Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 03:25
0,07 %
7.244,04
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 10.12
-0,18 %
1.454,23
SI 06.12
0,12 %
905,61
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Seznam forumov  >  DS (prej: FT)  RSS    >  Jutranji pregled - torek, 31.7.07

Rubrike
·ETF (2)
·FT (9)
·Slovenija (21)
·balkan (8)
·garantirani (2)
·novitrgi (17)
·preglednovic (1282)
·razno (21)
·skladi (32)
·svet (2)
·zavarovanja (1)
Arhiv
·nov 2010 (10)
·okt 2010 (21)
·sep 2010 (22)
·avg 2010 (22)
·jul 2010 (22)
·jun 2010 (21)
·maj 2010 (21)
·apr 2010 (20)
·mar 2010 (23)
·feb 2010 (19)
·jan 2010 (20)
·dec 2009 (18)
·nov 2009 (21)
·okt 2009 (22)
·sep 2009 (22)
·avg 2009 (21)
·jul 2009 (23)
·jun 2009 (22)
·maj 2009 (40)
·apr 2009 (40)
·mar 2009 (44)
·feb 2009 (40)
·jan 2009 (40)
·dec 2008 (43)
·nov 2008 (40)
·okt 2008 (44)
·sep 2008 (44)
·avg 2008 (21)
·jul 2008 (25)
·jun 2008 (39)
·maj 2008 (40)
·apr 2008 (44)
·mar 2008 (42)
·feb 2008 (42)
·jan 2008 (42)
·dec 2007 (41)
·nov 2007 (51)
·okt 2007 (58)
·sep 2007 (43)
·avg 2007 (24)
·jul 2007 (28)
·jun 2007 (36)
·maj 2007 (51)
·apr 2007 (14)

Jutranji pregled - torek, 31.7.07
Rubrika: preglednovic
<  |  >  |  seznam
 31.07.07 09:52  crt (admin) (DS) shramba  

• Po pretresljivem minulem tednu se je dogajanje na glavnih svetovnih trgih v ponedeljek umirilo. Skrbi o obsegu in dometu težav s slabimi posojili se sicer nadaljujejo: cena zavarovanja pred bankrotom izdajateljev se je tako v ZDA kot v Evropi dvignila na rekordno raven (višje kot denimo maja 2005), obveznicam največjih ameriških investicijskih hiš trg prisoja nizko boniteto, izgube so se zajedle tudi v nemške banke. Samo brez panike, tudi tokratna luknja je nakupna priložnost, pravi Stephen Jen, Morgan Stanley. O težavah finančnega sektorja, o stanju trgov in o tem, kako naprej, piše tudi Andraž Grahek, KD BPD: [ne najdem članka: 8273] .

• Tačas v Sloveniji poteka veselo preštevanje dobičkov. Finance pregledujejo donose v juliju, še posebej tiste, ki so jih delnice lastnih podjetij prinesle direktorjem.

• Trikrat o Balkanu: Goldman Sachs je vstopil v hrvaški Arenaturist; Bolgarija načrtuje rekordno nizko, 10-odstotnoenotno davčno stopnjo; Aleš Škerlak, Publikum, pa za Dnevnik pregleduje borzna vrednotenja pristanišč.

• O iztisih in odhodih: zdaj je že odločeno, da se Delo zares umika z borze; hkrati bodo izvedli iztis preostalih delničarjev po prevzemni ceni 135,5 EUR. Poteza ugovarja odškodnini za iztis pri Žitu - želijo 15 namesto 11 evrov za delnico. Prevzemnik Sarini pa predlaga razširitev dnevnega reda skupščine Etre 33 s točko o umiku in iztisu po ceni 540 EUR.

• Bonitetna Agencija FitchRatings je ocenila, katere države bi lahko najbolj prizadelo znižanje vrednosti nepremičnin, kakršnega že občutijo v ZDA. Tudi na tem področju se v Sloveniji nadaljuje veselica - cene stanovanj na obali so presegle tiste v Ljubljani.

• Kaj je z vrednotenjem Telekoma? Pred dnevi pricurljano poročilo naj ne bi vsebovalo ocene naložbe na Kosovem; šele v primeru, da bo ta dobro ocenjena, naj bi se s pregledom podjetja približali sedanji tržni ceni. Če bo vrednotenje CA IB pokazalo, da je Telekom vreden nekaj deset odstotkov manj od tržne vrednosti, in če bodo ponudbe bistveno nižje od borzne vrednosti, lahko prodaja pade v vodo, poročajo Finance in hkrati komentirajo različne interese, ki so v igri.

• Uh, danes bomo pa imeli veliko novih "pristopnih izjav" za dostop do novic Financ... Plačljiv - a za registrirane uporabnike Finančne točke, ki izpolnijo primerno izjavo, brezplačen - je namreč naslednji tekst: Kam bi na domačem in tujem trgu vložili 20 tisoč evrov?

