Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 00:06
-0,15 %
7.515,02
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 06.12
1,25 %
1.448,34
SI 06.12
0,12 %
905,61
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Seznam forumov  >  DS (prej: FT)  RSS    >  Jutranji pregled - svet - 25.2.08

Rubrike
·ETF (2)
·FT (9)
·Slovenija (21)
·balkan (8)
·garantirani (2)
·novitrgi (17)
·preglednovic (1282)
·razno (21)
·skladi (32)
·svet (2)
·zavarovanja (1)
Arhiv
·nov 2010 (10)
·okt 2010 (21)
·sep 2010 (22)
·avg 2010 (22)
·jul 2010 (22)
·jun 2010 (21)
·maj 2010 (21)
·apr 2010 (20)
·mar 2010 (23)
·feb 2010 (19)
·jan 2010 (20)
·dec 2009 (18)
·nov 2009 (21)
·okt 2009 (22)
·sep 2009 (22)
·avg 2009 (21)
·jul 2009 (23)
·jun 2009 (22)
·maj 2009 (40)
·apr 2009 (40)
·mar 2009 (44)
·feb 2009 (40)
·jan 2009 (40)
·dec 2008 (43)
·nov 2008 (40)
·okt 2008 (44)
·sep 2008 (44)
·avg 2008 (21)
·jul 2008 (25)
·jun 2008 (39)
·maj 2008 (40)
·apr 2008 (44)
·mar 2008 (42)
·feb 2008 (42)
·jan 2008 (42)
·dec 2007 (41)
·nov 2007 (51)
·okt 2007 (58)
·sep 2007 (43)
·avg 2007 (24)
·jul 2007 (28)
·jun 2007 (36)
·maj 2007 (51)
·apr 2007 (14)

Jutranji pregled - svet - 25.2.08
Rubrika: preglednovic
<  |  >  |  seznam
 25.02.08 10:47  andrejcc (DS) shramba  

• V petek je bilo trgovanje v ZDA podobno celemu tednu, in sicer nasprotujoče in neodločeno ter z veliki obrati. Tako so se trgi iz velikega minusa v zadnji uri obrnili v plus. K temu naj bi pripomogle govorice o reševanju Ambac. Ta zavaruje 524 milijard dolarjev obveznic in vkolikor bi zapadel v težave bi marsikateri obveznici morali znižati bonitetno oceno iz AAA. Pri tem je zanimivo, da je to reševanje bolj navidezno, saj je bolj pomembno, da ima določen strukturiran produkt oceno AAA kot to kakšno je dejansko stanje tega produkta.

Pozitivnemu zaključku v petek v ZDA so danes mešano sledile azijske borze. Kitajski trg je upadel predvsem kot posledica napovedi Kitajske centralne banke da namerava znižati ponudbo denarja. Japonski Nikkei pa je zrastel dobre tri odstotke.

• Skoraj ni dneva, da ne bi kakšna banka napovedala nove odpise. Tokrat je na vrsti Royal Bank of Scotland, ki naj bi odpisala za milijardo funtov premoženja.

Težave mednarodnih bank in njihovo ukvarjanje s seboj pa izkoriščajo banke na razvijajočih trgih, ki širijo kreditno dejavnost in sodelujejo tudi pri večjih prevzemih.

• Pa še pozitiven pogled na trg. Zadnji vrh na svetovnih trgih, ki je bil dosežen oktobra, naj ne bi bil posrepremljan s pravo evforijo in zaradi tega tudi padec ne bi smel biti prevelik. Poleg tega pa se podjetja niso nadpovprečno posluževala javnih izdaj vrednostnih papirjev za pridobivanje sredstev, kar je pogosto zanesljivo merilo pregrevanja trga.

• Zlato se zadržuje v bližini 950 dolarjev za unčo. Dolar je upadel na 1,48 za evro.

* zadnji popravek: 25.02.08 10:47

Komentarji uporabnikov  (vseh: 92; zadnji: 26.02.08 20:45)  · 
Kot neprijavljen uporabnik - gost - ne morete vpisovati komentarjev.

25.02.08 10:09  _cricekodgovori / citiraj

Izobrazba za vse vlagatelje :)

http://www.youtube.com/watch?v=ji_G0MqAq...

Potem pa tale zadeva o FED-u in mednarodnih bankirjih aka international bankers, obvezno je treba gledat v zaporedju

http://www.youtube.com/watch?v=BPU8w7Bxc...<--prvi del

http://www.youtube.com/watch?v=hQZ56hkKO...<--drugi del

http://www.youtube.com/watch?v=yrGNNZnz8...<--tretji del

se opravičujem k se linki ponavljajo ampak mislim da bi blo mogoč pametn če bi se čimvečja javnost o tem izobrazla, k mislm da si vsi zaslužijo to vedt :) ne sam nerds who hang out behind the computer for days'n nights :)

25.02.08 10:11  BSEodgovori / citiraj
Tokratnih vrh na svetovnih trgih naj ne bi bil posrepremljan s pravo evforijo in zaradi tega tudi padec ne bi smel biti prevelik. ::
O katerem vrhu in padcu je tukaj govora, prosim ?
 25.02.08 10:47  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[BSE]

:: Tokratnih vrh na svetovnih trgih naj ne bi bil posrepremljan s pravo evforijo in zaradi tega tudi padec ne bi smel biti prevelik. ::

O katerem vrhu in padcu je tukaj govora, prosim ?
--oktobrski vrh. sledi povezavi do clanka kjer je vse pojasnjeno.

evo pa sem se popravil besedilo

* zadnji popravek: 25.02.08 10:47
 25.02.08 11:09  ivansodgovori / citiraj
<LI>Skoraj ni dneva, da ne bi kakšna banka napovedala nove odpise. Tokrat je na vrsti Royal Bank of Scotland, ki naj bi odpisala za milijardo funtov premoženja.
Ob tem pa RBS naraste za 7%
 25.02.08 11:22  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj

http://ftalphaville.ft.com/blog/2008/02/...
 25.02.08 11:55  _cricekodgovori / citiraj

Don Chrttone, eno vprašanje...spet....

K se tolk govori o teh odpisih slabih kreditov s strani bank....jaz sem trgovc z nepremičninam drgač pa kle ne vidm ene logike oziroma neki mi ne gre skupi, mogoč bi mogu poskust z topiko....

Torej enlighten me if you can......scenarij: debelorita ameriška familija k požre 15kil hamburgerjov na dan v mcdonaldsu vzame kredit za nakup nove bajte, ki si jo seveda drugje kot v ameriki neb mogl prvoščt....torej oni zadevo kupijo pod hipoteko in pač odplačujejo langsam aber unsicher.....en dan banka pogrunta da tko ne gre več naprej, vnovčijo hipoteko, vržejo te hamburgerožrce na cesto in tako postane banka kr naenkrt lastnik nove hišce, katero so plačali s posojo hipotekarnega kredita-vrnjeni obroki kredita....torej po dokaj sindikalni ceni.....in zdej to bajto...al prodajo na javni dražbi alpa jo dajo v svoja osnovna sredstva...al se motim? Torej če jaz ne biti v zmoti, se zaradi hipotekarne krize morda res dogajajo odpisi posojenih kreditov v US ampak po drugi strani si bodo pa banke našopale tolk premoženja skozi vnovčevanje hipotekarcov da se kr kadi....al se jaz mali zemljan motim? Torej X-plain don Chrttone......pa se opravičujem k tolk sprašujem, sam če hočš odgovore morš najprej vprašanje postavt....

lp

:)

25.02.08 12:01  matejosodgovori / citiraj
[cricek]

K se tolk govori o teh odpisih slabih kreditov s strani bank....jaz sem trgovc z nepremičninam drgač pa kle ne vidm ene logike oziroma neki mi ne gre skupi, mogoč bi mogu poskust z topiko....

Torej enlighten me if you can......scenarij: debelorita ameriška familija k požre 15kil hamburgerjov na dan v mcdonaldsu vzame kredit za nakup nove bajte, ki si jo seveda drugje kot v ameriki neb mogl prvoščt....torej oni zadevo kupijo pod hipoteko in pač odplačujejo langsam aber unsicher.....en dan banka pogrunta da tko ne gre več naprej, vnovčijo hipoteko, vržejo te hamburgerožrce na cesto in tako postane banka kr naenkrt lastnik nove hišce, katero so plačali s posojo hipotekarnega kredita-vrnjeni obroki kredita....torej po dokaj sindikalni ceni.....in zdej to bajto...al prodajo na javni dražbi alpa jo dajo v svoja osnovna sredstva...al se motim? Torej če jaz ne biti v zmoti, se zaradi hipotekarne krize morda res dogajajo odpisi posojenih kreditov v US ampak po drugi strani si bodo pa banke našopale tolk premoženja skozi vnovčevanje hipotekarcov da se kr kadi....al se jaz mali zemljan motim? Torej X-plain don Chrttone......pa se opravičujem k tolk sprašujem, sam če hočš odgovore morš najprej vprašanje postavt....

lp

Mogoče je problem v tem, ker so te bajte iz istega materiala kot embalaža od Big-Mac-a ;)
 25.02.08 12:03  _cricekodgovori / citiraj
[crt]

http://ftalphaville.ft.com/blog/2008/02/...
pozabu sem prej še napisat.....

"....ker ane denar je le potiskan papir in je le denar denar, bodisi številka na računalniškem strežniku bodisi papir v roki, nepremičnina ane pa je fizična zadeva, cigla na ciglo, skupaj s pripadajočim delom zemeljskega površja, s katero lahko oseba, ki ima lastninsko pravico vknjiženo v ZK, prosto razpolaga, kot se ji dvigne to ali ono...."

Torej povzetek scenarija za rop stoletja:

Imamo Banke(vse vodijo do Davida Rockefellerja, J.P. Morgan Chase-a, Rothschilda), ki dajejo potiskan papir, zato da ljudje lohk kupujejo zemeljsko površje skupaj z nepremičnino, ki je neločljivo povezana s tem delom zemeljskega površja oziroma parcelo. Nekega dne si ljudje, ki imajo vknjiženo lastninsko pravico ne morejo več privoščit odplačevanja anuitete, seveda pa so tukile te vele inštitucije, ki imajo zravn napisano vknjižbo hipoteke po tem pa po tem znesku, obrestni meri itd itd. No in k se mehanizm sproži....mal recesije v gospodarstvu, mal preveč denarja v obtoku, da cene zrastejo, vrednost denarja pa pade, socialna/zaposlovalna zakonodaja je toga in traja da se prilagodijo zadeve......No in predn se to zgodi, banke poberejo tolk pa tolk nepremičnin in so "legalno njihove".......?

A se kej motim?

25.02.08 12:04  _cricekodgovori / citiraj
[matejos]

:: [cricek]

:: Don Chrttone, eno vprašanje...spet....

::

:: K se tolk govori o teh odpisih slabih kreditov s strani bank....jaz sem trgovc z nepremičninam drgač pa kle ne vidm ene logike oziroma neki mi ne gre skupi, mogoč bi mogu poskust z topiko....

:: Torej enlighten me if you can......scenarij: debelorita ameriška familija k požre 15kil hamburgerjov na dan v mcdonaldsu vzame kredit za nakup nove bajte, ki si jo seveda drugje kot v ameriki neb mogl prvoščt....torej oni zadevo kupijo pod hipoteko in pač odplačujejo langsam aber unsicher.....en dan banka pogrunta da tko ne gre več naprej, vnovčijo hipoteko, vržejo te hamburgerožrce na cesto in tako postane banka kr naenkrt lastnik nove hišce, katero so plačali s posojo hipotekarnega kredita-vrnjeni obroki kredita....torej po dokaj sindikalni ceni.....in zdej to bajto...al prodajo na javni dražbi alpa jo dajo v svoja osnovna sredstva...al se motim? Torej če jaz ne biti v zmoti, se zaradi hipotekarne krize morda res dogajajo odpisi posojenih kreditov v US ampak po drugi strani si bodo pa banke našopale tolk premoženja skozi vnovčevanje hipotekarcov da se kr kadi....al se jaz mali zemljan motim? Torej X-plain don Chrttone......pa se opravičujem k tolk sprašujem, sam če hočš odgovore morš najprej vprašanje postavt....

