Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 23:59
-1,00 %
9.032,57
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 03.07
-1,05 %
1.235,18
SI 06.12
0,12 %
905,61
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Seznam forumov  >  Periskop  RSS    >  Banke in banka vseh bank

Blog - Sandi Kodrič

Sandi Kodrič

V tem blogu se avtor pretežno čudi in sprašuje o raznih temah - ki so ali pa niso povezane s financami.

Vse zapisano je osebno mnenje, ki nima nobene povezave z družbo, lastnico teh spletnih strani.

Rubrike
·banke (36)
·borza (35)
·certifikati (13)
·davki (9)
·ekonomija (36)
·hec (7)
·jezik (17)
·kekec (20)
·knjige (2)
·mediji (21)
·nadzorniki (20)
·nakupovanje (11)
·nepremičnine (52)
·oglaševanje (25)
·pokojnina (55)
·politika (50)
·potrošnik (15)
·psihologija (3)
·razno (8)
·skladi (93)
·sodstvo (5)
·svoboda (6)
·zakonodaja (19)
·zavarovanje (31)
·zdravstvo (11)
Arhiv
·nov 2015 (1)
·maj 2015 (1)
·feb 2015 (1)
·dec 2012 (1)
·nov 2012 (1)
·okt 2012 (4)
·jul 2012 (6)
·jun 2012 (1)
·maj 2012 (1)
·apr 2012 (5)
·mar 2012 (2)
·feb 2012 (3)
·jan 2012 (4)
·dec 2011 (3)
·nov 2011 (4)
·okt 2011 (7)
·sep 2011 (2)
·avg 2011 (6)
·jul 2011 (1)
·jun 2011 (4)
·maj 2011 (13)
·apr 2011 (8)
·mar 2011 (15)
·feb 2011 (4)
·jan 2011 (11)
·dec 2010 (9)
·nov 2010 (12)
·okt 2010 (10)
·sep 2010 (10)
·avg 2010 (11)
·jul 2010 (8)
·jun 2010 (9)
·maj 2010 (11)
·apr 2010 (11)
·mar 2010 (17)
·feb 2010 (6)
·jan 2010 (5)
·dec 2009 (7)
·nov 2009 (6)
·okt 2009 (9)
·sep 2009 (3)
·avg 2009 (8)
·jul 2009 (3)
·jun 2009 (2)
·maj 2009 (7)
·apr 2009 (5)
·mar 2009 (12)
·feb 2009 (7)
·jan 2009 (11)
·dec 2008 (6)
·nov 2008 (11)
·okt 2008 (10)
·sep 2008 (5)
·avg 2008 (8)
·jul 2008 (4)
·jun 2008 (12)
·maj 2008 (8)
·apr 2008 (7)
·mar 2008 (9)
·feb 2008 (6)
·jan 2008 (7)
·dec 2007 (5)
·nov 2007 (8)
·okt 2007 (6)
·sep 2007 (8)
·avg 2007 (8)
·jul 2007 (1)
·jun 2007 (8)
·maj 2007 (11)
·apr 2007 (12)
·mar 2007 (11)
·feb 2007 (6)

Banke in banka vseh bank
Rubrika: banke
<  |  >  |  seznam
 12.02.15 18:13  sandi (admin) (DS) shramba  

Sem in tja me še prime kaj zapisati, kar tako :-)

...o švicarskih osmoljencih

in

...ob včerajšnji tiskovki Banke Slovenije o sanaciji bank decembra 2013 in domnevno pretirani porabi davkoplačevalskega denarja

* zadnji popravek: 12.02.15 18:13

Komentarji uporabnikov
Replika? Pripomba? Še kaj manjka?  (vseh: 34; zadnji: 23.09.15 16:49)  · 
Kot neprijavljen uporabnik - gost - ne morete vpisovati komentarjev.

12.02.15 16:07  MSTANK1odgovori / citiraj

Dobro napisano - - - pa še teme so aktualne :-)
 13.02.15 14:23  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj

Pred štirimi sem se v člančiču Kaj je v zraku vzhodno od Ljubljane spraševal, zakaj imajo vse slovenske finančne afere od Catch the Casha naprej (Dadas, Safeinvest, E & S, Finanzas Forex, Unaico, Luxuris, Zlati procent in kar je prišlo še za tem) - večino udeležencev (žrtev) na Štajerskem in Dolenjskem, torej v vzhodni Sloveniji.

