Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 01:00
-0,09 %
7.426,46
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 23.10
0,35 %
1.392,47
SI 23.10
0,22 %
873,15
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Seznam forumov  >  DS (prej: FT)  RSS    >  Jutranji pregled - četrtek, 27.9.07

Rubrike
·ETF (2)
·FT (9)
·Slovenija (21)
·balkan (8)
·garantirani (2)
·novitrgi (17)
·preglednovic (1282)
·razno (21)
·skladi (32)
·svet (2)
·zavarovanja (1)
Arhiv
·nov 2010 (10)
·okt 2010 (21)
·sep 2010 (22)
·avg 2010 (22)
·jul 2010 (22)
·jun 2010 (21)
·maj 2010 (21)
·apr 2010 (20)
·mar 2010 (23)
·feb 2010 (19)
·jan 2010 (20)
·dec 2009 (18)
·nov 2009 (21)
·okt 2009 (22)
·sep 2009 (22)
·avg 2009 (21)
·jul 2009 (23)
·jun 2009 (22)
·maj 2009 (40)
·apr 2009 (40)
·mar 2009 (44)
·feb 2009 (40)
·jan 2009 (40)
·dec 2008 (43)
·nov 2008 (40)
·okt 2008 (44)
·sep 2008 (44)
·avg 2008 (21)
·jul 2008 (25)
·jun 2008 (39)
·maj 2008 (40)
·apr 2008 (44)
·mar 2008 (42)
·feb 2008 (42)
·jan 2008 (42)
·dec 2007 (41)
·nov 2007 (51)
·okt 2007 (58)
·sep 2007 (43)
·avg 2007 (24)
·jul 2007 (28)
·jun 2007 (36)
·maj 2007 (51)
·apr 2007 (14)

Jutranji pregled - četrtek, 27.9.07
Rubrika: preglednovic
<  |  >  |  seznam
 27.09.07 08:52  andrejcc (DS) shramba  

Zadnje čase polnijo slovenske poslovne časopise tri zgodbe. Vkolikor ne gre za postopke prodaje Telekoma Slovenije, prerekanj med Istrabenzom in Petrolom kdo bo koga je tu še slovenski logistični holding.

Ravno na temo slovenskega logističnega holdinga se je začelo govoriti, da bi poleg Luke Koper in Slovenskih železnic (SŽ) vanj raje vključili Aerodrom Ljubljana (AL) kot Intereuropo. Prvi mož AL Zmago Skobir je namreč sam dal to idejo, saj AL načrtuje gradnjo železniškega tira do letališča skupaj s SŽ.

Glede prve prave javne prodaje delnic, in sicer Nove Kreditne banke Maribor (NKBM) se morda že zatika. V začetku oktobra, naj bi bili znani dokončni pogoji javne prodaje 49-odstotkov delnic državne NKBM. Država naj bi si želela 3,1-kratnik knjigovodske vrednosti. Ob tem velja poudariti, da lahko pristojna komisija postopek prodaje kadarkoli tudi prekine, če so za to utemeljeni razlogi.

Aktiva Naložbe naj bi si pripojila družbe IMP Črpalke, IMP Promont, Intertrade ITS, Tim Fin, Kef in Aktiva Finance. S tem bi se v lastništvu še dodatno okrepila Aktiva Invest, ki bi po pripojitvah obvladovala okrog 80 odstotkov Aktive Naložb. Verjetnost, da bo po tem koraku sledila nadaljnja koncentracija in iztis preostalih delničarjev ni ravno majhna.

Merkurjevi menedžerji, zbrani v družbi Merfin, so se še dodatno okrepili v lastništvu Merkurja. Od Banke Celje so namreč kupili še 8500 Merkurjevih delnic, tako da je Merfin trenutno lastnik 21,5 odstotka Merkurja

Na balkanu še vedno kraljuje zagrebška borza, kjer je včeraj indeks Crobex zrasel še sedmič zapored. Kljub visoki rasti od začetka leta pa je gradbeni sektor tisti ki še naprej raste. Tako je Ingra včeraj zrasla za štiri odstotke na novo rekordno vrednost, izkazali pa sta se tudi Hidroelektra Nizkogradnja in IGH.

Zanimivo raziskavo je opravila družba Gfk Slovenija o tipičnem slovenskem investitorju v investicijske sklade. Kar je tu res zanimivega je to, da se tipičen mlajši slovenski investitor pri sprejemanju odločitev hitro odloča in se ravna po intuiciji, za odločitev pa potrebuje minimalno količino dodatnih informacij.