* zadnji popravek: 31.07.07 09:52

Komentarji uporabnikov  (vseh: 21; zadnji: 31.07.07 23:01)  · 
Kot neprijavljen uporabnik - gost - ne morete vpisovati komentarjev.

31.07.07 14:33  _mihamodgovori / citiraj

Kako dolgo bodo še interesantni ID-i in pa PBGS? Jaz bom preuredil portfelj in se popolnoma umaknil iz direktnih vložkov v delnice podjetja. Zdaj me zanima, je interesantni vložek 20% portfelja v kakšen ID (infond, zvon) in ali je trenutni vložek v PBGS pametno pustit še vnaprej?

* zadnji popravek: 31.07.07 14:33
 31.07.07 14:40  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj

smiselno ali ne je zate glede na tvoje kriterije, ki pa so kaksni?

(na primer: pbgs ima se vedno masten diskont, pa bo ze cez 3 mesece preklop na 5 namesto 10% izstopne; venadr ima tudi se masten delez slovenskih delnic in ce te to zelo moti, potem je problem)

* zadnji popravek: 31.07.07 14:40
 31.07.07 15:01  _mihamodgovori / citiraj

Zagotovo bi pustil naložbo v Id-u (izbral bi samo enega) pri miru vsaj leto dni (v umirjenih razmerah; pričakujem tudi umirjen donos).

Pri PBGS me moti ravno to, da ima previsok delež Slovenije. Razmišljam, da bi potem, ko bo kazenska 5%, prodal pri upravljalcu in vložek namenil kakšnemu pametnemu ETF.

* zadnji popravek: 31.07.07 15:01
 31.07.07 15:11  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj

no, tudi pri idih slovenija pogosto ni ravno zanemarljiva. kaj pa je pri njih tvoje glavno pricakovanje?

pri prodaji pbgs pazi - durs ne priznava posebne izstopne provizije - placas 5, imas priznano 1 ... boljse na borzi; upati je, da bo dovolj pritiska arbitraze s strani pravnih oseb (ki tega durs problema nimajo) in se bo takrat tudi tecaj primerno premaknil navzgor kot % vep.

* zadnji popravek: 31.07.07 15:11
 31.07.07 15:27  _mihamodgovori / citiraj

Pri Id-ih pricakujem nekakšno normalno rast, težko naglas rečem, vendar nekaj takega, kot je podobno intervalu rasti za delniške naložbe (če izvzamemo leta kot je bilo letos, to obdobje). Zanašam se na to, da imajo upravljalci Id-ov boljše informacije, kot upravljalci klasičnih skladov. K temu pripisujem še morda signale (GBD) in anonimne ljudi, ki imajo še vedno visoke deleže v Id-ih.

Vse kakor razmišljam tudi o ETF; Za kotirajoče sklade in eventuelno kakšen ID, bi namenil 60% portfela. Če prodam v bližni prihodnosti PBGS in se hkrati ne odločim za ID, potem nimam praktično ničesar v Sloveniji. In to je ta bistven point.

Drugače razmišljam takole: cca. 20-25% naložbeni certifikati; 10% na banki oz. depojih za likvidnost; 10% KD MM; 3x20% različni ETF ali 2x ETF + nekaj slovenskega (vstrajanje pri PBGS ali nakup ID).

* zadnji popravek: 31.07.07 15:27
 31.07.07 15:38  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[miham]

Pri Id-ih pricakujem nekakšno normalno rast, težko naglas rečem, vendar nekaj takega, kot je podobno intervalu rasti za delniške naložbe (če izvzamemo leta kot je bilo letos, to obdobje).
se pravi pri pbgs te moti to, da ni povsem delniski sklad?

Zanašam se na to, da imajo upravljalci Id-ov boljše informacije, kot upravljalci klasičnih skladov.
?... zakaj pa to? zlasti v situaciji, ce igras na to, da naj bi bile nalozbe tkoaltko izven slovenije (in s tem notranjepoliticno-zavogalni ucinki manj aktualni)

Drugače razmišljam takole: cca. 20-25% naložbeni certifikati; 10% na banki oz. depojih za likvidnost; 10% KD MM; 3x20% različni ETF ali 2x ETF + nekaj slovenskega (vstrajanje pri PBGS ali nakup ID).
z nalozbenimi certifikati nisi dosti povedal, ker je miljauznt nalozbenih usmeritev in razlicnih profilov rizika glede spremljanja underlying... enako je pri etf cuda usmeritev. tako da samo na podlagi tega, o kaksnih oblikah instrumentov govoris (ne pa tudi o vsebini), je to tezko komentirati.
 31.07.07 16:46  matic7odgovori / citiraj