Za društvo Frank ravno tako izgleda, da ima težišče v tistih krajih. Google Analytics mi spet pokaže , da tekst o švicarskih kreditih v glavnem zanima uporabnike s področja Maribora in Celja.

Še zdaj ne vem, kaj vdihavajo na vzhodu... :-) Ali pa je mogoče kriva podtalnica, onesnažena z umetnimi gnojili?

* zadnji popravek: 13.02.15 14:23
 12.02.15 20:33  MSTANK1odgovori / citiraj
[sandi]

Še zdaj ne vem, kaj vdihavajo na vzhodu... :-) Ali pa je mogoče kriva podtalnica, onesnažena z umetnimi gnojili?
Ugibaš kaj je..., lahko, a da to dokažeš, je bolj težko :-)

Btw. v tem filmu se vidi, da se je tud Wild West začel na vzhodu :-)

http://www.imdb.com/title/tt0243232/
 13.02.15 08:53  kolegaodgovori / citiraj
Ali pa je mogoče kriva podtalnica, onesnažena z umetnimi gnojili?
ja, recimo, če ta izraz dejansko pomeni periferijo
 13.02.15 09:34  Tomaz26odgovori / citiraj
[sandi]

Pred štirimi sem se v člančiču Kaj je v zraku vzhodno od Ljubljane spraševal, zakaj imajo vse slovenske finančne afere od Catch the Casha naprej (Dadas, Safeinvest, E & S, Finanzas Forex in kar je prišlo še za tem) - večino udeležencev (žrtev) na Štajerskem in Dolenjskem, torej v vzhodni Sloveniji.

Za društvo Frank ravno tako izgleda, da ima težišče v tistih krajih. Google Analytics mi spet pokaže , da tekst o švicarskih kreditih v glavnem zanima uporabnike s področja Maribora in Celja.

Norca se ravno ni treba delati, bi pa rekel da je verjetno kriva centralizacija Slovenije in posledično visoka brezposelnost v MB in Pomurju. To pri brezposelnih in revnih vodi v igranje lota, tvegane naložbe itd.. Ljubljančanu pač ni problem plačevati kredita v EUR, Mariborčan pa bo probal svoj obrok znižati tako, da ga vzame v CHF, ker mu drugače ne ostane za pivo in nogometno tekmo, druga pa tako ni..Ljubljančani ste pa tipično naduti pomembneži, ki pač ne razumete težav na periferiji.. V vaši bleščeči prestolnici sveta imate polne riti vsega, višje plače, boljšo prihodnost in občutek večvrednosti. Odnos je podoben kot ga imajo ZDA do ostalega sveta, samozadostnost in ....

Sicer sem Mariborčan ampak mi gre na srečo zelo dobro. Neverjetno ane? Verjetno bi se moral takoj preseliti v LJ.. Nikoli v življenju nisem imel in ne nameravam imeti kredita, ne grem se finančnih piramid...Zgornji odstavek tako ni napisan, ker bi me težila tematika, ampak me moti način pisanja in norčevanje..
 13.02.15 10:21  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[Tomaz26]

Norca se ravno ni treba delati, bi pa rekel da je verjetno kriva centralizacija Slovenije in posledično visoka brezposelnost v MB in Pomurju. To pri brezposelnih in revnih vodi v igranje lota, tvegane naložbe itd.. Ljubljančanu pač ni problem plačevati kredita v EUR, Mariborčan pa bo probal svoj obrok znižati tako, da ga vzame v CHF, ker mu drugače ne ostane za pivo in nogometno tekmo
OK, ok, sprejemam očitek, da je tematika švicarskih kreditojemalcev preveč resna, da bi se iz nje lahko hecali. Dolgo časa sem tudi sam imel stanovanjski kredit.

Nisem prepričan, da je nagnjenost k get-rich-quick shemam (kot je bil FFX) v celoti korelirana z brezposelnostjo (v obdobju najhujših nategov je bila brezposelnost precej nižja kot danes). Se pa strinjam, da ljudje v stiski hitreje nasedejo visokoletečim obljubam o večodstotnih donosih vsak mesec.