:: lp

:: :)

Mogoče je problem v tem, ker so te bajte iz istega materiala kot embalaža od Big-Mac-a ;)

LOL ta je dobra ja :) iz iste embalaže k Big-Mac :)))))
 25.02.08 12:16  matic7odgovori / citiraj

res je, da nepremičnino lahko prodajo, vendar ta nepremičnina je manj vredna in banka ne more dobiti nazaj celoto od posojenega denarja.

plus tega če pogledaš da se je to zgodilo masovno, je problem tudi v tem da ne moreš kar v enem tednu prodati nepremičnin in to lahko traja, ker je zaplenjeno se pa tudi obroki ne plačujejo več.

* zadnji popravek: 25.02.08 12:16
 25.02.08 12:18  Perse1odgovori / citiraj
[cricek]

lp

Ja, sicer si napisal lepo zgodbico za lahko noč, ampak si pozabil na eno malenkost ... Banke množično vnovčujejo hipoteke. Kar na enkrat je na trgu 100.000% preveč nepremičnin. Bankam te nepremičnine predstavlajo mrtev kapital. Ponudba je ogromna in povpraševanje nikakvo. In posledica? Hiša na 1000 ha zemlje s 25 sobami je vredna isto kot embalaža enega Big Mac-a. Posledica: Čeprav si je baka denar (najbrž) sposodila po sindikalnih cenah je naredila ogromno igubo ali pa ima ogromno kapitala v neprimičninah s katerim si ne more nič pomagat dokler se ne najde nekdo, ki bi to za neko razumno ceno kupil.
 25.02.08 12:42  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[cricek]

Torej enlighten me if you can......scenarij: debelorita ameriška familija k požre 15kil hamburgerjov na dan v mcdonaldsu vzame kredit za nakup nove bajte, ki si jo seveda drugje kot v ameriki neb mogl prvoščt....torej oni zadevo kupijo pod hipoteko in pač odplačujejo langsam aber unsicher.....en dan banka pogrunta da tko ne gre več naprej, vnovčijo hipoteko, vržejo te hamburgerožrce na cesto in tako postane banka kr naenkrt lastnik nove hišce, katero so plačali s posojo hipotekarnega kredita-vrnjeni obroki kredita....torej po dokaj sindikalni ceni.....in zdej to bajto...al prodajo na javni dražbi alpa jo dajo v svoja osnovna sredstva...al se motim? Torej če jaz ne biti v zmoti, se zaradi hipotekarne krize morda res dogajajo odpisi posojenih kreditov v US ampak po drugi strani si bodo pa banke našopale tolk premoženja skozi vnovčevanje hipotekarcov da se kr kadi....al se jaz mali zemljan motim?
voila:

- eden od problemov trenutne pizdarije je tudi to (kar sploh ni smesno), kdo lahko sploh vnovci hipoteko... kajti krediti so zapustili bilance bank in bili zmiksani in zapakirani v papirje, ki so jih potem kupovali razni... so ze sodni primeri, ko je sodisce zavrnilo izvrsbo zato, ker stranka izterjevalka ni uspela dokazati, da je ona upnik.

- drugi problem je negative equity... vrednost hise je nizja od vrednosti preostalega kredita. banka (ce sploh se ima to v bilanci) tako ob izvrsbi, ko da zadevo v prodajo (ali pa vzame nase), dobi manj, kot pa ima postavko v bilanci... in kopici izgube.

- pri tem, da bi sploh banka jemala kaj v lastno bilanco (ce bi sploh lahko izterjala in ce ne bi prodala na drazbi), pa je se dodatna ovira to, da so banke trenutno zelo stisnjene glede uporabe lastnega kapitala, ker imajo kapitalsko ustreznost v totalni riti in hodijo ponizno okoli prosit svoje stranke, naj za bozjo voljo ne jemljejo ze dogovorjenih kreditov, ker jim jih po pravilih niso vec zmozne dati, ker nimajo dovolj kapitala... kaj sele, da bi se razveselile moznosti, da se do skrg in cez zalozijo z nekaksnimi hisami.

skratka...

zaradi vsega zapisanega ne drzi slika, da je pa zdaj situacija, ko si svinjske banke veselo filajo kovcke s poceni hisami. ne, banke so to sfinancirale, ko je bilo se drago. in so svoje patrone izstrelile ze takrat, danes pa jih vec nimajo.

tako da ce isces velikega grdavsa, ki bo pa zdaj vse pokupil, ga bos moral drugje. kje drugje, to se zmeni sam s sabo, ker mene velikopotezne zgodbe zanimajo se dosti manj kot pa dnevni premiki.

* zadnji popravek: 25.02.08 12:42
 25.02.08 13:08  _cricekodgovori / citiraj
[crt]

:: Torej enlighten me if you can......scenarij: debelorita ameriška familija k požre 15kil hamburgerjov na dan v mcdonaldsu vzame kredit za nakup nove bajte, ki si jo seveda drugje kot v ameriki neb mogl prvoščt....torej oni zadevo kupijo pod hipoteko in pač odplačujejo langsam aber unsicher.....en dan banka pogrunta da tko ne gre več naprej, vnovčijo hipoteko, vržejo te hamburgerožrce na cesto in tako postane banka kr naenkrt lastnik nove hišce, katero so plačali s posojo hipotekarnega kredita-vrnjeni obroki kredita....torej po dokaj sindikalni ceni.....in zdej to bajto...al prodajo na javni dražbi alpa jo dajo v svoja osnovna sredstva...al se motim? Torej če jaz ne biti v zmoti, se zaradi hipotekarne krize morda res dogajajo odpisi posojenih kreditov v US ampak po drugi strani si bodo pa banke našopale tolk premoženja skozi vnovčevanje hipotekarcov da se kr kadi....al se jaz mali zemljan motim?

voila:

- eden od problemov trenutne pizdarije je tudi to (kar sploh ni smesno), kdo lahko sploh vnovci hipoteko... kajti krediti so zapustili bilance bank in bili zmiksani in zapakirani v papirje, ki so jih potem kupovali razni... so ze sodni primeri, ko je sodisce zavrnilo izvrsbo zato, ker stranka izterjevalka ni uspela dokazati, da je ona upnik.

- drugi problem je negative equity... vrednost hise je nizja od vrednosti preostalega kredita. banka (ce sploh se ima to v bilanci) tako ob izvrsbi, ko da zadevo v prodajo (ali pa vzame nase), dobi manj, kot pa ima postavko v bilanci... in kopici izgube.

- pri tem, da bi sploh banka jemala kaj v lastno bilanco (ce bi sploh lahko izterjala in ce ne bi prodala na drazbi), pa je se dodatna ovira to, da so banke trenutno zelo stisnjene glede uporabe lastnega kapitala, ker imajo kapitalsko ustreznost v totalni riti in hodijo ponizno okoli prosit svoje stranke, naj za bozjo voljo ne jemljejo ze dogovorjenih kreditov, ker jim jih po pravilih niso vec zmozne dati, ker nimajo dovolj kapitala... kaj sele, da bi se razveselile moznosti, da se do skrg in cez zalozijo z nekaksnimi hisami.

skratka...

zaradi vsega zapisanega ne drzi slika, da je pa zdaj situacija, ko si svinjske banke veselo filajo kovcke s poceni hisami. ne, banke so to sfinancirale, ko je bilo se drago. in so svoje patrone izstrelile ze takrat, danes pa jih vec nimajo.

tako da ce isces velikega grdavsa, ki bo pa zdaj vse pokupil, ga bos moral drugje. kje drugje, to se zmeni sam s sabo, ker mene velikopotezne zgodbe zanimajo se dosti manj kot pa dnevni premiki.

Nekak sm dobu občutk, da si z levo nogo vstal dons :) no kakorkoli že...torej zdej smo potem v obdobju k bodo natisnli še par triljard bankovcev, ko bo v letu 2008 obdobje "lizanja hipotekarnih ran" po globalnem trgu, nekje v 2009 pa se bodo stvari normalizirale in to je potem to?

K men se zdi dobesedno smešno, da kupiš 2-sobno stanovanje v bloku, novogradnja, Florida-Miami za 80-100.000eur.....med tem ko pri nas za ta dnar dobiš eno luknjo od garsonjerce.....no kakorkoli že, hvala za pojasnilo, se priporočam še za kakšne vpoglede, če boš pa rabu tour guide-a za mountainbike hiking across Karavanken region, sem pa na voljo :)

25.02.08 13:14  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[cricek]

Nekak sm dobu občutk, da si z levo nogo vstal dons :)
e? ne, zmer sem tak :)

no kakorkoli že...torej zdej smo potem v obdobju k bodo natisnli še par triljard bankovcev, ko bo v letu 2008 obdobje "lizanja hipotekarnih ran" po globalnem trgu, nekje v 2009 pa se bodo stvari normalizirale in to je potem to?
nimam pojma, kaksen tocno bo urnik. ce pa bo kot pravis vse krasno 2009, bo to po moje velik dosezek.

K men se zdi dobesedno smešno, da kupiš 2-sobno stanovanje v bloku, novogradnja, Florida-Miami za 80-100.000eur.....med tem ko pri nas za ta dnar dobiš eno luknjo od garsonjerce
nepremicnine se ne premikajo :) moras nest sebe tja...

stresanja robe na trg ne delajo tolko hipotekarna razmerja kot pa gradbeniki, ki so zaspali na zalogah in se zdaj masovno cistijo.

če boš pa rabu tour guide-a za mountainbike hiking across Karavanken region, sem pa na voljo :)
kul!
 25.02.08 14:38  _cricekodgovori / citiraj

Ja to s trenutno ceno je sigurno nekje v bližini resnice ampak, če pogledaš ne vem...3 leta naprej, pol k se bo vseskp poštelal, k bo spet "vse v najlepšem redu" ta dotična nepremičnina zihr ne bo več tko poceni in jo majo lohk v svojih portfeljih kot naložbo, če so jih zdej po sindikalnih cenah dobl, ker konc koncov se je treba zavedat, da oni pač dobijo tolk dnarja, kolkr ga natisnejo, tko da, če mene kdo kaj vpraša....kar se sicer ne dogaja ravn velikrat, je tole zdej neki podobnga, kakor takrt k so v obdobju "the great depression" množično zbiral ves zlato in je bil državljan amerike primoran dat ves zlato kar ga je mel v lasti zato, da so kao stabiliziral monetarn sistem nazaj....in pol so seveda pogruntal da je bil to skoraj prvi rop stoletja...tale zadeva s hipotekarnimi posojili pa mislim da je druga faza kolektivnega ropa stoletja...ker v javnosti se zadeva prikazuje kot neki abnormalno slabga, katastrofalnga, par indeksov je padl, par miljard potiskanga papirja je treba zbrisat/odpisat(k je itk brez vrednosti ker ni vezan ne na zlato ne nič takega, kar je včasih denarju dajal vrednost), par cifr na "TRR-jih" je treba zradirat a vse to kar radirajo je sam zrak, bodisi številčno stanje na nekem bančnem strežniku, bodisi potiskan legal tender papir in v zameno za to pa banke dobijo oprejimljivo zadevo imenovano hiša+zemlja, ki pa ima še kako stabilno plačilno, zastavno...vrednost, ker denarja je tolk kar se ga natiska in da v obtok, zemlje kot površja s pripadajočimi hiškami,bungalowćki, vikendi, stolpnicami pa je še kako omejeno....tko da pomoje smo priča novemu ropu stoletja o katerem bodo čez 10 let pisali kaki udarni družboslovci alpa financoslovci alpa ekonomisti :)

25.02.08 14:49  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj

ej, a si prebral, kar sem ti napisal?
 25.02.08 15:26  _cricekodgovori / citiraj

kaj to zdej misliš....tist da te to ne zanima al tist, da se zato k so bli zapakirani v razne papirje in prodan naprej al tist o kapitalski ustreznosti, najbrž pa misliš mix vsega tega :)

no ampak kar mene bega je to, da je nemogoče, da se kake stvari odvijajo po naključju, take stvari niso naključne niti pod razno...sej so 1918 al kdaj je bil zlom wall streeta tut rekl da je blo kao gospodarstvo pregreto pa da bo ena banka propadla in so zato vsi začel dvigat neke zadeve itd, 90 let kasnej nam pa v dokumentarcu povejo, zakaj se je to zgodl...tole se dogaja z nekim namenom, katerga pomoje vedo samo neke elitne skupine, k bodo lohk pravočasno odreagirale, kako bi pa ti deloval, če bi bil recimo 4 mesece oddaljen od tega da prineseš 600.000eur investicijskega dnarja od prodaje ene gradbene parcele na borzo? Valda bi poizkušal dobit the really really really big picture, če je to sploh pametn zdej al kasnej al malbl pol.....če bi si ti lajf ravn zdej lomu(vsaj na finančnem področju) bi bil zihr še bl firbčn zgovorn itd itd....
 25.02.08 15:27  matic7odgovori / citiraj

kar težko preberem vse kar si napisal, bi bilo bolje če bi malo po odstavkih dal:))

sicer se pa težko sploh s čem strinjam kar si napisal.

