Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 14:56
-0,95 %
8.661,57
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 13:55
-0,42 %
1.431,84
SI 14:40
-0,20 %
877,08
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Seznam forumov  >  DS (prej: FT)  RSS    >  Jutranji pregled - četrtek, 19.03.09

Rubrike
·ETF (2)
·FT (9)
·Slovenija (21)
·balkan (8)
·garantirani (2)
·novitrgi (17)
·preglednovic (1282)
·razno (21)
·skladi (32)
·svet (2)
·zavarovanja (1)
Arhiv
·nov 2010 (10)
·okt 2010 (21)
·sep 2010 (22)
·avg 2010 (22)
·jul 2010 (22)
·jun 2010 (21)
·maj 2010 (21)
·apr 2010 (20)
·mar 2010 (23)
·feb 2010 (19)
·jan 2010 (20)
·dec 2009 (18)
·nov 2009 (21)
·okt 2009 (22)
·sep 2009 (22)
·avg 2009 (21)
·jul 2009 (23)
·jun 2009 (22)
·maj 2009 (40)
·apr 2009 (40)
·mar 2009 (44)
·feb 2009 (40)
·jan 2009 (40)
·dec 2008 (43)
·nov 2008 (40)
·okt 2008 (44)
·sep 2008 (44)
·avg 2008 (21)
·jul 2008 (25)
·jun 2008 (39)
·maj 2008 (40)
·apr 2008 (44)
·mar 2008 (42)
·feb 2008 (42)
·jan 2008 (42)
·dec 2007 (41)
·nov 2007 (51)
·okt 2007 (58)
·sep 2007 (43)
·avg 2007 (24)
·jul 2007 (28)
·jun 2007 (36)
·maj 2007 (51)
·apr 2007 (14)

Jutranji pregled - četrtek, 19.03.09
Rubrika: preglednovic
<  |  >  |  seznam
 19.03.09 08:17  andrejcc (DS) shramba  

• Istrabenz še vedno v glavni vlogi. Tokrat je Istrabenz turizem prodal družbo z omejeno odgovornostjo Marina Koper za tri milijone evrov in zemljišča v Portorožu za štiri milijone evrov.

Ob tem v Financah o tem, da naj večinsko državne NKBM in Abanka sploh ne bi imele zavarovanih terjatev do Istrabenza, medtem ko naj bi bilo v NLB nezavarovanih le tretjina.

Na včerajšnji novinarski konferenci pa je predsednik uprave banke UniCredit France Arhar potrdil, da med devetnajstimi bankami še ni prišlo do soglasja o reševanju koprskega Istrabenza, zato obstaja možnost, da bo konec marca koprski holding z več kot 900 milijoni evrov dolga končal v stečaju.

Ta zgodba, ki se že predolgo vleče, je že več kot neokusna in tudi tragikomična več ni ampak samo še groteskna. Nihče od vseh vključenih v dogajanje si ne upa reči bobu bob, nagnati nekaj ljudi in jih ustrezno sankcionirati. Kršitev zakonodaje, prekoračitev pooblastil, domačijskega neskrbnega delovanja je bilo na različnih straneh več kot dovolj. Odgovornosti so jasne tako v Istrabenzu, prijateljskih družbah, bankah, nadzornih inštitucijah in še kje. Očitno je vse to jasno še preveč udeležencem in zaradi tega nihče ne ukrepa.

• V Hrvaški so bankirji in gradbinci začeli oživljati nepremičninski trg s popusti in ugodnimi posojili. V Financah so preverili, ali bi bili akterji pripravljeni na kaj takega pri nas. Odgovori so jasno bolj medli.

Ob tem Ivo Lavrač ugotavlja, da bodo gradbinci raje čakali na državno pomoč, ki pa je po njegovi oceni ne bi smeli dobiti, "dokler krepko ne znižajo cen". Pri tem pa ne pričakuje niti aktivne vloge bank, saj "tudi banke živijo na državnih jaslih in prejemajo pomoč v najrazličnejših oblikah".

• Če je Hrvaška dober pokazatelj dogajanja na trgu nepremičnin v prihodnje je lahko tudi o tem, kam lahko gremo v obremenitvi javnih financ in o njeni nevzdržnosti. Hrvaški Jutarnji list poroča, da je skoraj vsak drugi Hrvat finančno odvisen od države. Po podatkih tamkajšnjega zavoda za zaposlovanje je bilo približno 260 tisoč ljudi, zaposlenih v javnih službah, upokojencev je bilo 1.150.000, brezposelnih pa 255 tisoč.

Komentarji uporabnikov  (vseh: 17; zadnji: 20.03.09 11:43)  · 
Kot neprijavljen uporabnik - gost - ne morete vpisovati komentarjev.

