Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 23:27
-0,59 %
8.077,15
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 15:50
-0,22 %
1.448,40
SI 15:30
-0,26 %
884,14
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Seznam forumov  >  DS (prej: FT)  RSS    >  Jutranji pregled - sreda, 12.3.08

Rubrike
·ETF (2)
·FT (9)
·Slovenija (21)
·balkan (8)
·garantirani (2)
·novitrgi (17)
·preglednovic (1282)
·razno (21)
·skladi (32)
·svet (2)
·zavarovanja (1)
Arhiv
·nov 2010 (10)
·okt 2010 (21)
·sep 2010 (22)
·avg 2010 (22)
·jul 2010 (22)
·jun 2010 (21)
·maj 2010 (21)
·apr 2010 (20)
·mar 2010 (23)
·feb 2010 (19)
·jan 2010 (20)
·dec 2009 (18)
·nov 2009 (21)
·okt 2009 (22)
·sep 2009 (22)
·avg 2009 (21)
·jul 2009 (23)
·jun 2009 (22)
·maj 2009 (40)
·apr 2009 (40)
·mar 2009 (44)
·feb 2009 (40)
·jan 2009 (40)
·dec 2008 (43)
·nov 2008 (40)
·okt 2008 (44)
·sep 2008 (44)
·avg 2008 (21)
·jul 2008 (25)
·jun 2008 (39)
·maj 2008 (40)
·apr 2008 (44)
·mar 2008 (42)
·feb 2008 (42)
·jan 2008 (42)
·dec 2007 (41)
·nov 2007 (51)
·okt 2007 (58)
·sep 2007 (43)
·avg 2007 (24)
·jul 2007 (28)
·jun 2007 (36)
·maj 2007 (51)
·apr 2007 (14)

Jutranji pregled - sreda, 12.3.08
Rubrika: preglednovic
<  |  >  |  seznam
 12.03.08 07:43  andrejcc (DS) shramba  

• Včeraj opoldne se je končal prevzem Pivovarne Laško. Kolikšen delež so zbrali prevzemniki, še ni znano, saj za nekatere sklade ni jasno ali so ponudbo sprejeli. Čez nekaj dni bo vse jasno. Državni Kad je 1,2-odstotni delež v lasti skladov prodal, sedemodstotnega deleža pa ne.

• Predlog zakona o preprečevanju omejevanja konkurence bo danes na odboru za gospodarstvo. ZPOmK-1 prinaša kar nekaj novosti, med katerimi so najpomembnejše večje in jasneje določene pristojnosti Urada za varstvo konkurence (UVK), strožje sankcioniranje kršiteljev (v višini do 10 odstotkov letnega prometa) ter tistih, ki zavračajo sodelovanje z UVK (od 50 tisoč evrov do enega odstotka prihodkov), podaljšanje zastaralnih rokov, novosti glede začetka postopkov in posebni primeri razveljavitve odločb o koncentraciji.

Že od leta 2004 na UVK teče postopek o domnevni zlorabi monopolnega položaja s strani Telekoma Slovenije (TS) z vezano prodajo priključkov ISDN in ADSL in navajanjem zgolj Siolovih storitev ADSL. TS ima srečo, da v veljavi še ni nov zakon.

• Je pa država lani preko davkov pobrala za 462 milijonov evrov več, kot je načrtovala. Razlogi naj bi bili v visoki gospodarski rasti in inflaciji. Zaradi podražitev so namreč višje davčne osnove.

• Balkanska kalvarija se nadaljuje. Najhuje je bilo ponovno v Banjaluki, kjer so skladi v povprečju izgubili sedem odstotkov. Do najnižje dovoljene meje desetih odstotkov so padli Balkan investment, Bors invest in Aktiva invest, BLB profit pa je upadel za 9,4 odstotka. Delnice so znižale indeks Birs za 1,1 odstotka. Padci so bili opazni tudi v Sarajevu, kjer je delniški indeks Sasx izgubil 3,4 odstotka, skladi pa so se pocenili za 4,3 odstotka.

Srbske delnice so znižale indeks Belex za 2,8 odstotka. Najprometnejša niška AIK banka se je pocenila za 2,3 odstotka, Energoprojekt holding in Privredna banka pa sta izgubila dobrih šest odstotkov.

Komentarji uporabnikov  (vseh: 100; zadnji: 18.03.08 14:16)  · 
Kot neprijavljen uporabnik - gost - ne morete vpisovati komentarjev.

12.03.08 17:46  bibiodgovori / citiraj

Ni nam lahko, nam, ki imamo vecina sredstev na Balkanu.. Jaz osebno najvec na BLSE.. vse to jemljem kot dobro solo.. katere vzrok je bil pohlep..

Preprican sem, da se ni tako hudo, da se ne bi bilo mogoce huje. Lahko je to vse uvod v se vecji stres, kot ga dozivljamo..

Cakajo nas tezki meseci.. mogoce tudi leta..

Ampak, ko bomo docakali trenutek, ko se bodo vrednosti vrnile na aprilske nivoje 2007.. nam nobena borzna kriza ne bo prisla do zivega.;)

Najslabse bi bilo sedaj obupat.

LP

* zadnji popravek: 12.03.08 17:46
 12.03.08 20:05  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj

prodaja z izgubo je ena najtezjih borznih disciplin, ampak brez nje ni zivljenja.

resda pa je bil mogoce boljsi cas za razmislek o tem takrat, ko se se ni nabrala taka masa minusa. (in to seveda ravno ilustrira pomembnost prvega stavka.)

glej tudi:

dolgorocno gledano smo vsi mrtvi. (j m keynes)

13.03.08 03:08  _panterodgovori / citiraj
[crt]

prodaja z izgubo je ena najtezjih borznih disciplin, ampak brez nje ni zivljenja.
Tudi izguba ima svoj čar. Če imaš kapitalski dobiček, prijaviš še kapitalsko izgubo in si na nuli. Ampak kokr bibi prav je to cena za šolo. Tud jaz sm upu, da bomo še letos punpal balonček, pa ga nekdo ni dobr zamašu.
 13.03.08 07:19  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[panter]

:: [crt]

:: prodaja z izgubo je ena najtezjih borznih disciplin, ampak brez nje ni zivljenja.

Tudi izguba ima svoj čar. Če imaš kapitalski dobiček, prijaviš še kapitalsko izgubo in si na nuli.
to je nekaj takega, kot ce bi rekel: haha, ne bom imel dobicka, pa ne bo davka, kako sem zajebal durs, bravo jaz. :)

13.03.08 07:48  BSEodgovori / citiraj
to je nekaj takega, kot ce bi rekel: haha, ne bom imel dobicka, pa ne bo davka, kako sem zajebal durs, bravo jaz. :)::

Zakaj hoces vzeti cloveku bilko, za katero se grabi? :)

13.03.08 11:21  _panterodgovori / citiraj

To je to. BSE me je pogruntu :) Ni borznika na svetu, k sam zmaguje. Treba sprejet večji rizik za večji zaslužek - izgubo. Če je na koncu vsaj nula je že dosežek ;)
 13.03.08 17:39  bibiodgovori / citiraj
[crt]

resda pa je bil mogoce boljsi cas za razmislek o tem takrat, ko se se ni nabrala taka masa minusa. (in to seveda ravno ilustrira pomembnost prvega stavka.)

glej tudi:

dolgorocno gledano smo vsi mrtvi. (j m keynes)

To se strinjam, da je z izgubo najtezje prodat.. tezko je samemu sebi priznat da si zajebal, ampak to govorim nasplosno.

BLSE je po mojem mnenju drugacna zgodba.. Enostavno se ni pricakoval taksen dog negativen trend, ki se kar traja, sicer na prometu, katerga si ne zasluzi ime borza. Zadeva se lahko hitro spremeni, ko bo zacel pritekat svez denar.

Sedaj pa ni varijante, da bi kar koli prodal.. cist iz principa.. si ne bi nikdar oprostil ce bi se zadeva popravla..

Moja zmagovalca sta

PTRL cca -80%

BIRA cca.-67%

itd.

impresivno :)))

LP

13.03.08 18:25  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[bibi]

Enostavno se ni pricakoval taksen dog negativen trend
zakaj?

13.03.08 18:30  _JanezTKodgovori / citiraj

ja ni se! :lol:
 13.03.08 19:37  Redstripeodgovori / citiraj
[bibi]

Moja zmagovalca sta

PTRL cca -80%

BIRA cca.-67%
O shit, js pa sam pr sebi neki jamram, ker mi na splošno letos glih ne gre, kar se dotaknem zagori, čeprav še vedno črpam iz plusa! (kot, da je to neka tolažba vosu, črta bi poslušal)

Za trejdanje sem pa ugotovil, da mi gre ogromno časa in energije in sem malce ustavil vse skupaj!

Sem bil kar pred compom pa porival tečaje gor ali pa dol če je blo treba, dej, dej, pa že med spanjem profit računal, če bo tam prodam to, če bo to, bla ,bla!

* zadnji popravek: 13.03.08 19:37
 13.03.08 19:52  _JanezTKodgovori / citiraj

Vidš jest sm bil prisiljen na grobo začet ...

In na srečo sem poslušal črta - no vsaj na pol ;)

Pol sm vzel vn pol pa ne. In tist pol k sm vzel je bil glih Balkan.

Z drugo pol pa delam minus in se malo učim in spremljam, ker ves v kešu se ne bi nikol tolk pomatrou.

Bom pa verjetn čez čas lahko dal oceno a se je splačal al ne :D

13.03.08 20:20  bibiodgovori / citiraj
[crt]

:: [bibi]

::Enostavno se ni pricakoval taksen dog negativen trend

zakaj?

Ma valda se ni..:))Ne samo da moja malenkost tega ni pricakovala tudi upravljalci Balkanskih skladov tega niso pricakovali. Je evidentno.

Krizo je bol ali manj zakuhal premier RS Milorad Dodik s svojimi bedastimi izjavami o odcepitvi entitete.. potem pa se meglena prodaja drzavnega deleza v TE Gacko CEZu in namen formiranja d.o.o. kamor bi se preneslo vso imetje TE Gacko.. se pravi bi ostali delnicarji ostali na suhem.. nategnejni.. zdaj so ZIFi vlozli tozbo in poteka pravda o nicnosti te pogodbe s CEZom.. Pika na i pa se je prodaja naftne industrije Rusom NafteGazinKor.. pri kateri se se zdaj ne ve kdaj se bo zacela prenova rafinerije, posodobotev Petrola..

Vse te prodaje niso slabe ce seveda ne bi doli vladala velika korupcija, slabo spostovanje zakonov..

Ampak kakor koli mislim, da bodo zadeve prisle na mesto.. BIH bo v kratkem podpisal stabilizaciski sporazum z EU in itd.. zadeve se bodo uredile.. CEZ je ze ponudil ostalim delnicarjem odkup delnic po 1,3KM.. ZIFi so ponudbo odbili zelijo imeti mislim da 2,35KM.. pravdajo se dalje in mislim da bo zadeva uspela..

13.03.08 21:47  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[bibi]

Vse te prodaje niso slabe ce seveda ne bi doli vladala velika korupcija, slabo spostovanje zakonov..
no, ampak ta CE oziroma to, da pravzaprav niti ni CE, je pa zelo tezko bilo nepricakovano.
 13.03.08 22:05  BSEodgovori / citiraj
Ampak kakor koli mislim, da bodo zadeve prisle na mesto.. BIH bo v kratkem podpisal stabilizaciski sporazum z EU in itd.. zadeve se bodo uredile.. ::
Kot jaz spremljam Balkan, sem opazil, da se je intenzivno padanje v Beoogradu zacelo po clanku v financah, ko je en gospod omenjal zelo resno moznost, da se bodo v Bosni v roku ccca 1 leta zopet streljali. Koencidenca? Mogoce... Ampak ali si razmisljal tudi o tej moznosti? Kaj pa ce v enem doglednem casu banjaluske borze sploh ne bo vec?

Sicer pa lepo, da si optimist, sicer lahko se zbolis.
 14.03.08 01:49  _panterodgovori / citiraj
[bibi]

Ma valda se ni..:)
Se strinjam, da je poslovanje kr solidno in pričakovanje na razne prevzeme še napihne tečaj. Ampak, če so kakšne mučke, da kupuje kdo kej skonto in če ima vpliv, to naredi dokaj nevidno ob taki borzni nevihti kakor je. Zarad tega mora kakšno leto se tudi potuhniti. Čene ga obsodjo, da jih je ukradu. Sam več nevem kam res vse to pelje. Bo čas pokazu, vojne pa vseen mislm da nebo.

Izkušno pa mam sam v tem, da če je vidt in piše slabo, zihr ni, če pa piše dobr in spodbujevalno, gre pa na slabš.
 14.03.08 07:05  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[panter]

Sam več nevem kam res vse to pelje. Bo čas pokazu, vojne pa vseen mislm da nebo.
ja, tko so mnogi razmisljali 1991+, pa so zdaj posledicno mrtvi.
 14.03.08 08:56  gvidmarodgovori / citiraj
[crt]

Prodajo s profitom sem svetoval lani takle čas, pa so me takrat le redki jemali resno. Takrat, komaj leto nazaj, so se zdele moje teze malo prismuknjene in za lase privlečene, danes pa je povsem jasno, da sem imel v vsem prav. Pa več sreče prihodnjič.
 14.03.08 09:10  BSEodgovori / citiraj
Prodajo s profitom sem svetoval lani takle čas, pa so me takrat le redki jemali resno. Takrat, komaj leto nazaj, so se zdele moje teze malo prismuknjene in za lase privlečene, danes pa je povsem jasno, da sem imel v vsem prav. Pa več sreče prihodnjič.::
Enkrat ni nobenkrat. Veckrat svetuj. Mogoce bomo pa scasoma ugotovili, da se te splaca poslusati.
 14.03.08 09:47  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[gvidmar]

Prodajo s profitom sem svetoval lani takle čas, pa so me takrat le redki jemali resno. Takrat, komaj leto nazaj, so se zdele moje teze malo prismuknjene in za lase privlečene, danes pa je povsem jasno, da sem imel v vsem prav. Pa več sreče prihodnjič.
ja stari, si pa res car, kje zelis spomenik? ;)

tvoj takratni tekst je bil dejansko sestavljen zelo svoh, ker si v zagovor tega, kar si zelel povedati, navajal stvari, ki so bile cisto objektivno problematicne - enostranske ali celo dokumentarno netocne.

skratka nekako takole...

