Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 00:37
0,61 %
9.708,60
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 01.06
2,28 %
1.247,61
SI 06.12
0,12 %
905,61
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Seznam forumov  >  Periskop  RSS    >  V penzijo pri 67

Blog - Sandi Kodrič

Sandi Kodrič

V tem blogu se avtor pretežno čudi in sprašuje o raznih temah - ki so ali pa niso povezane s financami.

Vse zapisano je osebno mnenje, ki nima nobene povezave z družbo, lastnico teh spletnih strani.

Rubrike
·banke (36)
·borza (35)
·certifikati (13)
·davki (9)
·ekonomija (36)
·hec (7)
·jezik (17)
·kekec (20)
·knjige (2)
·mediji (21)
·nadzorniki (20)
·nakupovanje (11)
·nepremičnine (52)
·oglaševanje (25)
·pokojnina (55)
·politika (50)
·potrošnik (15)
·psihologija (3)
·razno (8)
·skladi (93)
·sodstvo (5)
·svoboda (6)
·zakonodaja (19)
·zavarovanje (31)
·zdravstvo (11)
Arhiv
·nov 2015 (1)
·maj 2015 (1)
·feb 2015 (1)
·dec 2012 (1)
·nov 2012 (1)
·okt 2012 (4)
·jul 2012 (6)
·jun 2012 (1)
·maj 2012 (1)
·apr 2012 (5)
·mar 2012 (2)
·feb 2012 (3)
·jan 2012 (4)
·dec 2011 (3)
·nov 2011 (4)
·okt 2011 (7)
·sep 2011 (2)
·avg 2011 (6)
·jul 2011 (1)
·jun 2011 (4)
·maj 2011 (13)
·apr 2011 (8)
·mar 2011 (15)
·feb 2011 (4)
·jan 2011 (11)
·dec 2010 (9)
·nov 2010 (12)
·okt 2010 (10)
·sep 2010 (10)
·avg 2010 (11)
·jul 2010 (8)
·jun 2010 (9)
·maj 2010 (11)
·apr 2010 (11)
·mar 2010 (17)
·feb 2010 (6)
·jan 2010 (5)
·dec 2009 (7)
·nov 2009 (6)
·okt 2009 (9)
·sep 2009 (3)
·avg 2009 (8)
·jul 2009 (3)
·jun 2009 (2)
·maj 2009 (7)
·apr 2009 (5)
·mar 2009 (12)
·feb 2009 (7)
·jan 2009 (11)
·dec 2008 (6)
·nov 2008 (11)
·okt 2008 (10)
·sep 2008 (5)
·avg 2008 (8)
·jul 2008 (4)
·jun 2008 (12)
·maj 2008 (8)
·apr 2008 (7)
·mar 2008 (9)
·feb 2008 (6)
·jan 2008 (7)
·dec 2007 (5)
·nov 2007 (8)
·okt 2007 (6)
·sep 2007 (8)
·avg 2007 (8)
·jul 2007 (1)
·jun 2007 (8)
·maj 2007 (11)
·apr 2007 (12)
·mar 2007 (11)
·feb 2007 (6)

V penzijo pri 67
Rubrika: pokojnina
<  |  >  |  seznam
 27.01.09 13:01  sandi (admin) (DS) shramba  

Nemčija je naslednja v vrsti držav, ki so že dvignile polno upokojitveno starost na 67 let. Uveljavljena bo postopoma od leta 2011 dalje tako, da se bo vsako naslednje leto upokojitvena starost podaljšala za en mesec, od 2024 dalje pa za dva meseca. Tako bo leta 2029 dokončno dosegla 67 let.

To pomeni, da bo polna starost 67 veljala za vsakogar, rojenega 1964 ali kasneje. Kdor bo želel v penzijo pred to starostjo, bo dobival nižjo pokojnino.

