Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 04:31
-0,56 %
8.154,40
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 18.11
-0,44 %
1.443,02
SI 18.11
0,36 %
883,81
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Seznam forumov  >  DS (prej: FT)  RSS    >  Jutranji pregled - petek, 27.03.09

Rubrike
·ETF (2)
·FT (9)
·Slovenija (21)
·balkan (8)
·garantirani (2)
·novitrgi (17)
·preglednovic (1282)
·razno (21)
·skladi (32)
·svet (2)
·zavarovanja (1)
Arhiv
·nov 2010 (10)
·okt 2010 (21)
·sep 2010 (22)
·avg 2010 (22)
·jul 2010 (22)
·jun 2010 (21)
·maj 2010 (21)
·apr 2010 (20)
·mar 2010 (23)
·feb 2010 (19)
·jan 2010 (20)
·dec 2009 (18)
·nov 2009 (21)
·okt 2009 (22)
·sep 2009 (22)
·avg 2009 (21)
·jul 2009 (23)
·jun 2009 (22)
·maj 2009 (40)
·apr 2009 (40)
·mar 2009 (44)
·feb 2009 (40)
·jan 2009 (40)
·dec 2008 (43)
·nov 2008 (40)
·okt 2008 (44)
·sep 2008 (44)
·avg 2008 (21)
·jul 2008 (25)
·jun 2008 (39)
·maj 2008 (40)
·apr 2008 (44)
·mar 2008 (42)
·feb 2008 (42)
·jan 2008 (42)
·dec 2007 (41)
·nov 2007 (51)
·okt 2007 (58)
·sep 2007 (43)
·avg 2007 (24)
·jul 2007 (28)
·jun 2007 (36)
·maj 2007 (51)
·apr 2007 (14)

Jutranji pregled - petek, 27.03.09
Rubrika: preglednovic
<  |  >  |  seznam
 27.03.09 08:07  andrejcc (DS) shramba  

• Po včerajšnjih Trenjih so verjetno odgovornosti marsikomu še bolj jasne. Najbolj "zaslužni" za obstoječe stanje Igor, Stane in Janko so se ali brezmejno sprenevedali ali pa, vkolikor temu ni tako, le dokazovali svojo nesposobnost. Manjkal je le še Petrolov Marko, da bi bila mera polna.

Igor je na primer povedal, da je Istrabenz do spremenjenih razmer na finančnih trgih generiral stabilen denarni tok, ki je izviral iz bančnih posojil. Vsi trije akterji so se strinjali, da je finančna kriza kriva za vse, ob tem da je Janko podajal podatke z balona SBI20, ki je bil več kot očiten vsakemu, ki se malo dlje ukvarja s kapitalskimi trgi. Stane ni pozabil omeniti, da je rešitev Istrabenza v interesu vseh delničarjev (o temu ne dvomim - še posebej NFD Holding kot delničar je tu za rešitev nasedle naložbe zelo zainteresiran), bank upnic, regije in celotne Slovenije. Govorilo se je o tisočih ogroženih zaposlenih, ko so dejansko ogroženi le zaposleni v holdingu. Vsa ostala podjetja bi delala naprej kot delajo že sedaj. Le nad njimi ne bi več bil Istrabenz holding v lasti Petrola, Maksime Holding in NFD Holdinga ampak nekdo drug.

Veliko se govori o stečaju ali prisilni poravnavi. V Financah več o razlikah.

• Obstajajo pa na ljubljanski borzi tudi drugi vrednostni papirji in dobro obveščeni so jih razvrstili v dve skupini, tiste zanimive in tiste manj zanimive.

• Ob zavedanju alarmantnega stanja v gospodarstvu vlada napoveduje, da bodo plače v javnem sektorju znova na tapeti varčevalnih ukrepov.

Vodji pogajalske skupine sindikatov javnega sektorja Janezu Posedi pa kar nekaj stvari ni jasnih ali pa se spreneveda, kar je postala stalna praksa. Lahovnikovo napoved o intervencijskem zakonu je komentiral takole: "To ni resorni minister, ampak je, kot kaže, njegova naloga, da servisira gospodarske lobije, ki so vreča brez dna." ali pa še hujše "Država ni za višje plače doslej prispevala nič". Morda bi za nekatere ljudi iz javnega sektorja bila potrebna kulturna revolucija ali pa vsaj tečaj javnih financ, da bi jim bilo jasno kdo komu kaj plačuje in od kje se denar dejansko nabira.

* zadnji popravek: 27.03.09 08:07

Komentarji uporabnikov  (vseh: 91; zadnji: 01.04.09 12:35)  · 
Kot neprijavljen uporabnik - gost - ne morete vpisovati komentarjev.

27.03.09 08:19  golavsekodgovori / citiraj

Tudi jaz sem si vceraj pogledal oddajo Trenja. Zelo me je motilo, da se sedaj le išče krivca za stanje. Še bolj me je zmotilo njihovo pluvanje po ljudeh, ki so na koncu koncev le nekaj ustavrili do sedaj. Ne zagovarjam nobenega vendar se meni veliko bolj čudno zdi obnašanje bank v trenutku, ko so posojale denar. Kar naj gre en mali obrtnik do banke, da mora zgraditi novo delavnico, kupiti nov poltovornjak. Zastaviti mora še lastno hišo, da mu posodijo, da ne govorim o zavarovalnih premijah. Tukaj pa nič. Ne vem bolj produktivno bi bilo iskanje rešitev in ne krivca. Generale so vedno postavili pred sodišče po bitki in ne sredi le te.

Pa lep pozdrav.
 27.03.09 08:20  _deaistoodgovori / citiraj

Glede na vcerajsno komedijo se tole... Trojica je vseskozi povdarjala da je za vse skupaj kriva financna kriza... da jih je pokopala... da se revezi niso mogli boriti proti njej...

potem pa pomislim na 98% podjetij ki jih kriza ni odnesla... marskikateri S.P. oz d.o.o. nima niti osnovnosolske izobrazbe... pa jih ni zjebal... klele pa sami magistri in dohtarji pa jih je pometel kot majhne cucke... vsaj vemo na katerem nivoju je njihovo znanje...

no pa se ugotovitev od vceraj se vedno drzi... fantje se na šihtu očitno ne pogovarjajo od posla povsem nič... zgolj o babah, joškah in verjetno 24" spinersih na X5... tako ocitno ne gre... v poduk vsem ostalim upravam podjetij... obcasno na sestankih pripeljite na plano kako debato kjer je vsaj posredno omenjena kaj vasa firma dela...
 27.03.09 08:41  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[golavsek]

Ne zagovarjam nobenega vendar se meni veliko bolj čudno zdi obnašanje bank v trenutku, ko so posojale denar. Kar naj gre en mali obrtnik do banke, da mora zgraditi novo delavnico, kupiti nov poltovornjak. Zastaviti mora še lastno hišo, da mu posodijo, da ne govorim o zavarovalnih premijah. Tukaj pa nič. Ne vem bolj produktivno bi bilo iskanje rešitev in ne krivca. Generale so vedno postavili pred sodišče po bitki in ne sredi le te.
--bitka je ze zdavnaj zgubljena. ze zelo dolgo se tudi ve kdo vse so krivci (samo zaradi velike prepletenosti vseh mogocih sfer ocitno se ni volje po razciscenju).

banke oz. njihovi vodilni so med krivci le toliko kolikor bi lahko bile zdaj v tezavah in bi morali davkoplacevalci pomagati (in se ponovno zaradi tega odlasa resitev). med bankami pa kot kaze samo drzavne, ker so edine prijateljsko posojale denar brez nobenih zavarovanj. vendar to ne spremeni dejstva, da je bilo vodenje in nadziranje istrabenza amatersko

na vse nacine pa se zeli negativno izpostaviti unicredit, ki je ocitno bila ena redkih bank, ki je ravnala s skrbnostjo dobrega gospodarja. torej edino banko ki je ravnala pravilno se skusa prikazati kot crnega racka, da ne bi opazili, da so vse druge ravnale povsem neskrbno, amatersko in preko pooblastil in da bi bilo potrebno njihove vodilne z nadzornimi sveti vred klicati na odgovornost
 27.03.09 08:47  _tangunodgovori / citiraj

Huda sprenevedanja na trenjih naših šušmušterjev in predvsem povzdignjen glas ob branjenju samega sebe(Janko Kosmina),ter očitki določenih gostov o odgovarjanju z svojim premoženjem je bilo očitno videt prebledenost in z cmokom v ustih Janka!Ma kaj mu je bilo tega treba!
 27.03.09 09:16  _nanixodgovori / citiraj

Kot sem jaz razumel vse skupaj, je edina bavčarjeva kvalifikacija to, da so mu bila odprta vsa vrata in omogočene vse poteze. Tako je uspel nabrati (če sem prav razumel) za 1 mrd pufov. Hmmm....