- jutri bo dez zato, ker so limone modre!

- em?

- jaja, jaz ze vem, da bo jutri dez in sicer tocno zato, ker so limone modre

- jao...

- vidite vidite, res je dez, evo imel sem prav!!!

lepo je, da ti je nalozbena teza uspela, ceprav si jo zelo posevno argumentiral. vseeno pa je fajn, da imas vsaj nekoliko samokriticnosti... in ce je res nimas in bo tole pisanje vodilo kvecjemu v prerekanje, potem pac - nimam kaj spremenit.

* zadnji popravek: 14.03.08 09:47
 14.03.08 12:39  gvidmarodgovori / citiraj

Ampak jaz se nič ne spomnim, da bi pisal o modrih limonah in dežju.

Pisal sem pa prihajajoči recesiji in hkratni inflaciji v ZDA, kar se praktično danes dogaja, tebi pa se je zdelo neverjetno,

pisal sem o bear marketu v ZDA, kar je danes tudi potrjeno dejstvo, čemur si tudi oporekal,

pisal sem o nesmiselnosti naložb v LJSE, ker je P/E slovenskih delnic previsok, tu si dejal, da se na LJSE pač dobro spoznaš in da kaj takega ni možno,

pisal sem o nujnosti prestrukturiranja naložb iz 'PAPER ASSETS' v 'REAL ASSETS' in

pisal sem o naložbah v zlato, ki naj bi prinesle več od papirnatih naložb, kar je bilo pa sploh bogokletno.

V mojih priporočilih ni bilo nobenega prostora za sklade, za katere pa šele eno leto kasneje vidimo, da niti slučajno ne sledijo zlatu.

To je zdaj praktično že zgodovina. Poanta uspešne naložbe je seveda v bodočih donosih, ne pa v preteklih gibanjih. Upam, da se vsaj v tem strinjava.

Uspešno investirajte!

Gorazd Vidmar

14.03.08 12:59  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

ne, da bi zelel koga braniti ampak kar navajas da je nekdo drug rekel je smesno. beri clanke, mnenja ipd in je govora ravno o vsem tem, kar ti pravis in to ze pred casom
 14.03.08 13:14  KlemenK (admin) odgovori / citiraj
[gvidmar]

pisal sem o nesmiselnosti naložb v LJSE, ker je P/E slovenskih delnic previsok, tu si dejal, da se na LJSE pač dobro spoznaš in da kaj takega ni možno
E, a tole leti na Črta? Nekako ga berem že od začetka FT (pa še prej v drugim medijih, med drugim se spomnim tudi iz Profita), pa v zadnjih letih nisem zasledil takšnih trditev, ravno nasprotno. To, da je pisal opogumljajoče o LJSE je bilo pa že kar mnogo let nazaj.
 14.03.08 13:24  urkostarodgovori / citiraj
[andrejcc]

ne, da bi zelel koga braniti ampak kar navajas da je nekdo drug rekel je smesno. beri clanke, mnenja ipd in je govora ravno o vsem tem, kar ti pravis in to ze pred casom
Se pridruzujem. Clanke na FT berem skoraj vsak dan ze vec kot eno leto. To kar pises, gvidmar, je ena najvecjih bedarij, ki sem jih na FT zasledil. Lp
 14.03.08 13:57  Osojnikodgovori / citiraj

predvidevam, da se lahko pridružimo tudi vsi ostali, ki pretežno spremljamo FT.

Dejansko, kar je meni ostalo v spominu, so v 2007 povsod skoraj enoglasno prepevali sami optimisti, zgolj tukaj je nekaj ta "grdi" Črt težil z nekimi čudnimi neobičajnimi grafi iz preteklosti, klatil neka pesimistične napovedi, ki da so celo možne, svetoval zmernost pri tveganih naložbah omejenih na geografsko in sektorsko ozka področja, čeprav so se takrat zdela nezaustavljiva v svoji rasti, itd. itd.

Jaz ne rečem, da gvidmar ni morda kje drugje res pisal o tem, tod na FT - dvomim.

Pa tudi kje drugje, da bi Črt nasprotoval v tem stilu, mi je precej čudno.

Sicer pa, če je gvidmar v praksi ustrezno izvedel svoje napovedi, je lahko sedaj kvečjemu zelo vesel. :-)
 14.03.08 14:25  BSEodgovori / citiraj

Ce se kdo dvomi, kaj je kdo pisal in bi to rad razcistil in mogoce ne pozna vsega, kar omogoca FT, naj vas spomnim, da s klikom na ime tistega, katerega poste bi hoteli prebrati, pridete do postov, ki jih je doticni pisal. LP
 14.03.08 14:36  matic7odgovori / citiraj

vidmar je pisal o zlatu in je rekel crtu če lahko objavi članek, crt pa tega ni odobril, saj je debata na forumu, kolikor se še spomnim.

zakaj crt ni odobril, ker lahko takšen članek bralce spodbudi in preveč investirajo v zlato. Ker vidmar je bolj kot ne pisal le o potencialu zlata.

poti kam lahko nekaj gre je pa več in ne le ena:))
 14.03.08 14:43  Redstripeodgovori / citiraj

Vsi smo po bitki lahko heroji---ali je bitka že končana?

Vprašanje seveda ostaja!

To je isti šmorn kot pisati, da imaš naložbe v skladu, ki ti nosi 40%.

GV tudi tvoj goldy nima samo one way ticketa ;-)

* zadnji popravek: 14.03.08 14:43
 14.03.08 14:46  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[matic7]

vidmar je pisal o zlatu in je rekel crtu če lahko objavi članek, crt pa tega ni odobril, saj je debata na forumu, kolikor se še spomnim.
crt ni odobril zato, ker je bila zadeva napisana izrazito enostransko in delno tudi netocno. vse je bilo temeljito obdelano tudi v forumu.

14.03.08 15:16  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[gvidmar]

Pisal sem pa prihajajoči recesiji in hkratni inflaciji v ZDA, kar se praktično danes dogaja, tebi pa se je zdelo neverjetno,
prvic slisim, da se je meni to zdelo neverjetno. vsekakor drzi, da recesija ne pomeni avtomaticno inflacije, kajti v recesiji ze samo to dogajanje brzda doma generirano (!) inflacijo. druga stvar pa je eksogena inflacija, ki se ne ravna po domacem gospodarskem ciklusu. to je menda jasno. morda zate to, da nekdo ne navaja slepo le ene moznosti, temvec navaja, da je mozno oboje, pomeni, da se mu ena od njih zdi neverjetna?

pisal sem o bear marketu v ZDA, kar je danes tudi potrjeno dejstvo, čemur si tudi oporekal,
pisal si o tem, da je ze od x do danes v zda bear market, ne pa o tem, da bo. o tem, da nekaj sele bo in je mozno, se lahko kadarkoli komot strinjava.

pisal sem o nesmiselnosti naložb v LJSE, ker je P/E slovenskih delnic previsok, tu si dejal, da se na LJSE pač dobro spoznaš in da kaj takega ni možno,
to absolutno ne drzi. res pa je, da si navajal delno dve leti stare podlage, delno sploh kar-nekaj p/eje.

hkrati je tale tvoj ugovor se zlasti bizaren glede na to, koliko casa ze osebno opozarjam na to, da je ljse odbezljala v tri krasne. vendar ne na podlagi napacnih podatkov - v tem je razlika.

pisal sem o nujnosti prestrukturiranja naložb iz 'PAPER ASSETS' v 'REAL ASSETS' in

pisal sem o naložbah v zlato, ki naj bi prinesle več od papirnatih naložb, kar je bilo pa sploh bogokletno.
res ne vem, za koga naj bi to bilo bogokletno.

To je zdaj praktično že zgodovina. Poanta uspešne naložbe je seveda v bodočih donosih, ne pa v preteklih gibanjih. Upam, da se vsaj v tem strinjava.
vsekakor. preberi se enkrat glede limon.

ker pa nekako opazam namig (morda napacno), da ker zlato ni skladi, je pa kao zato na ft v nemilosti - naj dodam se, da je bilo na ft vlaganje v zlato kot aktualna zadeva predstavljeno jeseni 2005. preprican sem, da bos znal tekst poiskati sam. ce menis, da kaj v njem ni korektno, kar povej.

skratka...

imas izjemno slab, zelo selektiven spomin in za osebo, ki je ze izsla iz pubertete, prav neverjetno predstavo o svoji unikatnosti.

lahko ti samo zazelim, da bi ti se naprej v praksi slo boljse kot pri pisnem argumentiranju in spominu.

* zadnji popravek: 14.03.08 15:16
 14.03.08 14:55  Redstripeodgovori / citiraj
[Redstripe]

Damn it, se že sam s seboj pogovarjam...

http://bespokeinvest.typepad.com/bespoke...

14.03.08 18:09  BSEodgovori / citiraj

Tale graf pa spominja na grafe China skladov lansko poletje.
 14.03.08 20:56  gvidmarodgovori / citiraj
[urkostar]

:: [andrejcc]

:: ne, da bi zelel koga braniti ampak kar navajas da je nekdo drug rekel je smesno. beri clanke, mnenja ipd in je govora ravno o vsem tem, kar ti pravis in to ze pred casom

Se pridruzujem. Clanke na FT berem skoraj vsak dan ze vec kot eno leto. To kar pises, gvidmar, je ena najvecjih bedarij, ki sem jih na FT zasledil. Lp
Tudi jaz se pridružujem. To, o čemer sem govoril, so res same bedarije. S temi bedarijami sem v zadnje pol leta zaslužil komaj 10-50% po investiciji. Katastrofa!

Ne vem, kdo je bil svetovalec bibi - ju. Jaz gotovo ne, sicer bi bil danes njegov rezultat gotovo drugačen:
[bibi]

Moja zmagovalca sta

PTRL cca -80%

BIRA cca.-67%

itd.

impresivno :)))
Dokler si bom s svojimi bedarijami delal profit, s svojimi bedastimi nasveti pa ne povzročal škode drugim investitorjem, je to po moje v redu.

Upoštevati ali ne upoštevati bedarije, ki jih pišem in svetujem, je pa svobodna volja posameznika.

Stay Hungry. Stay Foolish. -- Steve Jobs

Ugodno investiranje!

14.03.08 20:59  gvidmarodgovori / citiraj
[Redstripe]

Saj sem kupil return ticket. Brez skrbi zame. Za ostale pa ne morem vedeti.
 15.03.08 02:29  _panterodgovori / citiraj

Evo pa spet berm, pa se spet kregate. Kar se tiče črta noče sploh slišat o sbiju. Kar se tiče vidmarja, ga kje najdem (poleg foruma še na DeloFT in morotu) in pove tudi pametne stvari. Oba spoštujem in oba sta pametna.

Jaz bi rad sam bral, zakaj pride do recesije, kako se obranit (črt nabija dnar iz skladov, vidmar nabija investicija v zlato(kako dolgo)), kako dolgo traja recesija, kam vlagat itd oziroma vse o investicijah z kakšnim argumentom. Ne pa kdo je kej reku, čez par let bo slika spet spremenjena in evo jovo na novo, ti si reku to, zlato pa pada...

Dejte vsak mislt mal s svojo pametno glavo, pa nas navadne potrošnike investicij razgledat, da bomo čez 10 let rekl, mi smo se učil na FTju in smo uspel, se spominjal v dobrem črta in vidmarja in vso klapo, ki vsak dan neutrudno spremlja FT :)

p.s.: črt, vidmar ti lahko hčer poroči, ti pa govoriš tako slabo o njem ;))) Dejta gledat v prihodnost, prosim.

Lp
 15.03.08 02:36  _panterodgovori / citiraj
[gvidmar]

Saj sem kupil return ticket. Brez skrbi zame. Za ostale pa ne morem vedeti.
Aha, ti si kupu, pa mislš da mene (nas) ne zanima, kaj je return ticket. A je to pretvorba zlata v gotovino?
 15.03.08 07:53  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[gvidmar]

Tudi jaz se pridružujem. To, o čemer sem govoril, so res same bedarije. S temi bedarijami sem v zadnje pol leta zaslužil komaj 10-50% po investiciji. Katastrofa!
to, kar si vceraj pisal oziroma mi pripisoval, dejansko so same bedarije.

seveda pa nisi mogel v to pisanje vloziti denarja (le kako naj clovek stavi na skrajno odpuljeno tezo, da baje crt trdi, da sbi ne more pasti).

zato to, da si zasluzil, nikakor ni protiargument. to, da si zasluzil, nikakor ne more rehabilitirati bedarij. je cisto locena stvar. je cisto mesanje jabolk in... modrih limon.

denar si vlozil v zlate zadeve. s tem seveda ni nic narobe in en kup ljudi to pocne. zato nas temu primerno en kup ve iz prve roke, da je to tudi prineslo denar. mislim, da temu nihce ne oporeka, vsaj meni ni znano.

kar pa seveda nikakor ne pomeni, da zapisane bedarije niso bedarije in se manj, da bi clovek moral hoditi ravno po stopinjah teh bedarij kot edini mozni poti do zasluzka.

ce resnicno ne razumes te razlike, potem pocnes nekaj takega kot vlagatelj na balkanu, ki se je usedel na vlak, ta ga je potegnil s sabo in ze krici: "le kdo je razlagal o nekaksnih balkanskih vojnah, o tveganju, o nelikvidnih trgih, o hudih vrednotenjih! seveda imam prav jaz, ki sem povedal, da so tam dol same prvovrstne in perspektivne firme, da nikoli niso predrage, da je razvoj demokracije enosmeren proces, pa da gre vse v evropo! kar poglejte, kako hitro grem, s tem je vse dokazano!" (the rest is history.)

seveda pa vse to ne pomeni, da je VSE, kar si kadarkoli napisal, bedarija. to sploh ni moja teza. pravim nekaj veliko manj velikopoteznega. pravim samo to, da v tem, kar napises, obstajajo bedarije; in povem ti, kdaj in katere. zakaj se ti ze to zdi prevec in ne sprejemas nicesar razen absolutnega Prav, to je med tabo in tabo.

lepo je, da ti gre lepo. ne drzi pa, da ce ti nalozba uspe, da je potem vse, kar si kadarkoli povedal vsaj priblizno povezano s tem, cisto zlato. vsaka stvar pac stoji na svojih nogah in kar je dobro, je dobro, kar je bedasto, pa je bedasto.