Naša demografska situacija je od nemške prej slabša, kot boljša. Ampak, ker gre za izjemno nepopularen ukrep, se bo z njim verjetno odlašalo, kolikor se bo dalo.

Ugibajmo, kateri letniki bodo pri nas padli v delo do 67. leta? 1965 in mlajši? 1970 in mlajši? 1975 in mlajši?

Mimogrede, v Nemčiji velja nova polna upokojitvena starost za oba spola enako, pri nas so pogoji za ženske zaenkrat še milejši.

* zadnji popravek: 27.01.09 13:01

Komentarji uporabnikov
Replika? Pripomba? Še kaj manjka?  (vseh: 28; zadnji: 03.12.10 15:32)  · 
Kot neprijavljen uporabnik - gost - ne morete vpisovati komentarjev.

27.01.09 13:25  tadej1983odgovori / citiraj

Tocno kateri letniki bodo tja padli ne vem... Vem pa da si bomo moral penzijo sami privarcevat! Prej zacnemo tem bolje :D
 27.01.09 13:35  vromodgovori / citiraj

Res super. Če bo možno odpuščanje , potem bo lepo število brezposelnih 60+ letnikov, ki bodo posledično spet strošek države. Če pa odpuščanje ne bo možno, se bo strošek prevalil na podjetja, ki bodo morala držati v službi starčke, za dobro plačo in malo efekta. Zunaj pa mladi brez služb ...
 27.01.09 13:41  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

glede na vse do sedaj videno je generacija okrog 1975 (+ - nekaj let) dalje nekje dolocena za vecino bremena tranzicije in vsega kar gre zraven. kao so/smo ze navajeni
 27.01.09 13:49  cinkodgovori / citiraj
[andrejcc]

glede na vse do sedaj videno je generacija okrog 1975 (+ - nekaj let) dalje nekje dolocena za vecino bremena tranzicije in vsega kar gre zraven. kao so/smo ze navajeni
verjetno ker si ti v tem letniku a ne....
 27.01.09 13:57  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

--saj sem napisal so/smo navajeni pa ne mislim tu, da zato ker sem jaz tu nekje, da zato da bo tako. gledam kaj se je do sedaj dogajalo in da se nekako vse lomi ravno pri generacijah (po titovo), ki niso nikoli postale mladinci ampak ostale pionirji :).
 27.01.09 14:00  cinkodgovori / citiraj
[andrejcc]

--saj sem napisal so/smo navajeni pa ne mislim tu, da zato ker sem jaz tu nekje, da zato da bo tako. gledam kaj se je do sedaj dogajalo in da se nekako vse lomi ravno pri generacijah (po titovo), ki niso nikoli postale mladinci ampak ostale pionirji :).
No pa zdefiniraj recimo zakaj je generacija pri 1975 kej na slabšem prišla skozi kot ene 5-10 let starejša?
 27.01.09 14:04  gorazdrebaodgovori / citiraj

Jebi ga tko nam je usojeno. Zgleda da smo najboljša najsposobnejša generacija in verjamejo v nas, da jih bomo vn potegnil. Sam ravno nisem prepričan v njo, ampak če tko pametnejši mislijo, pa naj jim bo.

Enakopravnost spolov, nemci so to že pogruntal, mi pa smo še daleč od tega, vsaj ženske v to verjamejo pa čeprav majo veliko prednost (pri pokojnini in v povprečni življenski dobi)
 27.01.09 14:18  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[cink]

:: [andrejcc]

:: --saj sem napisal so/smo navajeni pa ne mislim tu, da zato ker sem jaz tu nekje, da zato da bo tako. gledam kaj se je do sedaj dogajalo in da se nekako vse lomi ravno pri generacijah (po titovo), ki niso nikoli postale mladinci ampak ostale pionirji :).

