Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 13:14
-3,98 %
10.010,12
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 23.08
-1,11 %
1.268,45
SI 23.08
-0,35 %
861,54
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Seznam forumov  >  Borza  >  Naložbeni certifikati

Borza - osnove, Slovenija, Balkan

Iščem prvo neprebrano sporočilo v tej temi... najdeno na strani 1

Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 27
#8149  22.07.07 16:43  _markoblazodgovori / citiraj  |  shramba  

Zanima me kateri termini v angleščini pomenijo naložbeni certifikat. Kakšna je razlika med EFT-ji in ETN-ji. Ali oboji označujejo vrsto naložbenega cerifikata? Ali kdo pozna kakšno literaturo v slovenščini ali angleščini, ki se nanaša na naložbeni certifikat. Hvaležen bi bil za odgovor za katerokoli od vprašanj.
#8150 (odg: #8149 )  22.07.07 17:17  Aequitasodgovori / citiraj  |  shramba  

V Stuttgartu jih imenujejo Investment certificates, v angleščini jih iščeš pod Structured Products. ETF-i in ETN-i niso naložbeni certifikati.

Nekaj "literature" v angleščini ponuja stran stuttgartske borze - http://www.boerse-stuttgart.de/en/234-in..., v slovenščini je pa večina zbrana tukaj - http://certifikati.blogspot.com
#8151 (odg: #8150 Aequitas)  22.07.07 17:55  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

ameriski ETN vsebinsko dejansko so tisto, kar se v kontinentalni eu imenuje nalozbeni certifikati. torej: zadolznice, ki jih izda financna ustanova in katerih izplacilna vrednost na razlicne nacine spremlja razne trzne zadeve.

dodatna zbirka vsebine o certifikatih je na ft: http://www.financna-tocka.si/cert.php
#8152 (odg: #8151 crt)  22.07.07 18:19  Aequitasodgovori / citiraj  |  shramba  

Bom enkrat vzel ETN-je pod drobnogled, da še vidim, kako je s tem. Neobdavčeni?
#8153 (odg: #8152 Aequitas)  22.07.07 18:25  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

po moje ni dileme, da so neobdavceni, iz razloga kot pravim... za durs pa lahko da bo kot ponavadi prvih nekaj "primerov" nosilo vso tezo prepricevanja.
#8176 (odg: #8153 crt)  23.07.07 16:16  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

tule pa je primer ETN, kjer bi lahko glede na tekoce dogajanje postala kriticno pomembna ta lastnost certifikatov, da sploh niso kosarica premozenja, temvec samo obljuba neke financne hise. http://etf.seekingalpha.com/article/4193...
#8213 (odg: #8176 crt)  24.07.07 14:02  miljonarodgovori / citiraj  |  shramba  

Vem, da obstaja certifikat na srbske delnice. Ali kdo pozna certifikat na kazahstanske delnice?
#8228 (odg: #8213 miljonar)  24.07.07 22:02  anarkodgovori / citiraj  |  shramba  

Vidim, da se nekdo v studentu ni odjavil s FT-ja. Nima veze :))

http://relaunch.abnamrozertifikate.de/DE...
http://relaunch.abnamrozertifikate.de/DE...

Če navaden zadustuje, majo tudi turbo :))

Long-Turbo-Zertifikate (ISIN: AT0000A06012 und AT0000A06020)

Erste Bank: AT0000A05YX6

Deutsche Bank: DE000DB1KAZ7

Good Luck.

(domžale so zakon)

#8236 (odg: #8228 anark)  25.07.07 09:11  miljonarodgovori / citiraj  |  shramba  

ANARK HVALA

Turbo se ne upam vzeti "začetnik"
#8914  14.08.07 13:24  _miskolinodgovori / citiraj  |  shramba  

Zanima me ce ima ze kdo izkusnje z rolling turbo certifikati od GS (bojda jih druge banke se niso izdale)?

Predvsem me zanima koliko zgubis pri stop lossu (ce sploh kaj), ki je nadomestek knock outa. Tudi za vse ostale nasvete in izkusnje se v naprej zahvaljujem.