Meni so predlanskim iz rajfajzna poslali dopis v katerem me obveščajo, da lahko kot ... bla, bla, ... dobim kredit do višine 10.000 brez vsakega vprašanja. Seveda ga niti slučahjno nisem vzel. Tako je to šlo takrat, pač. To da lahko dobiš puf, še ne pomeni, da ga moraš vzeti. Tudi BTC ponuja gore izdelkov, pa jih razsoden človek ne pokupi vseh. Otrok, pač! Bavčar očitno ni ravno razsoden.

* zadnji popravek: 27.03.09 09:16
 27.03.09 09:22  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[nanix]

To da lahko dobiš puf, še ne pomeni, da ga moraš vzeti.
--svete besede, ki pa jih tisti ki iscejo krivce izven sebe preprosto ne morejo sprocesirat v mozganih

oz. ce malo posplosim definicijo racionalne banke, ki jo je iggy vceraj podal.

racionalna banka = banka, ki da kredit brez zavarovanj in je to pripravljena početi skoraj v nedogled. ko pa se nekje zalomi se je pripravljena pogovarjati in pogajati o tem kako bi lahko dobila kaj od tega nazaj.
 27.03.09 09:28  _nanixodgovori / citiraj

CITAT: Vodji pogajalske skupine sindikatov javnega sektorja Janezu Posedi pa kar nekaj stvari ni jasnih ali pa se spreneveda, kar je postala stalna praksa. Lahovnikovo napoved o intervencijskem zakonu je komentiral takole: "To ni resorni minister, ampak je, kot kaže, njegova naloga, da servisira gospodarske lobije, ki so vreča brez dna." ali pa še hujše "Država ni za višje plače doslej prispevala nič". Morda bi za nekatere ljudi iz javnega sektorja bila potrebna kulturna revolucija ali pa vsaj tečaj javnih financ, da bi jim bilo jasno kdo komu kaj plačuje in od kje se denar dejansko nabira.

Problem plač v javnem sektorju je to, da že 10 let sploh ne rastejo, da se na javnem sektorju vedno špara, pa naj bo razcvet ali recesija. Enkrt zaradi uvedbe evra, drugič zaradi nevemčesa. Plače so z eno besedo kriminalne in tega ima folk dost. Kar se javnega sektorja tiče, je tam že 10 let recesija, in verjamem da prava recesija tam več nobenega ne zanima.
 27.03.09 09:38  muuriodgovori / citiraj
[nanix]

CITAT: Vodji pogajalske skupine sindikatov javnega sektorja Janezu Posedi pa kar nekaj stvari ni jasnih ali pa se spreneveda, kar je postala stalna praksa. Lahovnikovo napoved o intervencijskem zakonu je komentiral takole: "To ni resorni minister, ampak je, kot kaže, njegova naloga, da servisira gospodarske lobije, ki so vreča brez dna." ali pa še hujše "Država ni za višje plače doslej prispevala nič". Morda bi za nekatere ljudi iz javnega sektorja bila potrebna kulturna revolucija ali pa vsaj tečaj javnih financ, da bi jim bilo jasno kdo komu kaj plačuje in od kje se denar dejansko nabira.

Problem plač v javnem sektorju je to, da že 10 let sploh ne rastejo, da se na javnem sektorju vedno špara, pa naj bo razcvet ali recesija. Enkrt zaradi uvedbe evra, drugič zaradi nevemčesa. Plače so z eno besedo kriminalne in tega ima folk dost. Kar se javnega sektorja tiče, je tam že 10 let recesija, in verjamem da prava recesija tam več nobenega ne zanima.
Problem javnega sektorja je v tem, da jih je tam cca. 40% preveč. Te naj dajo stran, ostalim pa naj zvišajo plačo za 10% in bo vse lepo in prav. Učinkovitost ne bo prizadeta, ker te v javni upravi ni.
 27.03.09 09:45  _nanixodgovori / citiraj

Tisti ki v javni upravi delajo, so kar učinkoviti in jih sploh ni preveč. Nasproti njim pa je nadpovprečno veliko mudonj za katere se ne ve čisto natančno kaj delajo, imajo pa tudi fine plače. Če se bo odpuščalo, se bo seveda mravljice, saj se izključno na mravljicah tudi sedaj špara.

27.03.09 09:48  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

--lahko zacnemo tudi debato ki ji ne bo nikoli konca :).

ze samo primerjava plac gospodarstvo/negospodarstvo pove marsikaj. ce k temu dodamo se izredne stevilke izgube delovnih mest v gospodarstvu je se bolj jasno, da bo prilivov dosti manj in odlivov dosti vec.

ce pa pogledamo kaksna so bila razmerja plac v javnem sektorju proti gospodarstvu pred 10 leti pa pridemo sploh do absurda. se posebej glede na zahteve gospodarstva in javnega sektorju

vse kar govorim ne govorim na pamet ampak na podlagi stevilk, poznavanja toka denarja iz gospodarstva v drzavni proracun in potem naprej in zivih primerov, ki jih poznam, ki delajo ali so delali v javnem sektorju in vseh tistih ki delajo v gospodarstvu, se posebej tu mislim na izvozno usmerjeno, ki je generator novega denarja (k temu dodamo lahko se turizem). vse ostalo je pac krozenje denarja znotraj sistema

nedolgo tega je nekdo v forumu financ omenil zanimiv predlog (ki mu sam dodajam kaksno stvar), ki bi koristil vsem. in sicer v birokratskem delu javnega sektorja (izvzeti sodnija, solniki, zdravniki, vojska in policija) bi lahko bil zaposlen le toliko let, kolikor si bil prej v gospodarstvu. od tega bi imeli korist vsi. pretok ljudi bi se izvajal. noben se ne bi zalepil na stol do smrti. pretok znanja med drzavnimi sluzbami in gospodarstvom bi lahko koristil obema stranema. ucinkovitost bi bila vecja in birokracija manjsa. vec ljudi bi poznalo obe strani in bi na marsikaj tudi drugace gledalo.
 27.03.09 09:53  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[nanix]

Tisti ki v javni upravi delajo, so kar učinkoviti in jih sploh ni preveč. Nasproti njim pa je nadpovprečno veliko mudonj za katere se ne ve čisto natančno kaj delajo, imajo pa tudi fine plače. Če se bo odpuščalo, se bo seveda mravljice, saj se izključno na mravljicah tudi sedaj špara.
--tu je problem. mudonje, ki bi jih bilo nekako za scistit. imas pa verjetno kar prav, da ce se bo odpuscalo se bo verjetno na napacnih mestih. ampak odpuscalo se ne bo - zato bodo sledile nizje place. kar pa bo spet povzrocilo se dodatno negativno selekcijo, saj bo sposoben folk v drzavnih sluzbah zacel iskat mesto kje drugje
 27.03.09 10:01  _nanixodgovori / citiraj

Seveda, lahko bi razpravljali v nedogled, hotel sem samo pojasniti klimo v javnem sektorju (glede plač že 10 let recesija), ker vem, da izgleda poza sindikalistov v teh časih nenavadna.

Glede obvezne imenjave uprava/gospodarstvo pa: umetnike lahko damo delati v tovarne, duševno bolne lahko damo evtanazirati, na smrt bolne nehamo zdraviti. Bogataše lahko razlastimo, kmete združimo v komsomole. Bavčarja lahko kastriramo....

Zadeva spominja na nekatere prakse iz polpretekle zgodovine, za katere se vsi na teh forumuih zakljinjajo, da o njih nočejo nič slišati. Razen seveda, ko gre za upravo.
 27.03.09 10:02  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

--istrabenz pa bo nekaj denarja le dobil z dividendo petrola

http://seonet.ljse.si/view.asp?document_...
bolj slaba tolazba ampak boljse kot nic
 27.03.09 10:17  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[nanix]

Glede obvezne imenjave uprava/gospodarstvo
--lahko pojasnis malo bolj ta del, ker ga ne razumem najbolje (sploh glede na nadaljevanje), ker se mi zdi, da nisem bil najbolje razumljen
 27.03.09 10:23  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[nanix]

hotel sem samo pojasniti klimo v javnem sektorju (glede plač že 10 let recesija)
--saj ni, da je prepovedano iti iz javnega sektorja.

je pa pac ta slaba slovenska navada (gospodarstvo in negospodarstvo), da ko si nekje si tam, ce se le da, do smrti. in potem poslusamo zgodbe, da so nekateri raje brezposelni kot bi se vozili 30 km v drugo sluzbo
 27.03.09 10:27  matejosodgovori / citiraj

Pa pejt ven iz javnega sektroja...

SAmo kdo bi vas pa sploh vzel... jaz že ne...
 27.03.09 10:56  _nanixodgovori / citiraj
[andrejcc]

:: [nanix]

:: Glede obvezne imenjave uprava/gospodarstvo

--lahko pojasnis malo bolj ta del, ker ga ne razumem najbolje (sploh glede na nadaljevanje), ker se mi zdi, da nisem bil najbolje razumljen
CITAT: in sicer v birokratskem delu javnega sektorja (izvzeti sodnija, solniki, zdravniki, vojska in policija) bi lahko bil zaposlen le toliko let, kolikor si bil prej v gospodarstvu.

