Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 14:29
4,64 %
10.098,07
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 12:25
2,02 %
1.272,87
SI 06.12
0,12 %
905,61
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Seznam forumov  >  DS (prej: FT)  RSS    >  Jutranji pregled - petek, 14.11.08

Rubrike
·ETF (2)
·FT (9)
·Slovenija (21)
·balkan (8)
·garantirani (2)
·novitrgi (17)
·preglednovic (1282)
·razno (21)
·skladi (32)
·svet (2)
·zavarovanja (1)
Arhiv
·nov 2010 (10)
·okt 2010 (21)
·sep 2010 (22)
·avg 2010 (22)
·jul 2010 (22)
·jun 2010 (21)
·maj 2010 (21)
·apr 2010 (20)
·mar 2010 (23)
·feb 2010 (19)
·jan 2010 (20)
·dec 2009 (18)
·nov 2009 (21)
·okt 2009 (22)
·sep 2009 (22)
·avg 2009 (21)
·jul 2009 (23)
·jun 2009 (22)
·maj 2009 (40)
·apr 2009 (40)
·mar 2009 (44)
·feb 2009 (40)
·jan 2009 (40)
·dec 2008 (43)
·nov 2008 (40)
·okt 2008 (44)
·sep 2008 (44)
·avg 2008 (21)
·jul 2008 (25)
·jun 2008 (39)
·maj 2008 (40)
·apr 2008 (44)
·mar 2008 (42)
·feb 2008 (42)
·jan 2008 (42)
·dec 2007 (41)
·nov 2007 (51)
·okt 2007 (58)
·sep 2007 (43)
·avg 2007 (24)
·jul 2007 (28)
·jun 2007 (36)
·maj 2007 (51)
·apr 2007 (14)

Jutranji pregled - petek, 14.11.08
Rubrika: preglednovic
<  |  >  |  seznam
 14.11.08 15:43  andrejcc (DS) shramba  

• Krka je včeraj objavila rezultate tretjega četrtletja. Skupina Krka je v prvih devetih mesecih ustvarila 687,9 milijona evrov prihodkov, kar je 21 odstotkov več kot v istem obdobju lani in 111,2 milijona evrov čistega dobička, kar je 13 ostotkov več kot v enakem obdobju lani. Letos pričakuje 950 milijonov evrov prihodka od prodaje in 160 milijonov evrov čistega dobička. Za prihodnje leto načrtujejo 11-odstotno rast prodaje, ki naj bi dosegla 1.062 milijonov evrov in 161 milijonov evrov čistega dobička.

• Družba Ingor, ki je v lasti menedžerjev Gorenja, je včeraj v svežnju kupila skupaj 1,5 odstotka Gorenja. Za delnico naj bi odštela 21,04 evra.

• V začetku prihodnjega tedna naj bi bilo znano, kdaj, če sploh, bo izšel razpis za prodajo 48 odstotkov Mercatorja v lasti Skupine Pivovarne Laško. Špekulira se tudi o zamenjavi delnic.

• Bavčarjevih težav kot kaže ni konec. Po sporazumu finančne konstrukcije za prevzem Istrabenza bi moral Bavčar vse delnice, ki so v lasti Valantovih družb, odkupiti najpozneje do 31. decembra letos. Če tega ne bi storil, naj bi ga čakala pavšalna pogodbena kazen.

• Nemčija, ki je pomemben trgovinski partner, je včeraj objavila, da je v recesiji. Naši izvozniki naj bi se nanjo precej dobro pripravili, saj so njihove napovedi prej optimistične kot črnoglede. Največje težave vidijo v avtomobilski industriji, kjer se je stanje v zadnjih dveh mesecih izrazito zaostrilo.

* zadnji popravek: 14.11.08 15:43

Komentarji uporabnikov  (vseh: 16; zadnji: 17.11.08 09:24)  · 
Kot neprijavljen uporabnik - gost - ne morete vpisovati komentarjev.

14.11.08 15:41  bibiodgovori / citiraj

"Naložb ne bodo zmanjšali, zmanjšali pa bodo stroške dela" to je nekaj najlepšega, kar lahko sliši delničar.. Tega sem bol vesel, kot samih perfektnih rezultov..

