Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 00:35
0,31 %
6.860,16
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 02.04
4,69 %
1.034,06
SI 06.12
0,12 %
905,61
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Seznam forumov  >  Borza - svetovni trgi  >  Nakupi in prodaje - avgust 2009

Posamične konkretne naložbe na svetovnih borzah - kaj uporabniki kupujemo in prodajamo, kaj si ogledujemo...

Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 1.218   stran:  prva | < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | > | zadnja
#68766  11.08.09 22:03  alekodgovori / citiraj  |  shramba  

Jaz pa sem tresssoč se pričakoval prav takšnega. Ostal sem namreč short.

Bomo videli, če bodo jutri azijci kaj pavijanske riti pokazali.
#68768 (odg: #68766 alek)  11.08.09 22:14  _7tom1jaodgovori / citiraj  |  shramba  
[alek]

Jaz pa sem tresssoč se pričakoval prav takšnega. Ostal sem namreč short.

Bomo videli, če bodo jutri azijci kaj pavijanske riti pokazali.
Kdaj si pa odprl short ? Če se ne motim si v soboto rekel, da ne greš noter brez potrditve trenda ?

* zadnji popravek: 11.08.09 22:14
#68769 (odg: #68766 alek)  11.08.09 22:16  Rosinantodgovori / citiraj  |  shramba  

Ja, alek. Kaj je zdej to?! Neki nas zavajaš. :)

BTW, kako bi (konkretno) zgledalo trgovanje brez GS in ostalih "vzdrževalcev"?
#68770 (odg: #68741 milwal)  11.08.09 22:18  tamaboodgovori / citiraj  |  shramba  
Recimo kupil si 10 x A za 100€, pa je zadeva padla na 70. sedaj dokupiš še 10 komadov, in jupiii, tvoja povprečna cena je "le" 85. Ker baje ne vemo, kam bo šla prihodnost, si tako nižamo nakupno ceno in je bolje za nas.
Hmmm...logicno bi bilo dokupit vedno za enak znesek, v tem primeru cc. 14 delnic, s cimer dobis povprecno ceno nizjo od aritmeticne sredine oz. cc. 83.

Kaj ima veze prvi nakup z drugim? zajebali smo minus 30, pa konec, pa če nakupimo petsto milijonov zraven. Tisti nakup 10 krat 100 je bil zajeb in konec. In če gremo zdaj nekaj kupovat, kupimo nekaj, kar mislimo, da je dobro kupiti, kar so dobri razlogi za kupiti, ne pa zato, kar smo v preteklosti enkrat že zajebali z istim papirjem.
Prvi nakup opravis, ker ti analiza kaze, da je podjetje vec vredno kot je trenutno na trgu (trg pac na kratek rok ni ucinkovit). Ce cena pade ob enakih informacijah, je tvoj pricakovani donos vecji, tako da je nakup po mojem mnenju smiseln.

To je tako kot če bi zdaj šel kupit ITBG in bi rekel: "saj nisem najbolj nor, kaj pa tisti, ki so kupovali po 100?" Seveda so tisti bili precej usekani, ampak ti imaš danes nove informacije in če kupiš ITBG si idiot. (razen če eksplicitno veš, da ga bo država rešila ampak pustimo zdaj to)
Ne ni tako, saj moras biti res "talentiran", da se ti nakup ITBG pri 100 zdi smiseln. Pri ITBG-ju se je ze davno vedelo, da je postena vrednost podjetja negativna!! To pomeni, da si lastnik ITBGja pripravljen biti samo, ce lahko delnice kupis po ceni nic, saj je to enako kot nakupu call opcij pri premiji 0.

In seveda, ce pride do sprememb informacij (ki to res so), je treba ponovno pogledat zadevo. Ce se je zgodba tako spremenila, da to ni vec ugodno, se je pac potrebno sprijaznit in zadevo prodat, pogledat zakaj je prislo do napake in se poizkusati pri tem kaj nauciti.