No pa zdefiniraj recimo zakaj je generacija pri 1975 kej na slabšem prišla skozi kot ene 5-10 let starejša?
--kar se tice borze je imela malo starejsa generacija ob privatizaciji vec akumulacije in je posledicno od nje lahko vec iztrzila.

kar se tice nepremicnin je malo starejsa generacija zacela o le teh razmisljat in delat na tem preden je prislo do eksplozije cen.

oba elementa sta kar se tice materialne varnosti zelooo pomembna.

seveda so imeli tudi svoje tezave. tudi ne pravim, da zdaj ene generacije so imeli vse in druge nic

(razmisljanja slonijo na solidno velikem vzorcu prijateljev, znancev in sorodnikov v obeh skupinah generacij in tudi v mlajsih, ki so po mojem se na slabsem).

upam, da bos podal se tvoja razmisljanja, da bo debata konstruktivna in ne kaj drugega

* zadnji popravek: 27.01.09 14:18
 27.01.09 14:28  creatinodgovori / citiraj

Jaz sem se že odločil, da nekje pri 55-ih neham delat in vse skupaj obesim na klin.
 27.01.09 14:31  cinkodgovori / citiraj
[andrejcc]

:: [cink]

:: :: [andrejcc]

:: :: --saj sem napisal so/smo navajeni pa ne mislim tu, da zato ker sem jaz tu nekje, da zato da bo tako. gledam kaj se je do sedaj dogajalo in da se nekako vse lomi ravno pri generacijah (po titovo), ki niso nikoli postale mladinci ampak ostale pionirji :).

::

:: No pa zdefiniraj recimo zakaj je generacija pri 1975 kej na slabšem prišla skozi kot ene 5-10 let starejša?

--kar se tice borze je imela malo starejsa generacija ob privatizaciji vec akumulacije in je posledicno od nje lahko vec iztrzila.

kar se tice nepremicnin je malo starejsa generacija zacela o le teh razmisljat in delat na tem preden je prislo do eksplozije cen.

oba elementa sta kar se tice materialne varnosti zelooo pomembna.

seveda so imeli tudi svoje tezave. tudi ne pravim, da zdaj ene generacije so imeli vse in druge nic

(razmisljanja slonijo na solidno velikem vzorcu prijateljev, znancev in sorodnikov v obeh skupinah generacij in tudi v mlajsih, ki so po mojem se na slabsem).

upam, da bos podal se tvoja razmisljanja, da bo debata konstruktivna in ne kaj drugega
No problem:

- 14 mesecev stran vrženega časa JNA

- če si dobil službo (čas razpada Iskra delte - moj foh, pa še koga) plače dosti nižje, (recimo moja z univ. izobrazbo 290€ neto, začetniki pri meni dobijo sedaj okroglo jurja netto)

- akumulacija pri 290€?

- "rahlo" težja študentska leta: boni (boni so recimo prišli ko sem bil absolvent), štipendij ni bilo (kadrovskih ni bilo več (ali so bile redke), državne pa še redkejše, smo kar ornk delali (in to takrat večinoma fizična dela, ker drugih ni bilo), smučal v tujini sem recimo prvič ko se bil že zaposlen, tudi potoval po svetu sem šele takrat...

- Borza? ja na slo borzo se je dalo tudi z majhnimi vložki dobro zaslužiti, pa misliš da v prihodnosti nekje na kakšni svetovni borzi se pa ne bo dalo (vprašaj mta:))

- ja pa za interni odkup smo bili še premladi (ali še ne zaposleni ali pa povsem brez denarja), kot tudi za stanovanjski zakon...

27.01.09 14:37  _deaistoodgovori / citiraj
[cink]

:: [andrejcc]

:: :: [cink]

:: :: :: [andrejcc]

:: :: :: --saj sem napisal so/smo navajeni pa ne mislim tu, da zato ker sem jaz tu nekje, da zato da bo tako. gledam kaj se je do sedaj dogajalo in da se nekako vse lomi ravno pri generacijah (po titovo), ki niso nikoli postale mladinci ampak ostale pionirji :).

