Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 23:00
-1,68 %
9.131,12
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 15:51
1,37 %
1.359,23
SI 15:30
0,07 %
873,95
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Seznam forumov  >  Borza  >  Balkan

Borza - osnove, Slovenija, Balkan

Iščem prvo neprebrano sporočilo v tej temi... najdeno na strani 1

Ta tema je zaklenjena.  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 442   stran:  1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | > | zadnja
#10873  11.09.07 16:03  Osojnikodgovori / citiraj  |  shramba  

Torej kje smo in kam gremo ?

Vložil lani ~1.3.2006 solidno količino v KD Balkan. Z donosom sem izredno zadovoljen, +80% v 18 mesecih je za vsakega normalnega vrhunsko (ne sedaj en kup "strokovnjakov" težit, da so vsi ostali balkanci boljši in da je bil ta slab). Predstavlja pa mi KD Balkan sedaj že blizu 20% portfelja - kar se mi zdi vsaj malo preveč.

Vložil sem zaradi:

1. sem (pravilno oz. imel sem srečo) pričakoval rast na račun velikega navala iz slovenije

2. razpršenost

Ker sedaj vseskupaj stagnira, moje razmišljanje pa je, da je slovenija in hrvaška precenjena, vse ostalo naprej je (po mojem mnenju) gospodarsko in pravno bolj podobno Afriki (torej ne vrjamem v kako svetlo prihodnost južnega Balkana, kot so to prepričani nekateri vrhunski upravljalci stari 27 let in z 3 leta delovne dobe - ki si ta svet verjetno še niso v nikoli v živo ogledali, kakšno trdno gospodarstvo je južno od HR in Save, z delovnim, izobraženim in šparovnim prebivalstvom, ki veliko obeta (samo službe nihče nima)).

Torej kakšna so vaša pričakovanja v tem trenutku: je to še vedno "perspektivno" v smislu, da bo denar "dolgoročnih" vlagateljev še pritekal ? Ali bo počasi optimistov zmanjkalo.

Razmišljam, da bi prodal vse ali postopoma po kosih.

Alternativa se mi zdi sedaj npr.

1. Baltinord

2. Novi trgi (KD ali Probanka)

3. Beta

Hvala za mnenja.
#10874 (odg: #10873 Osojnik)  11.09.07 16:12  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

glede na opis tvojega videnja stanja (ki je kot da bi ga jaz pisal, zlasti mi je bilo vsec o afriki :) je videti, da si se predvsem odlocil zajahati val denarja, kar ti je fino uspelo, nakar je prisla oseka. se pravi, sel si se "jaz sicer ne verjamem, ampak bo prislo dosti drugih, ki bodo" ali "gnilo jajce" ali "ali je kaj trden most" ali "greater fool theory".

osebno bi v taksni situaciji poslal lepe zelje poljubnemu bozanstvu in izstopil, saj je bil target dosezen (kot pravis, si zelo zadovoljen).

ali bo vseeno uspel manever "jeseni spet vsi na balkan", za katerega imam vtis, da nekako krozi po zraku v sloveniji - ne vem. sicer bi bolj stavil na DA kot NE, vendar pac... nisem delan za taksne situacije, ko se moram zanasati, kdo je vecji norc.

ena ideja je tisto klasicno - prodaj pol. poleg normalizacije deleza imas tudi psiholosko korist: ce gre gor, juhu, vsaj pol se imas; ce gre dol, juhu, vsaj pol si prodal.

skladi, ki si jih nastel kot alternative, so si kar hudo razlicni tako po orientaciji kot po sirini orientacije - glede na to, da gre za nadomestek prav balkana, torej visokooktanskega dela portfelja, je nekako (brez drugih podatkov) na uc smiselno prvo ali drugo, pri cemer je drugo dosti bolj siroko / fleksibilno od prvega.

* zadnji popravek: 11.09.07 16:12
#10877 (odg: #10873 Osojnik)  11.09.07 16:21  Partizanodgovori / citiraj  |  shramba  

Balkan stagnira zaradi pričakovanega lastninjenja Hrvaškega telekoma.. to ve vsak, ki ima vsaj malo pojma o dogajanju tam doli (vključno s vrhunskimi upravljalci).