Ne obstaja nič takšnega kot je birokratski del javnega sektorja. Ljudje so profilirani za upravni postopek in v gospodarstvu nebi imeli kaj dosti delati. Sploh pa prisila oz. zasluga oz. pogoj, ki nastopa, odpira vrata za uvajanje vsakovrstnih prisil in te vodijo v sisteme, ki smo jih poznali.

Tukaj so bili nekoč glasni libretatci. Oni bi morali razumeti, sicer pa se BTW z njimi vedno bolj in v vedno več ozirih strinjam.
 27.03.09 11:03  _nanixodgovori / citiraj
[andrejcc]

:: hotel sem samo pojasniti klimo v javnem sektorju (glede plač že 10 let recesija)

--saj ni, da je prepovedano iti iz javnega sektorja.

je pa pac ta slaba slovenska navada (gospodarstvo in negospodarstvo), da ko si nekje si tam, ce se le da, do smrti. in potem poslusamo zgodbe, da so nekateri raje brezposelni kot bi se vozili 30 km v drugo sluzbo

Hja, razen glede na plačo, sem prav rad v javnem sektorju in me ne mika, da bi se šel udinjat kakemu kapitalistu. Meni nobeden denar tega ne odtehta. Načelno imaš pa seveda čisto prav in se s tabo tudi strinjam.

Sicer pa poznam slovensko navado in jo zelo podpiram, ker Slovenci še vejo kaj je kvaliteta življenja.
 27.03.09 11:08  Simonitiodgovori / citiraj

Meni se pa ovezna menjava med gospodarstvom in javnim upravo ne zdi upravičena.

Je odlična ideja za nekoga ki bo/je na vodilnih funkcijah v javnem sektorju, da pridobi izkušnje kako vreden je strankin 1 EUR. Ampak kak irelevanten uradniček za okencem, ki za delo potrebuje 1 možgansko celico, in je s takim delom zadovoljen pa ne vem kaj bi počel v gospodarstvu.

Imam pa drug predlog. Naj namenijo za plače javnega sektorja XX EUR (recimo % BDP). vzamejo št. zaposlenih in preprosto delijo

Men se zdi OK, kaka pripomba?
 27.03.09 11:14  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[nanix]

:: [andrejcc]

:: :: [nanix]

:: :: Glede obvezne imenjave uprava/gospodarstvo

::

:: --lahko pojasnis malo bolj ta del, ker ga ne razumem najbolje (sploh glede na nadaljevanje), ker se mi zdi, da nisem bil najbolje razumljen

CITAT: in sicer v birokratskem delu javnega sektorja (izvzeti sodnija, solniki, zdravniki, vojska in policija) bi lahko bil zaposlen le toliko let, kolikor si bil prej v gospodarstvu.

Ne obstaja nič takšnega kot je birokratski del javnega sektorja. Ljudje so profilirani za upravni postopek in v gospodarstvu nebi imeli kaj dosti delati.
--tu si za moje pojme precej ozko zastavil. vsa administrativna dela lahko izvajas na vseh mogocih ravneh. seveda pa vsako delovno mesto zahteva nekaj specificnih znanj, ki se jih je potrebno priuciti - saj zivimo v druzbi vsezivljenjskega ucenja.

Sploh pa prisila oz. zasluga oz. pogoj, ki nastopa, odpira vrata za uvajanje vsakovrstnih prisil in te vodijo v sisteme, ki smo jih poznali.
--ok. pripisujes mi neke fasistoidne metode na katere niti pod razno nisem pomislil. torej ce sem bolj natancen za vsako delovno mesto obstajajo doloceni pogoji (kot izobrazba, delovna doba, jeziki, racunalniska znanja,...). no in drzavne sluzbe, kot nadvse varne sluzbe s solidnim placilom, v katerih se pogosto z leti postane vse bolj pasiven bi imele ta pogoj, ki bi koristil vsem. ljudje bi poznali oba sistema in bi bili bolj kriticni. ne bi se polenili saj ne bi slo za dozivljenjsko delovno mesto, ki mu nihce nic ne more.

gre pa samo za idejo pri kateri bi seveda bila velika debata o tem, kje postaviti meje in prehodna obdobja.

ce pa iz enega pogoja vidis mozen razvoj vseh mogocih prisil in kaj vem se cesa potem se lahko obregnes v vsak pogoj, ki ga postavljajo delodajalci ali drzava. tu gre, za moje pojme, samo za vprasanje politicne zrelosti drzave in njenih vodij.

Tukaj so bili nekoč glasni libretatci. Oni bi morali razumeti, sicer pa se BTW z njimi vedno bolj in v vedno več ozirih strinjam.
--sem delil z njimi ze marsikatero mnenje
 27.03.09 11:23  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[nanix]

Sicer pa poznam slovensko navado in jo zelo podpiram, ker Slovenci še vejo kaj je kvaliteta življenja.
--to da si na nekem mestu celo zivljenje nima veze s kvaliteto zivljenja. nic narobe ce to komu pase. ce k temu dodamo razmisljanje, da raje brezposelen kot se voziti nekaj deset kilometrov pridemo do tega, da se to statisticno gledano najvec dogaja v nedinamicnih in neprilagodljivih podjetjih, ki so leta in leta na robu prezivetja in rabijo drzavno (torej davkoplacevalsko) pomoc, ker na trgu ni pocitka ali pa so preprosto drzavna podjetja.
 27.03.09 11:28  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[Simoniti]

Meni se pa ovezna menjava med gospodarstvom in javnim upravo ne zdi upravičena.
--pa nisem govoril o nobeni obvezni menjavi. ampak le to, da je predpogoj ce zelis delati v javni upravi (z zgoraj navedenimi omejitvami delovnih mest) delovna doba v gospodarstvu.

Imam pa drug predlog. Naj namenijo za plače javnega sektorja XX EUR (recimo % BDP). vzamejo št. zaposlenih in preprosto delijo

Men se zdi OK, kaka pripomba?
--problem je stevilo zaposlenih, ki se z vsako menjavo vlade poveca, ker je treba zadostiti dovolj prijateljem (glej primer krizanica). odstotek bdp bi lahko bil fiksen ampak tezave bi imel ravno v primerih kot je danes, ko ocene znizanja bdp prihajajo z zamudo
 27.03.09 11:35  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

--mičo :))

http://www.finance.si/242268/O_Bav%E8arj...
 27.03.09 11:40  gorazdrebaodgovori / citiraj
[nanix]

Seveda, lahko bi razpravljali v nedogled, hotel sem samo pojasniti klimo v javnem sektorju (glede plač že 10 let recesija), ker vem, da izgleda poza sindikalistov v teh časih nenavadna.

Glede obvezne imenjave uprava/gospodarstvo pa: umetnike lahko damo delati v tovarne, duševno bolne lahko damo evtanazirati, na smrt bolne nehamo zdraviti. Bogataše lahko razlastimo, kmete združimo v komsomole. Bavčarja lahko kastriramo....

Zadeva spominja na nekatere prakse iz polpretekle zgodovine, za katere se vsi na teh forumuih zakljinjajo, da o njih nočejo nič slišati. Razen seveda, ko gre za upravo.
Na zgodovini se učimo, tko da ni nič narobe mal pogledat nazaj, tud v extreme.

Kar se pa tiče plač in recesije v javnem sektorju, pa pejt to razlagat npr. delavcu mure.
 27.03.09 11:43  _nanixodgovori / citiraj

Sorry, tudi jaz sem izmenjavo razumel kot prisilo. Gledajoč tako, ni daleč od komsomola.

Sicer pa v upravi ni profilirana samo najnižja administracija (V stopnja). Ta z izmenjavo nebi dosti prinesla. Vsi drugi so upravni delavci in pravniki, ki se v glavnem ukvarjajo s specifiko uprave. Tu so še ekonomisti, po mojem bi te še najlaže prehajali. Sicer pa - kdo nam brani prehajati in ljudje tudi prehajajo, samo da ne prav veliko.

Glede kvalitete življenja mislim na stvari, ki so izven dela. Voziti se cele dneve na šihte je navadna izguba časa. Seveda ne, če si brezposelen.

Kar jaz vidim kot kvaliteto življenja v državnih službah je predvsem eno: delo uradno in neuradno traja 8 ur. V gospodarstvu so delovniki vse prerado dolgi 10 in več ur. Hvala lepa!