Bankam je cilj služiti in dotične nepremičnine ne morejo biti naložba, zaradi situacije ki se ravno odvija.

sedanje stanje je slabo kriza, recesija, vendar nič posebnega se pač zgodi....

zemlja seveda spada pod nepremičnine, ja pa to nekaj drugega gledano dolgoročno, ker cilj bank po moje ni da bodo imel neko hišo dolgoročno v lasti in jo obnavljali, če pa ne obnavljaš lahko pa čez x let samo še podreš.

to da je nekaj omejeno je škoda razmišljati sploh pa zemlja, tako se po moje ne pride daleč.

res pa da nimam pojma na tem področju o bankah, vendar kdo dobi toliko denarja kot ga natiska?
 25.02.08 15:35  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[cricek]

kaj to zdej misliš....
da nekako dost bolj zgleda, da isces potrditev za svojo storijo, kot pa kaksna pojasnila :)

povedal sem ti skozi tri pristope, zakaj so ravno banke izrazito slab kandidat za to vlogo, ki jim jo pripisujes.

kar se tice nacrtovanosti.. ja, eni nacrtujejo tko, pa eni tko, pa tretji tko.. pol pa enim rata, pa enim ne, tretjim pa na pol, pa ceprav so vsi sami tezki mocni frajerji... svet ni abakus.
 25.02.08 15:35  matic7odgovori / citiraj

brozni zlom, če je nekaj prenapihnjeno enkrat poči, čisto preprosto za razložiti.

kdo naj bi prinesel omenjeno vsoto v 4 mesecih na borzo?

si povedal kot da nekdo nekoga sili:))

tisti ki ima 600.000 eur se mu življenje na finančnem področju prav gotovo ne lomi.
 25.02.08 15:36  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[cricek]

kako bi pa ti deloval, če bi bil recimo 4 mesece oddaljen od tega da prineseš 600.000eur investicijskega dnarja od prodaje ene gradbene parcele na borzo? Valda bi poizkušal dobit the really really really big picture, če je to sploh pametn zdej al kasnej al malbl pol.....če bi si ti lajf ravn zdej lomu(vsaj na finančnem področju) bi bil zihr še bl firbčn zgovorn itd itd....
sem 15+ let na trgu. glavni pogovor je vedno s samim sabo. to je nenadomestljivo.
 25.02.08 16:10  _panterodgovori / citiraj
[crt]

Ne morm se odločt, se strinjam z obema. Crt vidi stanje danes :( ki je žalostno. Criček hoče gledat v prihodnost :) edino prav (za nazaj smo vsi generali)

Preprost primer:

-Banka kupi za kreditodajalca hišo v znesku 200t$

-Kreditodajalec(ki je že plačal nekaj obrokov) neha odplačevati (banka ima zgubo 200t$ (malo manj) oz par mil. odpisov)

-/predpostavka/ dolar še pada ( recimo zarad izračuna 100% v 3 letih)

-banka čez 3 leta da samo zdajšnih 100t$ (seveda mora imeti medtem denar vezan tudi v tuji valuti, zlatu...) + za ostalo dokupi lastne delnice

-/čeprav drago kupi dejansko malo da (denar je vsak dan manj vreden inflacija)/

-čez leta banka proda nepremičnino za 200t$ ima dobiček 100%, čeprav je inflacija vse požrla, se pokaže dobiček na lastne delnice v izbolšanem poslovanju.

En scenari, ki ga lahko povežem z zda. Nevem natanko kdaj, ampak med letom 2009-2012 bo prosti pretok delavne sile (mehika-zda-kanada). Pri velikem št. meksikancev, zna neprimičninski trg spet postati zelo zanimiv.

Sicer sem stvar malo zapletu, kar bi rad povdaru na dejstvo črednega nagona. Ljudje sedaj bežijo iz kreditov, prišli pa bodo novi. Kakor je videti, ostali bodo samo zmagovalci, tisti ki pozna razplet prihodnosti.

S cričkom se strinjam, ker ni dvakrat za reči, da imajo banke že scenarij in jim je to lepa poslovna priložnost, klub temu, da je sedaj videti kot "propad"

Ne me črt tepst za podporo cričku :)))
 25.02.08 16:31  matejosodgovori / citiraj
[panter]

:: [crt]

:: zaradi vsega zapisanega ne drzi slika, da je pa zdaj situacija, ko si svinjske banke veselo filajo kovcke s poceni hisami. ne, banke so to sfinancirale, ko je bilo se drago. in so svoje patrone izstrelile ze takrat, danes pa jih vec nimajo.

Ne morm se odločt, se strinjam z obema. Crt vidi stanje danes :( ki je žalostno. Criček hoče gledat v prihodnost :) edino prav (za nazaj smo vsi generali)

Preprost primer:

-Kreditodajalec(ki je že plačal nekaj obrokov) neha odplačevati (banka ima zgubo 200t$ (malo manj) oz par mil. odpisov)

-banka čez 3 leta da samo zdajšnih 100t$ (seveda mora imeti medtem denar vezan tudi v tuji valuti, zlatu...) + za ostalo dokupi lastne delnice

-čez leta banka proda nepremičnino za 200t$ ima dobiček 100%, čeprav je inflacija vse požrla, se pokaže dobiček na lastne delnice v izbolšanem poslovanju.

En scenari, ki ga lahko povežem z zda. Nevem natanko kdaj, ampak med letom 2009-2012 bo prosti pretok delavne sile (mehika-zda-kanada). Pri velikem št. meksikancev, zna neprimičninski trg spet postati zelo zanimiv.

Sicer sem stvar malo zapletu, kar bi rad povdaru na dejstvo črednega nagona. Ljudje sedaj bežijo iz kreditov, prišli pa bodo novi. Kakor je videti, ostali bodo samo zmagovalci, tisti ki pozna razplet prihodnosti.

S cričkom se strinjam, ker ni dvakrat za reči, da imajo banke že scenarij in jim je to lepa poslovna priložnost, klub temu, da je sedaj videti kot "propad"

Ne me črt tepst za podporo cričku :)))
Pozabil si, da bajte niso zlate palice, ki se praktično fizično ne starajo (ne oksidirajo). Hiše, ki so predmet te katastrofe, pa še kako poznajo termodinamske zakone... Zaradi nevzdrževanja bodo to čez par let le kupi desk za podkurt, al jih bodo pa termiti požrl, bodi pa prepričan, da jih banka vzdrževala ne bo, kajti vzdrževanje pomeni v praksi naselitev teh hiš. Hiše v revijah in na TV zgledajo lepo, ko pa od blizu, v živo to vidiš, kakšne "kvalitete" so take bajte... pa samo roke stran, čimprej!
 25.02.08 16:45  _panterodgovori / citiraj

Mogoče je zemlja vredna veliko več, lahko so hiše postavljene celo na nafti ali zlatu! No ja sm premajhna glava za napovedovanje. Samo mnenje: hiše bodo vseljive, ko bo prosti pretok delavne sile, morda.
 25.02.08 17:07  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[panter]

Preprost primer:

alo. se enkrat. **banke niso player**... glej tri tocke zgoraj. lahko si zmislis kaksnega drugega velikega igralca, ampak banke tezko.
 25.02.08 17:23  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[panter]

gledanje v prihodnost je lepa zelja, tudi zelo cloveska potreba, ceprav pogosto jalova. treba pa je predvsem pri tem imeti tudi neko dozo realizma o tem, v koliksni meri je to mogoce. in ne zapasti temu, da si sestavil lepo zgodbo, zdaj pa naj se ji dejstva podredijo.
 25.02.08 18:37  _cricekodgovori / citiraj
[crt]

:: [panter]

:: Ne morm se odločt, se strinjam z obema. Crt vidi stanje danes :( ki je žalostno. Criček hoče gledat v prihodnost :) edino prav (za nazaj smo vsi generali)

gledanje v prihodnost je lepa zelja, tudi zelo cloveska potreba, ceprav pogosto jalova. treba pa je predvsem pri tem imeti tudi neko dozo realizma o tem, v koliksni meri je to mogoce. in ne zapasti temu, da si sestavil lepo zgodbo, zdaj pa naj se ji dejstva podredijo.
A je kdo zato, da organiziramo en FT Forum piknik kdaj zdej spomlad? :)))

25.02.08 18:42  _cricekodgovori / citiraj
[panter]

Mogoče je zemlja vredna veliko več, lahko so hiše postavljene celo na nafti ali zlatu! No ja sm premajhna glava za napovedovanje. Samo mnenje: hiše bodo vseljive, ko bo prosti pretok delavne sile, morda.
No sej to sem mislil drgač...vem da majo američani za te "serijske gradnje" nek čudn sistem gradnje Big-Mac enbalaž, ki jih imenujejo hiše...no ampak če termiti do tal poglodajo leseno bajto na atlantski obali alpa na pacifiški recimo in se zemljišče čez 5 let k bo Amero(enotna valuta k bo nadomestila dolar, kanadski dolar in mehiški uhm? pesos? akva?), ker se pripravlja severnoameriška ekonomska unija ane....no uglavnm ta zemljišče zna prnest banki več kot cela kreda alpa cela bajta če bi jo dons prodal po sindikalnem diskontu. Torej če te futurološke projekcije pridejo do realnosti, bodo ti majstri postal skor največji posestniki zemlje v severni ameriki....da o tem da se pač gradbene in komunalno opremljene parcele prodajajo bolj ali manj kot žemljod aka žemljica :)

25.02.08 18:46  _cricekodgovori / citiraj
[crt]

::kako bi pa ti deloval, če bi bil recimo 4 mesece oddaljen od tega da prineseš 600.000eur investicijskega dnarja od prodaje ene gradbene parcele na borzo? Valda bi poizkušal dobit the really really really big picture, če je to sploh pametn zdej al kasnej al malbl pol.....če bi si ti lajf ravn zdej lomu(vsaj na finančnem področju) bi bil zihr še bl firbčn zgovorn itd itd....

sem 15+ let na trgu. glavni pogovor je vedno s samim sabo. to je nenadomestljivo.

Look for the answers inside because you're in the center of the universe......to si pa dobr povedal, ni čudn da si "smarter than 99,9% of slovene population"...pomoje bi ti mogu it v politiko za gospodarskega ministra, k teli fantje res nimajo pojma, pa bi se rabu edn s pravim pogledom+dejanskimi izkušnjami na trgu....če boš kandidiral, moj glas maš :)))

25.02.08 18:48  _cricekodgovori / citiraj
[matic7]

brozni zlom, če je nekaj prenapihnjeno enkrat poči, čisto preprosto za razložiti.

kdo naj bi prinesel omenjeno vsoto v 4 mesecih na borzo?

si povedal kot da nekdo nekoga sili:))

tisti ki ima 600.000 eur se mu življenje na finančnem področju prav gotovo ne lomi.