#68771 (odg: #68770 tamabo)  11.08.09 22:28  _7tom1jaodgovori / citiraj  |  shramba  

Edini problem lahko nastane, če naše analize niso pravilne oz. nimamo na voljo verodostojnih informacij.Ta average down sistem deluje v res dobro razpršenem portfelju 2-5%, če ne, pa je vedno tvegan.
#68774  11.08.09 23:58  roaddoggodgovori / citiraj  |  shramba  

Moj skrivni scenarij...Jutri tekom dneva gremo gor in potem po FOMC dol ali pa v četrtek dol..

Bom počakal če gremo gor in potem šortal...

* zadnji popravek: 11.08.09 23:58
#68778 (odg: #68768 )  12.08.09 08:14  alekodgovori / citiraj  |  shramba  
[7tom1ja]

:: [alek]

:: Jaz pa sem tresssoč se pričakoval prav takšnega. Ostal sem namreč short.

:: Bomo videli, če bodo jutri azijci kaj pavijanske riti pokazali.

Kdaj si pa odprl short ? Če se ne motim si v soboto rekel, da ne greš noter brez potrditve trenda ?
Sori za zamudo pri odgovoru. Spat sem šel. Shortal sem DAXi včeraj popoldne, kot ponavadi. Tam je bil vsaj preboj navzdol. Če sem napisal, da čakam potrditev trenda, sem bil nepricizen. Čakal sem preboj navzdol. Pozicija ni dnevna.

* zadnji popravek: 12.08.09 08:14
#68780 (odg: #68770 tamabo)  12.08.09 08:49  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[tamabo]

Prvi nakup opravis, ker ti analiza kaze, da je podjetje vec vredno kot je trenutno na trgu (trg pac na kratek rok ni ucinkovit). Ce cena pade ob enakih informacijah, je tvoj pricakovani donos vecji, tako da je nakup po mojem mnenju smiseln.
ce pustimo vse drugo ob strani... z dodatnimi vlozki v isto nalozbo koncentriras tveganje. ali drugace pogledano, to, ali je tvoja analiza res imela kak smisel (in bo trg v casu tvojega likvidnostnega zivljenja to pokazal), postaja vedno bolj kriticno vprasanje.

ker je ob tem dobro znano, kako funkcionira cloveski ego ("dokazal" bom, da sem "imel prav" in metal denar v to jamo, dokler ne "zmagam" oziroma fiat justitia pereat mundus), oboje skupaj vodi do tega, da bos marsikje srecal kot del osnovnih pravil trgovanja: never ever average down. cisto s stalisca discipline. primeri, ko bi sicer mogoce celo res uspelo, ne odtehtajo tistih, ki so zivi pesek.

* zadnji popravek: 12.08.09 08:49
#68782 (odg: #68780 crt)  12.08.09 09:26  lukabodgovori / citiraj  |  shramba  
[crt]

:: [tamabo]

:: Prvi nakup opravis, ker ti analiza kaze, da je podjetje vec vredno kot je trenutno na trgu (trg pac na kratek rok ni ucinkovit). Ce cena pade ob enakih informacijah, je tvoj pricakovani donos vecji, tako da je nakup po mojem mnenju smiseln.

ce pustimo vse drugo ob strani... z dodatnimi vlozki v isto nalozbo koncentriras tveganje. ali drugace pogledano, to, ali je tvoja analiza res imela kak smisel (in bo trg v casu tvojega likvidnostnega zivljenja to pokazal), postaja vedno bolj kriticno vprasanje.

ker je ob tem dobro znano, kako funkcionira cloveski ego ("dokazal" bom, da sem "imel prav" in metal denar v to jamo, dokler ne "zmagam" oziroma fiat justitia pereat mundus), oboje skupaj vodi do tega, da bos marsikje srecal kot del osnovnih pravil trgovanja: never ever average down. cisto s stalisca discipline. primeri, ko bi sicer mogoce celo res uspelo, ne odtehtajo tistih, ki so zivi pesek.

Sooooo true! Been there, done that! :)
#68783 (odg: #68780 crt)  12.08.09 09:31  tamaboodgovori / citiraj  |  shramba  
[crt]

Koncentriraš tveganje...morda res, morda pa ne, odvisno kako tveganje tudi vrednotiš. Sicer pa če si 100 % investiran je likvidnost res lahko problem. Seveda če si popolnoma investiran.