27.03.09 11:45  _nanixodgovori / citiraj
[gorazdreba]
Kar se pa tiče plač in recesije v javnem sektorju, pa pejt to razlagat npr. delavcu mure.
Pa sej zato sem sploh to napisal in osvetlil pogled na javno upravo. Točno vem kako normalen folk, sploh pa delavec iz mure razume tarnanje upravnih delavcev.
 27.03.09 12:05  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[nanix]

Glede kvalitete življenja mislim na stvari, ki so izven dela. Voziti se cele dneve na šihte je navadna izguba časa.
--seveda je izguba časa ampak če rabiš denar je bolje to, kot jokati kako naj država pomaga

Kar jaz vidim kot kvaliteto življenja v državnih službah je predvsem eno: delo uradno in neuradno traja 8 ur. V gospodarstvu so delovniki vse prerado dolgi 10 in več ur.
--tocno to ampak ravno zaradi tega je in bi bilo normalno da so razlike v placah temu primerne, se posebej ce so povrhu vsega delovna mesta v gospodarstvu toliko bolj ogrozena.

vsak bi imel visjo placo, vsak bi delal manj ur ima pa vse svoje ekonomske meje. da ne govorimo tu se o (de)stimulacijskem ucinku
 27.03.09 12:25  djuroodgovori / citiraj

So pa glede drzavnih sluzb, tudi specifike, delam v znanosti:

in nic nenavadnega da delas za vikende, praznike, pa tudi da delas kdaj

celo noc doma potem pa direkt v sluzbo brez spanja. Nadur ni. 8-urni delavni (kaj je to?)

pac nacin zivljenja

* zadnji popravek: 27.03.09 12:25
 27.03.09 12:41  _nanixodgovori / citiraj
[andrejcc]

:: Kar jaz vidim kot kvaliteto življenja v državnih službah je predvsem eno: delo uradno in neuradno traja 8 ur. V gospodarstvu so delovniki vse prerado dolgi 10 in več ur.

--tocno to ampak ravno zaradi tega je in bi bilo normalno da so razlike v placah temu primerne, se posebej ce so povrhu vsega delovna mesta v gospodarstvu toliko bolj ogrozena.

vsak bi imel visjo placo, vsak bi delal manj ur ima pa vse svoje ekonomske meje. da ne govorimo tu se o (de)stimulacijskem ucinku
8 ur ni manj ur, 10 ur je (pre)več ur.

Jasno je, da so razlike v plačah izraz tega, ampak mi smo bili v zadnjih 10 letih skoraj pol slabše plačani od gospodarstva, ker smo se odpovedovali revalorizacijam v zvezi z inflacijo in dvigom BDP v dobrobit evra, stabilnosti, pridružitve EU in kaj vem kaj še. Mi je bilo vedno nerodno povedat koliko imam plače. Sedaj naj bi bil po dogovoru ravno čas za popravo teh krivic, je prišla pa kriza. Tako za to krizo torej nimamo prav veliko posluha.
 27.03.09 12:50  _nanixodgovori / citiraj

Da se še malo vrnemo k Bavčarju.

V oddaji je trdil, da so do krize iz svojih finančnih tokov vedno imeli dovolj sredstev za pokrivanje anuitet.

To je navadna laž, ker se spomnim, da je že l. 2007 Bavčar raztprodal vse blagovne znamke Kolinske Podravki (Čokolino, Viki krema itd). Že takrat se mu je zatikalo z vračanjem. Takrat je vehementno trdil, da gre za marginalne blagovne znamke - le zakaj jih je podravka potem kupila? Seveda so marginalne za bavčarja, ki obrača miljarde, ampak na takih (in novih) je temeljila uspešna Kolinska, svet temelji na cocacoli, heinz kečapu, pez bombonih itd. Če jih nimaš, delaš zgolj lon posle in potem moraš delavcem ves čas dopovedovati, da so leni, ker ne zmorejo konkurirati kitajcem.
 27.03.09 12:53  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[nanix]

...mi smo bili v zadnjih 10 letih skoraj pol slabše plačani od gospodarstva...
--MI je pa zdaj lahko zelo siroka definicija in proti komu se primerja se toliko bolj. kar jaz poznam ljudi in primerjam place (pri tistih ki povedo) so place tam tam.

tudi statistika govori, da ni ravno tako kot pravis. ampak tukaj tudi ne bomo prisli dalec, ker bi se moral oglasit folk v primerljivih sluzbah in objaviti placilno listo, da se vidi kdo ma res kolko. ker eni upostevajo malce in prevoze drugi ne, eni govorijo o bruto, drugi o neto, spet tretji o izplacilu po kreditih in se polno takih malih detajlov
 27.03.09 12:56  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[nanix]

V oddaji je trdil, da so do krize iz svojih finančnih tokov vedno imeli dovolj sredstev za pokrivanje anuitet.
--ja saj je lepo!?!?!?!?! razlozil, da je istrabenz generiral stabilen denarni tok, ki je izviral iz bančnih posojil.

ce enostavno povemo. imel je denar, dokler so mu ga banke dajale brez nobenih garancij v zameno. tako ga seveda ima lahko cisto vsak na tem sirnem planetu.
 27.03.09 12:58  matic7odgovori / citiraj
[andrejcc]

:: ...mi smo bili v zadnjih 10 letih skoraj pol slabše plačani od gospodarstva...

--MI je pa zdaj lahko zelo siroka definicija in proti komu se primerja se toliko bolj. kar jaz poznam ljudi in primerjam place (pri tistih ki povedo) so place tam tam.

tudi statistika govori, da ni ravno tako kot pravis. ampak tukaj tudi ne bomo prisli dalec, ker bi se moral oglasit folk v primerljivih sluzbah in objaviti placilno listo, da se vidi kdo ma res kolko. ker eni upostevajo malce in prevoze drugi ne, eni govorijo o bruto, drugi o neto, spet tretji o izplacilu po kreditih in se polno takih malih detajlov

Med detajli so tudi plačila na roke, se pravi na črno:)))

Ne vem jaz poznam dovolj takšnih ki dobijo še zraven na roko, je pa res da je to bolj pri manjših privatnikih..
 27.03.09 13:03  _nanixodgovori / citiraj
[andrejcc]

:: ...mi smo bili v zadnjih 10 letih skoraj pol slabše plačani od gospodarstva...

V upravi so v glavnem zaposleni ljudje z višjo in visoko in več izobrazbo. Od tod statistika. Seveda stvari nihajo tudi v javnem sektorju, učitelji, zdravniki in sodniki (btw najbolj glasni) npr., so odlično plačani. Uprava ožje je plačana kriminalno. Prav gotovo je to tudi odraz dela in pogojev, vendar pa so bile razlike do Viranta res ogromne. Sedaj je stvar (spet ne za vse) malo boljša, je bilo pa dogovorjeno še nekaj uskladitev. Tako nekako.
 27.03.09 13:04  duhec1978odgovori / citiraj

Ne pozabit še razne božičnice in trinajste plače, ki jih v javni upravi ni.
 27.03.09 13:15  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[nanix]

Seveda stvari nihajo tudi v javnem sektorju, učitelji, zdravniki in sodniki (btw najbolj glasni) npr., so odlično plačani.
--aha. no ker sam poznam ljudi ravno iz teh podrocij javnega sektorja in mi pogosto dvigajo pritisk z njihovim jamranjem. ko pa zacnemo gledat dejanska placila, prosti cas, manj stresa se pogosto potem strinjamo, da je dalec od tega da bi jim bilo hudo - prej nasprotno

27.03.09 13:17  _nanixodgovori / citiraj

Dve številki:

Oseba A ženska - gospodarstvo - srednja izobrazba - neto 940 EUR + božičnica 80% plače + regres 1500 EUR

Oseba B moški - uprava - visoka izobrazba - po Virantu - neto 1000 EUR + regres 500 EUR

27.03.09 13:21  djuroodgovori / citiraj
[nanix]

:: :: ...mi smo bili v zadnjih 10 letih skoraj pol slabše plačani od gospodarstva...

:: --MI je pa zdaj lahko zelo siroka definicija in proti komu se primerja se toliko bolj. kar jaz poznam ljudi in primerjam place (pri tistih ki povedo) so place tam tam.