19.03.09 09:41  _zavodgovori / citiraj
[andrejcc]

<ul>

Ob tem v Financah o tem, da naj večinsko državne NKBM in Abanka sploh ne bi imele zavarovanih terjatev do Istrabenza, medtem ko naj bi bilo v NLB nezavarovanih le tretjina.

</ul>
No, nazadnje se bo izkazalo, da jo bo NLB še najbolje odnesla. Kot se mi je tudi zdelo, je najbolj v riti Abanka, ki pa se v teh zgodbicah redko omenja.
 19.03.09 10:01  KlemenK (admin) odgovori / citiraj

Ena povsem splošna opazka/pohvala: Tile jutranji pregledi so res krasna zadeva. Zdaj, ko že kar dolgo funkcionirajo in so se res dokazali kot zelo skoncentriran, pa vseeno izčrpen pregled poslovnih novic, moram rečt, da obvezno zjutraj vsak dan preberem oba pregleda, gospodarske strani v časopisih pa samo še preletim, saj tukaj dobim bolk kvalitetne informacije, pa še bolj objektivne so. Še enkrat vse pohvale!
 19.03.09 10:20  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

--hvala. tudi vsem ostalim, ki ste zadnje case dodali kaksno lepo besedo v razlicnih temah
 19.03.09 10:25  dodajsiodgovori / citiraj

Pohvala in zahvala vsem za ažurno delo.
 19.03.09 12:51  urkostarodgovori / citiraj

Se pridružujem pohvalam! Na žalost je vsebina bolj ali manj tragikomična oz. komično tragična. Zakaj že?

Aja, v bear marketu smo :)))
 19.03.09 13:13  alonsoodgovori / citiraj

Zakaj pa NKMB delnica tako pada, če pa pogledamo delnico ABANKE pa se kar solidno drži (štart 57 EUR, sedaj 50)? Nkmb je ful v riti, Abanka pa očitno ne, ali je tu kakšen drug efekt?
 19.03.09 13:54  ajerajodgovori / citiraj
[alonso]

Zakaj pa NKMB delnica tako pada, če pa pogledamo delnico ABANKE pa se kar solidno drži (štart 57 EUR, sedaj 50)? Nkmb je ful v riti, Abanka pa očitno ne, ali je tu kakšen drug efekt?
Men se zdi da je relativno bolj v riti A banka in mnogo manj MKBM, vsaj dolgoročno jo bomo davkoplačevalci reševali abanke pa verjetno ne?
 19.03.09 13:55  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

--abanko imajo v lasti institucionalci in zaposleni v abanki, ki so sodelovali pri dokapitalizaciji. ta je bila izvajana s strani zaposlenih s krediti in jim pride prav, da tecaj ne pade

nkbm pa je bil ipo in polno malih delnicarjev, ki so vsak dan bolj obupani in zato prodajajo.

19.03.09 14:02  roaddoggodgovori / citiraj

ni res, eni držimo! :))
 19.03.09 16:16  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj

Finance: Pahor noče predsedovati organizacijskemu odboru univerzijade, vseeno bodo plačali 3 mio pristopnine za univerzijado, zdaj zagotavljajo, da zanjo "ne bodo dali več kot 15 milijonov."

(ta teden očitno ne more miniti brez vsaj enega idiotizma modrecev z Gregorčičeve na dan)

* zadnji popravek: 19.03.09 16:16
 19.03.09 16:26  ajerajodgovori / citiraj

15 mio bo država že dobla za DDVjem in drugimi davki (sploh če bo proračun 150 mio hehe)
 19.03.09 23:29  _aremisodgovori / citiraj

Se pridružujem pohvalam! Imam pa tudi eno pripombo. Seveda sem hvaležen, da lahko vsako jutro preberem tukaj, kaj zanimivega se dogaja, vendar bi malce več objektivnosti ne škodilo. Recimo:

Obama odločno brani ravnanje finančnega ministra Geithnerja, ki se je znašel pod hudimi javnimi kritikami. Ali bi pri nas Pahor ravno tako zaščitil Križaniča? Kdo ve.

Zadnji stavek mi ne pove čisto nič oz. ne nosi nikakršnih relevantnih informacij. Sej ni nikakršen problem, samo ena opazka pač :) Podobne stvari sem opazil tudi kje drugje. Po mojem mnenju je na bralcu, da si ustvari menje o določeni stvari, avtor pa naj napiše samo relevantne informacije.
 19.03.09 23:48  KlemenK (admin) odgovori / citiraj
[aremis]

... vendar bi malce več objektivnosti ne škodilo. Recimo:

Po mojem mnenju je na bralcu, da si ustvari menje o določeni stvari, avtor pa naj napiše samo relevantne informacije.
Meni se pa ravno to zdi, da je na FT kar dobro urejeno, stvari se mi zdijo zelo objektivno napisane. In se mi zdi čisto OK tudi to, da se opozarja na kakšne slabe politične odločitve, če se povezane z gospodarstvom, davki ipd. Prav nič me ne moti, tudi če bralec lahko razbere katera politična opcija je avtorju bližje, dokler ostaja objektiven. Npr. če Erjavec izjavi, da bo zrihtal pokojnine po 1000 €, se mi zdi pravilno, da tukaj npr. andrejcc napiše, da je to neumnost in ni treba, da citira le izjavo, nato naj si pa bralec ustvari mnenje.