Večina hrvaških skladov odprodaja svoje naložbe v Srbiji in na Hrvaškem zaradi tega in takšno stagniranje lahko pričakujemo do konca septembra.

Gospodarstvo tam doli je takšno kakršno je... lahko nekdo reče, da je precenjeno (mimogrede, sam imam tretjino naložb na Balkanu v firmah s PB manj kot 1 in to niso izgubaši, + cene nepremičnin skokovito naraščajo, npr Beograd v zadnjih mesecih +20%, kar samo znižuje PB), sam pa pravim, da je kar nekje tam kot vsi hitro rastoči trgi. V banke in zavarovalnice NE vlagam.

Vsekakor pa je trenutno Balkan precej manj volatilen kot ostali svetovni trgi.

#10878 (odg: #10873 Osojnik)  11.09.07 16:34  matic7odgovori / citiraj  |  shramba  

Ravno danes izstopil iz steber 1, dolgo sem odlašal in danes sem se odločil, tudi sam sem malo študiral glede baltinorda, v sloveniji pa sedaj nimam nobene naložbe, v preteklosti sem imel pa ogledan tudi PBGS, vendar se še nisem odločil, balkan mi pa nikoli ni dišal, s takšnim donosom ki si ga ti naredil na balkanu bi osebno izstopil.

Kdaj bo optimistov zmanjkalo tudi mene zanima:))

Malo sem pogledal koliko so naredili borzni indeksi v obdobju enega leta in sicer za borze kamor bo vlagal baltinord, zelo izstopa ukrajina okrog 170%, potem islandija, litva, estonija okrog 50%, poljska in danska okrog 30%, ostalo pa manj vendar čez 20%, z izjemo rusije. Ker nimam izkušenj ne vem kako bi gledal na te rasti, vendar se mi zdijo ogromne. Zelo bi bil vesel če bi PBGS zmanjšal delež slovenije, potem mi ne bi bilo potrebno več razmišlati imam pa predvideno po delih vplačevati in sicer nakup na borzi, za začetek okrog 4000 eur, da bi šel pa nakupovat izven slovenije se mi zdi pa premajhna količina denarja.

* zadnji popravek: 11.09.07 16:34
#10881  11.09.07 17:16  _rododgovori / citiraj  |  shramba  

Trenutno prodajati Balkan v celoti se mi zdi malce preuranjeno. Bi pa zmanjšal pozicijo na tem področju. Zadeve na Balkanu se bodo predvidoma malo razjasnile do sredine oktobra. Trenutno imajo v igri kar nekaj pomembnih dejavnikov, ki krepko vplivajo na dogajanje na borzi.

Če pogledamo tudi ostale sklade ni stanje trenutno najbolj rožnato. Pojavljajo se izgube (negativne korekcije), ki pa lahko vodijo v dobre izhodiščne pozicije za nadaljne nakupe.

Baltinord se mi zdi zanimiva zadeva zaradi nizkih stroškov upravljanja pa tudi porazdelitev vlaganj se mi zdi zanimiva in dokaj stabilna za tovrstne trge. Zanimivo in nezanemarljivo pa je tudi dejstvo, da naj bi pričel kotirati na borzi. Dodaten plus v povezavi z znano vrednostjo pri prodaji.

Drugače pa osebno tudi premišljujem predvsem o vlaganju na finančne trge (banke) z sedežem izven USA. Cene so kar krepko padle in morda so zato potencialno ponovno dobra nakupna priložnost. Po analizi povem kaj več. :)

Ja pa še vedno pristaš plemenitih kovin. Tukaj pa se zadeve kar lepo odvijajo.

#10890 (odg: #10881 )  11.09.07 19:06  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[rod]

Drugače pa osebno tudi premišljujem predvsem o vlaganju na finančne trge (banke) z sedežem izven USA.
banke izven usa niso nujno dosti na boljsem kot tiste znotraj... si mislil na kaksne posebne non-usa dele sveta?
#10922  12.09.07 10:20  Osojnikodgovori / citiraj  |  shramba  

O situaciji tam doli zgledno govori zgodba od včerja iz gostilne (oz. pod kozolcem - kmečkega turizem):

znanec, voznik tovornjaka na slovenskem gradbenem podjetju, ima (enega od mnogih) sodelavca iz Bosne (navaden gradbeni delavec), ki je v službo prinesel 3 diplome različnih fakultet. Seveda mu niso nobene upoštevali. In delavec iz Bosne se je čudil zakaj.