Od te ugotovitve do precejšnje rasti tečajev na slovenski borzi, ki smo ji bili priča v zadnjih časih ter izjavi vodje globalnega trženja pri Raiffeisen, Klausa Glaserja, da slovenske delnice niso najcenejše pa naj si vsak sam potegne povezavo.

Komentarji uporabnikov  (vseh: 31; zadnji: 28.09.07 07:54)  · 
Kot neprijavljen uporabnik - gost - ne morete vpisovati komentarjev.

27.09.07 09:17  _deaistoodgovori / citiraj

Ja tipični slovenski vlagatelj vozi Porsche Cayenne... Res, na financah so "pripopali" dejansko stanje....

ps:pogresam pa podatek koliko % ljudi varcuje v skladih...

* zadnji popravek: 27.09.07 09:17
 27.09.07 09:25  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
Zanimivo raziskavo je opravila družba Gfk Slovenija o tipičnem slovenskem investitorju v investicijske sklade.
Vendar pa je vzorec anketiranih izjemno majhen, 224 anketirancev. V avgustu na primer je imela samo Finančna točka preko 40 tisoč različnih obiskovalcev.

* zadnji popravek: 27.09.07 09:25
 27.09.07 10:05  matic7odgovori / citiraj

To je res majhen vzorec, skoraj brezveze govoriti in ocenjevati kakšen je tipičen slovenski investitor, na podlagi 224 ankentirancev.

Meni je ta raziskava delovala bolj kot neka reklama, kajti v dnevniku je danes naslov tipičen slovenski vlagatelj sanja o jadrnici:))))

Lepa številka obiska FT.
 27.09.07 11:04  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
Zanimivo raziskavo je opravila družba Gfk Slovenija o tipičnem slovenskem investitorju v investicijske sklade.
Dobil sem še nekaj izsledkov te raziskave. POZOR: to NI ŠALA!

"Tipični slovenski lastnik investicijskih skladov...živi v hiši z majhnim bazenom...je lastnik dveh avtov in majhne barke...sanja o jadrnici, športnem avtu Porsche in potovanjih...njegova žena pa sanja o polni garderobi čevljev"
 27.09.07 11:10  _deaistoodgovori / citiraj

"Tipični slovenski lastnik investicijskih skladov...živi v hiši z majhnim bazenom...je lastnik dveh avtov in majhne barke...sanja o jadrnici, športnem avtu Porsche in potovanjih...njegova žena pa sanja o polni garderobi čevljev"
Ja bazen za napihnit premera 150cm, gumenjaka in motorja TOMOS 4... SANJA pa lahko, kot svinja o koruzi...
 27.09.07 11:35  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[deaisto]

::

:: Dobil sem še nekaj izsledkov te raziskave. POZOR: to NI ŠALA!

::

:: "Tipični slovenski lastnik investicijskih skladov...živi v hiši z majhnim bazenom...je lastnik dveh avtov in majhne barke...sanja o jadrnici, športnem avtu Porsche in potovanjih...njegova žena pa sanja o polni garderobi čevljev"

Ja bazen za napihnit premera 150cm, gumenjaka in motorja TOMOS 4... SANJA pa lahko, kot svinja o koruzi...
Ker sem sumil, da bo vzeto kot šala, kljub temu, da so to dejanski rezultati raziskave, je tule dokaz:

Mesečno poročilo - feb 08
 27.09.07 11:46  Osojnikodgovori / citiraj

Tipičen slovenski lastnik investicijskih skladov ... živi v hiši staršev ... je lastnik 12 let starega avta nižjega razreda in hodi na dopust na hrvaško obalo s šotorom ... sanja o lastnem stanovanju in golfu dizlu ... njegova zunajzakonska partnerica je uradno samohranilka in sanja o polni garderobi čevljev in cunj ...

Kaj mislite, katera opcija ima več članov v realnosti med slo lastniki skladov ?
 27.09.07 11:51  matic7odgovori / citiraj

A je to reklama ali ne?

Majhen bazen je vseeno velik strošek, potrebuješ vse aditive ki jih moraš stresati v vodo, če živiš v drugih delih razen na primorskem potrebuješ ogrevanje vode, ker drugeče je bazen aktiven le 3 mesece ali pa še manj, ogrevanje je zelo drago. Bazen stane kar precej recimo 20.000 eur, za ne preveč velikega, ker so aparature kar drage, sistem za kroženje vode, ogrevanje, folija oz kakšna druga podlaga, ki jo morš po parih letih seveda zamenjati.

