Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 22:24
0,32 %
10.923,49
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 15:51
0,88 %
1.387,06
SI 15:30
-0,11 %
890,23
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Seznam forumov  >  Borza  >  Financni produkti z vzvodi

Borza - osnove, Slovenija, Balkan

Iščem prvo neprebrano sporočilo v tej temi... najdeno na strani 1

Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 66   stran:  1 | 2 | 3 | > | zadnja
#11003  13.09.07 08:05  _EUGodgovori / citiraj  |  shramba  

A bi lahko kdo nastel vse vrste produktov z vzvodi? In napisal tri stavke o vsakem? Hvala.
#11004 (odg: #11003 )  13.09.07 08:16  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

terminske pogodbe, certifikati, cfd?

za tri stavke sorry, grem pisat jutranji pregled... cfd in certifikate najdes obdelane tudi na ft.
#11006 (odg: #11004 crt)  13.09.07 08:27  _EUGodgovori / citiraj  |  shramba  

Aha. Terminske pogodbe je isto kot opcije? Ali so opcije samo vrsta terminskih pogodb?
#11008 (odg: #11006 )  13.09.07 08:35  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

ni isto, opcija ti daje pravico nakupa ali prodaje, ki jo lahko izvedes ali pa tudi ne; v nasprotju s tem terminska pogodba obe strani obvezuje.
#11009 (odg: #11008 crt)  13.09.07 08:39  _EUGodgovori / citiraj  |  shramba  

potem so produkti z vzvodi cfdji (v kateri temi?), certifikati, terminske pogodbe in opcije?
#11011 (odg: #11009 )  13.09.07 09:23  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

gotovo je se kaksen, hotel si tri :)

[ne najdem članka: 4142]

Futures

[ne najdem članka: 6220]

http://www.financna-tocka.si/cert.php

pa za cfd imas tu v forumu par ljudi, ki z njimi naokoli divjajo.

* zadnji popravek: 13.09.07 09:23
#11015 (odg: #11011 crt)  13.09.07 10:29  _EUGodgovori / citiraj  |  shramba  

Hvala! zelo koristno. Zdej me pa se nekej zanima: glede na to, da je pri CFDjih velik vzvod - recimo 300 in trgujes s 1000 EUR, a je pri tem minus omejen na ta vlozek, ali recimo ce naredis 900% minusa, se ti ta denar odsteje od zneska na racunu (in moras tako imeti neko backup vsoto oz. si potem dolzan ta znesek borzni hisi)? Pri certifikatih z vzvodom je knock out meja, kjer ti izdajatelj rece game over in pobere ves vlozek, torej lahko gres lahko v minus najvec do nule. Podobno tudi pri opcijah. Kaj pa pri CFDjih? Je lahko izguba vecja kot vlozek?

In se eno vprasanje o opcijah: imajo casovno komponento - s casom se njihova vrednost niza (vsak dan za neko vsoto), ce prav razumem? Ali se to odtekanje vrednosti dogaja samo kadar je opcija out of money (a se rece tako) in potem ko je in the money preneha, ali je neodvisno od tega in se vrednost zmanjsuje konstantno do zapadlosti (ce ne govorimo sedaj o gibanju osnovnega produkta, ampak samo tistega dela vrednosti, ki se zmanjsuje zaradi minevanja casa).
#11017 (odg: #11015 )  13.09.07 10:31  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

1. bodo povedali praktiki, jaz se s cfd ne ukvarjam in ne bi improviziral

2. http://www.google.com/search?hl=en&q=opt...- dobis en up gradiva na to temo
#11019 (odg: #11017 crt)  13.09.07 11:12  _deaistoodgovori / citiraj  |  shramba  

Iz tisto malo prakse kar jo imam je pri opcijah tako... Ce se z nijimi trguje v velikem stevilu potem nekako sledijo ceni delnice... Ce upade zanimanje lahko kar nekaj casa stagnira... To ponavadi naredi pri nizkih vrednostih opcije... recimo en primer je Motorola CALL z zapadlostjo oktobra... Pri ceni delnice 18,5USD je imela vrednost 1.4 ce se ne motim... Potem je padla cena delnice na skoraj 16 USD in opcija na 0,20... ampak sedaj je cena delnice nazaj na 17,5 USD, sama opcija pa ne sledi in se skorajda ne premakne kljub vecjim premikom delnice... Zapade pa 3 petek v mesecu ce se ne motim... Boljsa od certifikatov je v tem, da ne izpuhti v zrak ce recimo delnica mocno pade, ker je pod doloceno vrednosjo nebo nihce vec prodajal... te pa lahko "zjebe" casovno... Kaj tocno se dogaja par dni pred zapadom pa nisem nikoli spremljal, ker se jih poskusam znebiti vsaj 14 prej... Pravijo pa da so takrat lahko najvecji donosi oz. ti vse izpuhti v zrak ker te omejuje cas...

