  19.08.07 20:04  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

velik enodnevni padec mp-turkey ni enodnevni, temvec gre za belezenje premika dveh dni, ker je bil vmes pri nas praznik.

kar se tice velikega padca kot kriterija za vstop, zelo priporocam, da si ogledas sgam japan small cap. to je klasicen primer, kako je nekaj divje zraslo (ob koncu leta 2005), nakar divje padlo (razprodaja pomladi 2006) in odtlej samo se iskalo nove globine. kdor je rekel "aha prej je tako fajn raslo, zdaj pa je zelo padlo, torej bom kupil, ker bo ziher spet fajn raslo" je naredil totalno luknjo. http://www.financna-tocka.si/statistika....

nekoliko podobna zgodba je sgam gold mines, ki je bil eno leto na top lestvicah donosov, kar je seveda ljudi pognalo not (cisto brez veze razlagat, da naj to ne bo kriterij, nihce ne slisi), pa bi lahko ze pogled na zgodovino pokazal, da so donosi sklada zelo, zelo spremenljivi in se je temu primerno tudi nadaljevalo: http://www.financna-tocka.si/statistika....

ce imas se druge razloge, ok.

* zadnji popravek: 19.08.07 20:04
#9283 (odg: #9282 crt)  19.08.07 20:14  _AmonRaaodgovori / citiraj  |  shramba  

Thx za odgovor. Padec je pognal tole razmišljanje, ja. Je pa sklad pravi rollercoaster, kar pa ob trenutnem portfeliju ne potrebujem.
#9284  19.08.07 20:27  Partizanodgovori / citiraj  |  shramba  

Turčija je precej padla lani v primerjavi z drugimi trgi, ki so rasli.

tok, da je verjetno bolj na "safe side" kokr pa ostali.
#9287 (odg: #9284 Partizan)  19.08.07 20:46  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

japonska je bila pred letom najbolj svoh med glavno razvito trojico in je danes se bolj.
Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 56   stran:  1 | 2 | > | zadnja

Seznam forumov  >  Skladi  >  panika_neizkušenih

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>