Ma neki smo naštrikal z dedovo zemljo, k jo ma preko 15 hektarjev :)

Pa še marskej bom lohk naštrikal....

Če nav šlo use h hudiču prej ane.....pol jo bomo rabil za kuruzo sadit pa za peso pa kompir i žito i to.... :)))

25.02.08 19:18  unsenodgovori / citiraj
[crt]

alo. se enkrat. **banke niso player**... glej tri tocke zgoraj. lahko si zmislis kaksnega drugega velikega igralca, ampak banke tezko.
Itak. Cilj banke je kontinuirano pobirati smetano, ki se nabira med (višjimi) obrestmi za dane kredite in med (nižjimi) obrestmi za pridobljene depozite. Seveda malo neobrestnih prihodkov (nadomestila, provizije ipd.) ne škodi. Banka si za vsako ceno želi ohraniti kredit živ, četudi se odobri kakšno dodatno leto moratorija na glavnico.

Unovčevanje hipoteke je torej skrajni ukrep, ki pride v poštev le, ko se izčrpajo vsa ostala pravna sredstva za izterjavo (seveda govorim za primer, kadar komitent kredita ne odplačuje). Menim, da je banka zadnji player na trgu, ki bi imela interes čimprej unovčevati hipoteko. S tem si namreč naredi medvedjo uslugo (več o tem glej črt, zgoraj; poleg vsega navedenega banki nikakor ni v interesu imeti unovčene nepremičnine v aktivi, ker ni usposobljena za tovrstne posle - dajanje v najem, preprodaja ipd.).
 25.02.08 19:28  _cricekodgovori / citiraj
[unsen]

:: alo. se enkrat. **banke niso player**... glej tri tocke zgoraj. lahko si zmislis kaksnega drugega velikega igralca, ampak banke tezko.

Itak. Cilj banke je kontinuirano pobirati smetano, ki se nabira med (višjimi) obrestmi za dane kredite in med (nižjimi) obrestmi za pridobljene depozite. Seveda malo neobrestnih prihodkov (nadomestila, provizije ipd.) ne škodi. Banka si za vsako ceno želi ohraniti kredit živ, četudi se odobri kakšno dodatno leto moratorija na glavnico.

Unovčevanje hipoteke je torej skrajni ukrep, ki pride v poštev le, ko se izčrpajo vsa ostala pravna sredstva za izterjavo (seveda govorim za primer, kadar komitent kredita ne odplačuje). Menim, da je banka zadnji player na trgu, ki bi imela interes čimprej unovčevati hipoteko. S tem si namreč naredi medvedjo uslugo (več o tem glej črt, zgoraj; poleg vsega navedenega banki nikakor ni v interesu imeti unovčene nepremičnine v aktivi, ker ni usposobljena za tovrstne posle - dajanje v najem, preprodaja ipd.).

Sorry k debilijadim z najbrž smešnimi vprašanji ampak pač nism diplomiran matematik niti nism 15 let na borzi niti nism(še) kapitalist....ampak....pač ok jaz delam zmeri nekak na principu postav se v vlogo tistega in simuliraj, kako bi ti igral na njegovem mestu.....torej ne razumem, zakaj banki neb blo v interesu met svojih nepremičnin...sej ok jasno je an da je primarna naloga lokalnih bankirjev to kar si napisal...ohranjati kredite žive in živeti od tistih vmesnih promilčkov kar jim ostane od stroška k ga morjo plačat centralni banki ane k si dnar zagotavlja pri svetovni banki ta pa je spet z roko v roki s IMFjem al kva je žemednarodn finančn sklad al kakorkol ane....no ampak če pogledaš banko kot d.d. an je čist logičn, da rajš vid da 1 let zamoratorizira plačilo kot pa da koj vnovči hipoteko ane...sam še zmer, če to dobiš po recimo navem ponovno simuliram bajta je vredna 100 enot dobiš 80 enot hipotekarca...od teh 80 enot odplačaš banki 20 enot in te zvije...banka vnovči hipoteko in dejansko 100 enot vredno bajto dobi za 60 enot...alpa če vmes reče...mi smo pa tok fest bankir pa ti za 1 let pustimo da se nabereš spet in ti dovol da 2 let odplačuješ še 10 enot ane....pa dobi neki kar je 100 enot vredn za 50 enot....pol se pa 1 let obrne tok da se vsa papirologija obrne pa te fore...in če je sreča mila proda za 110 enot če je pa bl slaba pa proda za 90 enot...v vsakem primeru štima računica....pa se opravičujem za mojo gospodinjsko logiko in seveda pomanjkanje strokovnosti....ampak Črt ne nism neumn niti nism trdoglav :) sam en nej mi direkt pove da se motim in nej mi tko tut razloži...mene s tistimi tremi opornimi dejstvi nisi ne vem kako prepričal, ti pa zaradi spoštovanja in izkušenj ter informiranosti brezpogojno dam 33% prav...

25.02.08 19:32  _cricekodgovori / citiraj
[unsen]

:: alo. se enkrat. **banke niso player**... glej tri tocke zgoraj. lahko si zmislis kaksnega drugega velikega igralca, ampak banke tezko.

(več o tem glej črt, zgoraj; poleg vsega navedenega banki nikakor ni v interesu imeti unovčene nepremičnine v aktivi, ker ni usposobljena za tovrstne posle - dajanje v najem, preprodaja ipd.).

-----glede na to da so banke soinvestitorji v tržne gradnje z nepremičninskimi agencijami v sloveniji je to čist piškav argument...da o outsourcingu nepremičninskih agencij k majo tržne kanale in tone usposobnjenih licenciranih(seprav mene :):)) posrednikov ne zgubljamo besed.....tko toge pa banke tut niso več, da bi jim blo pod čast pobirat pracelco za parcelco za parcelco...sploh če je vsaka vredna 100.000eur.....pol tisti kreditki pa obresti od kreditkov če je to masovno tko kot v zda recimo zgledajo kot drobižk k ga pobira klošar na ulci...

25.02.08 19:45  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[cricek]

ampak Črt ne nism neumn niti nism trdoglav :)
neumen ne vem, trdoglav vsekakor ja :)

mene s tistimi tremi opornimi dejstvi nisi ne vem kako prepričal, ti pa zaradi spoštovanja in izkušenj ter informiranosti brezpogojno dam 33% prav...
lej, ni moj cilj te v karkoli prepricati. povedal sem ti, kako stvari stojijo. ne bom se na glavo postavljal, da jih bi ti ja sprejel. to je tvoja stvar.
 25.02.08 19:47  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[cricek]

Look for the answers inside because you're in the center of the universe......to si pa dobr povedal, ni čudn da si "smarter than 99,9% of slovene population"...pomoje bi ti mogu it v politiko za gospodarskega ministra, k teli fantje res nimajo pojma, pa bi se rabu edn s pravim pogledom+dejanskimi izkušnjami na trgu....če boš kandidiral, moj glas maš :)))
answers inside predvsem zato, ker si ti tisti, ki bo zivel s svojimi odlocitvami in v to vlogo se ne more nihce postaviti namesto tebe.

center of the universe v razmerju do trga vsekakor nisi (ena od zelo pomembnih stvari)... v razmerju do trga si totalno nepomemben.

upam, da nisem smarter than xx% of slovene population, ker je sicer taista se bolj v riti, kot si ze tkoaltko predstavljam :) za politika pa nisem primeren, ker ne maram ljudi.

25.02.08 19:53  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[unsen]

Unovčevanje hipoteke je torej skrajni ukrep, ki pride v poštev le
se enkrat ponovimo...

- banke v usa pogosto sploh ne ostanejo "lastnice" kreditov... ti se v razlicnih oblikah prodajo naprej (drzavnim in zasebnim oblikam)

- unovcevanje hipotek je zaradi tega, ker so bili krediti (v tem krogu zgodbe) povrhu se nasekljani in pomesani in prodani na x koncev sveta, **cisto operativno problem** ... sodisca so unovcevanja hipotek ze zavracala, ker ni jasno, kdo je sploh zdaj kreditodajalec in drzalec hipoteke...

- banke imajo **zelo malo prostora v bilanci** ... ker jih jebe kapitalska ustreznost (v grobem: % kapitala vs. obveznosti na pasivi) in imajo ze tako premalo lastnega kapitala, kaj sele, da bi se pa zdaj sle zalagat za svoj racun z dodatno robo

torej pliz pliz a lahko nehamo z bankami...

in prav tako se enkrat: ja, mogoce se bo pa nasel kaksen drug player, da bi kao kupoval hise na zalogo. konec koncev - mogoce bo pa to kaksna drzavna vreca, ne bi bilo ravno presenecenje. ampak navadne poslovne banke pa v tej situaciji, v katero so se potopile, tezko.

* zadnji popravek: 25.02.08 19:53
 25.02.08 20:12  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[cricek]

Sorry k debilijadim z najbrž smešnimi vprašanji ampak pač nism diplomiran matematik niti nism 15 let na borzi niti nism(še) kapitalist....ampak....pač ok jaz delam zmeri nekak na principu postav se v vlogo tistega in simuliraj, kako bi ti igral na njegovem mestu.....torej ne razumem, zakaj banki neb blo v interesu met svojih nepremičnin...sej ok jasno je an da je primarna naloga lokalnih bankirjev to kar si napisal...ohranjati kredite žive in živeti od tistih vmesnih promilčkov kar jim ostane od stroška k ga morjo plačat centralni banki ane k si dnar zagotavlja pri svetovni banki ta pa je spet z roko v roki s IMFjem al kva je žemednarodn finančn sklad al kakorkol ane....no ampak če pogledaš banko kot d.d. an je čist logičn, da rajš vid da 1 let zamoratorizira plačilo kot pa da koj vnovči hipoteko ane...sam še zmer, če to dobiš po recimo navem ponovno simuliram bajta je vredna 100 enot dobiš 80 enot hipotekarca...od teh 80 enot odplačaš banki 20 enot in te zvije...banka vnovči hipoteko in dejansko 100 enot vredno bajto dobi za 60 enot...alpa če vmes reče...mi smo pa tok fest bankir pa ti za 1 let pustimo da se nabereš spet in ti dovol da 2 let odplačuješ še 10 enot ane....pa dobi neki kar je 100 enot vredn za 50 enot....pol se pa 1 let obrne tok da se vsa papirologija obrne pa te fore...in če je sreča mila proda za 110 enot če je pa bl slaba pa proda za 90 enot...v vsakem primeru štima računica....pa se opravičujem za mojo gospodinjsko logiko in seveda pomanjkanje strokovnosti....ampak Črt ne nism neumn niti nism trdoglav :) sam en nej mi direkt pove da se motim in nej mi tko tut razloži...mene s tistimi tremi opornimi dejstvi nisi ne vem kako prepričal, ti pa zaradi spoštovanja in izkušenj ter informiranosti brezpogojno dam 33% prav...
ti prevedem v gospodinjsko logiko.

* ti bi kot banka vnovcil hipoteko

- sodisce ti rece, da ne bo slo, ker sploh nisi vec imetnik te hipoteke in ni jasno, kdo pravzaprav je

* pa recimo, da ti to vseeno rata

- kul, to pomeni, da imas zdaj pravico prodati zastavljeno nepremicnino in se poplacati iz kupnine (ce ti rata) (seveda MINUS ze vrnjeni zneski)

* ampak ne, ti bi to sam kupil

- jah mogoce bi, ampak kaj, ko nimas niti tolko denarja, da bi lahko normalno servisiral svoje sicersnje poslovanje, pa prezadolzen si, ker si ze tko delal odpise in ti je upadel kapital, tako da tezko najemas dodatna sredstva, glavni mozni vir so ti pa tamo neki arabci, ki jih bodo pregnale prve volitve, ki pridejo mimo

* no ampak tebi je vseeno nekako ratalo priti skozi vse te tocke (cudez)

- cestitam, dobil si za 60 enot nekaj, kar je tudi vredno 60 enot. verjetno bo en dan vec (al pa ne, glej japonsko :), mogoce bo to jutri, mogoce pa ne, good luck.