:: ::

:: :: No pa zdefiniraj recimo zakaj je generacija pri 1975 kej na slabšem prišla skozi kot ene 5-10 let starejša?

:: --kar se tice borze je imela malo starejsa generacija ob privatizaciji vec akumulacije in je posledicno od nje lahko vec iztrzila.

:: kar se tice nepremicnin je malo starejsa generacija zacela o le teh razmisljat in delat na tem preden je prislo do eksplozije cen.

:: oba elementa sta kar se tice materialne varnosti zelooo pomembna.

:: seveda so imeli tudi svoje tezave. tudi ne pravim, da zdaj ene generacije so imeli vse in druge nic

:: (razmisljanja slonijo na solidno velikem vzorcu prijateljev, znancev in sorodnikov v obeh skupinah generacij in tudi v mlajsih, ki so po mojem se na slabsem).

:: upam, da bos podal se tvoja razmisljanja, da bo debata konstruktivna in ne kaj drugega

No problem:

- če si dobil službo (čas razpada Iskra delte - moj foh, pa še koga) plače dosti nižje, (recimo moja z univ. izobrazbo 290€ neto, začetniki pri meni dobijo sedaj okroglo jurja netto)

- akumulacija pri 290€?

- "rahlo" težja študentska leta: boni (boni so recimo prišli ko sem bil absolvent), štipendij ni bilo (kadrovskih ni bilo več (ali so bile redke), državne pa še redkejše, smo kar ornk delali (in to takrat večinoma fizična dela, ker drugih ni bilo), smučal v tujini sem recimo prvič ko se bil že zaposlen, tudi potoval po svetu sem šele takrat...

- Borza? ja na slo borzo se je dalo tudi z majhnimi vložki dobro zaslužiti, pa misliš da v prihodnosti nekje na kakšni svetovni borzi se pa ne bo dalo (vprašaj mta:))

- ja pa za interni odkup smo bili še premladi (ali še ne zaposleni ali pa povsem brez denarja), kot tudi za stanovanjski zakon...

Sam ste bili pa neprimerno bolj sproščeni...
 27.01.09 14:45  cinkodgovori / citiraj
[deaisto]

:: :: [andrejcc]

:: :: :: [cink]

:: :: :: :: [andrejcc]

:: :: :: :: --saj sem napisal so/smo navajeni pa ne mislim tu, da zato ker sem jaz tu nekje, da zato da bo tako. gledam kaj se je do sedaj dogajalo in da se nekako vse lomi ravno pri generacijah (po titovo), ki niso nikoli postale mladinci ampak ostale pionirji :).

:: :: ::

:: :: :: No pa zdefiniraj recimo zakaj je generacija pri 1975 kej na slabšem prišla skozi kot ene 5-10 let starejša?

:: :: --kar se tice borze je imela malo starejsa generacija ob privatizaciji vec akumulacije in je posledicno od nje lahko vec iztrzila.

:: :: kar se tice nepremicnin je malo starejsa generacija zacela o le teh razmisljat in delat na tem preden je prislo do eksplozije cen.

:: :: oba elementa sta kar se tice materialne varnosti zelooo pomembna.

:: :: seveda so imeli tudi svoje tezave. tudi ne pravim, da zdaj ene generacije so imeli vse in druge nic

:: :: (razmisljanja slonijo na solidno velikem vzorcu prijateljev, znancev in sorodnikov v obeh skupinah generacij in tudi v mlajsih, ki so po mojem se na slabsem).

:: :: upam, da bos podal se tvoja razmisljanja, da bo debata konstruktivna in ne kaj drugega

:: No problem:

:: - 14 mesecev stran vrženega časa JNA

:: - če si dobil službo (čas razpada Iskra delte - moj foh, pa še koga) plače dosti nižje, (recimo moja z univ. izobrazbo 290€ neto, začetniki pri meni dobijo sedaj okroglo jurja netto)

:: - akumulacija pri 290€?