Zame objektivnost ni odsotnost mnenja in komentiranja, ampak enaka merila za vse. In dokler imam občutek, da imajo avtorji tule enaka merila za vse politične opcije in dokler se mi ne zdi, da bi kakšna dejstva namenoma potvarjali ali zamolčali, zato, ker bi to koristilo/škodilo neki opciji, toliko časa sem zadovoljen.

Da pa avtor pregleda ne bi smel opozoriti, da je nekaj slabo ali pa dodatki kakšnega pomisleka, se pa ne strinjam, tudi to je dodana vrednost.

No, zdaj sem izpadel kot kakšen dežurni odvetnik FT, ampak prav zares tako mislim. :-)
 20.03.09 08:36  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[aremis]

Obama odločno brani ravnanje finančnega ministra Geithnerja, ki se je znašel pod hudimi javnimi kritikami. Ali bi pri nas Pahor ravno tako zaščitil Križaniča? Kdo ve.
Jutranji pregled že od samega začetka vsebuje linke na sveže informacije, objavljene drugod in pogosto zraven tudi kak stavek komentarja. Jasno je, da je komentar osebno mnenje pisca, zato se mu reče komentar. Prav tako je lahko že sam izbor tematik do neke mere subjektivna stvar.

Seveda pa želimo ohraniti neko distanco do vseh - navijaštva za tega ali onega v jutranjih pregledih niste (upam) zasledili. Upoštevati je treba tudi, da gre za spletni forum, katerega namen je spodbuditi izmenjavo mnenj, debato.

Isti pisec bi o neki temi drugače pisal, če bi šlo za članek v npr. Dnevniku ali če gre za forum na FT.
 20.03.09 08:49  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[aremis]

Po mojem mnenju je na bralcu, da si ustvari menje o določeni stvari, avtor pa naj napiše samo relevantne informacije.
--bralec si vedno lahko ustvari mnenje. komentar ali pogled pisca pa izraza mnenje le tega in je dodana vrednost (za nekatere je, za druge ni) informacijam, ki jih posreduje ze vec razlicnih medijev.

o tem, kako razlicno podajajo podobne informacije razlicni mediji pa je v zadnjem letu bilo veckrat videno v Delu pri (ne)clankih povezanih tako ali drugace s skupino pivovarne lasko

krizanic pa ima toliko neposrecenih (ce se milo izrazim) izjav in akcij, da bi si zasluzil se kaj vec kot kaksen komentar.

seveda pa je v sloveniji pogosto komentiranje akcij politikov oznaceno kot navijanje za eno ali drugo politicno opcijo. delitev nasi vasi (kakrsnikoli ze) je zal se vedno premocna. gre namrec samo za politike (ki jim te delitve gredo na mlin) in nobene nadljudi

* zadnji popravek: 20.03.09 08:49
 20.03.09 09:40  jurassicodgovori / citiraj
meni je pa zelo všeč, da administratorji podajo še svoj pogled na to, saj itak že dajo tudi link na dotično informacijo in si lahko vsak ustvari svoje mnenje tudi brez tega. Ravno tako se mi ne zdi, da bi se spravljali na kakšne določene ljudi, ampak se na tiste, ki to zaslužijo, kar je tudi prav (vsi administratorji se mi zdijo zelo objektivni (FT dnevno spremljam že nekaj let)). Na koncu pa še to: če bi bile navedene le "relevantne informacije", bi s tem veliko izgubili, saj ti velikokrat največ pove ravno to, da ti nekdo pokaže širši kontekst in povezave, saj se v obilici informacij lahko hitro izgubiš. Da ne omenimo tega, da znajo komentarji biti tudi izredno duhoviti :)

skratka, pohvale administratorjem!
 20.03.09 11:43  matic7odgovori / citiraj

No, zdaj sem izpadel kot kakšen dežurni odvetnik FT, ampak prav zares tako mislim. :-)

Fantje so se že prijeli za denarnice, ko so slišali besedo odvetnik:))))))

Uredu je jutranji pregled, mene nič ne moti, več kot da nekdo svojega dela mnenja notri bolj mi je všeč vse skupaj, seveda mi mora biti oseba ki dodaja svoj komentar takšna, da mi komentar nekaj doprinese in ne da je prazen komentar...

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>