* zadnji popravek: 25.02.08 20:12
 25.02.08 20:11  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[cricek]

Ma neki smo naštrikal z dedovo zemljo, k jo ma preko 15 hektarjev :)

Pa še marskej bom lohk naštrikal....
aha ti si s temi 600 K resno mislil?

no potem je obvezni odgovor se tole: daj zelo dobro razmisli, ce res hoces pod mus s tem v 4 mesecih na borzo. ker pri neki cifri postane bolj aktualno ne izgubit kot pa riskirat. kje je ta cifra, je stvar posameznika. ampak 600 K je kar soliden kup.
 25.02.08 20:36  matic7odgovori / citiraj

cricek kaj ste naštrikal me zanima?:))

upam da ne prodajaš nezazidljivo parcelo, ki je v postopku pridobitve.....za polovično ceno zazidljive, kajti takšnih oglasov zadnje čase kar nekaj srečam in se vedno nasmejim:))

ker ne razumem kaj gre lahko pri zazidljivi parceli k hudiču.

Tudi jaz nekaj malega prodajam, kasneje če to prodam bom pa mogoče še kakšno parcelo, vendar bom nastavil še precej višjo ceno, to zato ker ne bi rad prodal, če pa že kdo da toliko pa tudi prav, se smešno sliši, vendar tako je:))

se pravi imate namen prodati zemljo, ti pa že ob tem času razmišljaš kako boš dal precej velik del denarja na borzo in kako si boš iz obresti kupil avto, samo vprašam sto ljudi sto čudi:)

* zadnji popravek: 25.02.08 20:36
 25.02.08 20:41  matic7odgovori / citiraj

za politika pa nisem primeren, ker ne maram ljudi.

:))

mater lahko bi vsaj gozd zastopal, da ne bodo vse uničili:)

sedaj sem prvič probal citirati pa mi ni uspelo, bom že dognal.

* zadnji popravek: 25.02.08 20:41
 25.02.08 21:09  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[crt]

* no ampak tebi je vseeno nekako ratalo priti skozi vse te tocke (cudez)

- cestitam, dobil si za 60 enot nekaj, kar je tudi vredno 60 enot. verjetno bo en dan vec (al pa ne, glej japonsko :), mogoce bo to jutri, mogoce pa ne, good luck.
no zdaj pa poglejmo se optimisticno verzijo.

banka nekako napraska denar in kupi nepremicnine, ki so kao na razprodaji. pri tem v resnici sploh ni vazno, a so to tiste iz njenih kreditov ali ne. ker ponudbe na trgu ravno ne manjka.

potem pride uncle sam in rece: ljudi, festa! hisa casti! drzava bo naredila novo agencijo in odkupila vsako hiso, ki je bila v zadnjih letih pod hipoteko, ker zelimo pomagati ubogemu ljudstvu, in to po ceni ohoho $$$! najraje kar po tisti iz casa odprtja kredita! (nic pa ne gledamo, kdo je zdaj lastnik. pac odkupimo.)

rastur. banke zasluzijo ko zmaj. (placajo pa drzavljani - direktno skozi proracun ali implicitno skozi inflacijo.)

(VSE OPISANO JE POPOLNOMA HIPOTETICNO IN PREDSTAVLJA ENO OD MOZNIH RAZLICIC PRIHODNOSTI. POJMA NIMAM, ALI SE BO REALIZIRALA. TRUST THIS AND DIE.)

e sad...

spet vprasam - zakaj rabis za to sliko ravno banke?

ker v taksno igro se naceloma lahko vkljuci kot kupec in hipoteticni zmagovalec kdorkoli. tudi playerji, ki so veliko bolj likvidni kot pa danes banke. se vec, marsikdo se veliko lazje vkljuci kot pa ravno banke (iz ze opisanih razlogov).

* zadnji popravek: 25.02.08 21:09
 25.02.08 21:09  _cricekodgovori / citiraj
[crt]

:: * no ampak tebi je vseeno nekako ratalo priti skozi vse te tocke (cudez)

:: - cestitam, dobil si za 60 enot nekaj, kar je tudi vredno 60 enot. verjetno bo en dan vec (al pa ne, glej japonsko :), mogoce bo to jutri, mogoce pa ne, good luck.

no zdaj pa poglejmo se optimisticno verzijo.

banka nekako napraska denar in kupi nepremicnine, ki so kao na razprodaji. pri tem v resnici sploh ni vazno, a so to tiste iz njenih kreditov ali ne. ker ponudbe na trgu ravno ne manjka.

potem pride uncle sam in rece: ljudi, festa! hisa casti! drzava bo naredila novo agencijo in odkupila vsako hiso, ki je bila v zadnjih letih pod hipoteko, ker zelimo pomagati ubogemu ljudstvu, in to po ceni ohoho $$$! najraje kar po tisti iz casa odprtja kredita! (nic pa ne gledamo, kdo je zdaj lastnik. pac odkupimo.)

rastur. banke zasluzijo ko zmaj.

(VSE OPISANO JE POPOLNOMA HIPOTETICNO IN PREDSTAVLJA ENO OD MOZNIH RAZLICIC PRIHODNOSTI. POJMA NIMAM, ALI SE BO REALIZIRALA. TRUST THIS AND DIE.)

e sad...

spet vprasam - zakaj rabis za to sliko ravno banke?

ker v taksno igro se naceloma lahko vkljuci kot kupec in hipoteticni zmagovalec kdorkoli. tudi playerji, ki so veliko bolj likvidni kot pa danes banke. se vec, marsikdo se veliko lazje vkljuci kot pa ravno banke (iz ze opisanih razlogov).

veš iz katerega stališča me zanima...predvsem vzdržnost sistema....ker če se supply chaini porušjo,izčrpajo,iztrošjo...pol ti pride prav zemlja...če se vrneš 100let nazaj(zelenjava in kravji šniclni home made possible only with land ownership)...ker prodaš jo enkrat če pa se pol v tem money transfer sistemu, ki temelji na energiji(jedrski,solarni,hidro) in družbenem konsenzu da je fajn delat v sistemu in biti del njega, torej "sedi,lezi,dej taco,lajej".

..investicijski kapital pa zbiraš lohk seveda na več načinov...

in zato me zanima pač o tem, kakšni scenariji se utegnejo iz tega razvit, pa mal spodbujam seveda kreative thinking pa oppinion x-change mal klegor na ft forumu, pa vidm da je kr odziv, predvsem mi je všeč k je zelo komplementarno tole razmišljanje :)

ljudi ne marat...no sej ne rečem, kakšni se res najdejo k so res mal bogi s svojmu razmišlanam, sam večina ljudi pa nima slabih namenov v lajfu, sam še doletel jih ni da bi se zbudil al kako bi temu lohk reku...drgač pa vem prbližn kaj misliš...
 25.02.08 21:14  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[cricek]

veš iz katerega stališča me zanima...predvsem vzdržnost sistema....ker če se supply chaini porušjo,izčrpajo,iztrošjo...pol ti pride prav zemlja...če se vrneš 100let nazaj(zelenjava in kravji šniclni home made possible only with land ownership)...
cuj, trenutno (se vedno, fak) kupujem kmetijsko parcelo... tolko o tem ;)

po moje je povsem ok, da razmisljas *tudi* o tem. zdej po kateri poti znotraj celotne prizme, ki si jo nastrikas, bos sel... stvar osebne tehtnice. samo to glej, da ohranjas odprtost za tudi vse drugo od tistega, kar si ravno izbral kot trenutno glavno delovno hipotezo.

* zadnji popravek: 25.02.08 21:14
 25.02.08 21:18  _cricekodgovori / citiraj
[matic7]

cricek kaj ste naštrikal me zanima?:))

upam da ne prodajaš nezazidljivo parcelo, ki je v postopku pridobitve.....za polovično ceno zazidljive, kajti takšnih oglasov zadnje čase kar nekaj srečam in se vedno nasmejim:))

ker ne razumem kaj gre lahko pri zazidljivi parceli k hudiču.

Tudi jaz nekaj malega prodajam, kasneje če to prodam bom pa mogoče še kakšno parcelo, vendar bom nastavil še precej višjo ceno, to zato ker ne bi rad prodal, če pa že kdo da toliko pa tudi prav, se smešno sliši, vendar tako je:))

se pravi imate namen prodati zemljo, ti pa že ob tem času razmišljaš kako boš dal precej velik del denarja na borzo in kako si boš iz obresti kupil avto, samo vprašam sto ljudi sto čudi:)

6000m2 gradbene parcele k gre na 2 dela...200eur/m2 parcelacija na 4 750m2 velke parcelčice z našo polovico...komunalno opremljena zravn parcele, k je s 3 strani obdana z naseljem...600.000eur od tega recimo 500.000 v 5 razlićnih delnic k obetajo mesečna nihanja do +/- 5-8% maš lohk na 14 dni na vsako delnico 5.000 donosa...da pogledamo najprej best case scenario k so zmeri tko lepi...krat 5 delnic je to 25000 na recimo 3 tedne...z ostalimi 100.000eur pa 20.000nameniš za audio opremo v avtu, s 50.000 pa gemblaš z raznimi opcijami na to in ono...to delaš 3-4 leta in vsako leto(moj prijatelj WiFi Laptop alpa iphone z netom prek GPRS) teh 100.000povečaš za ves donos kar si ga ustvaril-davki-stroški transakcij...pa si pomoje pol dost loaded da greš mirno lohk mal naokol...pa mal razmislš kaj bi v lajfu sploh rad izvajal...
 25.02.08 21:24  _cricekodgovori / citiraj
[crt]

:: veš iz katerega stališča me zanima...predvsem vzdržnost sistema....ker če se supply chaini porušjo,izčrpajo,iztrošjo...pol ti pride prav zemlja...če se vrneš 100let nazaj(zelenjava in kravji šniclni home made possible only with land ownership)...

cuj, trenutno (se vedno, fak) kupujem kmetijsko parcelo... tolko o tem ;)

po moje je povsem ok, da razmisljas *tudi* o tem. zdej po kateri poti znotraj celotne prizme, ki si jo nastrikas, bos sel... stvar osebne tehtnice. samo to glej, da ohranjas odprtost za tudi vse drugo od tistega, kar si ravno izbral kot trenutno glavno delovno hipotezo.
Kako to misliš kmetijsko parcelo? Da je kmetijsko zemljišče I.Kategorije al kako? K če maš v mislih brunarca 4x4m "za shranjevanje orodja" kot "pomožen kmetijski objekt-lopa" ...

25.02.08 21:25  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj

ne, mislim stara bajta + njiva + travnik + gozd, povrsina od 1 ha naprej, razmerje teh nastetih delov pa kakor pac ponudba omogoca.
 25.02.08 21:39  _cricekodgovori / citiraj
[crt]

ne, mislim stara bajta + njiva + travnik + gozd, povrsina od 1 ha naprej, razmerje teh nastetih delov pa kakor pac ponudba omogoca.
Aja sej res pozablam...ti si 15 let na borzi...pa če si sam 100.000sit dal leta 93 dal v KD Galileo si taglavn :) Kje pa maš željeno lokacijo, k to bi se načeloma dal kaj spedenat ampak predvsem to bolj tisti novogoriški-tolminski okraj...pa seveda je kle ključen budget k je na voljo da si kupš v bistvu kr že posest ne parcelo :)

btw v petk grem na izpit za B klaso borznika-investicijski svetovalec...to kar www.zdruzenje.si organizira....sicer mam licenco za nepremičninskega sam tole bolj kot študiram bolj mi je čist đejmsbondovsko...pa še dost žešči bi bil pri bejbah k bi tko kakšna prašala kaj delam, pa poveš da si nepremičninski posrednik pa investicijski svetovalec za vrednostne papirje, bi dala sam še hlačke na mizo pa juhuhuhu :) stvar ega, sam je pa noro zanimivo, k zdej mi je zmeri bl jasn, da je res sistem tko narjen, da lohk čist vsak postane praktično iz 0 miljonar prek borze, pa res z navdušenjam berem ZTFI, ZBan-1,ZISDU,ZFK,praviloa LJSE,KDD....sam cajta mi zmankuje mal...a ti maš licenco za borznega posrednika drgač Črt?