:: tudi statistika govori, da ni ravno tako kot pravis. ampak tukaj tudi ne bomo prisli dalec, ker bi se moral oglasit folk v primerljivih sluzbah in objaviti placilno listo, da se vidi kdo ma res kolko. ker eni upostevajo malce in prevoze drugi ne, eni govorijo o bruto, drugi o neto, spet tretji o izplacilu po kreditih in se polno takih malih detajlov

V upravi so v glavnem zaposleni ljudje z višjo in visoko in več izobrazbo. Od tod statistika. Seveda stvari nihajo tudi v javnem sektorju, učitelji, zdravniki in sodniki (btw najbolj glasni) npr., so odlično plačani. Uprava ožje je plačana kriminalno. Prav gotovo je to tudi odraz dela in pogojev, vendar pa so bile razlike do Viranta res ogromne. Sedaj je stvar (spet ne za vse) malo boljša, je bilo pa dogovorjeno še nekaj uskladitev. Tako nekako.
zato bi jih pa morali 30% odpustiti in ostalim zvisat placo

ce pa jaz pogledam svoje kolege ki delajo v gospodarstvu so startali s 1500,

zdaj so na 2000 plus bozicnice itd. delo v tujini placano 3500. Ok so dobri

in uspesni zato take place. Problem v javni sluzbi pa je ta da ne glede na

uspesnost je placa ista.
 27.03.09 13:29  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[nanix]

Dve številki:

Oseba A ženska - gospodarstvo - srednja izobrazba - neto 940 EUR + božičnica 80% plače + regres 1500 EUR

Oseba B moški - uprava - visoka izobrazba - po Virantu - neto 1000 EUR + regres 500 EUR
--kot receno primerov lahko nastejemo nesteto ki dajejo prav enemu ali drugemu. oseba A vsekakor ni tako pogosta kot si mnogi v javnem sektorju predstavljajo. poznam, kar nekaj oseb A z visoko izobrazbo v gospodarstvu ki teh cifer niso nikoli videli.

in se enkrat bozicnica ni nekaj kar vsem kar pripada in je znacilnost boljse stojecih podjetij. to je tako kot ko se rado primerja vlozek certifikata v lek ali krko in na drugi v pide. pozabi se pa vmes veliko podjetij, ki so sla po slabem in z njimi certifikati
 27.03.09 13:29  _nanixodgovori / citiraj
[djuro]

zato bi jih pa morali 30% odpustiti in ostalim zvisat placo

ce pa jaz pogledam svoje kolege ki delajo v gospodarstvu so startali s 1500,

zdaj so na 2000 plus bozicnice itd. delo v tujini placano 3500. Ok so dobri

in uspesni zato take place. Problem v javni sluzbi pa je ta da ne glede na

uspesnost je placa ista.
V upravi (ožje) je o uspešnosti izredno težko govoriti. Delo mora (in je) biti korektno in v rokih opravljeno. In to je vse. Tu ni nobenih presežkov, če pa bi se osebe začele boriti za večji pripad zadev, pa bi bila vojna.
 27.03.09 13:32  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[djuro]

Problem v javni sluzbi pa je ta da ne glede na

uspesnost je placa ista.
--marsikje tudi v gospodarstvu. to je posledica uravnilovke in starega sistema, ki ustreza vsem, ki se radi slepajo in teh v tej drzavi ni malo.

seveda pa zato, da imajo lahko vsi dovolj je potrebno vzeti tistim, ki bi si zasluzili vec (ce je odpuscanje tabu tema)
 27.03.09 13:33  crn1odgovori / citiraj
[nanix]

Dve številki:

Ce bi bilo fer, bi imela zenska v gospodarstvu vsaj 20% visjo placo od tega tipa v upravi. Nima veze izobrazba, vazen je ucinek. Poleg tega se ocitno v negospodarstvu sploh ne zavedate, kaksno vrednost ima zagarantirana sluzba in tvoj tako opevani 8 urni delovnik ( ce se kaj naredi ali ne). Tako da vse kar si mi tukaj dokazal je, da ste placani se prevec.
 27.03.09 13:42  _nanixodgovori / citiraj
[crn1]

Ce bi bilo fer, bi imela zenska v gospodarstvu vsaj 20% visjo placo od tega tipa v upravi. Nima veze izobrazba, vazen je ucinek. Poleg tega se ocitno v negospodarstvu sploh ne zavedate, kaksno vrednost ima zagarantirana sluzba in tvoj tako opevani 8 urni delovnik ( ce se kaj naredi ali ne). Tako da vse kar si mi tukaj dokazal je, da ste placani se prevec.
Tako je tudi bilo do nedavnega, Nas žalost se osebi A že nekaj let ni dvignila plača, osebi B pa se je v času Viranta plača, ki je bila prej 8 let ista, le nekoliko popravila.

Treba je dodati, da gre za dve pisarniški, dopoldanski službi, kjer se morebitne nadure kompenzirajo, sobote so frej.

* zadnji popravek: 27.03.09 13:42
 27.03.09 13:44  djuroodgovori / citiraj
Delo mora (in je) biti korektno in v rokih opravljeno.

- tega jaz ne vidim prav pogosto

- cisto oseben primer: oddam vlogo za znizanje placila za vrtec

Potem me klicejo da mene ni v registru davcnih zavezancev in ker so

oni nesposobni poiskati (po zakonu dolzni) naj kar jaz sam skopiram

izpisek DURS-a in jim ga prinesem.
 27.03.09 13:54  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

--o konkretnih primerih je bolje niti ne zaceti, ker jih spet lahko kdorkoli naniza kolikor hoce z vseh podrocij :)
 27.03.09 13:58  _whspodgovori / citiraj
[nanix]

Da se še malo vrnemo k Bavčarju.

To je navadna laž, ker se spomnim, da je že l. 2007 Bavčar raztprodal vse blagovne znamke Kolinske Podravki (Čokolino, Viki krema itd). Že takrat se mu je zatikalo z vračanjem. Takrat je vehementno trdil, da gre za marginalne blagovne znamke - le zakaj jih je podravka potem kupila? Seveda so marginalne za bavčarja, ki obrača miljarde, ampak na takih (in novih) je temeljila uspešna Kolinska, svet temelji na cocacoli, heinz kečapu, pez bombonih itd. Če jih nimaš, delaš zgolj lon posle in potem moraš delavcem ves čas dopovedovati, da so leni, ker ne zmorejo konkurirati kitajcem.
 27.03.09 14:15  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

--stane je vse bolj nervozen. tozba proti maksimi holding

27.03.09 14:34  blinkodgovori / citiraj
[nanix]

Dve številki:

Če ima nekdo visoko izobrazbo še ne pomeni, da si zasluži kar višjo plačo. Diplome so v Sloveniji ena od najbolj precenjenih zadev, kajti bebec/lenuh z diplomo je še vedno bebec/lenuh.

Kdor si želi visoke plače ima odprto pot v gospodarstvo, kjer pa plača in delovno mesto NI zagotovljeno, je pa zato potencial neomejen.

Ne razumem pa zakaj jih še vedno toliko raje tiči v negospodarstvu? Ah, že vem: nizka odgovornost, varnost zaposlitve, max. 8 urni delavnik, dodatki od A do Ž, okostenelost sistema in kar je najbolj pomembno: vsak mesec keš, pa če je kaj narejeno ali ne!
 27.03.09 14:39  matic7odgovori / citiraj
[blink]

:: Dve številki:

:: Oseba A ženska - gospodarstvo - srednja izobrazba - neto 940 EUR + božičnica 80% plače + regres 1500 EUR

:: Oseba B moški - uprava - visoka izobrazba - po Virantu - neto 1000 EUR + regres 500 EUR

Če ima nekdo visoko izobrazbo še ne pomeni, da si zasluži kar višjo plačo. Diplome so v Sloveniji ena od najbolj precenjenih zadev, kajti bebec/lenuh z diplomo je še vedno bebec/lenuh.

Kdor si želi visoke plače ima odprto pot v gospodarstvo, kjer pa plača in delovno mesto NI zagotovljeno, je pa zato potencial neomejen.

Ne razumem pa zakaj jih še vedno toliko raje tiči v negospodarstvu? Ah, že vem: nizka odgovornost, varnost zaposlitve, max. 8 urni delavnik, dodatki od A do Ž, okostenelost sistema in kar je najbolj pomembno: vsak mesec keš, pa če je kaj narejeno ali ne!

lepo si to povedal...
 27.03.09 14:44  _deaistoodgovori / citiraj
[andrejcc]

--stane je vse bolj nervozen. tozba proti maksimi holding

Stane in Igor nič več prijatelja... Zakonca Čepin drugič!
 27.03.09 14:56  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[deaisto]

:: --stane je vse bolj nervozen. tozba proti maksimi holding

:: http://seonet.ljse.si/view.asp?document_...

Stane in Igor nič več prijatelja... Zakonca Čepin drugič!
--ja ampak to je soapopera. pa sta skupaj, pa nista. pa za medije nista, pa drugace sta... aja govorim o igorju in stanetu, da ne bo kdo drugace mislil :))
 27.03.09 15:00  _deaistoodgovori / citiraj
[andrejcc]

:: [deaisto]

:: :: [andrejcc]

:: :: --stane je vse bolj nervozen. tozba proti maksimi holding

:: :: http://seonet.ljse.si/view.asp?document_...

:: Stane in Igor nič več prijatelja... Zakonca Čepin drugič!