lp
#11030 (odg: #11015 )  13.09.07 15:40  optodgovori / citiraj  |  shramba  

Opcija izgublja časovno komponento ne glede na to ali je ATM, OTM or ITM, stvar je samo v tem da ATM imajo časovne komponente največ. Zmanjšuje pa se eksponenčno, v zadnjem mesecu opcija izgube nekje 1/3 svoje časovne vrednosti. Prav tako ATM opcije imajo najvišjo stopnjo izgube časovne vrednosti.

To je na kratko, če pa res hočeš trgovati z opcijami potem se moraš pošteno naštudirati kako se vrednotijo in zakaj.

Če kupuješ opcije potem največ kaj lahko izgubiš je plačana premija, in tukaj ti nobeden broker ne bo pustil kupiti več opcij kot pa imaš denarja. Če pa prodajaš nekrite opcije potem pa lahko izgubiš več denarja kot imaš, vendar prav tako te bo broker "stisnil" da dopolniš denar (margin call) preden pride do neke hude izgube, razen če se zgodi premik čez noč, t.j. price gap.
#11032 (odg: #11019 )  13.09.07 15:45  optodgovori / citiraj  |  shramba  
[deaisto]

Iz tisto malo prakse kar jo imam je pri opcijah tako... Ce se z nijimi trguje v velikem stevilu potem nekako sledijo ceni delnice... Ce upade zanimanje lahko kar nekaj casa stagnira... To ponavadi naredi pri nizkih vrednostih opcije... recimo en primer je Motorola CALL z zapadlostjo oktobra... Pri ceni delnice 18,5USD je imela vrednost 1.4 ce se ne motim... Potem je padla cena delnice na skoraj 16 USD in opcija na 0,20... ampak sedaj je cena delnice nazaj na 17,5 USD, sama opcija pa ne sledi in se skorajda ne premakne kljub vecjim premikom delnice... Zapade pa 3 petek v mesecu ce se ne motim... Boljsa od certifikatov je v tem, da ne izpuhti v zrak ce recimo delnica mocno pade, ker je pod doloceno vrednosjo nebo nihce vec prodajal... te pa lahko "zjebe" casovno... Kaj tocno se dogaja par dni pred zapadom pa nisem nikoli spremljal, ker se jih poskusam znebiti vsaj 14 prej... Pravijo pa da so takrat lahko najvecji donosi oz. ti vse izpuhti v zrak ker te omejuje cas...

lp
Količina trgovanja z opcijo nima nobene veze z občutljivostjo opcije na premik delnice! Opcije so izvedeni finančni instrumenti vrednost katerih izhaja iz osnovnega, t.j. delnice. Prav tako, obstajajo zakone vrednotenja opcij, ki morajo vedno držati drugače pride do arbitražne situacije in v tem primeru trg hitro odreagira, vendar glede na to da večina opcij za market makerje kotira računalnik do takšnih odstopanj pride zelo redko. Glavne zakone pa so Put-Call Parity, Box Spread in Jelly Roll.

Občutljivost opcije na gibanje delnice je odvisno od časa do zapadlosti, moneyness, in implied volatility. Izražajo pa se z "Greeks" - Delta, Gamma, Vega, Theta, Rho!
#11038  13.09.07 17:36  Tomaz26odgovori / citiraj  |  shramba  

hmm, ene 10 nepoznanih izrazov hehe. Kolko pa se kaj splaca nastudirat to zadevo? Vecina je namrec mnenja da so opcije priblizno kot ruleta in nekje sem zasledil podatek, da z opcijami uspešno trguje samo 10 %, 90 % pa jih na opcijah izgublja, je to res? Imam eno dobro tujo knjigo, nekje 500 strani in sem razmišljal o branju, vendar nisem sigurn če bi glede na navedeno sploh šel v to. S tem mislim vse izvedene finančne inštrumente z vzvodom. Zato me zanima kolko se sploh splača it v to al je to bolj gembl,.

lp

Tomaz
#11042 (odg: #11038 Tomaz26)  13.09.07 18:27  _deaistoodgovori / citiraj  |  shramba  

Sicer nisem "načitan" glede opcij ampak bolj "nedeljski voznik" (mogoce zaradi tega tudi kaj vec "zadanem"...