25.02.08 21:47  _cricekodgovori / citiraj

borzni posrednik....to more bit res nor job...pred 5imi 22 inčnimi lcd zasloni, bluetooth slušalko v ušesu, iphone-a odprtga na mizi z autolock-never naštiman pa na svojih top 5 delnic live feed z yahoo finance....pa sam letijo cifre grafi podatki kliki transakcije mal za hišni račun mal za strankin račun mal po naročilu čist tko...sam k pa stvar prpimpaš tko deleč, da si tok hud ko anakin skywalker :) maš pa skos internetno povezavo prek satelita po celem svetu in svojga laptopoa s sabo, pa kjerkol se usedeš dol...mal portfelj premečeš levo in desno...to more bit pa res tist ultimative job experience....
 25.02.08 21:51  roaddoggodgovori / citiraj

Jap borza je vedno delala samo milijonarje, na borzi ni variante da bi ostal brez večine dnarja :))

Hmm hlečke bojo pa mogoče letele, ko boš mal podoben Buffetu al pa Sorosu.. Samo naziv poklica pa dvomim da bo keri zrahljal elastiko :)
 25.02.08 21:56  _cricekodgovori / citiraj
[roaddogg]

Jap borza je vedno delala samo milijonarje, na borzi ni variante da bi ostal brez večine dnarja :))

Hmm hlečke bojo pa mogoče letele, ko boš mal podoben Buffetu al pa Sorosu.. Samo naziv poklica pa dvomim da bo keri zrahljal elastiko :)

Zrahljal elastiko :)))) Ma kurc to so stari dediji, tak film lohk furaš nekak do enga 40ga če se redno športaš do nekje 45ga pol čas naredi svoje in lohk pozabš na ta film k se imenuje "enjoy the beauty of your youth coz in 30yrs from now, you won't believe how pretty you were when you were young"....to je ena pesm...
 25.02.08 22:02  _cricekodgovori / citiraj
[roaddogg]

Ne ne borza te lohk unič, to ni lih res da kao ni variante da ostaneš brez vsega....podobna je ruleti, sam ma več kazalnikov, ki ti lohk prbližn povejo kako naj bi stvari stale v prihodnosti...
 25.02.08 22:05  matic7odgovori / citiraj

cricek prosim ne sanjaj preveč:))

po mojih izkušnjah me nihče v družbi noče poslušati če kdaj kaj o borzi omenim, kaj resnega seveda, res pa je da radi poslušajo tiste ki govorijo o nenormalnih donosih....
 25.02.08 22:07  matic7odgovori / citiraj

in te kazalnike upam da krepko obvladaš, preden boš omenjeni denar investiral v par delnic, to je sicer skregano z mojo naložbeno politiko.
 25.02.08 22:12  matejosodgovori / citiraj

To je čist kul, sm kod nas na brdovitom Balkanu smo mel v zadnjem stoletju kolk vojn, nacionalizacij, denacionalizacij, naravnih nesreč, česa še? Nič ni ziher torej...

Pa razmisl mal, generacija 79 je bila najštevilčnejša generacija po vojni in je ravno generacija, ki si sedaj ustvarja družine, hiše, premoženje (opažam pri vrstnikih, sebi, ker sem tudi sam del te generacije) ipd, kar dviguje cene ker ti ljudje najemajo kredite, kdo pa drug... Po 79 se je nataliteta skoraj prepolovila v enem desetletju. Torej bomo oz imamo pri nepremičninah podoben peak kot pri nafti. Kakor je peaku naftnih odkritij v 60ih lani kao sledil peak črpanja, tako bo oz je peaku natalitete prav gotovo sledil tudi peak povpraševanja po zemlji oz nepremičninah za mlade družine, ki je motor tega trga. Priseljevanje v SLO pa je bolj slabo, ker se ne priseljujejo ženske ampak samo navadni delavci, brez žensk pa ni mladih družin in ni potreb po hišah, z izjemo večjih centrov. + polovica prebivalstva kmalu zaradi bolezni in starosti ne bo več za drugam kot v starački dom in bodo ogromne bajturine ostajale same. Že v moji familiji širše je takih posesti ene 5-6, brez kupcev na obzorju... Torej, privežite se, we are going down ;)

* zadnji popravek: 25.02.08 22:12
 25.02.08 22:12  roaddoggodgovori / citiraj
[matic7]

in te kazalnike upam da krepko obvladaš, preden boš omenjeni denar investiral v par delnic, to je sicer skregano z mojo naložbeno politiko.

Se pridružujem... kazalniki "NAJ BI" pokazali kam gremo... ne pa kam BOMO šli..denar pa ni tko relativen kot kazalniki.. AL je al ga pa NI! :)

Tut jaz se nebi šel heroja s full gasom v par delnic, ker se stvar lahko hitro konča kot je Črt enkrat omenil " so solidnim minusom".. Sploh pa ne v razmerah, ki jih gledam zadnjih par mesecev..
 25.02.08 22:18  matejosodgovori / citiraj

Ravno tako bo pri zemljiščih oz poslovnih prostorih. Če nas je v moji generaciji več kot 30.000 delavcev, in se trg teh prostorov prilagaja takim potrebam zaposlovanja, bo kmalu na trg delovne sile prišlo le slabih 17.000 novih delavcev, kar bo ob vse hitrejšem upokojevanju še dodatno zmanjšalo potrebo po tej zemlji oz. pisarnah. Če zraven štejemo še upad investicijskih aktivnosti oz recesijo in ignoranco tujcev za delo pri nas, smo lahko sploh še drugače kot črnogledi?

navadit se je treba, da proti zakonom narave ne gre. Nekaj časa že, potem pa kmalu balon poči.

* zadnji popravek: 25.02.08 22:18
 25.02.08 22:21  _cricekodgovori / citiraj
[matic7]

mene je čist zmankal, k že od ene 18h cca skos tele zakone berem tko da grem sam spat...jah moja logika mi prav...če maš skupino delnic k trenutno niha alpa so začele mal nihat, pol dej čimvečji znesk ob še upoštevanem minimalnem pragu razpršitve tveganja...recimo 5 delnic vsaka nosi 20% tveganja celotnega portfelja sam zato k je pa to 100.000eur na eni delnici je pa oportunitetni donos tolk bolj mamljiv, saj ob 5% nihaju navzgor ali navzdol(če posebej iščeš padce posameznih delnic in na prave dneve opravljaš nakupe, ter jih potem po tom k si dosegel cilj...ne vem 5% porast...preprosto prodaš) če bi bil res gemblar recimo bi vzel 500.000eur pa stavil na 2 različni delnici....recimo kolkr sm vidu zadnjih 5 mesecev leta 2007 za delnico recimo apple-a bi kupu za 250.000eur po cca 90usd/delnico konc avgusta....konc decembra bi jo pa prodal po mislim da 200usd/delnico 110usd/delnico - zdrs tečaja eur-usd-eur bi vnovču kr dobr zadevo...ampak to bi bil recimo gamblane, k zdej marca je skor nižje k pa lansklet konc avgusta...ker kurc če maš ti razpršen preveč pa maš povsod po 1000eur pa 100 različnih delnic...če vsaka za 50% zraste v enem letu se ne pozna tolk kot če maš recimo 5 adutov pa na vsakem en konkretn znesk z ničlam....akva?
 25.02.08 22:23  matejosodgovori / citiraj

Trenutno se pri meni že nakazujejo težave te vrste. Jaz in brat. Stanovanje v Lj, stanovanje v Lj moje punce, dvostanovanjska hiša v nm, hiša na Dolenjskem, že prodana hiša v starem mestnem jedru nm, prodan vinograd, sorodnik ma orjaško kmetijo brez potomcev in bajto z 12 apartmaji, z enim neporočenim otrokom brez potomcev... Pa ovdovel stric z ogromno bajto in vinogradom itd. Kdo bo to vzdrževal?

* zadnji popravek: 25.02.08 22:23
 25.02.08 22:24  _cricekodgovori / citiraj
[matic7]

če seveda predpostaviš, da imaš kupljene delnice vse z isto oceno tveganja...k logičn je da je bolj tvegana balkanska delnca k delnca od apple-a...ali pač?
 25.02.08 22:25  _cricekodgovori / citiraj
[matejos]

Trenutno se pri meni že nakazujejo težave te vrste. Jaz in brat. Stanovanje v Lj, stanovanje v Lj moje punce, dvostanovanjska hiša v nm, hiša na Dolenjskem, že prodana hiša v starem mestnem jedru nm, prodan vinograd, sorodnik ma orjaško kmetijo brez potomcev in bajto z 12 apartmaji, z enim neporočenim otrokom brez potomcev... Pa ovdovel stric z ogromno bajto in vinogradom itd. Kdo bo to vzdrževal?
Ti sam mene poklič, bomo vse prodal :)
 25.02.08 22:33  matejosodgovori / citiraj
[cricek]

:: [matejos]

:: Trenutno se pri meni že nakazujejo težave te vrste. Jaz in brat. Stanovanje v Lj, stanovanje v Lj moje punce, dvostanovanjska hiša v nm, hiša na Dolenjskem, že prodana hiša v starem mestnem jedru nm, prodan vinograd, sorodnik ma orjaško kmetijo brez potomcev in bajto z 12 apartmaji, z enim neporočenim otrokom brez potomcev... Pa ovdovel stric z ogromno bajto in vinogradom itd. Kdo bo to vzdrževal?