Po drugi strani so pa predvsem Štajerci (tu malo ugibam, ker ne poznam geografske porazdelitve tistih 100 tisoč ljudi, ki so sodelovali v IPO-ju, spomnim pa se TV posnetkov čakalnih vrst pred bančnimi okenci) leta 2007 navalili na delnice NKBM.

Mislim, da bi bilo (tudi v tistih časih) čisto nemogoče povzročiti toliko evforije med ljudmi, če bi se prodajala Gorenjska banka ali pa npr. NLB.
 13.02.15 11:04  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj

no, to z nkbm je nekako lokalpatriotsko normalen pojav... (beseda "normalen" je uporabljena v statisticnem smislu)

za gorenjsko nimam predstave, mislim pa, da z nlb ne bi bil takrat noben problem naredit vsaj enake masovke.

p: celje - aachen - den haag - ljubljana - murska sobota, pol se pa pejd

* zadnji popravek: 13.02.15 11:04
 13.02.15 11:12  MSTANK1odgovori / citiraj
[sandi]:: ::

Mislim, da bi bilo (tudi v tistih časih) čisto nemogoče povzročiti toliko evforije med ljudmi, če bi se prodajala Gorenjska banka ali pa npr. NLB.
Če me spomin ne vara :-) se je NLB clo neki prodaja po ceni 300 ojrov na komad - - pa ni blo glih nekega navala...
 13.02.15 11:18  Tomaz26odgovori / citiraj
[crt]

no, to z nkbm je nekako lokalpatriotsko normalen pojav... (beseda "normalen" je uporabljena v statisticnem smislu)

za gorenjsko nimam predstave, mislim pa, da z nlb ne bi bil takrat noben problem naredit vsaj enake masovke.

Exactly. NKBM ima v MB ogromen delež samo zato, ker je pač lokalna banka. In to z delnico je bilo povsem povezano z lokacijo. V MB ima NKBM 10 poslovalnic, NLB pa 1. Enako je glede bankomatov.

Kar sem hotel s svojim prejšnjim postop povedati je, da dvomim da so ljudje v LJ toliko bolj inteligentni od ljudi v MB. Gre za okolje v katerem živijo in to nam ustvarja država s sedežem v LJ. Če bi torej ljudi iz LJ preselil v MB jim vzel službe ali pa dal 600 EUR plače bi imel verjetno enak pojav..

Tako pa vse gravitira v Ljubljano. Tam so najboljše službe, predstavništva, državna podjetja z izjemo Pošte.. Ljudje na periferiji pa se morajo znajti drugače in seveda iščejo vse možne načine. In dobro, navsezadnje bi mogoče statistično gledano celo lahko rekli da je v LJ več inteligentnih ljudi, ker se tja zaradi večjih možnosti in boljših plač preselijo tudi inteligentni štajerci :)! Dokler se pozitivno okolje ustvarja samo na enem delu Slovenije bo ta regija seveda izstopala... In centralizacija v Sloveniji je problem...

Delno pa smo si krivi sami, Maribor ni imel dobrega župana že 20 let. Tudi LJ verjetno ne, s to razliko da Ljubljanski župan krade zase in za LJ vseeno še kaj naredi, pri nas gre pa samo za prvo... :) Ampak ok, če pogledamo vlade v Sloveniji v zadnjih 25 letih kaj druga sploh ni za pričakovati. A sem se izdal, da sem desničar? :)))))))))

13.02.15 11:27  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[Tomaz26]

Kar sem hotel s svojim prejšnjim postop povedati je, da dvomim da so ljudje v LJ toliko bolj inteligentni od ljudi v MB.
celo ce bi se zeleli sklicevati na koncentracijo formalne izobrazbe zaradi javnosektorskih sluzb, vprasanje kaj naj bi to bilo, indikator ali kontraindikator...