Kaj se bo zgodilo s Krko, ko pridemo ven iz teh neprijetnih finančnih časov?? Okreplejena in močna bo še bolj kot kdaj koli.. firma stoji na zdravih in močnih temeljih, kar se jasno zaveda njen menedžment.. zato pri naložbah in posodabljanju proizvodnje ne zatezajo pasu..

LP

P.S.

Prepričan sem, da bodo za leto 2009 preseženi planirani rezultati.. So bili bolj konzervativni.. Krka nerada razočara, kar je dozdaj tudi vedno dokazala.

14.11.08 16:38  urkostarodgovori / citiraj

:)))
 14.11.08 17:29  matevzsodgovori / citiraj
[bibi]

"Naložb ne bodo zmanjšali, zmanjšali pa bodo stroške dela" to je nekaj najlepšega, kar lahko sliši delničar..
Z koji k... pa tega niso že dosedaj počeli. To je vprašanje, ki si ga mora postaviti obstoječi in/ali bivši delničar.
 14.11.08 17:36  BSEodgovori / citiraj
[bibi]

"Naložb ne bodo zmanjšali, zmanjšali pa bodo stroške dela" to je nekaj najlepšega, kar lahko sliši delničar.. ::
Če delničar ni eden od tistih, ki "povzročajo stroške dela".
 14.11.08 17:39  roaddoggodgovori / citiraj
[matevzs]
Z koji k... pa tega niso že dosedaj počeli. To je vprašanje, ki si ga mora postaviti obstoječi in/ali bivši delničar.
Mogoče zato, da je bil Semolič tiho..

Ali so pa v ekonomsko dobrih razmerah bolj posvečali pozornost širjenju proizvodnje kot pa sami racionalizaciji..

Vse to ugibam.. Se pa strinjam, da bi lahko stroške že prej oklestili v kolikor so vedeli, da je to mogoče.. Sicer pa sedaj vsa podjetja klestijo stroške, tko da v tem ne vidim kakega izstopanja Krke..

* zadnji popravek: 14.11.08 17:39
 14.11.08 19:56  matejosodgovori / citiraj

Mislim, da smo pri stroških v večini primerov prišli do konca, za Krko ne vem, gledam pa na splošno. Osebno lahko povem imena vsaj 10 slovenskih srednjih podjetij v domači lasti ki delajo brez dobička, in kupcem pokažejo odprto kalkulacijo, ker so že tako obupana. Enostavno smo prišli do točke, ko se zna vse skupaj zlomiti. Podobno je v vsej Evropi. Prihaja do fenomena, ko je na trgu pomanjkanje določene robe samo zaradi zapiranja tovarn, ki to isto robo proizvajajo z izgubo. Če želiš to robo dobit moraš rezervirat slote za leto-dve vnaprej. Pogajalska izhodišča ogromnih firm so postala tako močna, da rušijo cene tudi za 70% letno, dobavitelj pa se ob grožnji z vzhodnjaki lahko samo joka in dela z izgubo... Osebno mislim, da je sistema, ki temelji na proizvodnji, na zahodu konec, ničesar se več ne izplača proizvajati in razvoj se ustavlja. To je moje mnenje, delam pa v eni najbolj dobičkonosnih podjetij na svetu in cene so moje področje.

* zadnji popravek: 14.11.08 19:56
 14.11.08 20:43  MSTANK1odgovori / citiraj
[matejos]

Osebno mislim, da je sistema, ki temelji na proizvodnji, na zahodu konec, ničesar se več ne izplača proizvajati in razvoj se ustavlja.
To je pa kot da bi poslušu kak Bednik :) oz. Tednik?

A ni to mal pretirano...Neki se bo moral še vedno proizvajati zadost blizu kupca, če ne drugega zaradi predragega prevoza.(ob tej uri mi pride na misel npr. voda oz. pivo :)
To je moje mnenje, delam pa v eni najbolj dobičkonosnih podjetij na svetu in cene so moje področje.
In to je ...? Verjetno potem nisi na Zahodu...

15.11.08 10:06  urkostarodgovori / citiraj
[matejos]
... Osebno mislim, da je sistema, ki temelji na proizvodnji, na zahodu konec, ničesar se več ne izplača proizvajati in razvoj se ustavlja. To je moje mnenje, delam pa v eni najbolj dobičkonosnih podjetij na svetu in cene so moje področje.
A lahko to misel še malo razviješ, ker nimam predstave o tem, ne čem pa naj bi sistem temeljil? Verjetno misliš, da naj sistem nebi temeljil na korporativnem načinu...al mogoče kreditno-potrošniškem sistemu?