Da podkrepim moj primer... 25.7 je bil tecaj MOTOROLE priblizno enak kot je danes... Cena opcije je bila takrat 0,8 na opcijo... danes je ob isti ceni delnice cena opcije vec kot polovico nizja 0,35 na opcijo (ce pogledam je udi volume veliko manjsi kot pred mesecem)... To mi da vedeti da je cena opcije mocno odvisna od tega koliko so ljudje pripravljeni placati zanjo... MOT OCT 07 / 18 CALL

lp

ps: do sedaj sem s 9 pozicijami (okrog 20 poslov veckrat buy/sell) napravil + /// 3 so v minusu /// 2 pa rahlo v plusu ampak se odprti...

sreca ali kaj drugega, presodite sami, bi pa rekel da veliko lazje kot FX...

Bom pa danes in jutri prodal vse kar je CALL in je pozitivno, dokupil PUT-e, ker sem 90% da bo sestanek FED-a razocaranje za NYSE...

* zadnji popravek: 13.09.07 18:27
#11045 (odg: #11038 Tomaz26)  13.09.07 18:50  _s8esw3paodgovori / citiraj  |  shramba  
[Tomaz26]

hmm, ene 10 nepoznanih izrazov hehe. Kolko pa se kaj splaca nastudirat to zadevo? Vecina je namrec mnenja da so opcije priblizno kot ruleta in nekje sem zasledil podatek, da z opcijami uspešno trguje samo 10 %, 90 % pa jih na opcijah izgublja, je to res? Imam eno dobro tujo knjigo, nekje 500 strani in sem razmišljal o branju, vendar nisem sigurn če bi glede na navedeno sploh šel v to. S tem mislim vse izvedene finančne inštrumente z vzvodom. Zato me zanima kolko se sploh splača it v to al je to bolj gembl,.
Opcije so izveden instrument z vzvodom, a je po mojem obcutku in z minimalno prakse to instrument s katerim imas najbolj omejene in predvidljive izgube ;)

#11048 (odg: #11045 )  13.09.07 19:20  mta900odgovori / citiraj  |  shramba  

ja opcije so lahko HUDič, ČE TRGUJEŠ Z NJIMI je fajn da si skos ZRAVEN compa, zato so men bl všeč CFD-ji , sam kaj ko so pr opcijah večji vzvodi:-)..mladost je norost pravjo:)..in dokler se ne ponovijo, črni četrtek 1929, črni ponedeljek 1987, azijska finančna kriza v 97-ih, leto 2000.(si pridržujem pravico do napak, ker je možno da sm kj obrnu).....ko so indexi dobesedno stmoglavili v enem samem dnevu(nato se je padec sevede nadaljeval)....bomo mladi(tut kaak stari se najde:-)..) sevede še naprej posegali po visokih vzvodih, je res da so taki dogodki trenutno maloverjetni toda vseeno...1 samkrat je preveč:-)...pišem zato ker mnogi govorijo da nimam(o)..pojma kako tvegano je lahko tako trgovanje..toda če samo logično pomislmo zakaj bi se človek matral za 4 eure na dan....ko pa lahko doma z nogami v luft služi mnogokratnike tega(z določenim znanjem, ORGANIZACIJO:-)..PA ŽIVCI)....no če slučajno pride do kake take krize me najdete (na zadnji?) strani dela pod rubriko OSMRTNICE:-)....

Sorry za offtopic sam nekam sm mogu napisat......see ya
#11054 (odg: #11042 )  13.09.07 20:55  optodgovori / citiraj  |  shramba  
[deaisto]

Sicer nisem "načitan" glede opcij ampak bolj "nedeljski voznik" (mogoce zaradi tega tudi kaj vec "zadanem"...

Da podkrepim moj primer... 25.7 je bil tecaj MOTOROLE priblizno enak kot je danes... Cena opcije je bila takrat 0,8 na opcijo... danes je ob isti ceni delnice cena opcije vec kot polovico nizja 0,35 na opcijo (ce pogledam je udi volume veliko manjsi kot pred mesecem)... To mi da vedeti da je cena opcije mocno odvisna od tega koliko so ljudje pripravljeni placati zanjo... MOT OCT 07 / 18 CALL

lp

ps: do sedaj sem s 9 pozicijami (okrog 20 poslov veckrat buy/sell) napravil + /// 3 so v minusu /// 2 pa rahlo v plusu ampak se odprti...

sreca ali kaj drugega, presodite sami, bi pa rekel da veliko lazje kot FX...