To je res, vendar tudi pri trejdanju se velikokrat pozablja na stop loss. Bom še malo počakal, samo še malo,...

#68784 (odg: #68783 tamabo)  12.08.09 09:36  tamaboodgovori / citiraj  |  shramba  

::

To je res, vendar tudi pri trejdanju se velikokrat pozablja na stop loss. Bom še malo počakal, samo še malo,...

Tako da ja. Disciplina je vsekakor pomembna. Pač celo življenje se učiš. Napake so tako sestavni del vsake strategije. Pomembno je, kaj se na napakah naučiš.
#68786 (odg: #68783 tamabo)  12.08.09 09:43  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[tamabo]

Koncentriraš tveganje...morda res, morda pa ne
objektivno ga koncentriras. seveda lahko imas o tem razlicne subjektivne predstave :)
#68787 (odg: #68783 tamabo)  12.08.09 09:43  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[tamabo]

vsekakor, ampak kako naj bi to bil kontrapunkt doslej povedanemu glede average down? ker v bistvu govori o istem problemu samo-prevare.

#68792  12.08.09 10:26  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

se malo na temo (ne)zaposlenosti, odprto pred par dnevi

http://econompicdata.blogspot.com/2009/0...
#68793 (odg: #68786 crt)  12.08.09 10:30  tamaboodgovori / citiraj  |  shramba  
[crt]

:: Koncentriraš tveganje...morda res, morda pa ne

objektivno ga koncentriras. seveda lahko imas o tem razlicne subjektivne predstave :)
Nisem sicer dobro razumel kaj si želel povedati, pa vendar.

Imaš delnico, ki predstavlja npr. 2 % portfelja in z analizo ugotoviš, da je podjetje z margin of safety podcenjeno. Predpostavimo, da ima podjetje nizko oz. celo negativno korelacijo s portfeljem. Cena delnice pade, pri tem se informacije bistveno ne spremenijo. V tem primeru bi lahko bilo tveganje (merjeno s standardnim odklonom portfelja) pri povečanju pozicije ob podobnem pričakovanem donosu nižje.
#68794 (odg: #68787 crt)  12.08.09 10:33  tamaboodgovori / citiraj  |  shramba  
[crt]

[tamabo]

vsekakor, ampak kako naj bi to bil kontrapunkt doslej povedanemu glede average down? ker v bistvu govori o istem problemu samo-prevare.

Ravno zaradi tega sem takoj po postu dodal še en odstavek.
#68795 (odg: #68783 tamabo)  12.08.09 10:33  gsavliodgovori / citiraj  |  shramba  
[tamabo]

:: [crt]

:: ce pustimo vse drugo ob strani... z dodatnimi vlozki v isto nalozbo koncentriras tveganje. ali drugace pogledano, to, ali je tvoja analiza res imela kak smisel (in bo trg v casu tvojega likvidnostnega zivljenja to pokazal), postaja vedno bolj kriticno vprasanje.

Koncentriraš tveganje...morda res, morda pa ne, odvisno kako tveganje tudi vrednotiš. Sicer pa če si 100 % investiran je likvidnost res lahko problem. Seveda če si popolnoma investiran.

:: ker je ob tem dobro znano, kako funkcionira cloveski ego ("dokazal" bom, da sem "imel prav" in metal denar v to jamo, dokler ne "zmagam" oziroma fiat justitia pereat mundus), oboje skupaj vodi do tega, da bos marsikje srecal kot del osnovnih pravil trgovanja: never ever average down. cisto s stalisca discipline. primeri, ko bi sicer mogoce celo res uspelo, ne odtehtajo tistih, ki so zivi pesek.

To, da ne zmoreš prekiniti slabih trejdov, se sprijazniti z izgubo in it naprej z življenjem je še vedno boljše kot downaveraging. Tam ne samo, da se ne znaš sprijazniti z izgubo, ampak jo še večaš.
#68796 (odg: #68793 tamabo)  12.08.09 10:39  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[tamabo]

Nisem sicer dobro razumel kaj si želel povedati, pa vendar.