Nato je priznal, da je za vsako plačal po 50 eurov.

Po mojem je mrsikje po Sloveniji, v podjetjih in v državni upravi, marsikdo iz JV Evrope s kupljeno diplomo, magisterijem, doktoratom, ...

Zato pa na obrambnem ministrstvu odkrijejo več sto zaposlenih brez ustrezne izobrazbe. Drugje niti ne iščejo.

To je nekako realno stanje tam dol. Na papirju pa seveda vse lepo izgleda. Nizka vrednotenja podjetji, izobražena delovna sila, pribljiževanje Evropi, ...

Ja pa ja.
#10924 (odg: #10922 Osojnik)  12.09.07 10:38  maj1125odgovori / citiraj  |  shramba  

seveda, če pa pri nas diploma stane čez 600 €, torej res ne more Slovenija priznavati diplom po 50€.
#10931 (odg: #10924 maj1125)  12.09.07 13:34  Osojnikodgovori / citiraj  |  shramba  
[maj1125]

seveda, če pa pri nas diploma stane čez 600 €, torej res ne more Slovenija priznavati diplom po 50€.
To bi bila pa lahko izjava tedna.

Pa ne samo v Novicah, ampak tudi v kakšnem resnem časopisu (Finance -?) v sklopu teme visokošolsko izobraževanje v Sloveniji.

Dobra izjava.
#10989 (odg: #10922 Osojnik)  12.09.07 18:04  Partizanodgovori / citiraj  |  shramba  

lol.. ja kr prodat vse hitr na Balkanu in vložit v urejeno poslovno okolje Estonije in Ukrajine, kjer je vse v najlepšem redu.

/sarkazm off
#13328  10.10.07 15:53  Osojnikodgovori / citiraj  |  shramba  

No torej, poznavalci, čakali smo razprodajo delnic HR telekoma in sredino oktobra. Sedaj naj bi bile stvari (bolj ali v celoti) jasne.

Vemo danes kaj več ?
#13356 (odg: #10922 Osojnik)  10.10.07 21:54  andrejcc (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
To je nekako realno stanje tam dol. Na papirju pa seveda vse lepo izgleda. Nizka vrednotenja podjetji, izobražena delovna sila, pribljiževanje Evropi, ...

Ja pa ja.
--niti na papirju ne izgleda tako lepo. kje si videl nizka vrednotenja na balkanu pa me res zanima. tam je edina zgodba ki bi nekako lahko pila vodo rast, in se ta ni ravno pogosto prisotna, ce gres malo gledat bilance
#13375 (odg: #13356 andrejcc)  11.10.07 08:05  Osojnikodgovori / citiraj  |  shramba  

ja, priznam, nisem gledal kakšnih bilanc stanja in podobnih zadev. Vam, da so vrednotenja izjemno visoko. Tako je bilo tudi mišljeno: najprej sem navedel neke trditve (nizka vrednotenja na prvem mestu), nato pa stavek: Ja pa ja. - kar naj bi nekako pomenilo, da temu ne vrjamem.

Poslušal sem mlade borzne zvezde, ki upravljajo balkan sklade.

Nekaj v tem smislu: da apatični prodajajo in vizionarji kupujejo.

poslušal pomeni slišal, ne pa da se ravnam po slišanemu.

Zanimivo, da se več ne oglasi noben balkan fan - ??

So apatični ? Ali doživljajo vizije ?

#13377  11.10.07 08:23  tomaz3odgovori / citiraj  |  shramba  

Dokupil MP Balkan v sredini septembra povprečno po 82,80 EUR. Nisem balkanski fan.

* zadnji popravek: 11.10.07 08:23
#13379 (odg: #13377 tomaz3)  11.10.07 08:42  _dolgorodgovori / citiraj  |  shramba  

in kam naj vložim- če prodam balkan ?? Kupim nepremičnino in se še zadolžim ? Kupim SLO delnice ?

Morda bo pa Raiffeisen prodal delnice Istrabenza po 40 €.