mislim, da sem ti ze v prejsnjem krogu pred meseci omenil, pa ti bom se enkrat: obcasno se najde oseba, ki je tako zelo prepricana v svoj prav in svojo velicino, da v soocenju z objektivnostjo ne rece "hm" in se popravi, temvec se trudi ustvariti (v glavi in v razlaganju drugim) taksen umeten svet, v katerem so vsi njeni kiksi nenadoma pravilni.

kaj to prakticno pomeni - ponavadi pomeni, da se ob dovolj dolgem tovrstnem pocetju dejanski svet podre na glavo taisti osebi. konec koncev ravno zdaj videvamo, kako se sesuvajo zgodbe, ki so bile nekaj casa tako za siroko publiko kot za ogromen del profesionalne baje povsem tip top krasne, dokler se ni izkazalo, da pravzaprav njihova smiselnost in tocnost izhaja iz cudnih predpostavk.

pa greva se malo na drugo stran ceste.

v tej temi sem se oglasil in s tem sprozil tole kaco zato, ker je za moje pojme nezaslisano, da se kdo, ki ima kolickaj staza na trgu, tako baha, kot si to naredil. zame to pomeni tisto, cemur se v slovarju in v borznem kontekstu rece "hubris". pa sam poglej, ce slucajno ne poznas (saj najbrz poznas), kaj to je in kaj se v kontekstu borze na to obicajno navezuje.

seveda lahko razumes, da tudi reagiram na to, da mi pripisujes lazne izjave. se zlasti v situaciji, ko so te 180 stopinj dalec od tega, kar dejansko pisem in pocnem.

ne glede na vse te recimo temu "osebne" zadeve pa tegale ne pisem zato, da bi te jezil. seveda se lahko jezis, ce hoces, ampak to je tvoja stvar; in ni tako misljeno. misljeno je kot tekst o konstrastu "process vs. outcome" in o tem, da trg tipicno prej nagrajuje fleksibilnost kot postavljanje spomenikov, se zlasti samemu sebi.

tako vsekakor tebi in drugim zelim vse dobro. seveda pa bom se naprej povedal, ce je nekaj po moje ok ali zanic, in tudi razlozil, zakaj tako pravim. sem pac tako delan, da se zelo tezko 100% zakadim v eno smer, ne da bi stehtal in obdelal tudi drugo, tretjo... plat. po moje je to smiselno, potem pa pac vsak vzame iz tega, kar mu pride prav.
 15.03.08 09:49  bibiodgovori / citiraj

Ker me ze omenjas, bom odgovoril na tvoje aluzije in samohvalo. Nimam svetovalca. Drugace povedano sem sam svoj svetovalec.

In se nekaj glede mojih "izgub" za katere pravis, bi bile pri tvojem svetovanju manjse oziroma bi imel dobicek bojda nekje 50%.

Na BLSE market vlagam ze od priblizno leta 2003. V tem casu sem prodal in kupil veliko delnic.. na nekaterih sem imel tudi po vec kot 100% dobicek.. tako , da kljub temu da v tem trenutku prodam sem nekje na blagem dobicku. Ampak to sedaj nima nekega smisla pisat..

Kar sem zelel povedat, glede moje nalozbe v PTRL in -80% izgube, ki mi jo spodnasate. Gvidmar ti ne bos vec mogel vstopit v lastnisko strukturo PTRL z omembo vrednim vlozkom.. In to izgubo, ki jo imam in tudi vecji investitorji kot Poteza, Hrkac Aleksander (najvecji hrvaski borni investitor) je bila cena, da smo prisli noter. Ti in mnogi drugi so pac ostali zunaj.. ste imeli pac taksno svetovanje.. kratkotocno.

Ves vcasi je potrebno naredit korak dva nazaj, da jih lahko naredis deset in vec naprej.

Pa obilo uzitkov ob naslajanju na pretekle donose..

LP

15.03.08 17:13  KlemenK (admin) odgovori / citiraj
[gvidmar]

Dokler si bom s svojimi bedarijami delal profit, s svojimi bedastimi nasveti pa ne povzročal škode drugim investitorjem, je to po moje v redu.

Upoštevati ali ne upoštevati bedarije, ki jih pišem in svetujem, je pa svobodna volja posameznika.

Stay Hungry. Stay Foolish. -- Steve Jobs
Osebno ne poznam ne tebe, ne Črta, zato menim, da sem lahko približno objektiven. Precej si pisal o zlatu in zlato je že nekaj časa v bull marketu. Očitno si zadel pravo naložbo, zato pohvale (in pohvale, če je zaradi tvojih nasvetov to uspelo še komu). Morda gre za nekaj sreče, morda res tudi za dobro poznavanje trgov. Ampak pri argumentiranju pa greš res nekoliko na področje "modrih limon". In če te nekdo opozori na te modre limone iz Črtove zgodbe, potem padanje dežja ne dokazuje trditve, da so limone modre. Se mi zdi fajn, da sodeluješ v forumu in sprožaš zanimive debate, ne zdi se mi pa OK, da Črta obtožuješ nečesa, kar nikakor ne drži (trditve glede LJSE), pri tem pa uporabljaš kot argument donos svojega portfelja.
 15.03.08 17:38  _cybermkkodgovori / citiraj

Ne mešam se rad, rad bi samo dodal še moj pogled, da je g. Vidmar do sedaj imal prav. Čeprav širi ta znan doom in gloom scenarij katerega že dolgo širijo gold bugsi iz USD in seveda meni in tudi drugim ni všeč, ker seveda ne prinaša nič dobrega. Moti me mogoče samo to, da so članki včasih čisti prevod nekega teksta katerega avtor je gdo iz tujine oz. je večina prevedenaga in človek dobi občutek da mogoče gre za njegovo originalno idejo... Ampak človek je imel do sedaj prav oz. je zadel. Veliko jih je trdilo enako glede surovin amapak fora je v tem da so se ti zmotili pri tem ko so trdili da se splača imeti delnice takih podjetij, seveda razen nekaterih small capov. Če indexi padajo gre vse dol - no vsaj zaenkrat. lp
 15.03.08 17:56  gvidmarodgovori / citiraj

Tole je ekstrat iz Črtovega emaila z dne 13.3.2007 ob 10:27

9. Kar se tice ciklov pri SBI20 ... Osebno se z ljubljansko borzo

ukvarjam, odkar ta obstaja. Moj vtis je, da to ne drzi oziroma da je

obdobje, iz katerega to izpeljete kot nekaj splosnega, kratko.

Posplosevanje iz majhnega vzorca je statisticni smrtni greh. :)

========================================================================

No, in cikel rasti se je končal praktično natančno takrat, kot sem predvidel. Kaj pa zdaj?

Rad bi pa izrecno pudaril, da Črta glede tega ničesar ne krivim. Tako je pač bilo. Najini pogledi na te zadeve so si tako zelo različni, da se očitno skoraj nikoli ne bova v ničemer strinjala.

To je pa v bistvu tudi v redu. Kakšen dolgčas bi pa bil, če bi vsi mislili in delali enako?!

In še nekaj: Črt, izredno cenim tvojo značajsko lastnost, da brezkompromisno in z vsemi sredstvi zagovarjaš svoje stališče. Temu se po domače reče trma. In trmasta sva oba, kar mi je v bistvu všeč. Na kolesu te je po moje težko nabit, sam sem namreč tudi kolesar.
 15.03.08 18:01  KlemenK (admin) odgovori / citiraj
[gvidmar]

No, in cikel rasti se je končal praktično natančno takrat, kot sem predvidel. Kaj pa zdaj?
Če si iz tegale mejla izpeljal izjavo: "pisal sem o nesmiselnosti naložb v LJSE, ker je P/E slovenskih delnic previsok, tu si dejal, da se na LJSE pač dobro spoznaš in da kaj takega ni možno," potem so tole res limone.

Če si pa konec cikla rasti zelo natančno zadel, pa super. Morda je naključje, morda boš pa dokazal, da so tvoje metode za LJSE čisto OK, bomo videli sčasoma. Ti kar objavljaj tukaj na forumu, kaj in predvsem zakaj predvidevaš, potem bomo pa še naprej čez čas preverjali, kako točen si v napovedih (na pravilne napovedi boš opozoril sam, na ostale te bomo pa drugi :-)). OK, bom nehal, ker nisem Črtov odvetnik. :-)
 16.03.08 01:34  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[gvidmar]

Ne vem, kdo je bil svetovalec bibi - ju. Jaz gotovo ne, sicer bi bil danes njegov rezultat gotovo drugačen:

:: [bibi]

:: Moja zmagovalca sta

:: PTRL cca -80%

:: BIRA cca.-67%

:: itd.

:: impresivno :)))
--s FT gotovo noben, ker o konkretnih delnicah ne govorimo in je, ce govorim zase bil balkan pred letom fejst preteran in to sem tudi na vec mestih povedal (dokumentirano v forumu financ in verjetno tufi ft).

--prevec osebno jemljes. ce si v nekaj preprican in ti kasneje dejansko stanje vse to potrdi to ne pomeni nujno, da zdaj pa si alfa in omega. bistvo je nikoli se ne prevec navezati na eno teorijo. ampak rekel bi da to ves

--to pa itak

* zadnji popravek: 16.03.08 01:34
 15.03.08 18:04  _cybermkkodgovori / citiraj

Mene pa zanima kaj G. Vidmar napoveduje za prihodnost in kakšne metode analiz pri tem uporablja da je tako uspešen. Da bomo tudi mi ostali lahko doumeli in imeli večjo razumevanje do njegovih analiz. In seveda skupaj enakovredno vodili debato in v končni fazi tudi dobičke. :)
 15.03.08 22:11  mta900odgovori / citiraj
Pisal sem pa prihajajoči recesiji in hkratni inflaciji v ZDA, kar se praktično danes dogaja
LAhko kakšne linke prosim?,oz vsaj zanimajo me takratni tvoji razlogi.Tnx!

pisal sem o bear marketu v ZDA
DIJA, še ni v Bear marketu:)

pisal sem o nesmiselnosti naložb v LJSE, ker je P/E slovenskih delnic previsok,
Zelo prepričljiv razlog ni kaj,iz tega sledi naj kupujemo vse delnice z nikimi P/E?, Ne vem zakaj ste ljudje tako navalili na ta kazalnik, ko pa je praktično NEUPORABEN.

Bravo!,tu je bilo tudi po moje več kot očitno,da se začenja močan bull trend zlata.Pri AUY nisi imel ravno prav, however,,,

Ker ti gre očitno precej dobro(z tem ni nič narobe),imaš kakšna predvidevanja glede gibanja CDS-jev?,oz posledično ABX-ov?oz drugače,se bodo zavarovanja s katerimi zaščitiš(zavaruješ) obveznice proti defaultu pocenile?

Gledam,da se je v petek zgodil lep premik ABXov navzgor(ki so močan faktor tele krize,praktično se vse težave hipotekarnega in obezniškega trga implicirajo na njih),torej če so obveznice AAA trenutno vredne 65 centov na dolar(65% vrednosti),kako visoko lahko znova pridemo!

Ne poizkušam "zajebavati" resnično me zanima mnenje, tudi vseh ostalih...

Imam še polno vprašanj za jasnovidce na voljo,mogoče pa mi vseeno ti lahko pomagaš!

PS.Tudi sam naveličan vajinih "prepirov",ki jih lahko urejata po mailu...

* zadnji popravek: 15.03.08 22:11
 16.03.08 02:19  _panterodgovori / citiraj
[panter]

:: [gvidmar]

:: Saj sem kupil return ticket. Brez skrbi zame. Za ostale pa ne morem vedeti.

Aha, ti si kupu, pa mislš da mene (nas) ne zanima, kaj je return ticket.

No lepe besede za g.vidmarja, se jim pridružujem, črt ime neko drugo lastnost, ima dalšo kilometrino, samo predvidevam? Črt je najbrž prebrodil več takih al drugačnih finančnih kriz oz recesij in bi znal bolj vse povezat, povrhu je pa še matematik.

Dej prosm, kak drug pove kako se pred padcem zlata (Gold/Dollar Ratio?) zavarovati? Vezava v $? _____Ali kaj? ______Jaz sem mnenja da gre $ dol še do konca leta na 2:1

Dej črt prosm, vedno sem se spraševal ali imajo krize (recesije) enaka periodična obdobja ali na kolko časa (in koliko se naredi kriz zaporedoma) ...in na približno koliko kriz sploh poznamo? (finančna kriza, nepremičninska kriza, politična kriza?... :)

thk forum
 16.03.08 20:04  gvidmarodgovori / citiraj
[cybermkk]

Mene pa zanima kaj G. Vidmar napoveduje za prihodnost
Drugo leto bomo imeli novo vlado, ZDA pa novega predsednika. Dejstvo je, da bo to vplivalo na gospodarstvo in finančne trge.

in kakšne metode analiz pri tem uporablja da je tako uspešen.
Po možnosti čim več obsegajoče, raznolike in nestandardne.

Da bomo tudi mi ostali lahko doumeli in imeli večjo razumevanje do njegovih analiz.
Včeraj mi je žena rekla, da me nihče od najinega sorodstva in znancev ne razume, niti ko skušam na najbolj preprost način pojasniti stvari, ki se meni zdijo otročje lahko razumlijive in osnova osnov za nadaljnje razumevanje.

Skratka, nimam težav z razumevanjem samo na FT, ampak tudi doma. V šali mi pravijo, da mi bodo našli prevajalca v navaden kmečki jezik.

In seveda skupaj enakovredno vodili debato in v končni fazi tudi dobičke. :)
Z debato nam brez prevajalca slabo kaže, glede dobičkov, se mi zdi, bi šlo laže in hitreje.
 16.03.08 21:15  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[gvidmar]

zdaj pa isto kot prej: modre limone. kajti zapisanega niti priblizno ne sledi, da izjavljam, da ljubljanska borza ne more pasti - kar si mi pripisal. sploh mi ni jasno, po kaksni logiki lahko prides do takega sklepa.

in seveda se vedno velja, da si v svojem tekstu na zacetku zgodbe uporabljal stare / napacne p/e faktorje.

Rad bi pa izrecno pudaril, da Črta glede tega ničesar ne krivim.
hvalabogu, se tega bi se manjkalo.