Imaš delnico, ki predstavlja npr. 2 % portfelja in z analizo ugotoviš, da je podjetje z margin of safety podcenjeno. Predpostavimo, da ima podjetje nizko oz. celo negativno korelacijo s portfeljem. Cena delnice pade, pri tem se informacije bistveno ne spremenijo. V tem primeru bi lahko bilo tveganje (merjeno s standardnim odklonom portfelja) pri povečanju pozicije ob podobnem pričakovanem donosu nižje.
tveganje je v vsakem primeru *bolj koncentrirano* (kot receno), tj. vedno vecja je povezanost tveganja celotnega portfelja ter posamezne nalozbe.
#68797 (odg: #68787 crt)  12.08.09 10:42  milwal (admin) odgovori / citiraj  |  shramba  

prejšnji mesec je en forumaš objavil graf neto stanja na računu - 125 pozitivnih poslov, trije negativni, rezultat pa okoli nule.

tole nižanje nakupne vrednosti je podobno martingale sistemu. http://en.wikipedia.org/wiki/Martingale_...

Trg je lahko bolj nor od vas :-) Statistično nujno je, da se vam na dolgi rok vsake toliko zgodi napaka (razen črt in njegove maline, morski prašički itd), in če boste takrat vztrajali pri svoji pameti do konca... bo konec vas in ne trga.

Recimo imaš vložek 1% sredstev, pa gre dol, pa dodaš še en odstotek po nižji ceni, pa to storiš petkrat zaporedoma, zdaj, ko pa imaš noter 5%, pa si rečeš, "okej, zdaj pa ne več, ker bo preveč"... a ne bi bilo bolje če bi si to rekel že takoj na začetku? ali pa si boš rekel, "no, zdaj je pa res poceni, kaj če bi povečali vložek :-))"

Na dolgi rok so stvari orenk zajebane, če se lotiš tega dolgega roka v letu 2008 ali 2000 in podobno.

#68798 (odg: #68795 gsavli)  12.08.09 10:42  tamaboodgovori / citiraj  |  shramba  

Sicer ima pa vsak svojo strategijo. Jaz ne trdim, da je katera nujno pravilna. Vsak naj najde tisto, ki mu ustreza. Je pa govoriti, da je averaging down slaba strategija ravno tako kot trditi, da je stragija vlaganje v penny stock slaba, da je treadanje slaba strategija, itd.

#68799 (odg: #68796 crt)  12.08.09 10:43  gsavliodgovori / citiraj  |  shramba  
[crt]

:: Nisem sicer dobro razumel kaj si želel povedati, pa vendar.

:: Imaš delnico, ki predstavlja npr. 2 % portfelja in z analizo ugotoviš, da je podjetje z margin of safety podcenjeno. Predpostavimo, da ima podjetje nizko oz. celo negativno korelacijo s portfeljem. Cena delnice pade, pri tem se informacije bistveno ne spremenijo. V tem primeru bi lahko bilo tveganje (merjeno s standardnim odklonom portfelja) pri povečanju pozicije ob podobnem pričakovanem donosu nižje.

tveganje je v vsakem primeru *bolj koncentrirano* (kot receno), tj. vedno vecja je povezanost tveganja celotnega portfelja ter posamezne nalozbe.
Črt, ti bolj veš, kdaj je bil tisti padec cen sladkorja. Lahko napišeš eno vrstico kdaj in kolikokrat si lahko dodal k poziciji, ker je bil sladkor "zdaj pa res smešno poceni". Tko, za ilustracijo, kako te lahko downaveraging spuca, kljub temu, da izgleda firma/dobrina, ki jo kupuješ smešno poceni.
#68801 (odg: #68798 tamabo)  12.08.09 10:46  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[tamabo]

Je pa govoriti, da je averaging down slaba strategija ravno tako kot trditi, da je stragija vlaganje v penny stock slaba, da je treadanje slaba strategija, itd.
tole je pa zelo resno mesanje hrusk in jabolk.
#68802 (odg: #68799 gsavli)  12.08.09 10:48  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[gsavli]

Tko, za ilustracijo, kako te lahko downaveraging spuca, kljub temu, da izgleda firma/dobrina, ki jo kupuješ smešno poceni.
lahko vzames tudi kaksne tech zadeve od 2000 naprej, verjetno najlazje poiskat.