--ja ampak to je soapopera. pa sta skupaj, pa nista. pa za medije nista, pa drugace sta... aja govorim o igorju in stanetu, da ne bo kdo drugace mislil :))

Ko ze govorimo o Stanetu in Igorju Čepin... A veste da predstavljajo Mehiške SoapOpere 80% Mehiškega izvoza.... Evo za zakonca tržna niša... Lahko bi snemali El-Istrabenzoo-Zavozuussoo... Bi pokrili tole miljardico in no-time
 27.03.09 15:07  matic7odgovori / citiraj
[deaisto]

:: :: [deaisto]

:: :: :: [andrejcc]

:: :: :: --stane je vse bolj nervozen. tozba proti maksimi holding

:: :: :: http://seonet.ljse.si/view.asp?document_...
:: ::

:: :: Stane in Igor nič več prijatelja... Zakonca Čepin drugič!

:: --ja ampak to je soapopera. pa sta skupaj, pa nista. pa za medije nista, pa drugace sta... aja govorim o igorju in stanetu, da ne bo kdo drugace mislil :))

Ko ze govorimo o Stanetu in Igorju Čepin... A veste da predstavljajo Mehiške SoapOpere 80% Mehiškega izvoza.... Evo za zakonca tržna niša... Lahko bi snemali El-Istrabenzoo-Zavozuussoo... Bi pokrili tole miljardico in no-time

:)))))

Lahko posnamejo limonado, kako so vse skupaj izpeljali:)))

A poznaš koga, ki bi tole limonado sfinanciral?

Sam pazi gospodje se lahko z denarjem spravijo v sovražni prevzem microsofta in z limonado ne bo nič...
 27.03.09 19:14  matejosodgovori / citiraj
[nanix]

Dve številki:

Odlično, sam si dokazal, kako razmišljate... Važna je stopnja izobrazbe, kakšno je pa vaše znanje in koliko je uporabno pa vas ne briga... To je pač posledica hiperprodukcije pravniškega in podobnega kadra v SLO. Zagovarjam 20% odpuščanje v javni upravi, davke na samske ipd.
 27.03.09 19:20  MSTANK1odgovori / citiraj
[matejos]

Zagovarjam 20% odpuščanje v javni upravi, davke na samske ipd.
?

Kva pa kake verske in druge vojne pa ne :(
 27.03.09 19:29  _husleriusodgovori / citiraj

Vsaki navija za svoje:)

Po mojih izkušnjah zna tudi izkušnja v javnem sektorju bit oring huda. Ker odgovornosti niso kvalitetno razmejene oz. se jih ne upošteva (ni pravega vodenja, saj se vodje skoz spreminjajo) ti lahko marsikdo po glavi hodi - še posebaj priveski brez osnovne kulture.

27.03.09 21:28  _zavodgovori / citiraj
[nanix]

Dve številki:

1. Na ta debilizem lahko odgovorim z naslednjimi številkami:

Oseba A moški - gospodarstvo - magister strojništva - neto 780 EUR - trenutna pozicija: v naslednjih treh mesecih bo verjetno odpuščen

Oseba B moški - zdravnik - neto 7.000 EUR - trenutna pozicija: zahteva povišanje plače

Oseba C moški - sodnik - neto 5.700 EUR - trenutna pozicija: preseganje norrme (le kdo jo postavlja) za 70%

Oseba D ženska - referent na občini (nedokončana srednja šola) - neto 900 EUR - trenutna pozicija: razmišlja o stavki

Zaključek: magister strojništva v gospodarstvu ne dosega niti referenta z nedokončano srednjo izobrazbo na občini.

2. Glavna želja mojih sošolcev s fakultete za strojništvo je bila zaposlitev v državni upravi. Tistim, ki to ni uspelo imajo služb v industriji na pretek a kaj ko so plače nižje od tiste reve z nedokončano srednjo šolo na občini. Da o varnosti službe niti ne razpravljamo.

3. V gospodarstvu je ključen rezultat dela, v javni upravi pa je pomembna samo izobrazba (očitno živijo v nekem svojem svetu). Nekaj kolegov, ki jih imam v javni upravi, se posveča samo študiju, ker pravijo, da bi jim bilo drugače v službi že preveč dolgčas.

4. V fenomenalno strokovnost delavcev javnega sektorja pa sem se tudi uspel že večkrat prepričati. Od tega, da mi je referentka javne uprave barvala z edigsom po uradnih dokumentih (ko je notar to videl ga je skoraj kap) do totalno nesposobne sodnice, ki je potrebovala več kot dve leti, da si je razjasnila dva finančna termina.

* zadnji popravek: 27.03.09 21:28
 28.03.09 00:54  Odzinodgovori / citiraj

A lahko kakšen stavek več o osebi B napišeš, za kakšnega zdravnika gre?
 28.03.09 06:25  gorazdrebaodgovori / citiraj

Pod točko 3. bi lahko še napisal na čigave stroške študirajo
 28.03.09 07:09  alekodgovori / citiraj

Oseba A moški - gospodarstvo - magister strojništva - neto 780 EUR - trenutna pozicija: v naslednjih treh mesecih bo verjetno odpuščen

Oseba B moški - zdravnik - neto 7.000 EUR - trenutna pozicija: zahteva povišanje plače

Oseba C moški - sodnik - neto 5.700 EUR - trenutna pozicija: preseganje norrme (le kdo jo postavlja) za 70%

Oseba D ženska - referent na občini (nedokončana srednja šola) - neto 900 EUR - trenutna pozicija: razmišlja o stavki
Za začetnika magistra, inženirja ali doktorja znanosti v industriji je plača 780 EUR standardna. Torej ne glede na izobrazbo. Če se pokaže lahko doseže v recimo dveh letih plačo 2000 EUR (netto). Morda še malo čez, več pa ne. Ker so večje plače rezervirane za srednje rangirane "direktorje". To so tisti direktorji, ki jih je v enem podjetju kar precej.

Če magister 2k EUR v dveh letih ne doseže, naj razmisli o drugem delodajalcu ali pa o svojih kompetencah.

Vsekakor pa bo znižanje plač v javni upravi nujno. Tu vidim dve poti:

a) Odpuščanja in posredno znižavanje

b) Fiksno znižanje mase denarja za plače, pa naj se znajdejo.

Neposredno znižanje plač ad hoc po mojem ni fizikalno možno, saj je podprto s "podpornim nivojem" štrajka.

* zadnji popravek: 28.03.09 07:09
 28.03.09 15:49  _nanixodgovori / citiraj
[zav]

:: Dve številki:

:: Oseba A ženska - gospodarstvo - srednja izobrazba - neto 940 EUR + božičnica 80% plače + regres 1500 EUR

:: Oseba B moški - uprava - visoka izobrazba - po Virantu - neto 1000 EUR + regres 500 EUR

Zaključek: magister strojništva v gospodarstvu ne dosega niti referenta z nedokončano srednjo izobrazbo na občini.

2. Glavna želja mojih sošolcev s fakultete za strojništvo je bila zaposlitev v državni upravi. Tistim, ki to ni uspelo imajo služb v industriji na pretek a kaj ko so plače nižje od tiste reve z nedokončano srednjo šolo na občini. Da o varnosti službe niti ne razpravljamo.

3. V gospodarstvu je ključen rezultat dela, v javni upravi pa je pomembna samo izobrazba (očitno živijo v nekem svojem svetu). Nekaj kolegov, ki jih imam v javni upravi, se posveča samo študiju, ker pravijo, da bi jim bilo drugače v službi že preveč dolgčas.

4. V fenomenalno strokovnost delavcev javnega sektorja pa sem se tudi uspel že večkrat prepričati. Od tega, da mi je referentka javne uprave barvala z edigsom po uradnih dokumentih (ko je notar to videl ga je skoraj kap) do totalno nesposobne sodnice, ki je potrebovala več kot dve leti, da si je razjasnila dva finančna termina.

Saj na tole je skoraj škoda odgovarjati - magister s 780 euri??? Morda na praksi?

Referentka z nedokončano srednjo šolo in netto 900 EUR? Takih z nedokončano srednjo šolo na upravi ni oz. niso referenti. Referenti (ki se že 20 let imenujejo drugače) imajo v glavnem višjo in visoko izobrazbo in plače med 750 in dobrim jurjem. Pri nas imajo punce z dokončano srednjo šolo 550 EUR plače.

Če tebi vsak ki dela v upravi deluje, da ima nedokončano srednjo šolo, potem to vsekakor ni problem uprave, ampak je tvoj problem.
 28.03.09 18:58  _zavodgovori / citiraj
[nanix]

:: [zav]

:: :: Dve številki:

:: :: Oseba A ženska - gospodarstvo - srednja izobrazba - neto 940 EUR + božičnica 80% plače + regres 1500 EUR

:: :: Oseba B moški - uprava - visoka izobrazba - po Virantu - neto 1000 EUR + regres 500 EUR

:: 1. Na ta debilizem lahko odgovorim z naslednjimi številkami:

:: Oseba A moški - gospodarstvo - magister strojništva - neto 780 EUR - trenutna pozicija: v naslednjih treh mesecih bo verjetno odpuščen

:: Oseba B moški - zdravnik - neto 7.000 EUR - trenutna pozicija: zahteva povišanje plače

:: Oseba C moški - sodnik - neto 5.700 EUR - trenutna pozicija: preseganje norrme (le kdo jo postavlja) za 70%

:: Oseba D ženska - referent na občini (nedokončana srednja šola) - neto 900 EUR - trenutna pozicija: razmišlja o stavki

:: Zaključek: magister strojništva v gospodarstvu ne dosega niti referenta z nedokončano srednjo izobrazbo na občini.