* zadnji popravek: 15.11.08 10:06
 15.11.08 10:25  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[matejos]

Osebno mislim, da je sistema, ki temelji na proizvodnji, na zahodu konec, ničesar se več ne izplača proizvajati in razvoj se ustavlja.
--to so razmisljanja, ki se zacnejo pojavljati ob vsaki vecji krizi. osebno mislim, da se bo verjetno druzbeni sistem delno spremenil. verjetno pa na koncu ta sprememba ne bo dosti dlje od isto sranje drugo pakovanje :)
 15.11.08 12:34  matejosodgovori / citiraj
[urkostar]

:: [matejos]

::... Osebno mislim, da je sistema, ki temelji na proizvodnji, na zahodu konec, ničesar se več ne izplača proizvajati in razvoj se ustavlja. To je moje mnenje, delam pa v eni najbolj dobičkonosnih podjetij na svetu in cene so moje področje.

A lahko to misel še malo razviješ, ker nimam predstave o tem, ne čem pa naj bi sistem temeljil? Verjetno misliš, da naj sistem nebi temeljil na korporativnem načinu...al mogoče kreditno-potrošniškem sistemu?
Lej, dobesedno se več ne izplača proizvajat, splača se edino proizvajat ogromne količine in maš potem 1 cent dobička na celoten avtomobilski sklop, na nekaj ton papirja ali pa cel tovornjak stekla.. In kaj bo investitor na to porekel? Robe na tržišču primanjkuje, vsaj v tem poslu, kjer sem jaz, proizvajalci pa padajo kot domine. Rešitev so vsi iskali v povezovanju in s tem krepitvi pogajalske moči ampak to verjetno ne bo šlo v nedogled. Odlične vertikalno integrirane firme kar zginevajo, ker so njihve marže tam okoli par % in se zato posledično tudi razvoj pri njihovih kupcih zaradi slabega supporta ustavlja. Poznaš primer Rio Tinto in Alcan?, pa Gerresheimer, kaj je naredil trgu stekla, papirniška industrija itd... Vlade pa ekonomski strokovnjaki pa nakladajo o high tech industriji in podobno sranje. Kaj pa je danes high tech in se splača proizvajat, elektronika mogoče, mobilna telefonija, avtomobili, farmacevtika? To so vse branže ki trenutno gredo po potah tekstilcev...

Ne vem če poznaš ocene vrednosti R&D projektov v big pharma. Če vse uspe nismo niti na nekaj 10% današnje prodaje. Genriki delajo škatlico zdravila, ki se v nemčiji proda za 2 centa, strošek embalaže je 90% vrednosti te škatlice.. Podn od podna! Krka je že zaprla eno tovarno v nm in gre po poti ostalih generikov, to je nikamor...

* zadnji popravek: 15.11.08 12:34
 15.11.08 12:51  cicibanodgovori / citiraj
[matejos]

:: [urkostar]

:: :: [matejos]

::

:: ::... Osebno mislim, da je sistema, ki temelji na proizvodnji, na zahodu konec, ničesar se več ne izplača proizvajati in razvoj se ustavlja. To je moje mnenje, delam pa v eni najbolj dobičkonosnih podjetij na svetu in cene so moje področje.

:: A lahko to misel še malo razviješ, ker nimam predstave o tem, ne čem pa naj bi sistem temeljil? Verjetno misliš, da naj sistem nebi temeljil na korporativnem načinu...al mogoče kreditno-potrošniškem sistemu?

Lej, dobesedno se več ne izplača proizvajat, splača se edino proizvajat ogromne količine in maš potem 1 cent dobička na celoten avtomobilski sklop, na nekaj ton papirja ali pa cel tovornjak stekla.. In kaj bo investitor na to porekel? Robe na tržišču primanjkuje, vsaj v tem poslu, kjer sem jaz, proizvajalci pa padajo kot domine. Rešitev so vsi iskali v povezovanju in s tem krepitvi pogajalske moči ampak to verjetno ne bo šlo v nedogled. Odlične vertikalno integrirane firme kar zginevajo, ker so njihve marže tam okoli par % in se zato posledično tudi razvoj pri njihovih kupcih zaradi slabega supporta ustavlja. Poznaš primer Rio Tinto in Alcan?, pa Gerresheimer, kaj je naredil trgu stekla, papirniška industrija itd... Vlade pa ekonomski strokovnjaki pa nakladajo o high tech industriji in podobno sranje. Kaj pa je danes high tech in se splača proizvajat, elektronika mogoče, mobilna telefonija, avtomobili, farmacevtika? To so vse branže ki trenutno gredo po potah tekstilcev...