Tako je pač bilo. Najini pogledi na te zadeve so si tako zelo različni, da se očitno skoraj nikoli ne bova v ničemer strinjala.
ni problem, ce je razhajanje vsebinsko. to dejansko bogati tako avtorje kot forum. problem pa je, ce razhajanje nastane s potvarjanjem izjav.

mimogrede, ravno sem pisal za finance en tekst glede balkana in sem gledal zgodovino donosov po podrocjih. pa ker zgoraj navajas datum iz marca 2007, kar je ravno eno leto, kot ocvirek navajam tale podatek za zadnjih 12 mesecev:

Slovenija - indeks SBI20 +34,49%

Zlato - streetTRACKS Gold Shares +28,11% (to je etf, ki sledi zlatu)

(to so evrske stevilke in vkljucujejo premik eur/usd; kar pa ni brez veze, ker se je dolgo vlekla tudi debata o tem, v koliksni meri je zlato najprej anti-dolar in sele potem karkoli drugega.)

aja, pa to ni misljeno kot strasni dokaz cesarkoli. samo se mi je zdelo, da gre lepo na rob te storije, cisto anekdoticno. hopefully ne bo iz tega nastala nova kaca. :)

* zadnji popravek: 16.03.08 21:15
 16.03.08 20:21  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[gvidmar]

Včeraj mi je žena rekla, da me nihče od najinega sorodstva in znancev ne razume, niti ko skušam na najbolj preprost način pojasniti stvari, ki se meni zdijo otročje lahko razumlijive in osnova osnov za nadaljnje razumevanje.

Skratka, nimam težav z razumevanjem samo na FT, ampak tudi doma. V šali mi pravijo, da mi bodo našli prevajalca v navaden kmečki jezik.
ne vzemi kot osebni napad, ampak mislim, da to ni nakljucje. pa ni problem s kmeckim jezikom, problem je z logicno argumentacijo.

to ne pomeni, da ne znas razmisljati ali bognedaj da si bedak. pomeni samo, da pri pisanju uporabljas res, res, res cudno dokazovanje in sklepanje. to ni kreativno, je preprosto napacno. kratki stiki so potem neizogibni.

to pa ni karakterna lastnost v smislu, da bi bilo nekaj neizogibno trajnega. pisno izrazanje in konsistenca je cisto obrtniska, naucljiva stvar.

moje delo v vlogi urednika - kar sem se bil, ko je prispel tvoj tekst, ki je v veliki meri korenina te kace - je tudi skrb za to, da so pisni izdelki dobro narejeni. ce niso, to povem. ce se avtor pritozuje javno, to povem se enkrat javno. ce veckrat - pa veckrat.

in tako to pocneva po kosih ze eno leto. hkrati pa sam ugotavljas, da imas probleme pri sporocanju. daj no za hip sestopi s prestola in razmsli, ali ni vendarle mozno, da si sicer ok razmisljal, vendar to slabo zagovarjal in napisal.

to je namrec vsa moja trditev (poleg seveda tega, da vsakomur odsvetujem 100% skok v en sam mozni izid prihodnosti). to, da ti gre nalozbeno lepo (kar je super in konec koncev se v zlatu oziroma njegovi blizini tudi nalozbeno srecujeva), pa seveda tega ne spremeni - to sta, kot ze povedano, cisto loceni vprasanji.
 16.03.08 20:23  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[mta900]

PS.Tudi sam naveličan vajinih "prepirov",ki jih lahko urejata po mailu...
saj sva, izcrpno, pa sogovorniku to ni zadoscalo. lahko pa razumes, da sem tezko tiho, ce se mi javno (kolikor je pac forum javna stvar) pripisujejo lazne izjave.
 16.03.08 20:34  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[cybermkk]

Ne mešam se rad, rad bi samo dodal še moj pogled, da je g. Vidmar do sedaj imal prav.
res je, g. Vidmar je imel povsem prav pri svojem prepricanju, da je zlato dobra izbira. mislim, da temu nihce ne oporeka. kar pa v nicemer ne izboljsa tistega, kar taisti opravi slabo. enako kot to, da si bil krasen v teku na 100 metrov, ne pomeni nujno, da je zemlja res ploscata. vendar gospod hoce vse krone hkrati, tudi za ploscato zemljo in potem so pac nesoglasja.

Veliko jih je trdilo enako glede surovin amapak fora je v tem da so se ti zmotili pri tem ko so trdili da se splača imeti delnice takih podjetij, seveda razen nekaterih small capov. Če indexi padajo gre vse dol - no vsaj zaenkrat.
ja, zelo se strinjam, da ce mislis staviti na surovine, potem pac stavi na surovine in ne na povezane delnice. ceprav je na prvi pogled obetavno to, da se surovinske delnice tipicno v grobem odzivajo celo mocneje od samih surovin in je to lahko spekulativno zanimivo, vpliva namrec se vse kaj drugega.

lahko pride celo do situacije, ko si surovina in nanjo vezana podjetja stojijo cisto nasproti; na primer: podjetju se zapleni premozenje ali prepove neka dejavnost, kar je za podjetje seveda velika pizdarija, za ceno surovine pa lahko lep zagon, ker je bo pac toliko manj na trgu. imas to tezo ze razdelano na ft, zadnjic mislim da takrat, ko je bila storija z energenti v juzni ameriki.

* zadnji popravek: 16.03.08 20:34
 16.03.08 21:04  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[panter]

Dej prosm, kak drug pove kako se pred padcem zlata (Gold/Dollar Ratio?) zavarovati?
to je pa res problem, prodas pa je :)

(gotovo jih obstaja se znj bolj kunstnih, ampak ko ze vprasas :)

Dej črt prosm, vedno sem se spraševal ali imajo krize (recesije) enaka periodična obdobja ali na kolko časa (in koliko se naredi kriz zaporedoma) ...in na približno koliko kriz sploh poznamo? (finančna kriza, nepremičninska kriza, politična kriza?... :)
kar se tice urnika, obstajajo ljudje, ki zelo zagovarjajo ciklicnost (recimo kondratieff) - glede tega si lahko pomagas z googlom, meni ta nacin razmisljanja ni blizu. ne trdim, da je brez veze, pravim samo, da o tem nic ne trdim, ne ja ne ne - se ne opiram na to.

ko sprasujes "koliko kriz sploh poznamo" -- tu mi ni ravno jasno, kaksne sorte odgovor zelis... verjetno gre za to, kaj vse lahko sesuje trg?

na borzi se trguje s pricakovanji o prihodnosti. ne samo o prihodnosti podjetij, tudi o prihodnosti vlagateljev in okolja, v katerem zivijo. prek tega so vsekakor aktualne tako gospodarske kot politicne teme, lahko tudi na primer zdravstvene, demografske...

nepremicninska kriza je primer krize v gospodarstvu, ko opesa ena panoga *in* ima povrhu taksno vlogo, da ima velik pomen tako za druge panoge kot za pricakovanja ljudi o njihovem lastnem zivljenju in kupni moci (s katero bi med drugim kupovali delnice, ali pa jih raje prodali).

financna kriza, ki je v tokratnem krogu izrastek in posplositev nepremicninske, je kljub svojim sicer konkretnim ekonomskim osnovam v veliki meri kriza zaupanja - v banke in v sposobnost in namere denarne in politicne oblasti. v bistvu je to v tem trenutku ekonomska in politicna kriza hkrati.

ampak.

nekako te imam na sumu, da isces "veliki vodic po krizah in kako se jim vnaprej na dalec ogniti, komplet z veliko tabelo vrst in mutacij, druga dopolnjena izdaja". ta knjiga po moje ne obstaja. vsekakor ti je jaz ne morem napisati, ker kot sem ti zgoraj omenil, ne razmisljam / delujem na tak nacin, da bi se opiral na neke kao zakolicene okvirje.

za konkretno tole rundo bi zelo tezko rekli, da je manjkalo znamenj (in clankov). ampak problem je v tem, da sploh ni v tem problem.

problem je v tem, da se sicer zavedas, da racionalno vzeto bi lahko prislo do pizdarije, pa te potem premoti skusnjava in sladkost se-vedno-rastocega trga in hoces ostati not in potem sam sebi reces: pa saj ne bo, pa saj tokrat je pa drugace... samodisciplina (in ne enciklopedija kriz) je odgovor na vprasanje.

ce lahko malo dolgocasim (ker se mi zdi, da sem tole ze omenil) - imel sem ene prizenjene sorodnike v banja luki. po tistem, ko je ze padel vukovar, smo govorili po telefonu. pa sem rekel, cujte, to vam je sad hajducka drzava, bolje vam je da odete. in so rekli: pa nije problem, sve ce to armija da sredi. armija je res prisla in jih je sredila.

kaj pravim: clovek noce verjet in se drzi s krempeljci in zobmi nekega upanja. se zlasti pa takrat, ce je bognedaj kupil blizu vrha in je ze malo pod vodo. in mu je pravzaprav kar jasno, da gre stvar hudicu v rit, ampak fak, prodajat z izgubo je ponavadi tezko, a ne? no in tako se potem odpeljes v tralala in na grob ti napisejo "bil je dolgorocni vlagatelj". :) to je problem, ne pa katere tipe kriz poznamo.

* zadnji popravek: 16.03.08 21:04
 16.03.08 22:54  gvidmarodgovori / citiraj
[gvidmar]

::Pisal sem pa prihajajoči recesiji in hkratni inflaciji v ZDA, kar se praktično danes dogaja

[mta900]

LAhko kakšne linke prosim?,oz vsaj zanimajo me takratni tvoji razlogi.Tnx!

Ne vem, kaj te zanima. Nekajkrat sem ti v preteklosti že dal kak link, od njih pa dostikrat vodijo poti še naprej. Samo pazi, da ne boš šel študirati pregloboko v fundamente, bi znal tudi ti imeti probleme s tem, kako te okolica razume, he, he. Ena boljših usmeritev je na primer Senator Ron Paul iz Texasa, Republikanec. Slišal zanj? Searchaj po webu, našel boš čuda.

Materiala je veliko, več kot ga uspe človek v doglednem času prežvečiti.
[gvidmar]

::pisal sem o bear marketu v ZDA
[mta900]

DIJA, še ni v Bear marketu:)

DJIA je od začetka leta 2003 dalje v bull marketu, tako trdi Wall Street. Jaz pa vprašam: 'Glede na kaj?'. Glede na dolar, ki je sredi prostega pada? V primerjavi z dolarjem je danes skoraj vse v bull marketu, še celo moj tekoči račun.

Investitor mora vrednosti pretvoriti v količino blaga, ki ga s tem denarjem lahko kupi. Donosnost DJIA lahko pomeriš s ceno stanovanja v LJ, ceno pšenice, nafte, bakra, kruha, moke, mleka, zemljišča za hišo ...

Saj to je menda cilj investiranja? Naraščanje realnega premoženja. Možnost kupti več. Ali morda zbiranje čedalje manj vrednih dolarskih bankovcev?

Če DJIA zelo nežno in prizanesljivo pomeriš z evri, zaideš v nove težave, ker moraš upoštevati še evrsko inflacijo. Inflacija pa zagotovo ni indeks rasti drobnoprodajnih cen, kot to ljudem 'prodajajo' razni od vlade kupljeni ekonomisti in novinarji, pač pa količina preveč natiskanega denarja. Zadnji podatki kažejo na trenutno realno stopnjo letne inflacije v višini 9.8%.

Brez upoštevanja inflacije dobim za DJIA do 15.Okt.2007 donosnost, ki je nekoliko manjša od EUR vezane bančne vloge, glej Rast DJIA, zlata in ban. depozitov

Ko upoštevaš še stopnjo realne inflacije, dobiš izgubo 2-6% na leto. Od 15.okt.2007 dalje pa je pot vodila samo še navzdol, izgube se ti do danes povečajo še za kakih 25%.

Torej je Wall Streetov Bull Market od 2003 do danes realno prinesel -30% v EUR. Je to po tvoje še bull market? Odvisno, kako meriš.

[gvidmar]

::pisal sem o nesmiselnosti naložb v LJSE, ker je P/E slovenskih delnic previsok,

[mta900]

Zelo prepričljiv razlog ni kaj,iz tega sledi naj kupujemo vse delnice z nikimi P/E?, Ne vem zakaj ste ljudje tako navalili na ta kazalnik, ko pa je praktično NEUPORABEN.
Kar praviš, je skoraj res, uporabnost je precej omejena. Potrebno je gledati tudi druge stvari.

[gvidmar]

::pisal sem o naložbah v zlato, ki naj bi prinesle več od papirnatih naložb, kar je bilo pa sploh bogokletno.

[mta900]

Bravo!,tu je bilo tudi po moje več kot očitno,da se začenja močan bull trend zlata.Pri AUY nisi imel ravno prav, however,,,
Za AUY še danes velja, da je to ena najboljših rudniških delnic. Tako kot pred časom, ima tudi danes odlične fundamente. Mislim, da sva midva o njej debatirala ravno v času, ko se trg ni hotel pol leta premakniti nikamor. Bad luck...

[mta900]

Imam še polno vprašanj za jasnovidce na voljo,mogoče pa mi vseeno ti lahko pomagaš!
Nisem jasnovidec, sem samo nekoliko nadpovprečen v trenutni stresni situaciji na finančnih trgih.

Če pogledam letošnje donose skladov, potem se sam sebi zdim kar Jack.
 16.03.08 23:01  gvidmarodgovori / citiraj
[crt]

Slovenija - indeks SBI20 +34,49%

Zlato - streetTRACKS Gold Shares +28,11% (to je etf, ki sledi zlatu)

(to so evrske stevilke in vkljucujejo premik eur/usd; kar pa ni brez veze, ker se je dolgo vlekla tudi debata o tem, v koliksni meri je zlato najprej anti-dolar in sele potem karkoli drugega.)
Ja, super. Kdor je na primer prodal Petrol junija in šel potem v zlato, je do danes na cca. +60%, moj tast na primer, pa moja žena, pa moja soseda,

pa vsi tisti, ki so želeli in ubogali moj nasvet. Aja, pa sam osebno tudi.

Kaj pa ti?