Tako pa vse gravitira v Ljubljano. Tam so najboljše službe, predstavništva, državna podjetja z izjemo Pošte.. Ljudje na periferiji pa se morajo znajti drugače in seveda iščejo vse možne načine. In dobro, navsezadnje bi mogoče statistično gledano celo lahko rekli da je v LJ več inteligentnih ljudi, ker se tja zaradi večjih možnosti in boljših plač preselijo tudi inteligentni štajerci :)!
... je pa ta del vsekakor smiseln in niti ne rabi smileya.

pogledamo vlade v Sloveniji v zadnjih 25 letih kaj druga sploh ni za pričakovati. A sem se izdal, da sem desničar? :)))))))))
lahko si tudi dezevnik, isti q imas ucinka od tega... :)

13.02.15 11:27  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[MSTANK1]

Če me spomin ne vara :-) se je NLB clo neki prodaja po ceni 300 ojrov na komad - - pa ni blo glih nekega navala...
Nič te ne vara. Spomladi 2008 je bilo ponujeno za cca 10% osnovnega kapitala NLB po ceni 334 EUR (najprej obstoječim delničarjev, potem v drugem krogu tudi vsem ostalim) - prospekt marec 2008.

Anekdota: znanka je bila tedaj zaposlena v eni od poslovalnic NLB in je povedala, da je bilo zaposlenim "toplo priporočano", naj kupijo delnice, kajti pri morebitnih poznejših odpuščanjih bi utegnilo posedovanje delnic NLB odražati "pripadnost firmi" in morda nekoliko pomagati.
 13.02.15 11:33  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[sandi]

Nič te ne vara. Spomladi 2008 je bilo ponujeno za cca 10% osnovnega kapitala NLB po ceni 334 EUR (najprej obstoječim delničarjev, potem v drugem krogu tudi vsem ostalim) - prospekt marec 2008.
do pomladi 2008 so celo se slovenci uspeli postekat, da borza ni nekaj samo rastocega (indeks je bil ze za kaksno tretjino nizji), kar je primerno zjebalo ljudsko ljubezen...

13.02.15 11:35  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[crt]

:: Tako pa vse gravitira v Ljubljano. Tam so najboljše službe, predstavništva, državna podjetja z izjemo Pošte.. Ljudje na periferiji pa se morajo znajti drugače in seveda iščejo vse možne načine. In dobro, navsezadnje bi mogoče statistično gledano celo lahko rekli da je v LJ več inteligentnih ljudi, ker se tja zaradi večjih možnosti in boljših plač preselijo tudi inteligentni štajerci :)!

... je pa ta del vsekakor smiseln in niti ne rabi smileya.
... in ima tudi sirse implikacije...

eden od odrazov krize je, da (viski denarja in) dovolj prodorni ljudje zapuscajo periferijo in bezijo v center.

posledicno so sanse za izboljsanje sans periferije... eee....

(in interes centra za odpravljanje tega je... eee....)

(ce uganes, kolko pomaranc imam v vreci, ti dam vseh 10)

* zadnji popravek: 13.02.15 11:35
 13.02.15 11:39  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[Tomaz26]

Kar sem hotel s svojim prejšnjim postop povedati je, da dvomim da so ljudje v LJ toliko bolj inteligentni od ljudi v MB.
No, jaz nisem uporabil niti besede inteligentnost niti periferija. Moje vprašanje/namig je bilo v smeri niti ne toliko "naivnosti" kot pa "lahkovernosti".

Torej, zakaj je lažje nekoga v vzhodnih krajih navleči na: "Ej, stari, tole bo prinašalo 5 do 10 procentov na mesec, ziher!"

Ampak rade volje priznam, da prave natančne statistike nimam, zgolj to, na kar sem naletel v 20 letih spremljanja situacije. Sem sem pa zdajle spomnil, da sem imel pred skoraj dvajsetimi leti v rokah seznam naslovov vlagateljev v vse Dadasove sklade. Če bi ga imel še danes, bi lahko pogledal porazdelitev po poštnih številkah in postregel z vsaj nekaj podatki. Seveda ga nimam, ker si ga nikoli nisem shranil, ker sem upošteval vsa pravila, ki so me zavezovala. :-))
 13.02.15 20:42  cicibanodgovori / citiraj
[crt]

ti si celjan?
 13.02.15 20:44  cicibanodgovori / citiraj
[crt]

:: [crt]

:: :: Tako pa vse gravitira v Ljubljano. Tam so najboljše službe, predstavništva, državna podjetja z izjemo Pošte.. Ljudje na periferiji pa se morajo znajti drugače in seveda iščejo vse možne načine. In dobro, navsezadnje bi mogoče statistično gledano celo lahko rekli da je v LJ več inteligentnih ljudi, ker se tja zaradi večjih možnosti in boljših plač preselijo tudi inteligentni štajerci :)!