:: 2. Glavna želja mojih sošolcev s fakultete za strojništvo je bila zaposlitev v državni upravi. Tistim, ki to ni uspelo imajo služb v industriji na pretek a kaj ko so plače nižje od tiste reve z nedokončano srednjo šolo na občini. Da o varnosti službe niti ne razpravljamo.

:: 3. V gospodarstvu je ključen rezultat dela, v javni upravi pa je pomembna samo izobrazba (očitno živijo v nekem svojem svetu). Nekaj kolegov, ki jih imam v javni upravi, se posveča samo študiju, ker pravijo, da bi jim bilo drugače v službi že preveč dolgčas.

:: 4. V fenomenalno strokovnost delavcev javnega sektorja pa sem se tudi uspel že večkrat prepričati. Od tega, da mi je referentka javne uprave barvala z edigsom po uradnih dokumentih (ko je notar to videl ga je skoraj kap) do totalno nesposobne sodnice, ki je potrebovala več kot dve leti, da si je razjasnila dva finančna termina.

Saj na tole je skoraj škoda odgovarjati - magister s 780 euri??? Morda na praksi?

Referentka z nedokončano srednjo šolo in netto 900 EUR? Takih z nedokončano srednjo šolo na upravi ni oz. niso referenti. Referenti (ki se že 20 let imenujejo drugače) imajo v glavnem višjo in visoko izobrazbo in plače med 750 in dobrim jurjem. Pri nas imajo punce z dokončano srednjo šolo 550 EUR plače.

Če tebi vsak ki dela v upravi deluje, da ima nedokončano srednjo šolo, potem to vsekakor ni problem uprave, ampak je tvoj problem.
 28.03.09 19:18  _zavodgovori / citiraj
:: Če tebi vsak ki dela v upravi deluje, da ima nedokončano srednjo šolo, potem to vsekakor ni problem uprave, ampak je tvoj problem.
Ja nanix, res je, to je moj problem. In ta problem postaja čedalje večji. Ko stojim v vrsti za brezvezen podpis več kot uro (mimogrede, moja ura je vredna 100 eur, za delodajalca pa še bistveno več) in ko sem zadnjič gledal te voluharje, kako med žigosanjem in podpisovanjem nekega potrdila kuhajo kavo in eden drugega sprašujejo, če je že... ni mnogo manjkalo, da bi koga počil (se sploh ne sekiram za posledice). In ko sem se v naglici odpravil naprej me je ustavil javni uslužbenec policist, ker sem za 2 km na uro prekoračil dovoljeno hitrost (mimogrede, policisti so zame navadna inkasantska golazen - ko jih potrebuješ, jih tudi nikoli ni).

Ko bom imel naslednjič opravka z javno upravo bom prišel s tedaj že brezposelnim magistrom strojništva (za katerega praviš, da je pripravnik), pa se bosta malo pogovorila (če si upaš poslati svoj naslov). Me prav zanima, kako ga boš prepričal v svoj prav (človeka, ki je odgovoren za 20 mio EUR prometa in brezhibno delovanje tehnologije, ki lahko ogroža življenje uporabnikov, poleg vsega pa še futra takšne kot si ti).

In za kaj si pravzaprav ti odgovoren? Morda za to, da ne dobiš profesionalne bolezni - žuljev in preležalnin na riti?

* zadnji popravek: 28.03.09 19:18
 28.03.09 20:04  _zavodgovori / citiraj

Nanix, daj pojasni mi še eno zadevo, ki je ne razumem najbolje - eno človeško življenje je vredno dva meseca plačanega dopusta, drugo pa štiri mesece. Odgovornost... saj razumeš...

* zadnji popravek: 28.03.09 20:04
 28.03.09 20:42  uncleodgovori / citiraj

Opa, cyber vojna...grem po čips ;)

Fantje...pa sej a ni svoboda? Če komu iz gospodarstva kaj ne paše ima prosto pot v javni sektor...če komu v javnem sektorju kaj ne paše pa lahko šiba v gospodarstvo obračat miljone!

Vsako delo ima svoje specifike in vsak se je svobodno odloču kam in zakaj.

Zase naprimer vem, da ne bi bil nikoli prfoks, čeprav je to po besedah enih še bolj na izi kot dopust. da mi bo vsaka smrkla in njeni tastari lahko j*ebali mater?

Skratka..vsakemu se zdi jaka sanjska služba tista v kateri njega ni. Ja pa menjajte!
 28.03.09 21:59  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[MSTANK1]

Kva pa kake verske in druge vojne pa ne :(
--jah je blo nekako jasno, da se bo tako razvilo :). pa sem rekel, da raje ne zacnemo :)
 28.03.09 22:23  urkostarodgovori / citiraj
[uncle]

Zase naprimer vem, da ne bi bil nikoli prfoks, čeprav je to po besedah enih še bolj na izi kot dopust. da mi bo vsaka smrkla in njeni tastari lahko j*ebali mater?
Kdor ti je rekel, da je bit prfoks bolj na izi kot dopust, verjetno ne govori iz lastnih izkušenj ampak kr neki na pamet. Mogoče bi za kakega prfoksa telovadbe, al pa za nekoga ki uči res kak brezvezen nepomemben predmet to še držalo. Če pa učiš npr. maturitetni predmet pa je zadeva velikokrat stresna za popizdit.

O temu, kako pogosto se kot prfoks znajdeš med kladivi in nakovali (ravnatelj, mularija, njihovi starši...)pa raje nebi.

Pred leti sem učil na eni lj. gimnaziji in pišem iz lastnih izkušenj. V tem fohu me ne vidijo več.
 28.03.09 23:07  djuroodgovori / citiraj

- tudi jaz iz lastnih izkusenj iz pred nekaj let: danes biti ucitelj

je velika jeba z nizko placo

<< ZAV >> kar se tice tistih ki kuhajo kavo, je pac tako, da jih je prevec

zaposlenih

- ce si pa mag. strojnistva ne zna izpogajat place vec kot 780eur je pa tudi

nekaj odgovornosti na njem

- moj brat ima srednjo solo, dela v gospodarstvu, 2000eur place (brez velikega stresa)

- toliko kot znas toliko veljas (razen ce si v javni upravi)
 29.03.09 13:08  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

--gradbeni lobi v drzavi je ocitno premocan in skrb za njih bolj pomembna kot skrb za prebivalce. vlada razmišlja o možnosti odkupa zalog stanovanj s strani stanovanjskega sklada in stanovanjske komisije. pred kratkim izrecene zdravorazumske besede gasparija pa ostajajo neuslisane.
 29.03.09 13:17  andrejcc (DS) odgovori / citiraj

--lep povzetek na temo istrabenza in vseh voluharjev okrog te zgodbe
 29.03.09 20:14  andrej66odgovori / citiraj

Morda ne raste posamezna plača, zelo pa je v teh desetih letih zrasla masa plač za javni sektor.
 29.03.09 22:01  roaddoggodgovori / citiraj
[andrej66]
Kar se javnega sektorja tiče, je tam že 10 let recesija, in verjamem da prava recesija tam več nobenega ne zanima.

Ampak v Recesijah se folk odpušča in ne zaposluje !?!?

* zadnji popravek: 29.03.09 22:01
 29.03.09 22:51  kolegaodgovori / citiraj
- moj brat ima srednjo solo, dela v gospodarstvu, 2000eur place (brez velikega stresa)
Kaj v gospodarstvu pocne ta tvoj brat? Katera panoga, katere zadolzitve?
 29.03.09 23:07  _nanixodgovori / citiraj
[zav]

Nanix, daj pojasni mi še eno zadevo, ki je ne razumem najbolje - eno človeško življenje je vredno dva meseca plačanega dopusta, drugo pa štiri mesece. Odgovornost... saj razumeš...
Ja, razumem. To je res navaden kriminal. Sem že kje hotel kaj reči na to temo. Ingnoranca, aroganca, neznanje, skrivanje za strokovnost itd.

In še to: ne gre le za človeško življenje, ampak za OTROŠKO!!! življenje. A imajo ti ljudje sploh otroke?

Sicer pa - v vsakem poklicu so taki in taki, ampak pri zdravnikih je očitno kot pri menedžerjih. Velika plača za veliko odgovornost, ki je sploh ni. Menedžer dobi odpravnino in drugo sdlužbo, delavci pa zavod, zdravnik dobi nekaj MESECEV - ne LET plačanega dopusta, pacient pa na žale. Mislim 6x prebodeno srce tiste punčke. Ta dohtar še za mesarja ni. Problem je le v tem, da so Penkota najeli dohtarji in ne ubogi starši. Meni se je s tem zameril (penko namreč). Dohtar pa, če bi imel kaj vesti, bi pustil službo - brez zajebancije, jaz nebi imel obraza več priti v službo.