LP, GV
 16.03.08 23:18  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[gvidmar]

Ja, super. Kdor je na primer prodal Petrol junija in šel potem v zlato, je do danes na cca. +60%, moj tast na primer, pa moja žena, pa moja soseda,

pa vsi tisti, ki so želeli in ubogali moj nasvet. Aja, pa sam osebno tudi.
lepo. vendar so spet modre limone, odgovarjam namrec na tvoje preostale pripombe o dogajanju marca (odprl si jih sam), ti pa se sklicujes na to, kaj da si pocel junija.

seveda se cisto strinjam s prodajo petrola, kot ze veckrat razlozeno moje mnenje o slovenski borzi ni niti priblizno dobro. le da to ne sega tako dalec, da bi bil v zagovor teze pripravljen uporabljati slabe podatke.

Kaj pa ti?
jaz pa sem ena taka zelo konservativna oseba, ki se povrhu pripravlja postati kmet, kar se lahko zgodi naceloma kadarkoli, vsekakor pa upam, da kmalu. temu primerno sem vecino casa 90% v denarju, preostanek pa je (kakor kdaj) hrana, srebro in mali industrijalci, pokriti (spet kakor kdaj) s shortom indeksa in dolarja.

tako da ce reces, da si zasluzil vec kot jaz, je to najbrz povsem res (vsaj procentualno ne dvomim), po drugi pa glede na namen enega in drugega portfelja tudi povsem normalno in bi bilo prav zalostno, ce ne bi bilo vec.

in seveda ob tem se naprej velja, da uporabljas cudne argumentacije in mi pripisujes lazne izjave. kajti to nima s portfeljem nobene zveze.

* zadnji popravek: 16.03.08 23:18
 16.03.08 23:42  gvidmarodgovori / citiraj

Malo sem danes poskušal najti tudi tvoja priporočila glede SBI, pa sem bil pri tem totalno neuspešen. Site FT pač ni ORACLE SQL, katere za take stvari navadno uporabljam. Lahko daš kak namig?

Še celo iskanje članka o limonah mi je delalo preglavice.

Pa glede tvojega kmetovanja: sam bom tudi investiral v traktor.
 17.03.08 02:04  _panterodgovori / citiraj
[crt]

ampak.

nekako te imam na sumu, da isces "veliki vodic po krizah in kako se jim vnaprej na dalec ogniti, komplet z veliko tabelo vrst in mutacij, druga dopolnjena izdaja".
:) sum upravičen. Nekako sm pač sklepu, da podobno kot pri rasti panog na interval so lahko tudi krize. Sem pač pohlepen znanja, ker nism dovol v šolo hodu pa se počutm prazen znanja :( (ni panike vsak najmanjši pametni stavek je dell mozeika, ki ga sestavljam :))

problem je v tem, da se sicer zavedas, da racionalno vzeto bi lahko prislo do pizdarije, pa te potem premoti skusnjava in sladkost se-vedno-rastocega trga in hoces ostati not in potem sam sebi reces: pa saj ne bo, pa saj tokrat je pa drugace... samodisciplina (in ne enciklopedija kriz) je odgovor na vprasanje.
enciklopedija znanja prej bi temu reku. Samodisciplino imam sedaj še, vendar jo bom v kratkem zgubil (zaradi nakupa nepremičnine) in me bolj zanima, če se bo zadeva do 2-3 let pobrala. Sicer bom raje denar počasi dvigoval in presežek vlagal oz. če sploh kaj bo ostalo (razmišlu sm tud v kd pokojnina, le če kupim nepremičnino). Res pa nebi rad, da me že ena kriza (moja prva, od leta 2003 vlagam) pobere iz borznga parketa, glih ko ti rata všeč in padeš notr :). Tuki sm čisto bos (brezznanja in izkušen) v primerjavi zvami.

Dejte mi vsaj nasvet: cca 20-30% premoženja bom rabil v denarju do konca leta, od tega je 50% slovenije, 20% bric, 20% balkan na grobo. Kateri delež prodati?

Ampak kreganja res nebi rad bral, ker imam tako že preveč dela in mi malo časa ostane za ostale stvari in pol pa to berm pa nenajdem tipke skip :( :)

thx
 17.03.08 02:31  _panterodgovori / citiraj
[gvidmar]

DJIA je od začetka leta 2003 dalje v bull marketu, tako trdi Wall Street. Jaz pa vprašam: 'Glede na kaj?'. Glede na dolar, ki je sredi prostega pada? V primerjavi z dolarjem je danes skoraj vse v bull marketu, še celo moj tekoči račun.
Ta je ena močnejših, morm pohvalt našega direktorja, nas tud vsak mesc več plačujejo.
 17.03.08 07:21  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[gvidmar]

Malo sem danes poskušal najti tudi tvoja priporočila glede SBI, pa sem bil pri tem totalno neuspešen. Site FT pač ni ORACLE SQL, katere za take stvari navadno uporabljam. Lahko daš kak namig?
hja, vsekakor bos tezko nasel tekst prav posebej o tem, da je pa trg prekuhan, ker se nisem ukvarjal s tem v tej obliki. ce nujno zelis v obliki clanka, si mogoce lahko za silo pomagas s tem: http://www.financna-tocka.si/text.php?id...

imam pa obsezno zgodovino hlajenja optimistov na forumu financ in tudi tukaj; pa en kup drugih mnenj lahko preberes. tako da bos moral oprostiti, ce ti tega ne grem dokazovati od primera do primera...

... se zlasti zato, ker si ti tisti, ki je sprozil problematicno tezo (crt trdi, da sbi ne more pasti), zdaj pa zelis od mene, da naj ti dokazujem nasprotno. ja, seveda.

Še celo iskanje članka o limonah mi je delalo preglavice.
kaksnega clanka o limonah?

Pa glede tvojega kmetovanja: sam bom tudi investiral v traktor.
lepo!

17.03.08 07:41  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[panter]

enciklopedija znanja prej bi temu reku. Samodisciplino imam sedaj še
predlagam, da verjames, da je samodisciplina neprimerno bolj pomembna in neprimerno tezje naucljiva.

Dejte mi vsaj nasvet: cca 20-30% premoženja bom rabil v denarju do konca leta, od tega je 50% slovenije, 20% bric, 20% balkan na grobo. Kateri delež prodati?
to je priblizno isto, kot ce bi vprasal, kaj od tega bo najbolj zraslo do konca leta (ali najmanj padlo). vse od nastetega je lahko od tu do konca leta tako -30% kot +30%, razen verjetno slovenije, kjer je po moje interval manjsi. kolikor toliko nevtralna pozicija je, da prodas pol od vsakega.

ampak povej, kako si se znasel v situaciji, da imas manj kot leto do porabe, hkrati pa tako adrenalinsko stanje. samodisciplina to ni.

Res pa nebi rad, da me že ena kriza (moja prva, od leta 2003 vlagam) pobere iz borznga parketa, glih ko ti rata všeč in padeš notr :).
opozorilnih tekstov, stalisc in mnenj si imel na ft (in seveda na x drugih mestih) doslej precej. ni problem to, da ne bi prejel ustreznega sporocila. problem je v tem, v koliksni meri si ga pripravljen razumeti in upostevati. tvoj portfelj, kot ga omenjas, pravi, da tega nisi naredil. tako prideva spet na ze povedano.

Ampak kreganja res nebi rad bral, ker imam tako že preveč dela in mi malo časa ostane za ostale stvari in pol pa to berm pa nenajdem tipke skip :( :)
lej, to je tako. nekdo javno o tebi laze. ti se seveda pritozis. pa pride nekdo tretji mimo in ti rece: ja kaj se pa kregas, daj no bodi tiho. kako bi ravnal?

* zadnji popravek: 17.03.08 07:41
 17.03.08 08:16  gvidmarodgovori / citiraj
[crt]

hja, vsekakor bos tezko nasel tekst prav posebej o tem, da je pa trg prekuhan, ker se nisem ukvarjal s tem v tej obliki. ce nujno zelis v obliki clanka, si mogoce lahko za silo pomagas s tem: http://www.financna-tocka.si/text.php?id...
Tega sem opazil že takrat, ko je bil objavljen. Samo, tedaj je bil konec rasti že zgodovina. Bi morda pomagal z iskanjem in najdenjem tudi kdo od čitateljev tega foruma?

Gre za to, da sem med prebiranjem prispevkov na FT tudi jaz opazil veliko tvojih 'svarilnih' člankov, ne morem se pa spomniti točno, kje sem kaj videl.

Ko sva ravno pri tvoji bibliografiji: Med tvojimi prispevki na www.delo.si je bil eden, ki mi je bil zelo všeč. Šlo je za konzervativen portfelj, kjer naj bi človek parkiral 30-50% v cashu na banko, 20-30% v plemenite kovine, ostalo pa, če me spomin ne vara, v energijo in hrano. Da ne bo izpadlo, da se popolnoma v ničemer ne strinjam s tabo, na ta tvoj nasvet sem usmeril veliko ljudi, ki so se zanimali za razmeroma varen način investiranja, zdaj pa prispevka na www.delo.si nenadoma ni več. Je na FT kaka kopija tvojih nasvetov z Dela?
 17.03.08 08:27  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj

mislim, da na ft ni robe z dela. tam pa je ni vec zato, ker imam zadnjih nekaj mesecev spet pogodbo s financami in se mi je zdelo odbito imeti hkrati odprtega konkurenta.

lepo je, da si opazil tisti avgustovski tekst. vrh sbi je bil ravno na zadnji dan avgusta.

se enkrat bi te opozoril, da ni moja naloga dokazovati, kaj mislim o sbi - temvec si ti tisti, ki mi izrecno pripisuje izjavo, da sbi ne more pasti. torej si ti tisti, ki zna ali argumentirano stati za trditvijo ali pa jo izklopiti. to ni stvar ne/strinjanja, to je stvar osnovne kulture dialoga.
 17.03.08 08:38  _cybermkkodgovori / citiraj
Drugo leto bomo imeli novo vlado, ZDA pa novega predsednika. Dejstvo je, da bo to vplivalo na gospodarstvo in finančne trge.
Ja to sigurno:) Jaz še tukaj samo dodam da bodo se američani umaknili z Iraka.

Po možnosti čim več obsegajoče, raznolike in nestandardne.

Aha, mogoče malo premalo podrobnosti. Verjetno odpade velik del tudi na občutek, predvidevam.

Osebno še nisem srečal človeka katerega se ne bi dalo razumeti.

* zadnji popravek: 17.03.08 08:38
 17.03.08 13:47  _panterodgovori / citiraj
[crt]

ampak povej, kako si se znasel v situaciji, da imas manj kot leto do porabe, hkrati pa tako adrenalinsko stanje. samodisciplina to ni.
Znašel sem se talo notri, ker nisem predvideval posledic. To je moj prvi banđi đamping :) Te skladi in delnice so za mene veljali kot rezerve za dopolnitev moje plače, zaradi kredita in stroškov, bi bila denarnica vsekakor vesela dodatnega vera prihodkov. Teh 20-30% pa mi je šele zdaj šmuknil v glavo, da bi morda se manj kreditno izpostavil, medtem ko borza padaaaa. S tem, ker bi bila denarnica debelejša, bi morda lahko nadaljeval periodično dolgoročno vlaganje v sklade. Vse to je šola. Vrjamem da bom bolj zrel v tvojih letih :)

lej, to je tako. nekdo javno o tebi laze. ti se seveda pritozis. pa pride nekdo tretji mimo in ti rece: ja kaj se pa kregas, daj no bodi tiho. kako bi ravnal?
Razumem, za svoje poštenje se je trebe borit, ti vodiš forum in vrjamem da nočeš "umazanega" imena, če ti nisi "umazan". Meni pa to vzame čas. Nesmem pa jamrat, ker tudi jaz vam "kradem" čas, ane ;)))

Lp.
 17.03.08 14:02  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[panter]

Vse to je šola. Vrjamem da bom bolj zrel v tvojih letih :)
noja, saj takrat je res ze cas ;)

p: 40 coming up
 17.03.08 23:35  gvidmarodgovori / citiraj
[crt]

se enkrat bi te opozoril, da ni moja naloga dokazovati, kaj mislim o sbi - temvec si ti tisti, ki mi izrecno pripisuje izjavo, da sbi ne more pasti. torej si ti tisti, ki zna ali argumentirano stati za trditvijo ali pa jo izklopiti. to ni stvar ne/strinjanja, to je stvar osnovne kulture dialoga.
Zdaj smo v tej debati prišli do točke, kjer moram navesti svoje leto dni staro razmišljanje o SBI. Opazil sem, da mnogi 'mimoidoči' ne vedo za ozadje tele diskusije, zato naj najprej naredim kratek povzetek preteklih dogodkov.

Originalni tekst je bil 13.Mar.2007 objavljen na http://www.moro.si/izpis.php?cid=41in je bil na začetku napisan z namenom strniti nekaj ocen in vodil slovenskim vlagateljem glede svetovnih trendov in njihovih vplivov na domače tržišče.

Ko sem takrat brkljal po slovenskih finančnih straneh, nisem opazil praktično nobenega članka, ki bi na podoben način podal analizo in napoved za v bodoče. Predvsem pa se je takrat dogajala evforija na LJSE, Balkanu, Kitajski ... Nihče ni hotel niti slišati, niti videti temnih oblakov, ki so se približevali.

In rodila se je ideja, da bi ga poskusili objaviti v FT. Problem pa je bil, da to niti slučajno ni bil standardni tekst, kot smo jih vajeni s strani borznih analitikov. Po Črtovem mnenju je tekst moral skozi temeljito predelavo. V nekaj poskusih sem skušal upoštevati Črtove pripombe, pomisleke in drugačne poglede. Tekst sem popravljal, menjal odstavke, diagrame ... Na koncu je bil tekst že tako predelan, da niti spominjal ni več na svoj izvor, skratka, izgubil je svojo dušo, svoje bistvo in svoj koncept. Zato sem prenehal z maličenjem in uničevanjem svojega teksta in tako seveda do objave ni nikoli prišlo.

Zadnje tedne letos pa so si prvi pogumni slovenski vlagatelji že 'začeli čestitati' za nastale izgube. Morda bi bile izgube manjše, če bi moj tekst pravočasno prebrali, ampak to je zdaj že stvar zgodovinarjev.

Tole je moja ocena LJSE izpred 12 mesecev:

[gvidmar]

Od leta 2001 do danes je slovenska borza razen dveh premorov v letih 2002 in 2005 bogato poplačala zaupanje vlagateljev.

Vendar pa je nemogoče pričakovati kontinuirano rast tudi v prihodnje. Verjetnost, da se trend obrne navzdol, se veča z vsakim nadaljnjim dnem rasti.