::

:: ... je pa ta del vsekakor smiseln in niti ne rabi smileya.

... in ima tudi sirse implikacije...

eden od odrazov krize je, da (viski denarja in) dovolj prodorni ljudje zapuscajo periferijo in bezijo v center.

posledicno so sanse za izboljsanje sans periferije... eee....

(in interes centra za odpravljanje tega je... eee....)

(ce uganes, kolko pomaranc imam v vreci, ti dam vseh 10)

brain drain na lokalni ravni.
 14.02.15 14:24  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[ciciban]

ti si celjan?
zgodovinsko gledano v smislu, da sem tam rojen... sicer pa made in germany :)

14.02.15 19:21  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
Sem in tja me še prime kaj zapisati
Še tole, potem pa spet dam mir nekaj časa ;)

Dobra stran izbrisa podrejenih obveznic
 14.02.15 20:15  milwal (admin) odgovori / citiraj

Mojih 50 centov:

Potrebno je primerjati prihodkovne skupine.

Recimo: kakšen delež kreditojemalcev s plačo pod 700 eur je vzel kredit v CHF in kakšen v EUR? In to primerjati s kreditojemalci s plačo med 1000 in 1200 eur. Pomoje bodo velike razlike.

Potem pa poglejmo, ali je morda od 100 kreditojemalcev s plačo pod 700 eur velik delež itak sam po sebi iz vzhoda, ne glede na to, v kateri valuti je vzel kredit.

Zdaj poglejmo, koliko se razlikuje delež tistih z nizko plačo in kreditom v CHF (glede na količino tistih v EUR) v Ljubljani in v Mariboru. Če bi tukaj bile velike razlike, se imamo kaj spraševati. Če bi bile razlike 10-15%, pa je to komot lahko posledica nezadostnih vzgledov in pomanjkanja drugega mnenja v finančno in intelektualno revnejšem mestu.

Dodatek: statistična povprečja plač po sloveniji: http://www.stat.si/obcinevstevilkah/Vseb...

Povprečna neto plača 2008 je bila okrog 900 eur. V ljubljani 11% več, torej 1000 eur. V pomurju 14% manj, torej 774 eur.

Ker je mediana ponavadi malo nižja od povprečja, lahko predvidevamo da je cca polovica vseh zaposlenih v pomurju imela plačo pod 700 eur.

Če so krediti v CHF glede na EUR enakomerno porazdeljeni po prihodkovnih razredih, potem moja teorija pade. Podatkov nimam, pomoje pa večje zanimanje na vzhodu prej potrjuje mojo teorijo, kot pa tisto, da je na vzhodu voda bolj čudna ali ljudstvo bolj dovzetno za poceni trike.

--------

Imam še eno ločeno teorijo: nekdo na vrhu NKBM je spravil skupaj boljši marketing za CHF kredite, medtem ko nekdo na vrhu NLB tega ni storil. In potem to porineš skozi vse poslovalnice do končnih povpraševalcev in voala - regijsko različen rezultat je tukaj.

Pozicija: Vzhodnjak, ampak en od onih kao pametnih ki smo pobegnili v ljubljano :-) :-)
 15.02.15 08:58  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[milwal]

Imam še eno ločeno teorijo: nekdo na vrhu NKBM je spravil skupaj boljši marketing za CHF kredite, medtem ko nekdo na vrhu NLB tega ni storil. In potem to porineš skozi vse poslovalnice do končnih povpraševalcev in voala - regijsko različen rezultat je tukaj.
Kar se tiče izoliranega vprašanja CHF kreditov (ki, še enkrat priznam, ne spada v kategorijo lahkovernosti tipa Zlati procent, Finanzas Forex ipd. s katerimi sem tole šalo o zraku in podtalnici začel), je zanesljivo en del pojasnila tudi na strani ponudbe, kot omenjaš.

Ene banke so CHF kredite imele, druge ne. Ene so jih intenzivno tržile, druge ne.

Kolikor slišim, sta CHF najbolj ponujali Unicredit in Hypo. In če si bil komitent ene od takih bank, je večja verjetnost, da imaš CHF kredit namesto evrskega.
 15.02.15 12:52  milwal (admin) odgovori / citiraj

Mene bolj zanima, kje bi lahko ZDAJ dobil kredit v švicarjih - sem preletel hypo, unicredit, nlb, in nisem našel nič.