:: - "rahlo" težja študentska leta: boni (boni so recimo prišli ko sem bil absolvent), štipendij ni bilo (kadrovskih ni bilo več (ali so bile redke), državne pa še redkejše, smo kar ornk delali (in to takrat večinoma fizična dela, ker drugih ni bilo), smučal v tujini sem recimo prvič ko se bil že zaposlen, tudi potoval po svetu sem šele takrat...

:: - Borza? ja na slo borzo se je dalo tudi z majhnimi vložki dobro zaslužiti, pa misliš da v prihodnosti nekje na kakšni svetovni borzi se pa ne bo dalo (vprašaj mta:))

:: - ja pa za interni odkup smo bili še premladi (ali še ne zaposleni ali pa povsem brez denarja), kot tudi za stanovanjski zakon...

Sam ste bili pa neprimerno bolj sproščeni...
To smo še zdej :)
 27.01.09 14:51  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[cink]

No problem:

--vojska, TA, civilna je bila se kar nekaj casa tako da tu notri je marsikdo iz recimo mlajse generacije

- akumulacija pri 290€?
--saj pravim, da ni bilo vse super, vendar pri dohodku akumulacija lahko je, ce dohodka ni akumulacij ne more biti

--o studiju in studentih danes in njegovih rezultatih je skoda zgubljat besed in ti dam prav

--seveda se da in se bo dalo ampak ni primerljivo, saj je certifikatska privatizacija omogocala to vsem povprek skoraj zastonj.

mta je primer predanega, sposobnega posameznika. vec takih bi bilo, boljse bi bilo za naso druzbo (ce bi seveda davcni sistem bil pravilno naravnan)

--nisem razmisljal o jazbinsku ampak pustimo, ker se ne mislim iti tekmovanja katera generacija je bila taka ali drugacna, ker to ni bistveno

razmisljam pa o tem, da mladi (pa sebe sem ne stejem, da ne bos spet videl v vsakem postu nek moj osebni interes, ker ne delujem na ta nacin) so tisti, ki bi morali biti delezni spodbud. sposobnim mladim bi se moglo omogociti cimboljse pogoje, saj bodo oni tisti, ki bodo cel sistem gor drzali. ce se stiska in vzema najvec pri njih se nasi (slovenski) druzbi ne obeta nic dobrega. se posebej glede na demografski trend
 27.01.09 15:27  Hevidiodgovori / citiraj

andrejcc 4 president!

Se načeloma strinjam v vsaki točki!
 27.01.09 16:29  gorazdrebaodgovori / citiraj

Pr 290€ neto plače si verjetno tud bistveno manj v penzijski sklad vplačeval, predvidevam. Če boš mel pa tko nizko penzijo pa ne verjamem.
 27.01.09 16:39  cinkodgovori / citiraj
[gorazdreba]

Pr 290€ neto plače si verjetno tud bistveno manj v penzijski sklad vplačeval, predvidevam. Če boš mel pa tko nizko penzijo pa ne verjamem.
He, he, he, penzija kaj je to? Se bosta spraševali obe najini generaciji ali pa nobena...Pa 3/4 delovne dobe (če je razlika 10 let) se nama prekriva zato telih začetnih 290€ pri penziji ravno ne bo igralo neke vloge... 290E sem navedel v odgovoru glede akumulacije kapitala, ki da ga je 10 let starejša generacija bila zmožna iz plače....

* zadnji popravek: 27.01.09 16:39
 27.01.09 16:40  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[gorazdreba]

vplacilo v penzijski sklad = davek za financiranje obstojecih prejemnikov in to je vse. velja tako za 1975 kot tudi ze 10 let prej, po moje. (p: 1968)
 27.01.09 16:50  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[cink]

He, he, he, penzija kaj je to? Se bosta spraševali obe najini generaciji ali pa nobena...
--jep
 27.01.09 17:00  matic7odgovori / citiraj
[andrejcc]

:: He, he, he, penzija kaj je to? Se bosta spraševali obe najini generaciji ali pa nobena...