#13385 (odg: #13379 )  11.10.07 09:06  andrejcc (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

saj vcasih lahko denar tudi pociva. kadarkoli sem na silo nekaj zelel narediti se je koncalo slabo. pustis na strani, se spocijes in cakas sprosceno. saj si v sprosceni sloveniji :)
#13392 (odg: #13385 andrejcc)  11.10.07 09:26  _EUGodgovori / citiraj  |  shramba  

po moje se ne splaca izstopat. zaradi davka na dobicek, ki ga moras placati.. potem moras vstopiti nazaj vsaj 20% nizje, da dobis noter davek.
#13394 (odg: #13392 )  11.10.07 09:50  igorcodgovori / citiraj  |  shramba  

To sicer ne drži povsem. Če izstopiš pred 5 leti je davek 20%. Če si v tem času 3x vstopil in izstopil si sicer plačal 3 provizije. Plačaš tudi 3 davke, ampak dobiček se začne po prodaji šteti od 0. Če pa čakaš do 5 let, plačaš še vedno 20% od večjega dobička. Verjetno pa se strinjamo, da bo davek enkrat treba plačati, saj se zakon sigurno ne bo več spremenil, da davka ne bi bilo. Razlika je torej le v vstopni (in izstopni) proviziji. Pa še tu je treba upoštevati 1% stroškov pri nakupu in prodaji.

Seveda je razlika večja, če držiš več kot 5 (10,...) let.

ps: to ni napeljevanje k nakupu

* zadnji popravek: 11.10.07 09:50
#13395 (odg: #13392 )  11.10.07 09:59  andrejcc (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[EUG]

po moje se ne splaca izstopat. zaradi davka na dobicek, ki ga moras placati.. potem moras vstopiti nazaj vsaj 20% nizje, da dobis noter davek.
--to je pa jasno preferenca in specifika posameznika
#13408  11.10.07 10:35  Osojnikodgovori / citiraj  |  shramba  

Zakaj bi se bal davka ?

Če plačaš veliko davka, je to dober znak, kajti pomeni, da je bil dobiček velik in bo še veliko denarja ostalo.

Ali je bolje, da ne plačaš nič davka ?

(Kar pomeni, da si imel izgubo.)
#13414 (odg: #13408 Osojnik)  11.10.07 11:24  andrejcc (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

ne gre za to da bi se bal. ampak za racunico, da ce si naredil x in prodas je to dejansko x-davek. ce bi pa drzal in imel se naprej srecno roko pa je x cez cas zmanjsan za nizji davek ob tem, da je lahko se x vecji.

sam sem se s tem malo ukvarjal, ker sem raje vnovceval. pogled nazaj pa pove, da bi bilo smiselno malo bolj upostevat davcni efekt.

ampak kot receno, tu vsak dela kot mu pase.
#13419 (odg: #13414 andrejcc)  11.10.07 11:40  Osojnikodgovori / citiraj  |  shramba  

Moja izjava (kar sicer ni bilo vidno) je bila reakcija na trditev osebe EUG, da se ne splača izstopati zaradi davka na dobiček, ki bi ga moral plačati.

Ni se to nanašalo na tvojo izjavo.

Sicer pa, ko sem včeraj ponovno oživel temo, sem pričakoval kake nove "plane napada" balkan fanov, pa zanimivo, ni nobenega navdušenca več, ki bi imel kakšne nove torije.

Če spomnem še enkrat:

poleti je (baje) trg čakal na razprodajo HR telekoma (kar je po mojem mnenju bolj predvolilno darilo Sanaderja, s katerim računa na zmago) in pa čakali smo sredino oktobra, ko bo vse jasno.

Kaj čakamo sedaj ?
#13420 (odg: #13419 Osojnik)  11.10.07 11:43  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

sem poskusil izvedeti od upravljalcev direktno s taksnim vprasanjem (glej tekst v skatlici ne prezrite na vrhu naslovnice), pa mislim, da mi ni uspelo.
#13422 (odg: #13419 Osojnik)  11.10.07 12:00  andrejcc (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[Osojnik]

Moja izjava (kar sicer ni bilo vidno) je bila reakcija na trditev osebe EUG, da se ne splača izstopati zaradi davka na dobiček, ki bi ga moral plačati.

Ni se to nanašalo na tvojo izjavo.
--vem, ampak sem vseeno pokomentiral. al ni zazeleno :)

Sicer pa, ko sem včeraj ponovno oživel temo, sem pričakoval kake nove "plane napada" balkan fanov, pa zanimivo, ni nobenega navdušenca več, ki bi imel kakšne nove torije.