Kdaj se bo zgodil obrat, je nemogoče napovedati, ko pa se bo zgodil, bo marsikoga našel nepripravljenega.

Iz diagrama na sliki 2 se da razbrati, da je vsakemu obdobju rasti sledilo približno enako dolgo obdobje stagnacije ali celo padanja, takozvani "bear market" ali medvedje obdobje.

Vrednost SBI20 se spreminja v ciklih, ki so dolgi 2-3 leta in sicer se vsak cikel začne z obdobjem rasti, ki traja od 12 - 18 mesecev, nato sledi približno enako dolgo obdobje stagnacije.

Trenutno doživlja slovenska borza obdobje rasti, ki traja praktično že eno leto. Če je verjeti cikličnosti dogodkov, bo rast trajala še največ nekaj mesecev, nakar bo sledila bolj ali manj izdatna korekcija.
Nakar sledi Črtova kritika:

[crt]

Kar se tice ciklov pri SBI20 ... Osebno se z ljubljansko borzo ukvarjam, odkar ta obstaja.

Moj vtis je, da to ne drzi oziroma da je obdobje, iz katerega to izpeljete kot nekaj splosnega, kratko.

Torej, Črtov vtis je, da moja trditev o skorajšnjem obratu trenda navzdol ne drži. Če naj se ne bi obrnilo navzdol, kam pa naj potem gre?

In Črta moti še časovno obdobje SBI, ki da je prekratko. Ali sem mogoče jaz kriv, da je ljubljanska borza premlada, da bi na njej delali analize skozi daljša obdobja?

Mene so v tistem času klienti spraševali, kaj storiti s slovenskimi delnicami. Neko analizo je bilo treba narediti, in ker je šlo za kratko obdobje, sem pač simuliral, ekstrapoliral in modeliral. In na osnovi rezultatov sem seveda potem svetoval.

Kot vemo, se je SBI20 v skladu z mojim predvidevanjem začel lomiti ravno sredi poletja 2007.

Prepogosto se na tehle debatah pozablja, da je vlaganje namenjeno ustvarjanju dobička. Vlagateljev metode ne zanimajo, ampak so donosi tisto, kar šteje. In letošnji donosi na skladih so v glavnem negativni. Od delniških skladov imajo letos le 4 pozitiven donos, sicer pa je povprečje okoli -15%. Kakšne analize, ocene in metode so upravljalce skladov pripeljale do pričujočih izgub, me v bistvu ne zanima. Dober upravljalec mora znati zaslužiti tako v dobrih, kot v slabih časih. In rezultati kažejo, da je dobrih upravljalcev bolj malo.

Tole mi je napisal andrejcc par dni nazaj:

[andrejcc]

--prevec osebno jemljes ...
Nisem prepričan, da preveč osebno jemljem, nikakor pa ne kupim ameriške fraze: "Don't take it personally. It's strictly business". Pri svojem delu uporabljam svoj čas, svoje znanje, svojo energijo in včasih tudi svoje živce. Torej sem pri "businessu" še kako osebno angažiran. Osebno, na športno profesionalni način.

Tudi debate na temle forumu nikakor ne jemljem kot prepir, gre pa vsekakor za stilsko nekoliko drugačno debato zaradi skoraj diametralno nasprotnih načinov razmišljanja med mano in Črtom. Prav zato mi je pa vse skupaj tako zanimivo in se ob tem prijetno zabavam.

Lep pozdrav vsem!
 18.03.08 00:46  mta900odgovori / citiraj
Jaz pa vprašam: 'Glede na kaj?
Ne vem zakaj bi moral vključevati spremenljivko(dolar),ki jo je povsem enostavno "nevtalizirati" z hedganjem..Donos DIJA je takšen kakršen pač je.....in to je bull market....

Samo pazi, da ne boš šel študirati pregloboko v fundamente, bi znal tudi ti imeti probleme s tem, kako te okolica razume,
Sicer ne vem zakaj,ampak naj bo...,bolj po kmečko kot jaz razlagam boš težko našel katerega človeka:)

Ena boljših usmeritev je na primer Senator Ron Paul iz Texasa, Republikanec. Slišal zanj?
Dobro čeprav sem dokaj mlad,me še ni treba podcenjevati:)Zame podoben kloven kot Cramer,čeprav za predsednika niti ne bi bil tako slab.

Materiala je veliko, več kot ga uspe človek v doglednem času prežvečiti.
Ja kaj bi dal da bi mel dan 40 ur..:)

Če pogledam letošnje donose skladov, potem se sam sebi zdim kar Jack.
Glede na to da imamo mi za razliko od skladov možnost igranja z PUTI,bi bilo v teh super volatilnih časih presenetljivo,če ne bi bil:)(vzameš strange,straddle pa čakaš...),če pa upoštevaš še dejstvo o naših super sposobnih upravljalcih skladov je zadeva popolnoma jasna:)

Crt:"ja, zelo se strinjam, da ce mislis staviti na surovine, potem pac stavi na surovine in ne na povezane delnice. ceprav je na prvi pogled obetavno to, da se surovinske delnice tipicno v grobem odzivajo celo mocneje od samih surovin in je to lahko spekulativno zanimivo, vpliva namrec se vse kaj drugega.
Podobno razmišlja tudi Jim Rogers,le da govori o Agricultures...

http://youtube.com/watch?v=lTXEWh2yT_g

Dolgoročno,tudi sam bolj stavim na commodities,kot pa na same firme...

Ok pri ABXih sem nekako prišel do zaključka,da se do leta 2011 ne mislim igrati z njimi(dokler se ne razpucajo reseti ARM-ov),kaj praviš?

Enkrat ste nekje govorili o Indiji,ter porabi zlata(poroke...),izgleda,da se dogaja ravno obratno,Indijci vnovčujejo dobičke.Pač denar je še vedno bolj pomemben od žena..:)

http://in.reuters.com/article/businessNe...

Eh,morm it spat,začenja se kolesarska sezona(čeprav se uradno sploh ni končala),uživite,pa na teh ravneh previdno z zlatom,sploh ker imamo na drugi strani precej nepredvidljivo gibanje vrednosti dolarja,sam vstopam v nove call pozicije pro 900usd/unčo,do takrat pa narode navali na sugar in kakav:),

seveda cilja 4000usd/unčo ne spreminjam.Črt vem da ne maraš pretiravanj,toda tukaj lahko pogledaš skozi prste:)Mnogim je v Spominu ostal AAPL in cilj 250.Ga dokupujem in tudi tu cilj ostaja enak:)

* zadnji popravek: 18.03.08 00:46
 18.03.08 07:36  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj

jezus, saj ne morem verjet, da spet to ozivljas. ok, prav.

[gvidmar]

Na koncu je bil tekst že tako predelan, da niti spominjal ni več na svoj izvor, skratka, izgubil je svojo dušo, svoje bistvo in svoj koncept. Zato sem prenehal z maličenjem in uničevanjem svojega teksta
kako tragicno. povedal sem ti, kaj je napacno, te pozval, da to popravis in tekst je kar izgubil duso in bistvo. ali so potemtakem prav napake in enostranskosti njegovo bistvo? to je res zalostno.

:: Iz diagrama na sliki 2 se da razbrati, da je vsakemu obdobju rasti sledilo približno enako dolgo obdobje stagnacije ali celo padanja, takozvani "bear market" ali medvedje obdobje.

:: Vrednost SBI20 se spreminja v ciklih, ki so dolgi 2-3 leta in sicer se vsak cikel začne z obdobjem rasti, ki traja od 12 - 18 mesecev, nato sledi približno enako dolgo obdobje stagnacije.

:: Trenutno doživlja slovenska borza obdobje rasti, ki traja praktično že eno leto. Če je verjeti cikličnosti dogodkov, bo rast trajala še največ nekaj mesecev, nakar bo sledila bolj ali manj izdatna korekcija.

Nakar sledi Črtova kritika:

:: [crt]

:: Kar se tice ciklov pri SBI20 ... Osebno se z ljubljansko borzo ukvarjam, odkar ta obstaja.

:: Moj vtis je, da to ne drzi oziroma da je obdobje, iz katerega to izpeljete kot nekaj splosnega, kratko.

:: Posplosevanje iz majhnega vzorca je statisticni smrtni greh. :)

Torej, Črtov vtis je, da moja trditev o skorajšnjem obratu trenda navzdol ne drži. Če naj se ne bi obrnilo navzdol, kam pa naj potem gre?

In Črta moti še časovno obdobje SBI, ki da je prekratko. Ali sem mogoče jaz kriv, da je ljubljanska borza premlada, da bi na njej delali analize skozi daljša obdobja?
to je spet neumnost, ena od mnogih, ki si jih doslej zapisal. bom razlozil, seveda.

1. tvoj graf je dolg 6 let, govoris pa o tem, da se ljubljanska borza splosno giblje v ciklih po 2-3 leta. torej lahko na graf v najboljsem primeru spravis 2-3 taksne cikle. torej zelo malo. torej povsem drzi, da izpeljujes iz zelo majhnega vzorca. vsekakor drzi, da je metodolosko to problematicno. drzi tudi, da ce bi gledal zadevo od takrat, ko ljse obstaja (zato sem ti to omenil), bi quite possibly videl kaj drugega kot pa to, kar si zelel videti.

2. napacna je trditev, da iz tega sledi, da sbi ne more pasti. to, kar trdis, je totalno nerazumevanje logicnega sklepanja. ce ti pravis, da iz A sledi B in jaz povem, da je A vprasljivo, to nikakor ne pomeni, da ne more priti do B. ne razumes razlike med implikacijo in ekvivalenco. sem mislil, da si tehnik (oracle?).

3. prav tako je tricky tvoje vprasanje "ce ne gor, kam pa naj potem gre". na ljse in drugod namrec obstajajo tudi obdobja prebavljanja konic v tesnih intervalih, ki bi jim lahko malo slikovito rekli, da gre trg bolj "postrani" kot pa gor ali dol.

4. nekaj mesecev je zelo ohlapna formulacija. naj bo to 1, 6 ali 12, vsekakor bi potem trdil "uf, kako prav sem imel," kajneda? in ce bi kdo vzel poziv takoj zelo resno, pa bi sel kar takoj long (valutno nezasciteni) gold, short sbi, bi bil leto kasneje v minusu.

5. tekst, ki si ga linkal, kaze tudi druge napake in enostranskosti, ki si si jih privoscil in v tam objavljenem tekstu kar pustil, morda zato, da tekst ne bi "izgubil duse" in bil "izmalicen". jih ne bom spet nasteval, sva to vse ze skoz dala tako po mailih kot tu v forumu. kdor kolickaj pozna stvari, jih bo nasel sam.

6. seveda to NE pomeni, da pa v tekstu ni cisto nic dobrega. ampak to ne pomeni, da je tisto, kar je slabo, dobro.

7. v nadaljevanju se hvalis, kaj da si svetoval drugim. cim ti omenim, da mogoce nisi pri tem ravno edini, si do tega povsem skepticen. ko ti pokazem en tekst, reces, da saj takrat je bilo pa ze konec rasti -- kar je (ponovno) napacen podatek, kar sem ti tudi omenil. zakaj tako lahkotno silis podatke, da naj podprejo tvoje izjave, ne vem, morda to kaze veliko motivacijo ohranjati svojo domnevno ekskluzivnost.

8. da, tole drzi: "Prepogosto se na tehle debatah pozablja, da je vlaganje namenjeno ustvarjanju dobička. Vlagateljev metode ne zanimajo, ampak so donosi tisto, kar šteje." - to drzi in je slabo. pomeni namrec, da namrec vlagatelji slepo gledajo, "kaj je najbolj zraslo", nikakor pa ne preverjajo tez, s katerimi tisti, ki upravljajo, to argumentirajo. potem pa preseneceno recejo: ja kako, a ni res, da bo kitajska vse do olimpijskih rasla? ja kako, a ni res, da so na balkanu sama perspektivna podjetja in perspektivne drzave?

glede na vse to znova opozarjam, da se vedno nisi podprl svoje lazne teze, da baje crt trdi, da sbi20 ne more pasti. res te prosim, da nehas lagati o meni.

v kolikor pa resnicno nisi sposoben logicnega sklepanja (glej tocko 2), potem tudi nima nikakrsnega smisla tega se naprej pogrevati. potem bom pac pozrl to, da lazes, ker ocitno ni nobenega upanja, da bi to razumel. enako kot ti in vsi drugi ljudje tudi jaz namrec uporabljam za pisanje svoj cas, znanje in energijo (le kako ne bi), vendar da mi v taksni situaciji to ni vec vredno.

pa lepo se imej - za kar praticno ne dvomim, da se bos, saj si znas oblikovati taksen umetni svet, v katerem si brez napak in povrhu edini.
 18.03.08 07:38  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[mta900]

::Crt:"ja, zelo se strinjam, da ce mislis staviti na surovine, potem pac stavi na surovine in ne na povezane delnice. ceprav je na prvi pogled obetavno to, da se surovinske delnice tipicno v grobem odzivajo celo mocneje od samih surovin in je to lahko spekulativno zanimivo, vpliva namrec se vse kaj drugega.

Podobno razmišlja tudi Jim Rogers,le da govori o Agricultures...

http://youtube.com/watch?v=lTXEWh2yT_g
ja, saj to stejem med surovine.