Ti sam mene poklič, bomo vse prodal :)
Verjamem, sm zanima me kdaj bo trenutek ko bo poplava teh bajt prevagala povpraševanje.
 25.02.08 22:34  matic7odgovori / citiraj

ne vem kaj naj ti rečem, ampak je potrebno precej stvari obvladati, da se greš lahko takšno igro kot jo ti omenjaš.

potem pa ja gre tudi za trg na katerem delnica kotira.

in kako ti oceniš tveganje?
 25.02.08 22:44  LUTiodgovori / citiraj
[Perse1]

Ja, sicer si napisal lepo zgodbico za lahko noč, ampak si pozabil na eno malenkost ... Banke množično vnovčujejo hipoteke. Kar na enkrat je na trgu 100.000% preveč nepremičnin. Bankam te nepremičnine predstavlajo mrtev kapital. Ponudba je ogromna in povpraševanje nikakvo. In posledica? Hiša na 1000 ha zemlje s 25 sobami je vredna isto kot embalaža enega Big Mac-a. Posledica: Čeprav si je baka denar (najbrž) sposodila po sindikalnih cenah je naredila ogromno igubo ali pa ima ogromno kapitala v neprimičninah s katerim si ne more nič pomagat dokler se ne najde nekdo, ki bi to za neko razumno ceno kupil.
Vglavnem ima Črt najbrž bolj prav - ampak, če predpostavimo, da vse te hiše sedaj več ali manj ne samevajo, bo najbrž potreba sedanjih uporabnikov teh nesrečnih nepremičnin po bivanju nekje prisotna tudi v prihodnosti (za kratek čas se lahko nekomu uturijo, ko jih deložirajo, ampak za večno pa najbrž le ne...). Torej bi se prej ali slej spet morali nekje pojaviti kot kupci (spet na kredit?) ali kot podnajemniki...
 25.02.08 22:55  _mijamotoodgovori / citiraj

Cričk se mi zdi kar logična tvoja izjava.Kkr si cilu recesija in razno razni baloni so dobri za "men behind the curtain", ker dobimo isto stvar veliko ceneje nazaj. V našem primeru za nepremičninski trg te zarubljane bajte (čeprav so ble hipoteke prepakirane in sam bog ne ve kdo je vse lastnik iste hipoteke) v neke roke bojo morale pridt. Ampak sam ne vidm zdj neke koristi od banke da bo šla obnavljat fasado na bajti pa da verjetnost bo najdla kako nafto al zlato je mejhna itk pa jih bojo moral prodat nazaj na trg. Se mi zdi da majo v ameriki posebna okenca na bankah kjer lahko kupš zarubljene nepremičnine tko da se bojo le te stekle v roke miljonarjev in kakšnih nep. podjetjih. Same ameriške receseije in veliko večje depresije so se končale ponavadi z vojno, ki pa telim našim "men behind the curtain" dajejo največ dnarja. Folk se tega ne zaveda ampak kaka so trgovanja med vojno pol pa še samo orožje k je treba plačat(država daje corporacijam ki pa dajejo ponavadi elitnikom:P), kar je lepo razvidno na ameriškem 10 triljonskem budget deficitu. Js se mogoče podpišem pod to da bojo zdj američani sesul dolar( pol ubistvu tut sesujo dolg k ga majo do lastnikov njihovih obveznic (azijci in ostali))in seveda je pol najenostavnejše vse resetirat in uvedt novo valuto. Mene bol skrbi k bojo konc leta počl še ostali krediti (option ARM in ostali primaries) in še inflacija k jo je zakuhal naš FED k bo uskubla američane (125 bps =1 tedn+18 marca spet nižanje) Do zdj se še nbena država ni rešila z hudim rezanjem obrestnih mer iz recesije ampak je kvečjemu pršla v DEPRESIJO. Glede vzrokov subprime crisis je čist lepo vidn (še slep to vid) da je zmanipuliran s strani elitnikov in predvidevam da bomo zašli v hudo recesijo (maltene depresijo) iz katere se bomo zvlekl z vojno na Iran in Venezuelo (AMERIKA zmeri išče nafto). Vsi napovedujejo da bojo surovine ful ful zrasle kar je teoritično mogoče. Sama evropska unija bo pa mela v bančništvu še veliko več izgub kar lahko ohladi gospodarstvo. Pričakujem pok nepremičninskih balonov v EU pa tut naš SBI20 se bo lepo vrnu na normalne vode. Upam da sm kj pametnga spisu in šibam se učit mato :S
 25.02.08 23:00  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[cricek]

borzni posrednik....to more bit res nor job...pred 5imi 22 inčnimi lcd zasloni, bluetooth slušalko v ušesu, iphone-a odprtga na mizi z autolock-never naštiman pa na svojih top 5 delnic live feed z yahoo finance....pa sam letijo cifre grafi podatki kliki transakcije mal za hišni račun mal za strankin račun mal po naročilu čist tko...sam k pa stvar prpimpaš tko deleč, da si tok hud ko anakin skywalker :) maš pa skos internetno povezavo prek satelita po celem svetu in svojga laptopoa s sabo, pa kjerkol se usedeš dol...mal portfelj premečeš levo in desno...to more bit pa res tist ultimative job experience....
dude, brokerji znajo letet skozi okna... so ze in bodo se...
 25.02.08 23:07  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[cricek]

Kje pa maš željeno lokacijo, k to bi se načeloma dal kaj spedenat ampak predvsem to bolj tisti novogoriški-tolminski okraj...
hjah... ko enkrat nisi sam (imas zeno, otroka), to postane relativno komplicirano vprasanje :)

btw v petk grem na izpit za B klaso borznika-investicijski svetovalec...to kar www.zdruzenje.si organizira....sicer mam licenco za nepremičninskega sam tole bolj kot študiram bolj mi je čist đejmsbondovsko...pa še dost žešči bi bil pri bejbah k bi tko kakšna prašala kaj delam, pa poveš da si nepremičninski posrednik pa investicijski svetovalec za vrednostne papirje, bi dala sam še hlačke na mizo pa juhuhuhu :) stvar ega, sam je pa noro zanimivo, k zdej mi je zmeri bl jasn, da je res sistem tko narjen, da lohk čist vsak postane praktično iz 0 miljonar prek borze, pa res z navdušenjam berem ZTFI, ZBan-1,ZISDU,ZFK,praviloa LJSE,KDD....sam cajta mi zmankuje mal...a ti maš licenco za borznega posrednika drgač Črt?
imam ja, tam nekje iz srede devetdesetih.

mogoce si malo prevec predstavljas.

ja, stvar ega. :)

(ego is the enemy)

"investicijski svetovalec" v bistvu pomeni lepo pobarvan prodajalec, ki mu je glavna dejavnost mahanje z rokami in nategovanje folka. tako da se ni s tem prevec za hvalit. koncentriraj se na to, da bos pri pogovoru z ogledalom zadovoljen... ostalo pride pa gre.

* zadnji popravek: 25.02.08 23:07
 25.02.08 23:04  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[mijamoto]

Do zdj se še nbena država ni rešila z hudim rezanjem obrestnih mer iz recesije ampak je kvečjemu pršla v DEPRESIJO.
to ne drzi.

Upam da sm kj pametnga spisu in šibam se učit mato :S
good choice :)
 25.02.08 23:05  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[matejos]

Že v moji familiji širše je takih posesti ene 5-6, brez kupcev na obzorju...
pa daj kaksno ponudbo madona :)
 25.02.08 23:25  matejosodgovori / citiraj

Primeri, ko večinoma gre za demog. ogrožena področja:

- ena za bagatelo 60.000 DEM prodana komplet kmetija z gozdom enmu k prodaja "bio" hrano v LJ.

- posest, kmetija in razne njive v najbolj zabačenem delu Bele Krajine = brez cene pravzaprav

- posest na kočevskem, ne vem kaj bodo nardil s tem, ko bo čas za odločitev tu, ker brez subvencij je brez vrednosti zarad nadm. višine. Ena, dve sušni poletji in bo za golosek primerno komplet 30ha gozda...

- vikend ob Kolpi, katerga cena ne odtehta niti bencina, do sedaj porabljenga v 20 letih za vzdrževanje in vrt

- sorodnik postavu hišo na kupljeni ne-majhni zazidljivi parceli + vrt in travnik sredi vasi, kupljeni za 5.000 eur, 45 min od lj.

Pol pa vidš oglas da en za bajto v Ribnci hoče 200.000 eur...:)) Povrh vsega večina teh nefunkcionalnih kvadratastih hiš iz sfrj pokur 2-3000 litrov na sezono in so brez izolacije... Neprecenljivo:))

* zadnji popravek: 25.02.08 23:25
 25.02.08 23:28  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj

no midva trenutno izvajava fact finding mission po slovenskih goricah in gorickem... ker so tako cene prijazne kot dezela lepa in zemljisca velika. je pa vedno kaksen zajeb pri mikro-lokaciji, tako da je kar precej turizma tole.
 25.02.08 23:29  spacetripodgovori / citiraj

Cricek, si res pravi za prodajalca in borznega posredednika oz. finančnega svetovalca:) Ljudje imajo ponavadi radi tak način razlage, kako se bo super zaslužilo. Glede svojega dnarja pa upam da se zavedaš, da ni vse tako enostavno, kot opisuješ. Sicer se mi zdi, da te bo kdaj pošteno zvijalo po želodcu, ko bo obdobje, kadar se delnice ne bodo gibale striktno po tvojih pričakovanjih.
 25.02.08 23:48  mta900odgovori / citiraj
Hehe cricek,to je samo v filmih:),pa daj si zapomni BORZNI POSREDNIK je samo TAJNICA in NIČ več.

Ja res je ultimative job experience,toda samo dokler tečaji rastejo.

sam k pa stvar prpimpaš tko deleč, da si tok hud ko anakin skywalker :)
Dlje kot po tvoje prpimpaš stvar,bolj se zavedaš tveganj in manj se počutiš kot SKYWALKER.
 26.02.08 09:29  Osojnikodgovori / citiraj
[matejos]

To je čist kul, sm kod nas na brdovitom Balkanu smo mel v zadnjem stoletju kolk vojn, nacionalizacij, denacionalizacij, naravnih nesreč, česa še? Nič ni ziher torej...

Pa razmisl mal, generacija 79 je bila najštevilčnejša generacija po vojni in je ravno generacija, ki si sedaj ustvarja družine, hiše, premoženje (opažam pri vrstnikih, sebi, ker sem tudi sam del te generacije) ipd, kar dviguje cene ker ti ljudje najemajo kredite, kdo pa drug... Po 79 se je nataliteta skoraj prepolovila v enem desetletju. Torej bomo oz imamo pri nepremičninah podoben peak kot pri nafti. Kakor je peaku naftnih odkritij v 60ih lani kao sledil peak črpanja, tako bo oz je peaku natalitete prav gotovo sledil tudi peak povpraševanja po zemlji oz nepremičninah za mlade družine, ki je motor tega trga. Priseljevanje v SLO pa je bolj slabo, ker se ne priseljujejo ženske ampak samo navadni delavci, brez žensk pa ni mladih družin in ni potreb po hišah, z izjemo večjih centrov. + polovica prebivalstva kmalu zaradi bolezni in starosti ne bo več za drugam kot v starački dom in bodo ogromne bajturine ostajale same. Že v moji familiji širše je takih posesti ene 5-6, brez kupcev na obzorju... Torej, privežite se, we are going down ;)

Imam identično mnenje in pogosto z marsikom debatiram o tem. Primer Novega mesta, kjer se zgradi letno 350 stanovanj, kar bi v 10 letih predstavljalo novih stanovnj za 1/3 prebivalstv. V 30 letih bo po tem tempu stanovanj za podvojitev števila prebivalstv. Prebivalstvo se v Sloveniji dejansko zmanjšuje + recimo v naslednjih 30 letih bo umrlo vsaj 40% ljudi, ki je danes živih, pomeni še dodatno za toliko praznih stanovanj/hiš.

Običajno sledi nekaj molka, nato pa vprašanje kar malo v šoku: Pa ti res mišliš, da je možno, da bodo cene padle ?
 26.02.08 09:35  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[cricek]

Zrahljal elastiko :)))) Ma kurc to so stari dediji, tak film lohk furaš nekak do enga 40ga če se redno športaš do nekje 45ga pol čas naredi svoje in lohk pozabš na ta film k se imenuje "enjoy the beauty of your youth coz in 30yrs from now, you won't believe how pretty you were when you were young"....to je ena pesm...
--sunscreen od baz luhrmana. zakon komad. drugace pa zacni z borzo pocasi, da ne bos cesa obzaloval. biti borzni posrednik je vse drugo kot mogoce mislis, ko vidis primerke na tv

26.02.08 09:37  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[matejos]

navadit se je treba, da proti zakonom narave ne gre. Nekaj časa že, ...
--exactly
 26.02.08 09:38  Osojnikodgovori / citiraj
[matejos]

Ravno tako bo pri zemljiščih oz poslovnih prostorih. Če nas je v moji generaciji več kot 30.000 delavcev, in se trg teh prostorov prilagaja takim potrebam zaposlovanja, bo kmalu na trg delovne sile prišlo le slabih 17.000 novih delavcev, kar bo ob vse hitrejšem upokojevanju še dodatno zmanjšalo potrebo po tej zemlji oz. pisarnah. Če zraven štejemo še upad investicijskih aktivnosti oz recesijo in ignoranco tujcev za delo pri nas, smo lahko sploh še drugače kot črnogledi?

navadit se je treba, da proti zakonom narave ne gre. Nekaj časa že, potem pa kmalu balon poči.

gledu sem enkrat nek dokumentarni film o kugi v srednjem veku, ki je drastično zmanjšala število prebivalstva v Evropi.