Sam če bi šel v certifikate bi izbral preprosto indeksni certifikat, drugače se mi pa vseeno zdi bolje ETF kot pa certifikati, nič od tega še nimam v portfelju, vendar imam v kratkem namen prodati triglav steber1, ki ga imam še iz certifikatov in nakup ETF. Nebi pa razbijal znesek kot pravi MIHAM ne vem na koliko etf zadev, razen ne vem če ima res veliko kapitala. Včasih je pametno tudi 50% na banki..........Če bi imel cca. 400.000 eur, bi jih enostavno za začetek dal 50 % na banko, 25% nekaj globalnega, ostalo bi pa videl, verjetno bi šel v nakupe delnic, vendar postopoma in na različne trge, vendar nikakor ne balkan in slo....To je zgolj teoretično mišljenje in če odštejem druge tipe naložb, kot so nepremičnine....V glavnem ne bi se šel eksotičnih zadev:)
 31.07.07 16:50  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[matic7]

Sam če bi šel v certifikate bi izbral preprosto indeksni certifikat, drugače se mi pa vseeno zdi bolje ETF kot pa certifikati
po mojem hitrem pregledu terena (jesen se bliza :) ... certifikati vs. etf

plus:

- neobdavceno

- zelo sirok nabor usmeritev

minus:

- pogosto zelo bizarne sestave kosaric, kar relativizira tisto glede sirokega nabora

- boniteta izdajatelja v primeru vecjih pizdarij

- spreadi?

- vlozek v podrobno razumevanje delovanja, kadar gre za bolj tricky sheme
 31.07.07 16:55  crn1odgovori / citiraj

Jaz bi samo pohvalil tale jutranji pregled, to je super ideja. Lahko le upam, da se ti bo se dolgo casa ljubilo tako redno objavljati te stvari.
 31.07.07 17:01  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj

malo je pizdarija to, da se da zadevo narediti sele zjutraj in ce hoces biti gotov do recimo 09:00 (zadnje dni vidimo, da to bolj kot ne ne gre), ces da bodo ljudje imeli servirano pred trgom, potem je to kar soliden sprint iz postelje pa do zakljucka. (ob tem, da delam od doma...)

in pa seveda - se vedno nimam predstave, v koliksni meri publiko zvecine sploh zanima karkoli razen sedanje in bivse domovine (razen suma, da hudo malo).

* zadnji popravek: 31.07.07 17:01
 31.07.07 17:04  crn1odgovori / citiraj

Kot del publike, ki o sedanji in bivsi domovini bere bolj malo, ti lahko samo recem, da si kar vzemi cas, do trga v ZDA je se 6 ur lufta :-)

31.07.07 17:59  matic7odgovori / citiraj

Mene v bistvu dogajanje doma sploh ne zanima, ker ni zanjimivo:), ceprav imam eno naložbo tu kot sem rekel še iz certifikatov, bivša domovina mi pa ni bila nikoli v življenju privlačna tudi leto pa pol nazaj ne ko še nisem imel čisto nobene predstave.
 31.07.07 18:31  _mihamodgovori / citiraj

Meni je tudi kul jutranji pregled. Ker opazam, da je veliko takih, ki zapuščajo SLO in Balkan, ter se usmerjajo v nemčijo in zda, bo masa takšnih čedalje večja (čredni nagon).

Glede mojih certifikatov v portfelju, sem imel v mislih velik relativni delež v Knock outih - tko za weektrade, da se pač ga drži en teden. Glede ETFs pa bi izbral kakšne izmed tistih, kot so priporočeni v "Drugem mnenju - rubrika".
 31.07.07 18:32  matic7odgovori / citiraj

Če gledam donos PBGS kupljeno na borzi v letošnjem letu cca 25%, kar ni malo ampak ravno nasprotno veliko za globalno zadevo, je pa to tako ker je to etf se oblikuje cena po istem principu kot pri delnicah.

Pa me zanima, npr kot vemo so slovenske delnice zelo napihnjene, zaradi navala množice ki kupuje vse po vrsti in če pride na naši borzi do velike razprodaje v prihodnosti in bo ta množica začela na veliko prodajati, bodo padci verjetno kar hudi saj ne more biti res da lahko izgubiš premoženje:) zanima me če lahko pri veliki razprodaji pride tudi do razprodaje pbgs na borzi, zaradi takšnih ali drugačnih razlogov, dobro razumem da padec ne bi bil zelo velik ampak vseeno, mogoče zaradi slabe poučenosti vlagateljev da v bistvu sploh ne vedo kaj imajo, vedo le to da se "navezuje na slovenijo" in da je korekcija, ter da je potrebno prodati.