Morda sem čorav, ali pa ni več ponudbe? Je obrestna mera v eurih končno dovolj nizka...?
 15.02.15 13:14  alexxodgovori / citiraj

Ni vec ponudbe CHF kreditov pri SLO bankah

* zadnji popravek: 15.02.15 13:14
 15.02.15 14:09  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[milwal]

mislim, da nobena od teh dveh ni bila nek player pri chf kreditih. kot pravi sandi, je znano tudi meni, torej zlasti unicredit in hypo.
 16.02.15 11:28  karmenodgovori / citiraj

Torej, si kdo upa napovedati rezultat striženja slo bank čez 2-3 leti,kako bodo odločila sodišča:

-podrejene obveznice bodo povrnjene v višini 80-90%?

-delničarji NKBM 1eur/delnico oz. nič?

16.02.15 14:03  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj

kakor doslej vidim zadeve...

- 2-3 leta je po moje dokaj optimisticno

- delnicarji nic

- obveznicarji nlb in nkbm nic

- obveznicarji banke celje morda delno

to vedezujem samo na podlagi stevilk. da se lahko politicna volja postavi tako ali drugace ne glede na stevilke, pa je upam da vsem jasno.

16.02.15 15:17  karmenodgovori / citiraj

to je torej domet v naši državi

če naši politik in BS reče to je edino verodostojno, je to skratka kot bi verjel v boga,ki ima edino prav?
 16.02.15 15:17  matic7odgovori / citiraj
[crt]

:: [Tomaz26]

:: pogledamo vlade v Sloveniji v zadnjih 25 letih kaj druga sploh ni za pričakovati. A sem se izdal, da sem desničar? :)))))))))

lahko si tudi dezevnik, isti q imas ucinka od tega... :)

dobra :)
 16.02.15 15:43  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj

Mogoče še ta moment: v odločbi EU o državni pomoči razločno piše, da se je že izdaja CoCo obveznice za NLB in NKBM štela za reševanje z državno pomočjo (pred bankrotom), ker pač nihče od zasebnikov ni hotel vplačati nič. Sanacija konec 2013 se šteje za "tretje reševanje". Pri prvih dveh so trpeli samo delničarji. To verjetno ni dober znak za obvezničarje.
 16.02.15 20:17  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[karmen]

to je torej domet v naši državi

če naši politik in BS reče to je edino verodostojno, je to skratka kot bi verjel v boga,ki ima edino prav?
nikjer ne trdim, da je to verodostojno ali da ima bs/plitika prav.

pravim pa, da politicna odlocitev pac ima realno tezo, pa karkoli si kot posameznik mislis o tem, a je neka odlocitev verodostojna, pravilna, pravicna, postena in kar je se teh drugih pridevnikov, ki oznacujejo, da je cloveku nekaj vsec :)

odlocitev glede tega rezanja ima pac tako velike denarne dimenzije, da kakrsnakoli ze bo, si lahko ziher, da bo to predvsem politicna odlocitev.

ampak tudi ce se najde kdo tak, ki dejansko verjame politiki vse na besedo, to se ni najvecja tragikomika.

najvecja tragikomika je, ce kdo misli, da so nasi politiki itak vsi pokvarjeni in hkrati zunaj drzave itak sami posteni pokoncni korektni ljudje.

* zadnji popravek: 16.02.15 20:17
 12.06.15 17:43  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj

Črt Kostevc v Dnevniku,

Ta vrečka je lahko nevarna za zadušitev:

...Očitek, ki leti na poslovne banke in posredno tudi na centralno banko vsled dolžniškega balona, ki ga je povzročila apreciacija franka, je, da so oboji opustili dolžno ravnanje obveščanja komitentov o tveganju, ki nastopa v povezavi s krediti v tuji valuti. Avstrijski finančni regulator (FMA) je na tveganja opozarjal že od leta 2013, vendar to dinamike posojil v Avstriji ni bistveno spremenilo. Vprašanje je, ali bi opozorila Banke Slovenije imela drugačen učinek pri nas. Dvomim, da bi sprožila plaz kreditnih konverzij. Celo to se lahko izkaže za razmeroma nedolžno, če bo kreditojemalcem uspelo dokazati zavajanje ali celo manipuliranje, ki ju izvajajo banke. Če so slednje aktivno izkoriščale neznanje in zaupanje kupcev, da so jih prepričevale o netveganosti izpostavljanja kreditnim nihanjem, je mogoče celo sklepati, da so takšne kreditne pogodbe nične.