V glavnem, plemstvo je bilo kar naenkrat "ubogo", ker jim je primanjkovalo delavcev, tlačanov, obrtnikov, hlapcev, itd. Bilo jih je premalo in, grozno za njih, zahtevali so po 3x ali 4x več plačila za enako delo.

Plamstvo je nato od kralja zahtevalo (primer Anglije), in doseglo, da se je uzakonil cenik za vsa dela po "starih" cenah. Ampak delavcev potem vseesno ni bilo. In kljub kraljevem zakonu, so jih morali plačati več.

Trg v vsakem primeru slej ko prej naredi svoje. Vedno. Vse je vprašanje zgolj časa.

26.02.08 09:54  BSEodgovori / citiraj
Običajno sledi nekaj molka, nato pa vprašanje kar malo v šoku: Pa ti res mišliš, da je možno, da bodo cene padle ? ::
Poglej, tudi jaz verjamem, da bodo cene padle. To se mi zdi neminovno. Me pa zanima nekaj drugega. Koliko casa bodo se rasle in koliko bodo zrasle, predno bodo zacele padati. Gledano s perspektive nekoga, ki ureja stanovanjski problem, nic kaj ne pomaga, ce bodo cene padle cez recimo deset let, do takrat pa se bodo dvigovale "precej" hitreje, kot inflacija. LP
 26.02.08 10:19  Osojnikodgovori / citiraj

Odgovor na to bi bil vreden vsaj ene hiše. :-)

Ne vem kdaj in dvomim, da kdorkoli ve.

Nekdo je na tem forumu enkrat napovedal, da bodo letos še (močno) rasle, v 2009 že prva neprodana stanovanja (cena se ustavi) in v 2010 obrat trenda, torej ne več rast ampak POČASI padanje.

Kar zloma skoraj zagotovo ne bo. Rast bi se pa morala, tudi po mojem, v 1-2 letih ustaviti, sicer ne vem, kdo bo še kupoval. Že sedaj marsikdo ni sposoben v delovni dobi našparat za solidno stanovanje/hišo, rast (pravijo) je trenutno 20% na leto, kar je za nepremičnine enormno in, po mojem mnenju, v roku 2-3 let bi se moralo nekaj zgoditi tudi v obratni smeri.

Seveda bo pa v Ljubljani tudi v 2011 stanovanje še vedno zelo drago.

Jaz bi vsekakor razmišljal v tej smeri, nakup izven velikega centra, rajši hiša na vasi kot blok v mestu, če na novo, rajši montažna (ali celo lesena) hiša kot zidana, rajši bolj skromnih dimenzij kot preveliko, itd. itd.
 26.02.08 10:27  _JanezTKodgovori / citiraj

Glede cen - dokler ne bo odbavčitve in se bo agencijam splačal met množico praznih stanovanj, ki čakajo na prodajo se ne bo zgodilo nič. KAj te stane, če imaš nekaj hiš praznih če s tem umetno držiš visoko ceno.

In pa obdavčitev bo tudi posegla v nesorazmerje m2/osebo. Koliko parov srednjih let ima razsuto hišo brez fasade brez možnosti vzdrževanja in notri živita sama. Hiša ima 250+ m2 bivalne površine! Prodala seveda ne bosta - saj sta jo sama zgradila v lastnem potu. Mislm halo!

Al pa naprej - dokler ne bodo občine striktno kasirale davek na zemljo - poznam primer v okolici LJ, ko ne plačajo prispevka na zazidalno površino v velikosti 1ha - občina je spremenila njivo v zazidalno površino z namenom širjenja naselja. Sedaj se pa tista mamca prtožuje, da mora ful velik plčaat dnarja pa nima! Občina pa reče sj res nimaš dnarja, pol pa ni treba plačat.

Dokler nepremičnina ne bo imela investicijske vrednosti tudi v glavah bo tako, kot je! S prodajo bi tista mamca zaslužila še za vse vnuke, sam zemlje ne bo prodala, ker je njena. OK naj bo njena sam pol nj plača ustrezno ceno.
 26.02.08 11:05  _cricekodgovori / citiraj

če mi nekak zaupaš en mail, ti bom poslal analizo projekcija nepremičninskega trga v lj in okolici za naslednjih 5 let....delal sem zadevo okol 6 ur non stop full gas full tempo, tko da nekje tam bomo sigurn kmalu, kaj več si boš pa sam lohk razbral iz podatkov k sem jih notr naklepal....

26.02.08 11:06  _cricekodgovori / citiraj

pol se družiš z ljudmi k nimajo pojma...to je pr men zmeri debata k je v top 3 željenih temah...sploh če zveš kaj novga ane :)

26.02.08 11:18  _cricekodgovori / citiraj

vidš, tole si odlično napisal, to so bli določeni infoti k sem jih iskal...ker jaz sem pač nekje v lajfu tam, da bo treba počas razprodajat dedovo zemljo in prva etapa da smo zdej k je še živ ane(pa boh pomagej da pride vsaj do 100 k on je vse povedal kako je blo od od pred prvse svetovne naprej v jugoslaviji) nardil 6000 gradbene parcele k jo je potalal mojmu fotru pa njegovmu bratu 50/50 ane....to pomen če upoštevam tvoje informacije notr an, da je za prodat tole prvo etapo zdajle...pol pa po možnosti ene 10 let nič, ker ne vemo kako se bo vseskp gibal, pa še če pade vrednost teh recimo za našo polovico 600.000eur tko smešn nizk alpa se monetarn sistem čist oslabi, je to bl obliž na rano k pa vstopnica v normaln življenje...vidš te zadeve so me zanimale ja...k jaz pač nimam nobenega dostopa nikjer do tistilih zadev k si napisal:

Mene bol skrbi k bojo konc leta počl še ostali krediti (option ARM in ostali primaries) in še inflacija k jo je zakuhal naš FED k bo uskubla američane (125 bps =1 tedn+18 marca spet nižanje) Do zdj se še nbena država ni rešila z hudim rezanjem obrestnih mer iz recesije ampak je kvečjemu pršla v DEPRESIJO.

in če bi lohk imel boljši insajderski vpogled v to branžo sigurn neb takih najbrž za strokovnjake tipa Don Chrtonne kmečkih vprašanj postavlal ane...ampak sej veš kako je...zdej sem star 27 let in to niso odločitve tipa "gremo na pir" zato tut mal na smešn način pridobivam raznorazne infote klegor na ft forumu ane...k poleg projekcije v vlogo bodisi sogovornika, poslovnega partnerja, man behind the curtain je dost pametn zbrat informacije z leve strani pa z desne strani, da maš obe perspektivi in dobiš bolj jasn pogled na situacijo...če pa rabš eno ornk analizo projekcije nepremičninskega trga lj-okolica pa sporoč neka en mejl pa ti pošljem :) da nav kdo reku da sam informacije iščem katere se dostikrat mastno plača :)))

26.02.08 11:24  _cricekodgovori / citiraj
[crt]

hjah... ko enkrat nisi sam (imas zeno, otroka), to postane relativno komplicirano vprasanje :)
to si dobr povedal, zatakne se že pri barvi avtomobila ponavad, zato sm rajš samski pa tut neb prvošu državi, da nardim ene junior gangsterje k so sam EMŠO pa DavčnaŠtevilka.....

če bomo mel kej pametnga v ponudbi ti vsekakor pošljem link...tole ti pokažem, ker je v 1 letu cena padla iz 2mio eur na znesek ki ga vidiš napisanega

http://www.metropola.si/index.php?TASK=s...

26.02.08 11:26  _cricekodgovori / citiraj
[Osojnik]

:: [matejos]

:: To je čist kul, sm kod nas na brdovitom Balkanu smo mel v zadnjem stoletju kolk vojn, nacionalizacij, denacionalizacij, naravnih nesreč, česa še? Nič ni ziher torej...

:: Pa razmisl mal, generacija 79 je bila najštevilčnejša generacija po vojni in je ravno generacija, ki si sedaj ustvarja družine, hiše, premoženje (opažam pri vrstnikih, sebi, ker sem tudi sam del te generacije) ipd, kar dviguje cene ker ti ljudje najemajo kredite, kdo pa drug... Po 79 se je nataliteta skoraj prepolovila v enem desetletju. Torej bomo oz imamo pri nepremičninah podoben peak kot pri nafti. Kakor je peaku naftnih odkritij v 60ih lani kao sledil peak črpanja, tako bo oz je peaku natalitete prav gotovo sledil tudi peak povpraševanja po zemlji oz nepremičninah za mlade družine, ki je motor tega trga. Priseljevanje v SLO pa je bolj slabo, ker se ne priseljujejo ženske ampak samo navadni delavci, brez žensk pa ni mladih družin in ni potreb po hišah, z izjemo večjih centrov. + polovica prebivalstva kmalu zaradi bolezni in starosti ne bo več za drugam kot v starački dom in bodo ogromne bajturine ostajale same. Že v moji familiji širše je takih posesti ene 5-6, brez kupcev na obzorju... Torej, privežite se, we are going down ;)

Imam identično mnenje in pogosto z marsikom debatiram o tem. Primer Novega mesta, kjer se zgradi letno 350 stanovanj, kar bi v 10 letih predstavljalo novih stanovnj za 1/3 prebivalstv. V 30 letih bo po tem tempu stanovanj za podvojitev števila prebivalstv. Prebivalstvo se v Sloveniji dejansko zmanjšuje + recimo v naslednjih 30 letih bo umrlo vsaj 40% ljudi, ki je danes živih, pomeni še dodatno za toliko praznih stanovanj/hiš.
Ti mi mail sporoč pa ti pošljem eno projekcijo, se čist strinjam s teboj...

Običajno sledi nekaj molka, nato pa vprašanje kar malo v šoku: Pa ti res mišliš, da je možno, da bodo cene padle ?
 26.02.08 11:28  _cricekodgovori / citiraj
[BSE]

:: Običajno sledi nekaj molka, nato pa vprašanje kar malo v šoku: Pa ti res mišliš, da je možno, da bodo cene padle ? ::

Poglej, tudi jaz verjamem, da bodo cene padle. To se mi zdi neminovno. Me pa zanima nekaj drugega. Koliko casa bodo se rasle in koliko bodo zrasle, predno bodo zacele padati. Gledano s perspektive nekoga, ki ureja stanovanjski problem, nic kaj ne pomaga, ce bodo cene padle cez recimo deset let, do takrat pa se bodo dvigovale "precej" hitreje, kot inflacija. LP
pošl mi mail pa ti sendam eno projekcijo k sem jo anredu v službi
 26.02.08 11:34  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

analizo lahko gor prilepis preko shrambe. za maile pa uporabis zasebna sporocila. vse vidis v dropdown menuju od foruma

aja pa ne rabi s to tvojo analizo in maili zdaj v vseh temah (v drugi sem zbrisal post).

* zadnji popravek: 26.02.08 11:34
 26.02.08 11:33  _cricekodgovori / citiraj
[andrejcc]

analizo lahko gor prilepis preko shrambe. za maile pa uporabis zasebna sporocila. vse vidis v dropdown menuju od foruma
pa prosm lepo da to ostane med nami klegor, ker zarad tega lohk dobim težave...
 26.02.08 11:35  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

ja potem ne dajat. med nami? forum je javen
 26.02.08 11:38  Osojnikodgovori / citiraj

osojnik@email.si

Hvala.
 26.02.08 11:46  _cricekodgovori / citiraj

preko sporočil med uporabniki ft foruma sem ti poslal zadevo...
 26.02.08 17:58  _mijamotoodgovori / citiraj

No glih zdj moji tastari hočjo prodat stanovanje k je v lj-okolica tko da kr pošl analizo :P. Js sm drgač 10 let mlajši od tebe :P
 26.02.08 20:45  _cricekodgovori / citiraj

a bomo kako posredniško za trženje sklenil?:)

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>