Bom pa danes in jutri prodal vse kar je CALL in je pozitivno, dokupil PUT-e, ker sem 90% da bo sestanek FED-a razocaranje za NYSE...
Vrednost opcije je odvisna od cene delnice, časa do zapadlosti in volatilnosti. Če se spremeni katera koli od teh postavk se spremeni vrednost opcije. Če cena delnice in volatilnost ostaneta na mestu, potem bo vrednost opcije nižja za time decay. ATM opcije ki je danes vredna 2.00 in ima 8 dni do zapadlosti bo jutri (ob nespremenjeni ceni in volatinosti) vredna 1.9, in tako naprej. Je pa res da če je veliko povpraševanje po določeni opciji potem se bo vrednost dvigovala na račun volatilnosti, ker bodo investitorji pripravljeni plačati več za določeno opcijo.

V glavnem, pri opcijah je vedno več dejavnikov, zato če hočeš točno vedeti kaj in zakaj potem moraš imeti vse podatke na začetni dan in na končni dan, ker samo tako boš videl ali je vplivala cena, volatilnost ali pa time decay.
#11055 (odg: #11048 mta900)  13.09.07 20:55  _deaistoodgovori / citiraj  |  shramba  
[mta900]

ja opcije so lahko HUDič, ČE TRGUJEŠ Z NJIMI je fajn da si skos ZRAVEN compa, zato so men bl všeč CFD-ji , sam kaj ko so pr opcijah večji vzvodi:-)..mladost je norost pravjo:)..in dokler se ne ponovijo, črni četrtek 1929, črni ponedeljek 1987, azijska finančna kriza v 97-ih, leto 2000.(si pridržujem pravico do napak, ker je možno da sm kj obrnu).....ko so indexi dobesedno stmoglavili v enem samem dnevu(nato se je padec sevede nadaljeval)....bomo mladi(tut kaak stari se najde:-)..) sevede še naprej posegali po visokih vzvodih, je res da so taki dogodki trenutno maloverjetni toda vseeno...1 samkrat je preveč:-)...pišem zato ker mnogi govorijo da nimam(o)..pojma kako tvegano je lahko tako trgovanje..toda če samo logično pomislmo zakaj bi se človek matral za 4 eure na dan....ko pa lahko doma z nogami v luft služi mnogokratnike tega(z določenim znanjem, ORGANIZACIJO:-)..PA ŽIVCI)....no če slučajno pride do kake take krize me najdete (na zadnji?) strani dela pod rubriko OSMRTNICE:-)....

Sorry za offtopic sam nekam sm mogu napisat......see ya

Ce bo novi zlom... Upam da bom imel krompir in bom takrat na PUT!!! hehe
#11056 (odg: #11038 Tomaz26)  13.09.07 21:01  optodgovori / citiraj  |  shramba  
[Tomaz26]

lp

Tomaz
Pri trgovanju katerega koli insturmenta 90-95% ljudi izgubi denar. Pri opcijah samo imaš več načinov kako lahko izgubiš. Pri delnicah in terminskih pogodbah lahko izgubiš samo če se cena premakne v nasprotno smer od tvoje pozicije. Pri opcijah pa lahko 100% zadeneš smer gibanja in še vedno izgubiš. Pri opcijah moraš upoštevati več faktorjev - pričakovana smer gibanja delnice, pričakovana velikost premika cene, pričakovana smer gibanja volatilnosti, in časovni horizont. Če zgrešiš eno lahko ti drago stane.

Koliko se splača naštudirati!? Hmm, če hočeš trgovati opcije potem moraš se res pošteno naštudirati, če pa ne potem rajši trguj delnice, cfd-ji, ali terminske.
#11057 (odg: #11056 opt)  13.09.07 21:18  mta900odgovori / citiraj  |  shramba  

opt vse napisano je 100% res:-) si napisu kr dost razumljivo....sam kaj k je teorije o opcijah 20 strani(kar sm jst vidu)...človeka kr prestraš...potem ko si pa enkrat notr trgovanju pa vidš da le ni tok zajeban...vse rata samoumevno:-)
#11058 (odg: #11057 mta900)  13.09.07 21:27  optodgovori / citiraj  |  shramba  
[mta900]

opt vse napisano je 100% res:-) si napisu kr dost razumljivo....sam kaj k je teorije o opcijah 20 strani(kar sm jst vidu)...človeka kr prestraš...potem ko si pa enkrat notr trgovanju pa vidš da le ni tok zajeban...vse rata samoumevno:-)
Se strinjam da za začetek ne rabiš vedeti vse podrobnosti, vendar nekaj osnove rabiš da sploh razumeš kaj delaš in zakaj. Ampak, prej ko slej boš moral poznati vse podrobnosti, da res lahko uspešno trguješ z opcijami.