Ne vem če poznaš ocene vrednosti R&D projektov v big pharma. Če vse uspe nismo niti na nekaj 10% današnje prodaje. Genriki delajo škatlico zdravila, ki se v nemčiji proda za 2 centa, strošek embalaže je 90% vrednosti te škatlice.. Podn od podna! Krka je že zaprla eno tovarno v nm in gre po poti ostalih generikov, to je nikamor...
no, no dostikrat kaj preberem in sem tiho, tu pa se zal ne morem strinjati.

Ja, proizvajalci brez dodane vrednosti in znanja ter z relativno ozkim portfeljem tehnologij se res borijo za cente na miljonskih nakladah, ampak pri manjsih serijah je dobicek v % bistveno visji ;)

ce vzamemo 2 primera iz avtoindustrije - cimos, ki stanca osnovne odkovke za avtoindustrijo - kar znajo tudi v narodih bolj vzhodno za nizjo ceno je prihodnost malce vprasljiva - zato se lotevajo pedalnih sklopov, menjalnikov..., cesar "vzhodnjaki" se ne znajo.

Ce pogledas iskro, razvija nov tempomat za avtoindustrijo, cesar ne zna dosti vec kot 5 podjetij na svetu :) nikakor ne bom trdil, da imajo bajno marzo pri prodanem izdelku, vendar pa jim gotovo ni hudo ;)

p.s. znanje je moc ;)
 15.11.08 12:54  _deaistoodgovori / citiraj

Bibi, sej vecinoma kar pozdravljam tvoja mnenja glede globalnih zadev... Ampak ko pa pridemo do KRKE... Pa madona, kaj je s tabo... A se bos uzenil s to firmo?... A se ti ne zdi da si kancek PREČUSTVEN?
 15.11.08 14:35  matic7odgovori / citiraj

Sem bil včeraj na pijači z enim kolegom, ki vozi tovornjaka. V firmi delajo trije ( sedaj še dva ), zadnje dve leti je delal od jutra do pozno ponoči ( ne vedno ampak zelo velikokrat ), sedaj pa pravi, da lahko vse prevoze opravi on sam, toliko njim je upadel promet. Šef mu je tudi pojamral, da ne dobiva več rednih plačil...

Dobro saj tovornjake imajo kar stare in nimajo nič na lizing. Je pa še s parimi govoril, eden ki ima 4 bolj nove tovornjake, pa mu je pojamral, da ni več takšnega prometa, on se je pa malo pošalil in mu rekel naj kupi prikolico za prevažanje recesije. Je rekel, da ga od takrat dalje tudi pogleda ne več:)
 15.11.08 18:35  _deaistoodgovori / citiraj
[matic7]

Sem bil včeraj na pijači z enim kolegom, ki vozi tovornjaka. V firmi delajo trije ( sedaj še dva ), zadnje dve leti je delal od jutra do pozno ponoči ( ne vedno ampak zelo velikokrat ), sedaj pa pravi, da lahko vse prevoze opravi on sam, toliko njim je upadel promet. Šef mu je tudi pojamral, da ne dobiva več rednih plačil...