A srž problema vseeno tiči drugje. Malo verjetno je, da so banke aktivno zavedle slehernega, ki se je odločil za kredit v tuji valuti. Regulator, torej Banka Slovenije, pa je devizne klavzule v stanovanjskih kreditih dopuščal. Iz tega izhaja, da so posamezni kreditojemalci povsem legalno in zavestno prevzemali tveganje spremembe deviznega tečaja pri najemu dolgoročnega kredita. Predvidoma so mnogi med njimi, če že ne vsi, dvomili o dolgoročni stabilnosti kreditnega aranžmaja in vendarle so prijeli za pisalo in podpisali »pogodbo s hudičem«.

Bi jih benevolentna varuška morala ustaviti? Bi jo poslušali? Kakšen je, po drugi strani, minimalni standard dolžnega ravnanja, ki so ga pred odločitvijo dolžni opraviti potrošniki? Očitno so si kreditojemalci s svojo odločitvijo naredili škodo, ne glede na to, kakšna krivda bo dokazana bankam. Bi pomagalo, če bi na vhodu v banko pisalo, da so krediti v tuji valuti lahko nevarni za kreditojemalce? Kljub dobronamernemu paternalizmu države naše potrošne odločitve ostanejo na nas samih. In prav je tako. Tudi popolna informiranost pa ni zagotovilo za popolnoma potrošno odločitev, če ob tem manjka zdrava presoja.

* zadnji popravek: 12.06.15 17:43
 13.06.15 19:34  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj

Sum, da je Raiffeisen banka ponarejala podpise kreditojemalcev na izjavah, "da so bili opozorjeni na tečajna tveganja"...

Slika originalnega in domnevno ponarejenega podpisa:

http://boa.czp-vecer.si/vecer2000/201506...
 25.07.15 09:10  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj

Kooperativa Zebra (ki nastopa s sloganom Za več etike v družbi) je podala precej izčrpno mnenje o problematiki kreditov, vezanih na švicarski frank.

Nekoliko moteče je sicer, da pisci mnenja niso podpisani.

https://zebra.blue/index.php/kdo-smo/sta...
 23.09.15 14:22  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj

http://www.vecer.com/clanek/201509236144...

Združenje Frank:

...Pohaja nam zaupanje v slovensko vlado, saj slovenska država ob katastrofi kreditov, vezanih na tečaj švicarskega franka, ni brezbrižna, kot se je sprva zdelo. /.../

Združenje še zahteva rešitev, po kateri bi poplačali takšne kredite, kot so jih najeli ob prepričevanju bančnikov, da lahko pričakujejo le minimalno nihanje valutnega tečaja. Zahtevajo, da banke odgovarjajo za kršenje zakonodaje o varstvu potrošnikov in ponarejanju listin. Zahtevajo tudi, da slovenska vlada omogoči izpolnitev njihovih zahtev in zaščiti svoje državljane pred pohlepom tujih bank v skladu z ustavno ureditvijo.
 23.09.15 16:49  cicibanodgovori / citiraj
[sandi]

http://www.vecer.com/clanek/201509236144...

Združenje Frank:

::...Pohaja nam zaupanje v slovensko vlado, saj slovenska država ob katastrofi kreditov, vezanih na tečaj švicarskega franka, ni brezbrižna, kot se je sprva zdelo. /.../

::

::Združenje še zahteva rešitev, po kateri bi poplačali takšne kredite, kot so jih najeli ob prepričevanju bančnikov, da lahko pričakujejo le minimalno nihanje valutnega tečaja. Zahtevajo, da banke odgovarjajo za kršenje zakonodaje o varstvu potrošnikov in ponarejanju listin. Zahtevajo tudi, da slovenska vlada omogoči izpolnitev njihovih zahtev in zaščiti svoje državljane pred pohlepom tujih bank v skladu z ustavno ureditvijo.
http://www.bloomberg.com/news/articles/2...

http://www.ft.com/fastft/394421/saxo-ban...

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>