Lp
#8923 (odg: #8914 )  14.08.07 16:10  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

prospekt si pogledal? ker o stop lossu smo se v forumu ze nekaj menili.
#8927 (odg: #8914 )  14.08.07 17:18  Aequitasodgovori / citiraj  |  shramba  

Bom rekel čisto na pamet, res se nisem poglabljal, mogoče sem kje kdaj zraven prebral.

Naj bi se šlo za to, da če rolling doseže k.o., si za tisti dan "out" iz trgovanja, ter štarta naslednje jutro ponovno (ne me držat za besedo). Nimam pojma, v čim je štos :) Mogoče bi bilo fajn enega spremljat (pa če daš WKN kar semle notri), takega ki je bolj na tesno, pa bomo videli, kako pa kaj. V glavnem, nekaj pdoobnega obstaja.
#9065  17.08.07 11:52  gasilec99odgovori / citiraj  |  shramba  

Izd. Oznaka Razm. Osn. [€] K.O. [€] Zapadlost

ABN Krka NL0000777712 0,01 1.380,00 1.207,50 Open End

Ali mi lahko kdo pojasni kaj pomeni K.O pri 1.207,50€ če pa je tečaj osnovnega instrumenta cca.1.090€.Seveda to je call certifikat.

Hvala
#9066 (odg: #9065 gasilec99)  17.08.07 11:55  Redstripeodgovori / citiraj  |  shramba  
[gasilec99]

Izd. Oznaka Razm. Osn. [€] K.O. [€] Zapadlost

ABN Krka NL0000777712 0,01 1.380,00 1.207,50 Open End

Ali mi lahko kdo pojasni kaj pomeni K.O pri 1.207,50€ če pa je tečaj osnovnega instrumenta cca.1.090€.Seveda to je call certifikat.

Hvala
Si malo zaje... ker je to put varianta!

* zadnji popravek: 17.08.07 11:55
#9069  17.08.07 12:05  Redstripeodgovori / citiraj  |  shramba  

Tudi mene neki zajebava... a je tudi pri vas link na borse stutgart zmrznu pri vseh opcijah in k.o. nekje ob 9.30?
#9171  17.08.07 21:42  _luka18odgovori / citiraj  |  shramba  

a mi lahko kdo pove prosim od kje se v bistvu pojavi denar za izplačila vlagateljem, ki so pri teh ''murkslanjih'' uspešni-je denar od neuspešnih?

pa še to- ali to pomeni, da ta banka v bistvu kupuje delnice KRKE, ali to sploh ni pogoj, ampak je važno le kako kdo stavi na to razmerje? (torej ko vlagatelji shortajo naprimer, ali ta banka v resnici kupuje delnice podjetja;; ali pa gre le za neko ''stavo'' kjer tisti, ki pri teh razmerjih dobijo-zaslužijo denar, poberejo od tistih, ki so knockoutirani?

hvala
#9181 (odg: #9171 )  17.08.07 22:23  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

luka, daj poskusaj malo preformulirati vprasanje, hocem ti odgovoriti, pa nekak... se ne znajdem v vprasanju.

mogoce ce poskusim glede drugega... banka skusa imeti nevtralno pozicijo. se pravi - ce ima izdane nakupne (call, long, bull) certifikate, potem tudi sama nakupi ciljno delnico. ce ima izdane prodajne (put, short, bear), potem ima tisto prodano (poshortano ali kako drugace negativno pozicijo v bilanci). kot izdajateljica sluzi predvsem na pobranih dividendah (ce je certifikat take vrste, da spremlja samo ceno papirja, kar pogosto so) in na spreadu (razliki ponudba-povprasevanje pri certifikatu).
#9202 (odg: #9181 crt)  18.08.07 11:07  _luka18odgovori / citiraj  |  shramba  
[crt]

luka, daj poskusaj malo preformulirati vprasanje, hocem ti odgovoriti, pa nekak... se ne znajdem v vprasanju.