Eh,morm it spat,začenja se kolesarska sezona(čeprav se uradno sploh ni končala)
res :) vceraj prva runda v kratkih hlacah, ceprav hm, zdajle je ratalo nekam belo :(
 18.03.08 09:01  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[gvidmar]

Ko sem takrat brkljal po slovenskih finančnih straneh, nisem opazil praktično nobenega članka, ki bi na podoben način podal analizo in napoved za v bodoče. Predvsem pa se je takrat dogajala evforija na LJSE, Balkanu, Kitajski ... Nihče ni hotel niti slišati, niti videti temnih oblakov, ki so se približevali.
--nisi bil edini in ne pomaga niti milijon takih clankov, ce ljudje radi verjamejo pravljicam, ki si jih sami zmislijo

Zadnje tedne letos pa so si prvi pogumni slovenski vlagatelji že 'začeli čestitati' za nastale izgube. Morda bi bile izgube manjše, če bi moj tekst pravočasno prebrali, ampak to je zdaj že stvar zgodovinarjev.
--nisi zvelicevan in tvoje mnenje velja kot druga (nisi ubermensch, cetudi se po postih sodec tako pocutis). imeti prepricanje, da pa ce bi TI nekaj napisal potem bi bilo pa povsem drugace samo kaze na to, da ne poznas oz nisi imel dovolj opravka z malimi vlagatelji. na primer glede slovenskih delnic http://www.financna-tocka.si/text.php?id...(pa smo bli se vedno dovolj visoko)

Prepogosto se na tehle debatah pozablja, da je vlaganje namenjeno ustvarjanju dobička. Vlagateljev metode ne zanimajo, ampak so donosi tisto, kar šteje. In letošnji donosi na skladih so v glavnem negativni. Od delniških skladov imajo letos le 4 pozitiven donos, sicer pa je povprečje okoli -15%. Kakšne analize, ocene in metode so upravljalce skladov pripeljale do pričujočih izgub, me v bistvu ne zanima. Dober upravljalec mora znati zaslužiti tako v dobrih, kot v slabih časih. In rezultati kažejo, da je dobrih upravljalcev bolj malo.
--primerjati lastno upravljanje z upravljanjem slovenskih ali drugih skladov je smesno. tako zaradi razlicnih motivov, nalozbene politike, kot nacina dela

Nisem prepričan, da preveč osebno jemljem, nikakor pa ne kupim ameriške fraze: "Don't take it personally. It's strictly business". Pri svojem delu uporabljam svoj čas, svoje znanje, svojo energijo in včasih tudi svoje živce. Torej sem pri "businessu" še kako osebno angažiran. Osebno, na športno profesionalni način.
--nisi edini ki pri svojem delu uporablja nastete stvari. problem (ce lahko tako recem) tvojih postov je da ne dopuscas, da pa morda je lahko kaj drugace. da pa morda si izpeljal neko razlago na cudnih osnovah. to da so se stvari obrnile tebi v prid ne pove, da je tvoja razlaga tocna. lahko je, lahko pa tudi nima nobene veze

18.03.08 10:53  BSEodgovori / citiraj
--nisi bil edini in ne pomaga niti milijon takih clankov, ce ljudje radi verjamejo pravljicam, ki si jih sami zmislijo::
Naj najprej napisem, da tole ni vmesavanje v debato z g. Vidmarjem. Pravzaprav sem kar nekaj razmisljal, ali naj napisem svoje mnenje ali ne.

Po moje si ljudje nekaj zmislimo na osnovi necesa in v glavnem ne potegnemo pravljic iz "lufta". In tukaj nastopi agresivni marketing industrije skladov. Jaz sem res se zelo zelen, sem bil pa ravno toliko poleg, da sem dozivel silne vspone in potem jasno tudi tele padce. Ko sem ze skocilv bazen, za katerega nisem vedel, ce je v njem voda, sem zacel tudi prebirati knjige na temo "investiranja za telebane". Se sedaj se dobro spomnim, ko je eden izmed avtorjev opisoval dogajanje na USA trgu vzajemnih skladov, in je omenil, kako so proti koncu cikla rasti, ponudniki skladov, ki so pred tem izkoristili ze cel arsenal marketinskih prijemov, zaceli ponujati se kredite za nakup VEP-ov.To se mi je zdelo nekako visek ironije in "nategovanja" neukih mnozic. Nekaj mesecev za tem pa so se tudi pri nas pojavili "taki" krediti:-). Za namecek pa so DZU-ji se "poskrbeli" za spremembo zakonodaje in so nam neukim vzeli se eno od moznosti spremljanja dogajanja na kapitalskih trgih, to je moznost spremljanja denarnega toka. Da ne govorim o mantri dolgorocnega investirtanja.

Torej, ja, ljudje verjamemo v prvljice, "ustvariti" pa nam jih "pomagajo" DZU-ji s svojimi se kako premisljenimi marketinskimi prijemi. In kdor ni slucajno naletel na Crtove clanke, ki so opozarjali na moznost drugacnega scenarija,kot le rasti,ki je bila stalnica na slovenskem zaprtem trgu, si je na osnovi vsega zapisanega, videnega in slisanega v SLO medijih, zelo lahko ustvaril svojo pravljico. In kolicina teh clankov je bila kapljica v morje, ce gledam SLO, kot en medijski prostor.

Torej, po mojem niti slucajno NI in tudi NI bilo dovolj prispevkov, ki bi ljudi opozarjali na nevarnosti borze. To ni kritika, hocem ti samo povedati, da se ne strinjam, da niti miljon takih clankov ne bi odvrnil ljudi od njihovih pravljic. Vseh verjetno res ne , nekaj pa sigurno, vsaj ce sodim po sebi.
 18.03.08 10:59  _JanezTKodgovori / citiraj
[BSE]

Jaz sem res se zelo zelen, sem bil pa ravno toliko poleg, da sem dozivel silne vspone in potem jasno tudi tele padce. Ko sem ze skocilv bazen, za katerega nisem vedel, ce je v njem voda, sem zacel tudi prebirati knjige na temo "investiranja za telebane".
same here ;)

Torej, po mojem niti slucajno NI in tudi NI bilo dovolj prispevkov, ki bi ljudi opozarjali na nevarnosti borze. To ni kritika, hocem ti samo povedati, da se ne strinjam, da niti miljon takih clankov ne bi odvrnil ljudi od njihovih pravljic. Vseh verjetno res ne , nekaj pa sigurno, vsaj ce sodim po sebi.
In če sem pošten - v času ko je vse raslo me ne bi prepričalo niti miljon člankov, ker jih niti bral ne bi. Saj sem hotel videti samo kako raste ...

* zadnji popravek: 18.03.08 10:59
 18.03.08 11:10  BSEodgovori / citiraj
In če sem pošten - v času ko je vse raslo me ne bi prepričalo niti miljon člankov, ker jih niti bral ne bi. Saj sem hotel videti samo kako raste ...::
Jaz sem pa resno vzel Crtove clanke in tudi ukrepal. Lahko se mu zahvalim za lepe dobicke. Ker pa nekaterih stvari nisem prav dobro dojel, sem potem placal se nekaj "solnine". Ampak gledano v celoti, so bili Crtovi prispevki zame zelo dobrodosli in so mi pomagali razbijati iluzije "skladovske" industrije.
 18.03.08 11:15  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[BSE]

Po moje si ljudje nekaj zmislimo na osnovi necesa in v glavnem ne potegnemo pravljic iz "lufta".
--videl v praksi, da je ogromno prav z lufta. zakaj mislis, da vedno znova uspevajo catch the cash v sloveniji?

Torej, ja, ljudje verjamemo v prvljice, "ustvariti" pa nam jih "pomagajo" DZU-ji s svojimi se kako premisljenimi marketinskimi prijemi. In kdor ni slucajno naletel na Crtove clanke, ki so opozarjali na moznost drugacnega scenarija,kot le rasti,ki je bila stalnica na slovenskem zaprtem trgu, si je na osnovi vsega zapisanega, videnega in slisanega v SLO medijih, zelo lahko ustvaril svojo pravljico. In kolicina teh clankov je bila kapljica v morje, ce gledam SLO, kot en medijski prostor.
--odvisno kje gledas. je pa jasno, da ko raste se pise o pozitivnih stvareh, ker ljudje negativnih ne zelijo brati. tudi forumi so ze medij. bilo nas je kar nekaj (samo zgleda vsi samo crta vidite :) tukaj in na financah, ki smo veckrat poudarjali previdnost, vendar ne. lazje je bilo udrihat in zmerjat po tej mnozici (ne govorim da ti)

--zelo zelo zelo malo. bistvo investiranja je tudi informiranje in iskanje razlicnih pogledov, da si ustvaris cim bolj realno sliko.

ko imas opravka s stranko, ki ti razlaga da luka pod 100 ne more in ji res dostikrat odsvetujes nakup. jo skoraj prosis, da naj ne kupuje in se vedno kupi pa ne zaradi casopisov ali cesarkoli drugega. kot razlog pa navede, da je to dobro podjetje in da tecaj raste.

ali pa da gremo ven iz balkana, ko mi pred meseci znanec razlaga, da kitajska pa je to. in ko mu jaz malo razlozim (pa nekaj vem) mi on se vedno da to pa je to. ob primerjavi z nasdaqom pa da je bilo to cisto drugo.

edino gonilo vseh teh ekstremnih zgodb je samo pohlep in strah pred tem, da ne bi bili zraven. skladi, marketing ipd pa so samo izgovor, ker je vecini tezko priznati lastne napake
 18.03.08 11:24  matic7odgovori / citiraj

crt je že kar zelo zelo dolgo nazaj opozarjal na precenjnost razvijajočih se trgov.... in ker me je zanimalo zakaj tako misli sem se začel zanimati:)

seveda so ti trgi potem šli še precej gor, ampak tisti ki so dojeli kaj hoče povedati so pač dojeli in temu primerno uredili svoj portfelj, oziroma so vsaj začeli razmišljati o mejah izstopa iz tega divjanja trgov.

tisti ki pa niso dojeli so pa rekli lej kaj govori od tega ko je napisal te neumnosti sem zaslužil že 20%, ampak takšni pač niso dojeli bistva sporočil.

18.03.08 11:33  matic7odgovori / citiraj

da je koga zavajal marketing je res slab izgovor, ker ko pride do nekega marketinga oziroma masovnega pisanja o priložnostih tega in onega trga, je po moje glavnina vzpona ali pa vsaj lep del že mimo.

ko vsaka glava v gostilni ve za priložnost neke naložbe je že prepozno:))

danes zjutraj bil na kavici, pa pride nekdo ki raznaša pošto, pa reče za šankom sem videl v financah, da piše prosti pad borze. Pa ni nič vedel zakaj se gre, ampak ne moreš verjeti kakšna debata se je vnela.

vidmar saj se mi ni dalo vmešavati v bolano debato, ampak jaz lahko rečem da bo zlato padlo in ko bo, te bom spomnil kdaj sem to rekel.
 18.03.08 11:51  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[BSE]

Torej, ja, ljudje verjamemo v prvljice, "ustvariti" pa nam jih "pomagajo" DZU-ji s svojimi se kako premisljenimi marketinskimi prijemi.
to je res. ampak kljucna beseda je "pomagajo". agresivni trznik in cudezev zeljni vlagatelj zivita v simbiozi, gor drzita eden drugega. situacija je namrec zelo, zelo rada tudi taksnale:

- jaz bi kupil X

- hm mnjah hm a pa res mislite...

- bah kaksen brezveznik, grem drugam

- jaz bi kupil X

- mnja... a ne bi mogoce raje Y?

- se vidi, da nimate pojma, adijo

- jaz bi kupil X

- seveda, ni problema, to je prava stvar, ziher dnar, se vidi, da ste vi resna in zahtevna stranka, predlagamo, da vzamete se nas super ugodni kredit!

- tako se dela, to so pravi ljudje, koncno sem dobil pravo, korektno, strokovno in objektivno mnenje! (tj. strinjali so se z mojo fiksno idejo in morskimi zeljami in me pogladili po egu)

* zadnji popravek: 18.03.08 11:51
 18.03.08 12:01  BSEodgovori / citiraj
[andrejcc]

--videl v praksi, da je ogromno prav z lufta. zakaj mislis, da vedno znova uspevajo catch the cash v sloveniji?::
Ravno zaradi tega, ker je JE PREMALO prispevkov v "splosno" orientiranih medijih,kateri najbol soustvarjajo mnenje ljudi. Pohlep seveda ni izklucen.

-odvisno kje gledas. je pa jasno, da ko raste se pise o pozitivnih stvareh, ker ljudje negativnih ne zelijo brati. tudi forumi so ze medij. bilo nas je kar nekaj (samo zgleda vsi samo crta vidite :) tukaj in na financah, ki smo veckrat poudarjali previdnost, vendar ne. lazje je bilo udrihat in zmerjat po tej mnozici (ne govorim da ti)::
Kaksno leto skusam slediti forum na FT, pa se vseeno mnogo spregledam. Popolnoma nemogoce zame pa je, da bi sledil se vse ostale forume. Povprecni vlagatelj v SLO pa je po moje donedavni varcevalec v banki, kateremu skladi obljubljajo vec, kot ?? banka(na zalost, bolje bi bilo, ce bi bilo drugace) ?? Zal mi je, ce te zalim, ker omenjam samo Crta. Preprosto dejstvo je, da sem pac naletel na njegove clanke, tebe pa sem "spoznal", ko si postal admin na FT in v bodoce pac pricakujem nasvete bolj s tvoje strani. Crt baje itak odhaja med kmete.:-)

--zelo zelo zelo malo. bistvo investiranja je tudi informiranje in iskanje razlicnih pogledov, da si ustvaris cim bolj realno sliko. ::
To velja za cloveka, ki se je odlocil, da se bo vsaj malo UKVARJAL z investiranjem. Kaj pa ti ponujajo DZU-ji? Ce ste neuki in nimate casa in znanja za investiranje, prinesite denar k nam in mi vam ga bomo plemenitili, plemenitili in plemenitili.

ko imas opravka s stranko, ki ti razlaga da luka pod 100 ne more in ji res dostikrat odsvetujes nakup. jo skoraj prosis, da naj ne kupuje in se vedno kupi pa ne zaradi casopisov ali cesarkoli drugega. kot razlog pa navede, da je to dobro podjetje in da tecaj raste.

ali pa da gremo ven iz balkana, ko mi pred meseci znanec razlaga, da kitajska pa je to. in ko mu jaz malo razlozim (pa nekaj vem) mi on se vedno da to pa je to. ob primerjavi z nasdaqom pa da je bilo to cisto drugo.

edino gonilo vseh teh ekstremnih zgodb je samo pohlep in strah pred tem, da ne bi bili zraven. skladi, marketing ipd pa so samo izgovor, ker je vecini tezko priznati lastne napake::
Vse to ti verjamem, ker se s tem ukvarjas. Jaz sem ti samo hotel predstaviti, da obstaja tudi druga plat zgodbe. Ko sem v slabih casih stal v vrstah za urejanje izplacil, ljudje pa so se kar pristopali k skladom, sem si obicajno mislil, da so "ze spet nekoga nategnili". NIKOLI nisem v tistih "uradih" niti enega zaposlenega slisal, da bi rekei, da sedaj pa res niso casi za vlaganje. Ce izkoristis clovekov pohlep in ga zavedes, si je v koncni fazi sam kriv, ampak se vedno JE ZAVEDEN. Clankov, ki bi opozarjali na nevarnosti investiranja ne bo, po mojem ,nikoli dovolj. Nevedni potencialni vlagatelji pabodo VEDNO dobrodosli.
 18.03.08 12:06  _JanezTKodgovori / citiraj

Govorim za obdobje preden sem vplačal, ko sem se odločal.