--jep

ne se sekirat, treba je čim več na črno delat pa čim več vsega poskrit, da se manj davka plačuje itd.....

Ne me križat zagovorniki pravičnosti ali kako se že imenujejo tisti:)))

Jaz seveda podpriram vse ki fušajo na črno, rad kupujem brez računa, v glavnem vse hočem na črno kar se le da..

Seveda sem ponosen, da je večina drugačna od mene v sloveniji:)))))))))))))))))
 27.01.09 17:04  MSTANK1odgovori / citiraj
[matic7]

Ne me križat zagovorniki pravičnosti ali kako se že imenujejo tisti:)))
Forumaši z vizijo :)
 27.01.09 17:21  urkostarodgovori / citiraj
[matic7]
:: Ne me križat zagovorniki pravičnosti ali kako se že imenujejo tisti:)))
Državne institucije? Nč bat, ne bodo te križal, samo keš bi ti radi pobral :)

27.01.09 17:24  matic7odgovori / citiraj
[urkostar]

:: [matic7]

:: :: Ne me križat zagovorniki pravičnosti ali kako se že imenujejo tisti:)))

Državne institucije? Nč bat, ne bodo te križal, samo keš bi ti radi pobral :)

Jah to so pa tisti ja, med katerimi se najdejo tudi tisti s posebnimi vizijami..

he he sem njim še dolžan čez jurja, ampak še ne dam takoj od sebe:))
 27.01.09 17:29  urkostarodgovori / citiraj
[crt]

vplacilo v penzijski sklad = davek za financiranje obstojecih prejemnikov in to je vse.
Hmmm...a ni tole Ponzijeva shema?

:)))

http://en.wikipedia.org/wiki/Ponzi_schem...

* zadnji popravek: 27.01.09 17:29
 27.01.09 20:00  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj

ja, to seveda je ponzijeva shema.
 27.01.09 20:04  Attractionodgovori / citiraj
[crt]

ja, to seveda je ponzijeva shema.
samo zapret bi moral se koga, potem bi bla cisto taprava :))

* zadnji popravek: 27.01.09 20:04
 27.01.09 20:12  _husleriusodgovori / citiraj

En velik šment tega državnega ponzija je obveznost vplačevanja...

Se pa mi zdi da FF ponziji in podobni vedno bolj potrjujejo geslo "Easy come, easy go." Kot neko sito naivnosti.
 05.10.09 09:54  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[andrejcc]

Sedanja "modernizacija" naj bi zajela 1960 in kasnejše (s polno upokojitveno starostjo 65 let). Glede na stalne potrebe po "moderniziranju" na vsakih 10 do 15 let, si verjetno kar dobro zadel generacijo, ki bo šla na 67 let :-)

* zadnji popravek: 05.10.09 09:54
 03.12.10 15:32  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj

link(Intervju: dr. Tine Stanovnik, EF)

/.../ Chesley Sullenberger, ameriški pilot, ki je januarja lani z zasilnim pristankom letala na reki Hudson pred smrtjo rešil 155 potnikov, se je letos predčasno upokojil pri 58 letih. Mogoče se vam to zdi zgodaj, toda naj povem, da je upokojitvena starost pilotov Adrie Airways 54 let in pol. Hvala bogu, da je imel Sullenberger ob tej akciji toliko let, kajti če bi jih imel samo 30, letala ne bi rešil, ker bi bil premalo izkušen. Pa še en primer. Upokojitvena starost rudarjev v rudniku Velenje je 47 let in pol, vodja izmene rešenih rudarjev v rudniku San Jose v Čilu ima 54 let, najstarejši rešeni rudar pa celo 63 let!

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>