mogoce ce poskusim glede drugega... banka skusa imeti nevtralno pozicijo. se pravi - ce ima izdane nakupne (call, long, bull) certifikate, potem tudi sama nakupi ciljno delnico. ce ima izdane prodajne (put, short, bear), potem ima tisto prodano (poshortano ali kako drugace negativno pozicijo v bilanci). kot izdajateljica sluzi predvsem na pobranih dividendah (ce je certifikat take vrste, da spremlja samo ceno papirja, kar pogosto so) in na spreadu (razliki ponudba-povprasevanje pri certifikatu).
ja v bistvu si mi odgovoril, zanimalo me je, ali banka z izdajanjem certifikata tudi kupuje delnico na katero se nanaše certifikat ali pa je to le finančni insturment, ki z dejanskim nakupom delnice ne bi imel nič in bi le deloval na principu, če poenostavljeno povem, športne stave, kjer bet and win.com nima nič z tekmo chelsea:arsenal

vendar, kot si mi odgovoril, je odgovor prvi

1/zdaj me pa zanima še to: če želi npr. neka banka izdati certifikat, ali mora, če je certifikat izdan na frankfurtski borzi, tudi delnica družbe, na katero se nanaša certifikat kotirati tam? (glede na to, da KRKG kotira le v Londonu in Ljubljani, če se ne motim?)

2/ pa še to: če vlagatelji povprašujejo po short certifikatih, kar pomeni da predvidevajo, da bo šla vrednost delnice dol (imam prav??), potem mora banka izdajateljica certifikata povpraševati po delnicah ciljne družbe, kar pomeni da v bistvu dviguje ceno, je to potem shizofrena situacija? ali pa je le moja predpostavka pod točko 2/ napačna?

#9209 (odg: #9202 )  18.08.07 13:49  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[luka18]

ja v bistvu si mi odgovoril, zanimalo me je, ali banka z izdajanjem certifikata tudi kupuje delnico na katero se nanaše certifikat ali pa je to le finančni insturment, ki z dejanskim nakupom delnice ne bi imel nič in bi le deloval na principu, če poenostavljeno povem, športne stave, kjer bet and win.com nima nič z tekmo chelsea:arsenal

vendar, kot si mi odgovoril, je odgovor prvi
banka ne kupi / proda delnice zato, ker bi jo sama izdaja certifikata k temu nekako avtomaticno silila, temvec ravno zato, ker noce staviti - temvec zeli, da kakrsenkoli ze bo izid certifikata (plus ali minus), bo njena lastna pozicija glede tega nevtralna in bo njen edini ucinek samo pobiranje dividende / spreada.

1/zdaj me pa zanima še to: če želi npr. neka banka izdati certifikat, ali mora, če je certifikat izdan na frankfurtski borzi, tudi delnica družbe, na katero se nanaša certifikat kotirati tam? (glede na to, da KRKG kotira le v Londonu in Ljubljani, če se ne motim?)
ni treba.

(krka kotira samo v ljubljani.)

2/ pa še to: če vlagatelji povprašujejo po short certifikatih, kar pomeni da predvidevajo, da bo šla vrednost delnice dol (imam prav??)
da

potem mora banka izdajateljica certifikata povpraševati po delnicah ciljne družbe, kar pomeni da v bistvu dviguje ceno, je to potem shizofrena situacija? ali pa je le moja predpostavka pod točko 2/ napačna?
ne, banka v tem primeru pac tudi sama shorta delnico, namesto da bi jo kupila. (ali pa kako drugace skuha, da ima negativno pozicijo, recimo s kaksnimi opcijami)

cilj banke je vedno tisto omenjeno zgoraj: da ne glede na to, kam gre tecaj, je rezultat gibanja tecaja tako delnice kot certifikata zanjo nic, brez posledic, edini ucinek so pobrane dividende in spread pri trgovanju.

(no, tako vsaj ravna banka, ki zeli previdno upravljati svojo bilanco. lahko pa obstaja tudi kaksna bolj avanturisticna, nemogoce ni.)
#9210 (odg: #9202 )  18.08.07 13:50  afneGuncaodgovori / citiraj  |  shramba  

Ali dolgoročni vlagatelji kupujete certifikate ali delnice?