Če spomnem še enkrat:

poleti je (baje) trg čakal na razprodajo HR telekoma (kar je po mojem mnenju bolj predvolilno darilo Sanaderja, s katerim računa na zmago) in pa čakali smo sredino oktobra, ko bo vse jasno.

Kaj čakamo sedaj ?
--nekaj bo tudi na tem, da jih je ogromno fejst zasluzlo, celo krepko nad njihovimi pricakovanji ob prodajanju zgodbe o uspehu in sedaj so se umaknili. ce bo pa nova runda pa bodi brez skrbi da bojo hitro videli nove razloge za nakup, spet tudi pri dosti visjih tecajih. pustimo se presenetiti
#13423 (odg: #13419 Osojnik)  11.10.07 12:12  _EUGodgovori / citiraj  |  shramba  

oseba Osojnik, se vedno trdim, da ce imas od neke nalozbe dolgorocna pricakovanja, se ne splaca vmes (preden dosezes svoj cilj) izstopat, ker se zaradi davka na dobicek to ne izplaca (donos je manjsi, kot ce bi drzal). Seveda to ne velja, ce je razlog za izstop v tem, da se je perspektivnost nalozbe spremenila (zaradi katerega koli razloga ze).
#13431 (odg: #13423 )  11.10.07 13:20  Osojnikodgovori / citiraj  |  shramba  

Če je nekaj DOLGOROČNA naložba, je pri tem računati davek brezveze.

Zame je dolgoročno > 5 let, zate pa ne vem.

Napisal sem, da je dobro (tako, na splošno), da plačaš čim več davka, kajti sorazmerno s tem, si imel dobiček velik. In slabo je, če si prodajal, pa nimaš nič davka, kajti to pomeni, da si imel izgubo. Nakaj takega je bila moja misel, ki splošno velja.

Pa tudi konkretno za ta primer (balkan je namreč tema), da bi sedaj po doseženem IZREDNEM dobičku (~70% v 1,5 leta) čakal zaradi davčne "ugodnosti" še naslednja 3,5 leta s prodajao balkana - no to bi bilo pa res tveganje preko vsake razumne meje. Že en sam strel na kosovski meji pobere ves dobiček, pa še velik del glavnice zraven. In potem davka res ni ! :)

Sicer se pa z ostalim v tvoji izjavi strinjam, razen pridevnik "dolgoročna" se mi ne zdi za zraven.
#13436 (odg: #13431 Osojnik)  11.10.07 13:31  _EUGodgovori / citiraj  |  shramba  

dolgorocno je res najmanj 5 let, rajsi pa vec :-) sploh ker po 20 letih ni vec davka. O smiselnosti dolgorocne nalozbe se pa odlocas sproti - ce se slika spremeni, potem seveda prodas. To je pa moje mnenje.
#13455 (odg: #13436 )  11.10.07 15:19  Osojnikodgovori / citiraj  |  shramba  

Ja, če (jaz osebno recimo) računaš 15% letno, da je tisto, kar je OK. Vložiš v KD Balkan, potem pa v 1,5 leta toliko, kot predhodno pričakuješ v 4 letih (pa pojma nimam, kaj bi bilo tam dol tako super, da to poganja), potem se ta dolgoročna naložba preobrazi v kratkoročno.

Mislim, da imava glede tega že od prej isto mnenje.

Tista davek je razlika. Moje mnenje je, da se na davčni vidik v tem primeru ne bi oziral. Tveganje drastičnih skokov (v + in - seveda) je ogromno in nekjkrat presega plačilo davka.
#13842  15.10.07 16:59  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

crna gora podpisala z eu:

EU Signs Pre-Membership Pact With Montenegro

http://biz.yahoo.com/ap/071015/eu_monten...

#14044 (odg: #13842 crt)  16.10.07 22:25  unsenodgovori / citiraj  |  shramba  
[crt]

crna gora podpisala z eu: EU Signs Pre-Membership Pact With Montenegro
8| ...Svašta.
Ta tema je zaklenjena.  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 442   stran:  1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | > | zadnja

Seznam forumov  >  Borza  >  Balkan

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>