Kakšen teden nazaj je bilo obvjavljeno za sklad baltinord, ki naj bi ko bo zbral dovolj denarja, postal ETF, oziroma kotiral na borzi, meni se je zdela zadeva kar zanjimiva, to sem omenil predvsem ker ni nihče ob objavi nič komentiral.
 31.07.07 18:38  matic7odgovori / citiraj

Tadva pojma slovenija/balkan vs nemčija/zda sta nepovezljiva, in misliš da bo takšna masa vlagateljev kar naenkrat zamenjala te trge za razvite trge, v bistvu gre za čisto različne tipe vlagateljev, no ja razumem da lahko par ljudi spremeni mnenje do naložbe če mu nekdo razloži par osnov, vendar da bi ta naša balkanska masa, kar naenkrat tako perspektivne naložbe zamenjala za neperspektivne.....kaj pa vem.
 31.07.07 20:38  pepelkaodgovori / citiraj

Mene zelo zanima jutranji pregled, sploh sedanja in bivša domovina. Ker je strnjeno in povzeto, ga preberem, v nasprotju s Financami, kjer je vse ostalo in preberem samo naslove. Tudi komentarji so mi všeč.
 31.07.07 20:48  pozejdonodgovori / citiraj

tudi jaz sem reden bralec te rubrike, kjer mi nekdo (crt, hvala ti) naredi filter, da mi ni treba toliko brskati po ostalih spletnih straneh, predvsem članki o razvitih trgih (Eu, ZDA), ostalo je tako "slot machine"

* zadnji popravek: 31.07.07 20:48
 31.07.07 21:18  _mihamodgovori / citiraj
[matic7]

Tadva pojma slovenija/balkan vs nemčija/zda sta nepovezljiva, in misliš da bo takšna masa vlagateljev kar naenkrat zamenjala te trge za razvite trge, v bistvu gre za čisto različne tipe vlagateljev, no ja razumem da lahko par ljudi spremeni mnenje do naložbe če mu nekdo razloži par osnov, vendar da bi ta naša balkanska masa, kar naenkrat tako perspektivne naložbe zamenjala za neperspektivne.....kaj pa vem.
Mišljeno je bilo na jutranji pregled, ne na prenos naložb.
 31.07.07 22:08  gasoodgovori / citiraj
[matic7]

Če gledam donos PBGS kupljeno na borzi v letošnjem letu cca 25%, kar ni malo ampak ravno nasprotno veliko za globalno zadevo, je pa to tako ker je to etf se oblikuje cena po istem principu kot pri delnicah.

Pa me zanima, npr kot vemo so slovenske delnice zelo napihnjene, zaradi navala množice ki kupuje vse po vrsti in če pride na naši borzi do velike razprodaje v prihodnosti in bo ta množica začela na veliko prodajati, bodo padci verjetno kar hudi saj ne more biti res da lahko izgubiš premoženje:) zanima me če lahko pri veliki razprodaji pride tudi do razprodaje pbgs na borzi, zaradi takšnih ali drugačnih razlogov, dobro razumem da padec ne bi bil zelo velik ampak vseeno, mogoče zaradi slabe poučenosti vlagateljev da v bistvu sploh ne vedo kaj imajo, vedo le to da se "navezuje na slovenijo" in da je korekcija, ter da je potrebno prodati.

Glede tega PBGS je bilo na teh straneh napisanega že zares veliko...

Upam, da je s tem linkom vse jasno kako in kaj glede zgornjega primera v citatu.

http://www.probanka-dzu.si/novice/sporoc...

Probanka DZU bo od dneva veljavnosti tega sklepa dalje opravljala nakupe in prodaje investicijskih kuponov vzajemnega sklada Probanka globalni naložbeni sklad (v nadaljevanju IK PBGS) na sekundarnem trgu, to je na Ljubljanski borzi d.d.

Če na borzi ne bodo odigrali svoje vloge pojdi točke prodat pa kar direktno k njim in pozabi borzo.
 31.07.07 23:00  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[matic7]

Če gledam donos PBGS kupljeno na borzi v letošnjem letu cca 25%, kar ni malo ampak ravno nasprotno veliko za globalno zadevo
jah, to je zelo enostavno pojasniti, je pac zato, ker bi mu doslej po dejanski vsebini tezko rekli res globalna zadeva :)
 31.07.07 23:01  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[gaso]

Probanka DZU bo od dneva veljavnosti tega sklepa dalje opravljala nakupe in prodaje investicijskih kuponov vzajemnega sklada Probanka globalni naložbeni sklad (v nadaljevanju IK PBGS) na sekundarnem trgu, to je na Ljubljanski borzi d.d.
tole se je doslej izkazalo bolj tako... lep zvok, slaba slika. pri prodaji direkt se enkrat opozarjam na durs, razen ce si pravna oseba.

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>