Potem lahko nadaljujemo o avtomobilih.........polna garderoba je precej draga, če gledamo letno.

V tem primeru govorimo o premožnih ljudeh ne pa o tipičnem lastniku investicijskih skladov.

* zadnji popravek: 27.09.07 11:51
 27.09.07 11:58  _deaistoodgovori / citiraj

Tipičen slovenski lastnik investicijskih skladov ... živi v hiši staršev ... je lastnik 12 let starega avta nižjega razreda in hodi na dopust na hrvaško obalo s šotorom ... sanja o lastnem stanovanju in golfu dizlu ... njegova zunajzakonska partnerica je uradno samohranilka in sanja o polni garderobi čevljev in cunj, medtem ko ima on ponošene čevlje, hlače in puloverje, katere mu mamica, babici in tete prinesejo vsaki dve leti za miklavza ... tisto edino kravato je pa na maturantskem plesu skupaj s hlacami, "rekelcem" in lakastimi cevlji obesil na razna okrasna grmicevja po centru mesta...

moja dopolnitev glede kravate in aktovke

ps:edino mobilni telefon so zadeli :)))

pps: Za finance je povprecen vlagatelj Kirk Kerkorian, Carl Icahn, Warenn Buffett... Verjetno zato ker se najveckat o njih govori... Toraj so neko povprecje...

* zadnji popravek: 27.09.07 11:58
 27.09.07 11:58  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[matic7]

A je to reklama ali ne?
A bi moral zbrisati blagovno znamko Porsche iz te slike? FTju ni Porsche plačal nič, po moje tudi GfK-ju ne.

Plus, izgleda, da je na fotografiji dejansko Audi.
 27.09.07 12:06  _deaistoodgovori / citiraj

Ja ce gledamo sliko je tudi siv kot Richard Gere (seveda tudi vsaj tako lep in šarmanten), ima pri 65 letih 5 otrok starosti 3-7 let in Porscheja v Audijevi varianti.. Ker je pac varcen :)

Prej bi rekel da je to reklama tiste banke katera je naredila raziskavo, ker sedaj bo pa vsakdo ki bo to videl rekel... VAU tudi jaz bi bil TAK... in vlozi 50 EUR mesecno na Balkan...

ps: edino ženo si odrezal, očitno je edino tam katastrofa po vseh teh rojstvih med 50 in 65 letom...

* zadnji popravek: 27.09.07 12:06
 27.09.07 12:07  matic7odgovori / citiraj

Ne sandi ne mislim da je to reklama iz strani finančne točke, ampak na splošno lahko govorimo o reklami.
 27.09.07 12:08  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[deaisto]

ps: edino ženo si odrezal, očitno je edino tam katastrofa po vseh teh rojstvih med 50 in 65 letom...
Pri ženi nisem odrezal popolnoma nič. Njene kompletne sanje so polna garderoba čevljev, nič druge vsebine ne manjka (tudi to lahko objavim, če ne verjameš :-)
 27.09.07 12:12  _deaistoodgovori / citiraj

Mislil sem predvsem sliko... So pa njene sanje predvsem dokaz feminističnih prizadevanj in odrazajo doseženo enakopravnost med spoloma :PPP ... Kot da bi rekel moj pes ima pa rad poln hladilnik Kraškega Pršuta...

lp
 27.09.07 12:20  Redstripeodgovori / citiraj

Tipični vlagatel, hm to je lahko skoraj vsak...

30 do 50 let OK

visok povprečen družebeni položaj, to zna bit zaje...., če ni vez in poznanstev

nosi obleko ( menda res, v gatah jih ne vidim ravno veliko ) ok še kravata zraven

mobitel, še vrtenčki jih imajo

hiša (ali prizidek pri mami in mini bazen iz obija za 25 eur)

lastnik dveh avtomobilov yugo in stoenka, barkica maestral in tomos 4 (seveda so sanje porsche in jadrnica)

Sanje žene, če je to samo polna omara čevljev je to še minimum...

Mamo pa res srečo, da smo skoraj vsi povprečni vlagatelji!

27.09.07 12:23  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[deaisto]

Mislil sem predvsem sliko... So pa njene sanje predvsem dokaz feminističnih prizadevanj in odrazajo doseženo enakopravnost med spoloma :PPP ... Kot da bi rekel moj pes ima pa rad poln hladilnik Kraškega Pršuta...
Evo, to so zdaj vse sličice ob opisu tipičnega slovenskega investitorja v sklade.