Dobro saj tovornjake imajo kar stare in nimajo nič na lizing. Je pa še s parimi govoril, eden ki ima 4 bolj nove tovornjake, pa mu je pojamral, da ni več takšnega prometa, on se je pa malo pošalil in mu rekel naj kupi prikolico za prevažanje recesije. Je rekel, da ga od takrat dalje tudi pogleda ne več:)

Prevozniki naj bi izgubili do 90% prometa... Kar je glede na stanje normalno... Večina firm ni v 2 mesecih izvozila skorajda nič oz. pri nas smo iz 3 šleparjev tedensko prešli na en mali tovornjaček tedensko... ampak sem pa videl da so firme pokurile zaloge in se za Januarja že konkretno nabirajo naročila (predvsem avto industrija in gradbeništvo...)
 16.11.08 11:14  gorazdrebaodgovori / citiraj
[deaisto]

:: [matic7]

:: Sem bil včeraj na pijači z enim kolegom, ki vozi tovornjaka. V firmi delajo trije ( sedaj še dva ), zadnje dve leti je delal od jutra do pozno ponoči ( ne vedno ampak zelo velikokrat ), sedaj pa pravi, da lahko vse prevoze opravi on sam, toliko njim je upadel promet. Šef mu je tudi pojamral, da ne dobiva več rednih plačil...

:: Dobro saj tovornjake imajo kar stare in nimajo nič na lizing. Je pa še s parimi govoril, eden ki ima 4 bolj nove tovornjake, pa mu je pojamral, da ni več takšnega prometa, on se je pa malo pošalil in mu rekel naj kupi prikolico za prevažanje recesije. Je rekel, da ga od takrat dalje tudi pogleda ne več:)

Prevozniki naj bi izgubili do 90% prometa... Kar je glede na stanje normalno... Večina firm ni v 2 mesecih izvozila skorajda nič oz. pri nas smo iz 3 šleparjev tedensko prešli na en mali tovornjaček tedensko... ampak sem pa videl da so firme pokurile zaloge in se za Januarja že konkretno nabirajo naročila (predvsem avto industrija in gradbeništvo...
To je logična posledica pucanja zalog materialov in izdelkov. Vsi se bojijo in posledično zmanjšujejo zaloge. Poleg tega pa podjetja že pesti pomankanje denarja. Plačila se ustavljajo in zavlačujejo preko že tako predolgih plačilnih rokov (vsaj pri nas). Banke ne dajejo več kreditov oziroma le te pogojujejo s takimi pogoji, da si jih podjetja enostavno povedano ne morejo pridobiti. Če vzameš, da je večina že itak sedaj zapufana, glede na pričakovane donose, ki pa se iz dneva v dan zmanjšujejo, kar pomeni, da že pri najetih posojilih nimajo pokritja. Je že kar nekaj podjetij, ki imajo probleme z izplačili plač ... ker banke tudi teh kretkoročnih (par dnevnih) premostitvenih kreditov ne dajejo. Raje sedijo na denarju kot kokoš na jajcih.

Aja, kar se bank tiče, so čist prestrašeni, ker ne vejo kako se bo folk obnašal, oziroma če se zadeva še poglobi, se zna zgodit, da bodo ljudje začeli dvigat prihranke, potem so pa mrzli. (to so pa besede enga znanca zaposlenga na banki)

* zadnji popravek: 16.11.08 11:14
 17.11.08 09:24  matevzsodgovori / citiraj
[gorazdreba]

Aja, kar se bank tiče, so čist prestrašeni, ker ne vejo kako se bo folk obnašal, oziroma če se zadeva še poglobi, se zna zgodit, da bodo ljudje začeli dvigat prihranke, potem so pa mrzli. (to so pa besede enga znanca zaposlenga na banki)
Ni tak problem v prihrankih, večji je v tem, da je medbančni trg malo daljših ročnosti bolj kot ne zamrl. In slovenkse banke so svojo rast v zadnjih 3-5 letih v veliki meri financirale z zadolževanjem pri tujih bankah z ročnostmi od 1 do 5 let, v zadnjih dveh letih pa so zaradi rasti pribitkov (sploh za daljše ročnosti) te ročnosti začele še zniževati (razlika med pribitkom za 1 in 5 letni kredit je kar znatna). Zato so se jim sedaj nakopičili kar veliki zenski, ki jih je treba refinancirat, kar pa je vedno težje in vedno dražje. ECB sicer trenutno omogoča precejšnje (neomejeno oz. vezano na količino papirjev, ki jih banke lahko zastavijo) zadolževanje do 6 mesecev po nizki OM, vendar pa se banke nočejo preveč temu izpostavljati, ker kdo ve kaj bo pa takrat. Logična posledica je pač zniževanje pripravljenosti odobravanja posojil (kar velja še posebej za finančne - beri prevzemne - projekte, kjer pa casha praktično ni mogoče potegnit nazaj).

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>