#9221 (odg: #9209 crt)  18.08.07 16:10  _luka18odgovori / citiraj  |  shramba  

cilj banke je vedno tisto omenjeno zgoraj: da ne glede na to, kam gre tecaj, je rezultat gibanja tecaja tako delnice kot certifikata zanjo nic, brez posledic, edini ucinek so pobrane dividende in spread pri trgovanju.

vendar dividenda o kateri govoriš ni ta, ki se jo s sklepom o delitvi bilančnega dobička dobi na skupščini, ampak v bistvu dividenda (torej dobiček banke) o knockoutiranih vlagateljev v certifikate? je res?
#9222 (odg: #9221 )  18.08.07 16:15  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

govorim o tem, da certifikat pogosto spremlja samo ceno delnice in je samo posledic tega gibanja delezen vlagatelj v certifikat.

dividenda, o kateri govorim, je dividenda iz delnice, na katero se nanasa certifikat in ja, to je tista, ki izvira iz odlocitve skupscine delnicarjev tistega podjetja.

banka ima na primer izdan long certifikat, svojo pozicijo ima po drugi strani uravnotezeno s tem, da je tudi kupila delnice, na katere se certifikati glasi; ker je za njene obveznosti iz naslova certifikata pomembno le gibanje cene delnice, ne pa tudi morebitna v casu zivljenja izplacana dividenda, lahko tisto dividendo mirno obdrzi in je to tako ena od koristi, ki jo ima s celotno zgodbo okoli izdanega certifikata.
#9236 (odg: #9222 crt)  18.08.07 18:08  _luka18odgovori / citiraj  |  shramba  
[crt]

govorim o tem, da certifikat pogosto spremlja samo ceno delnice in je samo posledic tega gibanja delezen vlagatelj v certifikat.

dividenda, o kateri govorim, je dividenda iz delnice, na katero se nanasa certifikat in ja, to je tista, ki izvira iz odlocitve skupscine delnicarjev tistega podjetja.

banka ima na primer izdan long certifikat, svojo pozicijo ima po drugi strani uravnotezeno s tem, da je tudi kupila delnice, na katere se certifikati glasi; ker je za njene obveznosti iz naslova certifikata pomembno le gibanje cene delnice, ne pa tudi morebitna v casu zivljenja izplacana dividenda, lahko tisto dividendo mirno obdrzi in je to tako ena od koristi, ki jo ima s celotno zgodbo okoli izdanega certifikata.
hvala ti, mi je veliko bolj jasno, zdaj pa me zanima še nekaj:

npr. vlagatelji v certifikate stavijo na padec delnice, ali lahko banka samo zato, da bi jih knockoutirala in pobrala njihove vložke, povečano povpraševala po delnici in s tem preprečila padec, na kar so stavili vlagatelji, ali pa ima za to kakšne normativne (zakonske) omejitve, ker to je po mojem mojem čutu za pravičnost zelo na robu legitimnega
#9241 (odg: #9236 )  18.08.07 18:24  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

cut za pravicnost in financni svet gresta pogosto bolj svoh skupaj. ne poznam natancnega odgovora za ta primer, po moje obstajajo omejitve, ki pa jih (ravno tako po moje) ni problem zaobiti s prijateljskimi igralci.

za slovenske certifikate bi se sicer osebno bolj bal tega, kaj bodo z njimi poceli slovenski frajerji, kot pa izdajatelji.
#9243 (odg: #9241 crt)  18.08.07 18:53  spacetripodgovori / citiraj  |  shramba  

Sem bral že nekaj člankov, v katerih se je sklepalo, da so verjetno izdajatelji certifikatov dali "piko na i", da je bil certifikat konokautiran. Jim je bolj dobičkonosno tako naredit, in potem izdat nov certifikat. Fora je v tem, da je dobolj že en posel pod knock out-om, da certifikat zapade. To pa res ni problem narediti, če je certifikat blizu meje. V kolikšni meri se izdajatelji tega poslužujejo in koliko je nadzorovano to početje pa ne vem. Bi bilo pa zelo zanimivo vedeti.
#9248 (odg: #9241 crt)  18.08.07 20:35  _luka18odgovori / citiraj  |  shramba  

torej če je npr. sklenjen samo 1 posel nad knock-out mejo, potem ti s tem knocoutiraš vse, ki so kupili ta certifikat in s tem omogočiš tisti ''stečaj'' ali kako se že reče in omogočiš banki izdajateljici, da pobere vloženi denar?
#9254 (odg: #9248 )  18.08.07 22:47  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

to je v slovenski praksi nekoliko odprto vprasanje. ena varianta je vsekakor en posel, druga bi bila recimo enotni ali zakljucni... bo treba pogledati prospekte.
Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 27

Seznam forumov  >  Borza  >  Naložbeni certifikati

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>