V nespremenjeni obliki - tudi tam se tako prekrivajo. Slikovni material torej vključuje 6 moških, 1 žensko, 7 otrok in 1 avto.

* zadnji popravek: 27.09.07 12:23
 27.09.07 12:29  _deaistoodgovori / citiraj

Sem mislil da je bil tisti modri rokav od zgarane upokojenke... Drugace pa opazam da so vsi srecni... Verjetno slikani po objavi FED-a o Rate cut, ali pa so zgolj Patriot vlagatelji in se smejijo tekmi med Istrabenzom in Petrolom...

lp
 27.09.07 12:35  Osojnikodgovori / citiraj
Evo, to so zdaj vse sličice ob opisu tipičnega slovenskega investitorja v sklade.

V nespremenjeni obliki - tudi tam se tako prekrivajo. Slikovni material torej vključuje 6 moških, 1 žensko, 7 otrok in 1 avto.
Hm, to je pa sedaj že beda: 1 moški ima 1/6 žene in 1/3 otroka in 1/6 avta. Toliko slabo povprečje pa menda le ni - ?

Zavidam pa povprečni slovenski vlagateljici: 6 moških, 2 otroka, audi.

Tudi sam mislim, da je v modernem času bolje biti ženska kot moški, če je le zadost samozavestna.

* zadnji popravek: 27.09.07 12:35
 27.09.07 12:55  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[deaisto]

Prej bi rekel da je to reklama tiste banke katera je naredila raziskavo, ker sedaj bo pa vsakdo ki bo to videl rekel... VAU tudi jaz bi bil TAK... in vlozi 50 EUR mesecno na Balkan...
Banka, ki je naročnik te raziskave, nima balkanskega sklada.
 27.09.07 13:15  _deaistoodgovori / citiraj
[sandi]

:: [deaisto]

:: Prej bi rekel da je to reklama tiste banke katera je naredila raziskavo, ker sedaj bo pa vsakdo ki bo to videl rekel... VAU tudi jaz bi bil TAK... in vlozi 50 EUR mesecno na Balkan...

Banka, ki je naročnik te raziskave, nima balkanskega sklada.
Balkan je bil zgolj prispodoba... Mislim da je poanta v tem, da prepricajo vlagatelje da bodo z 50 EUR mesecno postali bajno bogati... Ampak ze sama raziskava govori da jih je nad 40.000 EUR manj kot 10% (ti bi pa lahko recimo bili takoimenovano "povprecje")...
 27.09.07 13:45  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[deaisto]

Balkan je bil zgolj prispodoba... Mislim da je poanta v tem, da prepricajo vlagatelje da bodo z 50 EUR mesecno postali bajno bogati... Ampak ze sama raziskava govori da jih je nad 40.000 EUR manj kot 10% (ti bi pa lahko recimo bili takoimenovano "povprecje")...
Bolj zanimiv mi je podatek iz raziskave, ki pa ga danes noben od tiskanih medijev ni objavil :-) Namreč, da je internet kot vir informacij že izdatno prehitel tiskane medije.

No, oglaševalci sicer tega razvoja dogodkov še niso zapopadli. Je pa verjetno ta ugotovitev iz raziskave kar resnična, kar vidimo tako v logih obiskanosti strani FT kot tudi glede na število prejetih vprašanj.
 27.09.07 13:57  _deaistoodgovori / citiraj

In potem tipicni vlagatelj...

a... pogleda pretekle donose (60%)

b... vprasa prijatelja kateri je poprej pogledal pretekle donose (35%)

c... prebere celo kaksno ctivo o skladu (5%)

d... se zahvali FT ker mu na enem mestu nudi vse potrebne pretekle donose :P

* zadnji popravek: 27.09.07 13:57
 27.09.07 14:29  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[deaisto]

In potem tipicni vlagatelj...

d... se zahvali FT ker mu na enem mestu nudi vse potrebne pretekle donose :P
Ja, zdaj že vemo, medvedja usluga.
 27.09.07 14:50  matic7odgovori / citiraj

Ravno na moje sporočilo vrže, s tem sem hotel povedati, da takrat ko sem vložil v eurasien nisem niti vedel kam vlagam in sedaj se pod nobenim pogojem ne bi odločil za sklad, ki je pri vrhu po donosih, no saj se tudi takrat nisem ker FT nisem poznal in nisem niti vedel na podlagi česa mi je tisti človek svetoval.
 27.09.07 15:14  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[sandi]

::Zanimivo raziskavo je opravila družba Gfk Slovenija o tipičnem slovenskem investitorju v investicijske sklade.