* zadnji popravek: 29.03.09 23:07
 29.03.09 23:08  skeptikodgovori / citiraj

Seveda. Se strinjam.

Samo da ne bodo čez nekaj časa zopet vsi pametni: kdo danes zaposluje v državni upravi? Uradniki sami sebe? Dober štos! Raznorazni "bavčarčki", ki morajo iz proračunskega denarja izplačati raznorazne prjatle, ki so jim pomagali do položajev. Tako bomo imeli še nekaj odstotkov novih, popolnoma nekoristnih dobro plačanih vsevedov, ki bodo "kosminili" do naslednjih volitev. Uradniki, ki hodijo v javno upravo v službo (delničarji) pa o tem še čivkniti ne smejo. Ko bodo volitve se bodo ti vsevedi lepo poskrili, medtem pa bo vrednost delnice (plača) zopet padla, ker bomo zopet poslušali nekaj na temo nacionalni interes. Nič novega. In medtem bodo uragniki, ki hodijo v gospodarstvo v službo (torej tistih 70% podjetij, ki dajejo vtis, kako se preživljajo v gospodarskih razmerah, dejansko pa živijo od raznoraznih javnih razpisov, pogodb, storitev in svetovanj, ki se sklepajo direktno s proračunskimi subjekti - in vsa čast tistim 30% ki zares služijo le na trgu; ampak tisti ne modrujejo ampak garajo!) zmagoslavno ugotavljali kako banda hudičeva uradniška lenari in se napaja na proračunu.
 29.03.09 23:32  djuroodgovori / citiraj
[alexd]

:: - moj brat ima srednjo solo, dela v gospodarstvu, 2000eur place (brez velikega stresa)

Kaj v gospodarstvu pocne ta tvoj brat? Katera panoga, katere zadolzitve?
computer administrator - skrbnik računalnikov

-je pa sam doma prestudiral vec knjig kot ce bi hodil na faks
 30.03.09 07:15  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj

mogoce za karikaturo, ki pa je resnicna...

- vec kot 2/3 novih sluzb zasedejo tujci

- ki skupaj pokrivajo vec kot 40% skupnih delovnih mest

- domace prebivalstvo dela povecini v javnem sektorju

- v penziji je vec kot 70% domacinov med 55. in 65. letom starosti

kje je to?
 30.03.09 07:44  skeptikodgovori / citiraj

Slovenija zanesljivo ne :))

In če je, kar malo sumim; potem "se je že začelo". Brrrrrrrrr.
 30.03.09 08:17  kolegaodgovori / citiraj

A to ima eno samo zaposlitev ali pa govoris o bruto? Poznam nekaj sysadminov v zasebnem sektorju, s faksom in brez, pa ne dobijo taksne place, se zdalec ne.
 30.03.09 08:59  djuroodgovori / citiraj
[alexd]

A to ima eno samo zaposlitev ali pa govoris o bruto? Poznam nekaj sysadminov v zasebnem sektorju, s faksom in brez, pa ne dobijo taksne place, se zdalec ne.

net placa, zacel je z 1200, 5 let, napredovanje, dobri rezultati, in se je pac vsake 2 leti izpogajal za visjo placo.

- se zdalec to ni pravilo tako viska placa, ampak se da ce si dober

- problem v javnem sektorju je pa da tist, ki dela za en ku*rac dobi isto kot

tisti, ki dela dobro in potem sledi cisto povprecen cloveski "nagon", zakaj bi delal, ce pa lahko lenarim za dobro placo
 30.03.09 09:34  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[skeptik]

Slovenija zanesljivo ne :))

In če je, kar malo sumim; potem "se je že začelo". Brrrrrrrrr.
ta drzava je luksemburg.

(in to je hkrati namig k odgovoru, kako je to sploh mogoce.)
 30.03.09 09:35  kolegaodgovori / citiraj

Razumem, v resnici poznam se hujse izjeme, ampak to so IZJEME, zato ne bi tega posploseval na overall performance v zasebnem sektorju. Taksne špice na grafih se ignorirajo.
 30.03.09 10:25  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj
[crt]

- v penziji je vec kot 70% domacinov med 55. in 65. letom starosti

kje je to?
Po tem kriteriju je Slovenija zelo "konkurenčna", ker je v penziji 65+ odstotkov te starostne skupine.

prenos iz sosednje teme:

-----

Ena od težav pokojninskega sistema je prezgodnje upokojevanje. Poglejmo, kolikšna je stopnja zaposlenosti starejših delavcev (55-64 let). V Sloveniji je za moške 43%, za ženske samo 19%. OK, nekaj malega jih je nezaposlenih, vse ostalo v tej starostni skupini pa je že v pokoju.

Isti kazalnik v drugih državah:

Nemčija: moški 53%, ženske 37%

Hrvaška: 43%, 24%

Italija: 43%, 21%

Avstrija: 41%, 23%

Danska: 66%, 54%

Švedska: 72%, 67%

V.Britanija: 66%, 48%

(vir: Tine Stanovnik, "Demografski trendi in vzdržnost pokojninskega sistema v Sloveniji")
 30.03.09 21:28  jurassicodgovori / citiraj

za mal popestritve par dobrih vicev o uradnikih:

BREZPOSELNI IN URADNIKI

"Kakšna je razlika med brezposelnimi in uradniki?"

"Brezposelni so nekoč že delali."

NIČ NIMA PROTI

"Jaz nimam nič proti uradnikom. Saj niso nič naredili!"

MIKADO

"Kako se uradniki igrajo svojo igro -uradniški mikado?"

"Kdor se prvi premakne, izgubi."

NAJKRAJŠI URADNIšKI VIC

"Uradnik gre na delo..."

30.03.09 21:54  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj

mogoce se spada zraven...

ni vazno, da se mi danes nic ne da.

vazno je, da se mi nic ne vzame.
 30.03.09 22:09  MSTANK1odgovori / citiraj
To me spomni na uno endless sapunico:

Ne damo ono što je naše,

o svemu ostalome se možemo / moramo još dogovorit :)
 30.03.09 23:54  sejadodgovori / citiraj
[crt]

mogoce se spada zraven...

ni vazno, da se mi danes nic ne da.

ajd, ko smo že tako razpoloženi...ravno gledam nek dokumentarec o 10. obletnici NATO bombardiranja Srbije, pa se spominjam grafitov z beograjskih zidov iz tistega časa - predvsem ta dva sta mi simpatična:

1. O, Kolumbo, jebem te radoznala...

2. (napis z neke hiše) Il' bombarduj, il' da krečim...
 01.04.09 08:12  _nanixodgovori / citiraj

Andrejc, sedaj sem šele dojel, kaj si morda mislil z obveznim delom v gospodarstvu. Morda, da bi se v javnem sektorju lahko zaposlil, če bi imel prej 5 let izkušenj v gospodarstvu.

To se mi zdi smiselno, saj bi s seboj človek prinesel nekaj ekonomske miselnosti, ki je v j. sektorju sploh ni. Če se pa že špara, se pa tako, da naj stane kar hoče. Sedaj se npr. špara na svinčnikih in fasciklih, ljudje pa mimogrede pozabijo ugasnit klimo čez noč in čez vikend. Tudi dvostransko printanje je čisto stvar nekaterih osveščenih. In javna naročila - dober gospodar nebi nikoli imel takih kriterijev, mislim, anglež ni tako bogat, da bi kupoval najceneje. Pa gleda se samo na ure in sekunde, kaj pa kdo dela, je bolj malo važno. Nagrajuje se izključno ritoliznike in nikoli tiste, ki naredijo neko konkretno dodatno delo.

Tudi mene so te stvari zelo motile, ko sem začel delati v upravi (in me še vedno), delam pa tu šele 10 let. Prej sem delal v špediciji, več let pa sem bil tudi "obrtnik", enih 10 let pa nisem delal nič (dolče far njente) in to je bila carska izkušnja.
 01.04.09 10:18  matejosodgovori / citiraj

Javni sektor pride na pladenj, temu se ne bo izognil... Po moje vas bodo odpustili 20-30% vseh. I wish...
 01.04.09 12:00  _nanixodgovori / citiraj
[matejos]

Javni sektor pride na pladenj, temu se ne bo izognil... Po moje vas bodo odpustili 20-30% vseh. I wish...
Ja, in jaz ti želim skorajšnji stečaj! Se vidiva na zavodu.
 01.04.09 12:35  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[matejos]

Javni sektor pride na pladenj, temu se ne bo izognil...
po moje se bo izognil neprimerno bolj kot gospodarstvo. ne ker bi bilo to pametno, ampak pac ker so take naravne danosti.

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>