Eno opozorilo za vse začetnike pri opcijah - ne iščete arbitražnih situacij, jih ni! To pomeni, če vidite da je neka opcija predraga ali poceni (primer, Put-call parity ne drži) potem nikar ne mislite da ste našli arbitražo in boste lahko zaklenili netvegan dobiček, v resnici to pomeni da vam manjka nek podatek, recimo dividenda ali pa kakšne korporativna akcija. Market makerji so profesionali in živijo od tega, zato oni nikoli ne bodo napačno kotirali cene! Pa tudi če bi, potem se te arbitraže odpravijo še preden cena pride do vašega računalnika!
#11065 (odg: #11058 opt)  13.09.07 23:29  Aequitasodgovori / citiraj  |  shramba  

Super komentarji glede opcij tako tukaj, kot tudi pred časom že kje drugje!
#11066  13.09.07 23:31  srconodgovori / citiraj  |  shramba  

Res je!
#11067 (odg: #11066 srcon)  13.09.07 23:52  _deaistoodgovori / citiraj  |  shramba  

Lahko posredujete naslov "čtiva" katerega navajate?

lp
#11070 (odg: #11067 )  14.09.07 05:56  crn1odgovori / citiraj  |  shramba  

Tole je cisto na zacetku:

http://en.wikipedia.org/wiki/Greeks_(fin...
#11072  14.09.07 07:31  Tomaz26odgovori / citiraj  |  shramba  

LP,

hvala za vse informacije. A mi lahko kdo priporoča kakšno dobro knjigo iz tega področja? Verjetno v slovenščini ni kaj pametnega. Je kdo kaj v ang prebral pa mu je pomagalo? Predvsem ugotavljam da je tista knjiga ki jo imam s 550 stranmi mogoče malo velik zalogaj. Mogoče bi blo boljše kaj krajšega in strnjenega.

Kaj pa o CFD obstaja kakšna literatura? Se mi zdi da nič kaj ne najdem o tem.

lp

Tomaz
#11086 (odg: #11072 Tomaz26)  14.09.07 10:19  optodgovori / citiraj  |  shramba  
[Tomaz26]

LP,

hvala za vse informacije. A mi lahko kdo priporoča kakšno dobro knjigo iz tega področja? Verjetno v slovenščini ni kaj pametnega. Je kdo kaj v ang prebral pa mu je pomagalo? Predvsem ugotavljam da je tista knjiga ki jo imam s 550 stranmi mogoče malo velik zalogaj. Mogoče bi blo boljše kaj krajšega in strnjenega.

Kaj pa o CFD obstaja kakšna literatura? Se mi zdi da nič kaj ne najdem o tem.

lp

Tomaz
Dve knjigi, ki se štejeta za "bibliji" opcijskega trgovanja sta:

"Options as a strategic investment" Larry McMillan

"Option volatility and pricing" Sheldon Natenberg

Zelo napredna je "Option trading: the hidden reality" Charles Cottle.

Za pogled kako delujejo market makerji na opcijah pa "Option Market Making: Trading and Risk Analysis for the Financial and Commodity Option Markets" Allen Jan Baird
#11671  24.09.07 14:24  _EUGodgovori / citiraj  |  shramba  

Kako to, da se zgodi, da se vrednost call opcije na index znizuje, ceprav index narasca?
#11672 (odg: #11671 )  24.09.07 14:28  mta900odgovori / citiraj  |  shramba  

NA ker index pa maš to?

* zadnji popravek: 24.09.07 14:28
#11673  24.09.07 14:49  Tomaz26odgovori / citiraj  |  shramba  

Ravno berem neko knjigo o opcijah od Schaeferja in pise o tem, da ni nujno da se gibljeta enako, odvisno je od delte(ki pove, v kolikšnem procentu se spremeni vrednost opcije, če se underlaying spremeni za 1 %), odvisna je od thete, torej časovne komponente, itd. To je znako kao kot greeks, mas pa se gamma in vega.

Razlika lahko nastopi tudi zaradi implied volatility, ko se cena opcije spremeni brez spremembe pri underlying instrumentu itd. Vglavnem ko zacnes malo brat o tem

vidis da je kar zajebana zadeva vse skupaj, ker moreš razumet 100 stvari, povezavo med temi Greeks(time decay, implied volaitility ) itd. Se mi zdi da je lazje pri certifikatih, ker nimas tolko teh variabel.
#11674 (odg: #11672 mta900)  24.09.07 14:49  _EUGodgovori / citiraj  |  shramba  

DAX.
Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 66   stran:  1 | 2 | 3 | > | zadnja

Seznam forumov  >  Borza  >  Financni produkti z vzvodi

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>