--verjamem, da ni sala. je pa res da je vzorec precej majhen (nisem sel iskat raziskave - my fault). ker ce pogledas generacijo 50 let in vec. imajo skoraj vsi lastno hiso, v delnicah tudi ce so imeli drobiz na zacetku jim je to narastlo na precej velik znesek danes. so pa zanimivi z vidika, da imajo revne prihodke in klicejo drzavo na pomoc za vse. pa se davke na place bi radi visali. videl na lastne oci ogromno tega in se zgrazal

* zadnji popravek: 27.09.07 15:14
 27.09.07 15:15  matic7odgovori / citiraj

Če pa že nimajo lastne hiše pri teh letih lahko pa v LJ prodajo stanovanje in imajo že skoraj 3/4 majhne hiške z parcelo vred nekje 45 km izven LJ.

Kje so pa potem tisti ki so zapufani, ni bilo kar nekaj govora na temo da so ljudje v slo kar precej zapufani, aja seveda saj če si zapufan to še ne pomeni da ne moreš imeti hiše:)))
 27.09.07 16:34  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

mladi so zapufani in nimajo nic oz so zapufani da imajo svojih nekaj par kvadratov. zal. drugi zapufanci pa so tisti, ki so navalili s krediti na ljse oz ostalo jugo (trge ki ne morejo past), ker je ziher
 27.09.07 16:53  matic7odgovori / citiraj

Sem hotel nekaj napisati pa je kar naenkrat ratalo toliko da sem rajši kar zbrisal:)))

Bom tako rekel kdo jo bo bolje odnesel tisti ki so kupili drago nepremičnino ali tisti ki so kupili drage delnice, oba trga sta pa v splošnem draga za kozlat. Seveda spet je potem vse povezano s časom nakupa........pa vendar en trg se bo prej zlomil, če za hobi probamo malo napovedovati, na katerega bi ti ciljal da se bo prvi zlomil?

Oziroma da ne bom govoril o zlomu ker še nobenega nisem doživel, kateri trg bo prej padel recimo za 20%.
 28.09.07 06:18  _deaistoodgovori / citiraj

Fantje, do 30km ven iz mest je povsem kulturno bivanje in tam se že dobi kaksno dobro parcelo če dovolj dolgo iščeš... In če potem sam postaviš eno skromno a vendar uporabno hiško boš prišel na 800-1000 EUR/kv meter + cena parcela... Kakovost bivanja je neprimerno boljsa kot pa v blokih!!!!

lp

ps: v skrajni sili se pa zmenis da neses posel domov in se oglasis v firmi 2x tedensko... V tem primeru gres pa lahko se bolj v odmaknjene koticke kjer pa cena pade 3-4x glede na LJ+okolica... Ne vem zakaj bi vsi tiscali v ta ferdamana mesta...
 28.09.07 07:49  kolegaodgovori / citiraj

Ja, ce narava dela to dopusca, je ok, in ne zahteva posebnega stika s strankami. Strinjam se, da je podezelje fajn, ce imas fajn delo in infrastrukturo, se posebej kaksen trading. V povprecju je tudi bolj varno za druzino itd (ali se motim?). Pa ce ne bo kdaj bencin predrag in bi se moral seliti nazaj v mesto ter bi bili potni stroski ukinjeni, ce bi se moral udinjati :)

* zadnji popravek: 28.09.07 07:49
 28.09.07 07:54  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[matic7]

Sem hotel nekaj napisati pa je kar naenkrat ratalo toliko da sem rajši kar zbrisal:)))

Bom tako rekel kdo jo bo bolje odnesel tisti ki so kupili drago nepremičnino ali tisti ki so kupili drage delnice, oba trga sta pa v splošnem draga za kozlat. Seveda spet je potem vse povezano s časom nakupa........pa vendar en trg se bo prej zlomil, če za hobi probamo malo napovedovati, na katerega bi ti ciljal da se bo prvi zlomil?

Oziroma da ne bom govoril o zlomu ker še nobenega nisem doživel, kateri trg bo prej padel recimo za 20%.
--po mojem se bo prvi zlomil borzni, glede na to, da je rast tega (lek)povzorcila zacetek rasti nepremicin. sam glede na do sedaj videno, se sprasujem kdaj bo to in ce spploh bo, ker v sloveniji je ze od nekdaj veljalo in ocitno vedno bo, da nemogoce je mogoce :)

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>