Je pa res, da tudi ko sem bil enkrat v bazenu še nism nič počel, šele ko je začelo padati sem začel gledati naokrog ;)
 18.03.08 12:12  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[BSE]

Ravno zaradi tega, ker je JE PREMALO prispevkov v "splosno" orientiranih medijih,kateri najbol soustvarjajo mnenje ljudi. Pohlep seveda ni izklucen.
ves malo moras tudi tole razumet... clovek ima sicer lahko dober namen in grosisticno pise tekste in kao "vzgaja" publiko, ampak... ko potem x-krat dobi v glavo, da je samo fovs, da namenoma zbija, da je nestrokoven, skratka mracni element in kaj sploh tezi... potem si reces: pa jebo vas dezevnik biki zagamani, tule vam skusam nekaj dopovedat **za vase dobro**, potem se moram pa z vami kregat, a mi smrdijo noge ali ne. za cigavo zdravje? no in potem scasoma postanes kmet. :)
 18.03.08 12:13  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[BSE]

Povprecni vlagatelj v SLO pa je po moje donedavni varcevalec v banki, kateremu skladi obljubljajo vec, kot ?? banka(na zalost, bolje bi bilo, ce bi bilo drugace) ??
--tu je najvecji problem. skladi ne obljubljajo nic. govorijo o preteklih donosih. ljudje pa si to tolmacijo takole. no ce je lani slo 100% ni vrag, da ne bo letos vsaj 50%. seveda prodajalci ne bojo odganjali stranke (mnogokrat tudi samo zato, ker ne poznajo trga, saj njihov cilj je samo prodaja)

To velja za cloveka, ki se je odlocil, da se bo vsaj malo UKVARJAL z investiranjem. Kaj pa ti ponujajo DZU-ji? Ce ste neuki in nimate casa in znanja za investiranje, prinesite denar k nam in mi vam ga bomo plemenitili, plemenitili in plemenitili.
--seveda. vendar vlagatelj se odloci v kater sklad bo dal. in noben razen tistih, ki so res dosti zrastli ni dovolj dober za njih. mesani so brez veze, ker ni velikih donosov, svetovni tudi niso prava zgodba. emerging to pa je edino kar obstaja za slovenske varcevalce. zakaj? ker so pretekli donosi najvisji

Vse to ti verjamem, ker se s tem ukvarjas. Jaz sem ti samo hotel predstaviti, da obstaja tudi druga plat zgodbe. Ko sem v slabih casih stal v vrstah za urejanje izplacil, ljudje pa so se kar pristopali k skladom, sem si obicajno mislil, da so "ze spet nekoga nategnili". NIKOLI nisem v tistih "uradih" niti enega zaposlenega slisal, da bi rekei, da sedaj pa res niso casi za vlaganje.
--naloga prodajalcev je da prodajajo. tudi branjevka na trznici ne bo skor nikoli rekla tega pa raje ne vzemite je ze staro (vedno je vse sveze). za nasvet je za kakrsnokoli podrocje vedno dobro vprasat nekoga, ki nima interesa ti nekaj prodat. samo ljudje radi slisijo zgodbe prodajalcev, ker je tocno taka kot jo zelijo slisati

18.03.08 12:27  BSEodgovori / citiraj

Saj ne vem, ali naj se clovek ob tem joka, ali smeji. Jaz sem se nasmejal zaradi konca tvojega zapisa. Ne ker je smesen, ker je zabaven. Sam ze vec let sanjam o posestvu, ko bom v penziji. Zacetek pa je zalosten in predstavljam si, da ti res zmanjka volje za opozarjanje ( v koncni fazi pa zakaj bi to sploh pocel, ampak hvala ker si). Veckrat sem se spraseval, kako, da to sploh pocnes, ker si nekako le del prodaje skladov. Dvomim, da bo kaj pripomoglo, imas pa mojo podporo za nadaljevanje.
 18.03.08 12:40  matic7odgovori / citiraj

BSE tudi kmetje imajo internet, tako da crt ne odhaja tako daleč:))))

če bo pa odrezan od sveta, mu bomo pa en oddajnik postavili na parceli, pa bo preko mobitela vstopal na net, pa še plačano bo dobil:)
 18.03.08 12:40  KlemenK (admin) odgovori / citiraj
[crt]

ves malo moras tudi tole razumet... clovek ima sicer lahko dober namen in grosisticno pise tekste in kao "vzgaja" publiko, ampak... ko potem x-krat dobi v glavo, da je samo fovs, da namenoma zbija, da je nestrokoven, skratka mracni element in kaj sploh tezi... potem si reces: pa jebo vas dezevnik biki zagamani, tule vam skusam nekaj dopovedat **za vase dobro**, potem se moram pa z vami kregat, a mi smrdijo noge ali ne. za cigavo zdravje? no in potem scasoma postanes kmet. :)
Tako zelo neučinkovito tole tudi ni, pomojem samo izgleda tako, kajti tisti, ki s(m)o se pripravljeni tudi kaj naučiti, s(m)o verjetno manj glasni kot tisti, ki se pa takrat zaganjajo vate, češ da si vsem fovš. Na žalost je vedno tako, da bolj butast (oprostite izrazu, nočem žaliti, samo nisem znal drugače opisati) del publike preglasi manj butast del in daje vtis, kot da tistega manj butastega dela publike sploh ni.
 18.03.08 12:45  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[BSE]

Saj ne vem, ali naj se clovek ob tem joka, ali smeji. Jaz sem se nasmejal zaradi konca tvojega zapisa. Ne ker je smesen, ker je zabaven. Sam ze vec let sanjam o posestvu, ko bom v penziji. Zacetek pa je zalosten in predstavljam si, da ti res zmanjka volje za opozarjanje ( v koncni fazi pa zakaj bi to sploh pocel, ampak hvala ker si). Veckrat sem se spraseval, kako, da to sploh pocnes, ker si nekako le del prodaje skladov. Dvomim, da bo kaj pripomoglo, imas pa mojo podporo za nadaljevanje.
prodaja zelo NI moj naravni element in tudi moja vloga ni bila hvalabogu nikoli taksna. however, v kontekstu strani, kjer se prodaja vseeno dogaja, pa vseeno pristavim svoj loncek pac na nacin, ki mi je blizu. no, blizu mi je v tem, da je po moje treba razvijati odnose s strankami tako, da primerno upravljas - in njih naucis primerno upravljati - pricakovanja. kajti zadovoljstvo je razlika med pricakovanji in realnostjo. s taksnim pristopom sicer brez dvoma nikoli ne bos rekorder meseca v prodaji, bos pa imel stalne in zadovoljne stranke. vsaj taki so moji privat in morda cisto zgreseni pogledi na to.

kar se tice posestva, ljudje danes v sloveniji zemljo zapuscajo (bogvedi zakaj) in prodaja se kar veliko, tudi v krajih, ki so logisticno simpl in lepi, le da so prometno se nekoliko bogu za hrbtom (klasika je vse vzhodno od maribora).
 18.03.08 12:48  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[Mojster]

Tako zelo neučinkovito tole tudi ni, pomojem samo izgleda tako, kajti tisti, ki s(m)o se pripravljeni tudi kaj naučiti, s(m)o verjetno manj glasni kot tisti, ki se pa takrat zaganjajo vate, češ da si vsem fovš.
v tem je po moje veliko resnice, samo pac - neto vtis je kot receno. moj vtis je, da je razvoj vlagateljske publike sel v zadnjih letih kljub vsem prizadevanjem vseh pisateljev v povprecju kvecjemu na slabse in ne na boljse. in da bo zdaj, ko se stvari kisajo, tudi najprej morala miniti dolga faza svete jeze, preden se bomo morda lahko pogovarjali o kaksni vecji racionalnosti, ce sploh kadarkoli.
 18.03.08 12:49  BSEodgovori / citiraj
[andrejcc]

--tu je najvecji problem. skladi ne obljubljajo nic. govorijo o preteklih donosih. ljudje pa si to tolmacijo takole. no ce je lani slo 100% ni vrag, da ne bo letos vsaj 50%. ::
Po mojem si pravkar zelo dobro opisal primer pretkane reklame.

Drugace pa mislim, da se v glavnem strinjava ; mogoce le v tem ne povsem, da ljudje ne dobijo iz lufta pravljic, v katere potem verjamejo. Se mi je pa ob tem utrnila se ena misel. Ko si ze "zagrizel" in ze nekaj malega "ves", predvsem pa imas veliko srece, pa po mojem res obstaja velika verjetnost ustvarjanja iluzije (pravljice).Pripomorejo tudi izjave upravljalcev in drugih strokovnjakov in analitikov. Se pa tukaj se toliko bolj poraja potreba po "tistih, ki tezijo". Mogoce imava pa v mislih razlicni skupini vlagateljev (ce vse neuke varcevalce sploh lahko tako imenujem) -potencialne stranke DZU-jev in tiste, ki so ze "nasi"

.
 18.03.08 12:56  matic7odgovori / citiraj

zakaj zemljo zapuščajo ne vem, lej če pogledam nekaj kmetij okrog mene, sedaj obstajajo le še malo večji kmetje, tisti ki so včasih za lastne potrebe in mogoč tudi malo za druge gojili fižol, krompir, solato, paradižnik, koruzo, sadna drevesa (sadili), trto, imeli tri kravce, nekaj prašičov, kure, zajce, tega ne počnejo več oziroma so to zelo zelo zmanjšali in to so posestva če 4 hektarje.

In kaj sedaj rabijo vso to zemljo?

če pomislim se je življenje popolnoma spremenilo.
 18.03.08 13:01  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj

ja, mogoce se bo spet.
 18.03.08 13:09  BSEodgovori / citiraj
[andrejcc]

za nasvet je za kakrsnokoli podrocje vedno dobro vprasat nekoga, ki nima interesa ti nekaj prodat. ::
Zelo dober nasvet. Samo se to povej, koga v SLO vprasti za financni nasvet, pa da ta nima svojega interesa pri tem? Iz prve roke poznam primer, ko se je "zastonj" svetovanje financne svetovalke (priporocena od prijateljice -vse ti bo razlozila, brez obveznosti) koncalo s podpisom fondpolice osebe, od katere ni nihce odvisen.
 18.03.08 13:16  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj

se ti zdi, da je to, kar lahko izves na ft (kot strani), prodajno obarvano?
 18.03.08 13:17  Redstripeodgovori / citiraj
[BSE]

:: [andrejcc]

::za nasvet je za kakrsnokoli podrocje vedno dobro vprasat nekoga, ki nima interesa ti nekaj prodat. ::

Zelo dober nasvet. Samo se to povej, koga v SLO vprasti za financni nasvet, pa da ta nima svojega interesa pri tem?
Pomisli malo no, odgovor se ti ponuja na dlani ;-)
 18.03.08 13:22  matic7odgovori / citiraj

smo na poti ja:)

zemlja je zanjimiva zadeva, ko se vse podraži ljudje malo pomislimo, koliko je izplena če delamo nadure v službi in potem kupimo stvari in koliko če določene stvari doma proizvajamo.

doma je skoraj zastonj, dela pa tudi ni tako veliko:)
 18.03.08 13:24  BSEodgovori / citiraj
[crt]

se ti zdi, da je to, kar lahko izves na ft (kot strani), prodajno obarvano?::
Nikakor ne, nasprotno, ce govoriva o zapisanem in ne o reklamah. Zakaj pa mislis, da prebiram FT ?

18.03.08 13:28  matic7odgovori / citiraj

sem šel malo pogledati k sosedom, a je tam ista publika, sicer sem prebral le nekaj komentarjev:

http://business.hr/Default2.aspx?Article...
 18.03.08 13:45  Osojnikodgovori / citiraj

zanimivo, da tam operira s svojimi komentarji tudi Zlatko Turkovič.

čudno, da ga na Financah zadnje čase več ni zaslediti.

sedaj, ko so časi kaotični in so pesimisti v ospredju, bi zlatko prav prišel s svojim dolgoročnim optimizmom.
 18.03.08 13:49  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[Osojnik]

zanimivo, da tam operira s svojimi komentarji tudi Zlatko Turkovič.

čudno, da ga na Financah zadnje čase več ni zaslediti.

sedaj, ko so časi kaotični in so pesimisti v ospredju, bi zlatko prav prišel s svojim dolgoročnim optimizmom.
je je, redno se pojavlja.

http://www.finance.si/avtor.php?id=ZTR
 18.03.08 14:04  _JanezTKodgovori / citiraj
[crt]
in da bo zdaj, ko se stvari kisajo, tudi najprej morala miniti dolga faza svete jeze, preden se bomo morda lahko pogovarjali o kaksni vecji racionalnosti, ce sploh kadarkoli.
Že star ljudje so vedel - vsak je sam svoje sreče kovač.

In (tole ni provokacija!) naj mi nekdo pove, kako lahko nekoga okriviš, da si izgubil zaradi vlaganja na borze.
 18.03.08 14:07  gvidmarodgovori / citiraj
[mta900]

Ne vem zakaj bi moral vključevati spremenljivko(dolar),ki jo je povsem enostavno "nevtalizirati" z hedganjem..Donos DIJA je takšen kakršen pač je.....in to je bull market....
Potemtakem si skoraj gotovo prisoten tudi na bull marketu vseh bull marketov: v Zimbabveju. http://www.delo.si/index.php?sv_path=41,...
Tam letos garantirajo donose vsaj 100.000%, z lahkoto je pa možno doseči 200.000% in več.
 18.03.08 14:08  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj

ta miselni proces tudi meni ni jasen, vendar izkusnje kazejo, da enim vseeno rata.

lahko noc vsem, danes grem preventivno spat prej, da ne bom spet zajebal datuma :))

18.03.08 14:16  mta900odgovori / citiraj

Če obstaja možnost hedganja valute(zimbabvijski dolar se mi zdi) potem ne vidim nobenega problema.Pa ne obstaja!,ker nobena finančna institucija ni tako blesava ,da bi ti to omogočala.Sploh pa je Zimbabve preveč banalen primer,da bi o njem lahko konstruktivno razpravljali...

z lahkoto je pa možno doseči 200.000% in več.
So what are u waiting for?

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>