jds uniphase

pozor, y os ima logaritemsko skalo :)

http://finance.yahoo.com/echarts?s=JDSU#...
#68803 (odg: #68802 crt)  12.08.09 10:53  tamaboodgovori / citiraj  |  shramba  

Hm...EV/EBITDA 250 leta 99. Dvomim, da bi to imelo zame margin of safety.
#68804 (odg: #68803 tamabo)  12.08.09 10:57  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[tamabo]

Hm...EV/EBITDA 250 leta 99. Dvomim, da bi to imelo zame margin of safety.
verjamem, lahko se pa sprehodis po takratnem dogajanju in bos nasel brez tezav zadeve, ki so bile videti zelo poceni, dokler nenadoma niso bile vec videti poceni in to kljub temu, da so se vmes zelo pocenile.

seveda lahko reces, da ti bi pa drugace iskal in bi nasel nekaj takega, pri cemer bi se intrinsic value ohranil. ok, mogoce bi, mogoce ne bi. dobro je pa razumeti, da bi bil uspeh odvisen bolj od tega, a bi res nasel nekaj takega kot pa od tega, a bi se potem tistega lotil z average down ali kako drugace.
#68805 (odg: #68801 crt)  12.08.09 11:00  tamaboodgovori / citiraj  |  shramba  

Zakaj je to mešanje hrušk in jabolk?
#68806 (odg: #68805 tamabo)  12.08.09 11:04  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[tamabo]

Zakaj je to mešanje hrušk in jabolk?
trading je eden od pristopov k upravljanju portfelja.

penny stocks so ena od izbir nalozbenega univerzuma.

averaging down je eden od pristopov h grajenju pozicije, ki se lahko dogaja v okviru tradinga ali pa skladiscnistva, lahko se na penny stocks ali na cem drugem, etc...

vsak od teh treh pojmov je na svoji kooordinatni osi, predstavlja moznost znotraj svojega konteksta (jabolcnega, hruskovega, etc).
#68807 (odg: #68804 crt)  12.08.09 11:06  tamaboodgovori / citiraj  |  shramba  

Saj...pri tem pa naj bi disciplina pomagala. Pa učenje na lastnih napakah in napakah drugih, učenje od Buffetta, Grahama,..., prigod Jesse Livermore, itd.
#68808  12.08.09 11:12  mta900odgovori / citiraj  |  shramba  

Average down je za daytraderje nesprejemljiv, če pa si long term investor in vlagaš še posebej na podlagi fundamentov oz pričakuješ spremembo fundamentov na boljše, ne veš pa točno kdaj bodo to spregledali to tudi ostali, potem je average down nekaj najbolj normalnega! Z tem predpogojem, da je celotna vrednost average downs enaka, kot bi bil sicer enkratni nakup!

Torej načrtovani average down DA, nenačrtovani dokupi v paniki in proti TA pa je samomor!

Jaz sem recimo v zadnjih dneh spet dokupoval FAZ(ker short FAS nisem dobil).Sem pa v zadnjem mesecu z forexom, res komaj pokrival izgubo ki je je prideloval FAZ!-shit happens:D Pa recimo niti približno ne obžalujem nakupov FAZ-a,ker bolj "smiselnega" trada(razen short FAS:;) pomoje samo z vidika fundamentov že dolgo ni bilo. Sicer je res,da bi okvirno lahko pričakoval manipulacije trga, ki ga gledamo zadnje mesece,ampak takšnega pranja možganov pa res ne! Se nekako tolažim,da se mi je podobno dogajalo z shorti na banke 2007,2008,čakal na sesutje celo večnost,mislim,da sedaj ne bo nič drugače:)

Katera delnica se vam trenutno zdi najbolj "primerna" za daytrading.Na podlagi TA!Ravno včeraj smo se pogovarjali kolegi pa prišli nekako do zaključka da je to JPM? Najbolj zajeban pa HK:)

* zadnji popravek: 12.08.09 11:12
#68809 (odg: #68806 crt)  12.08.09 11:16  tamaboodgovori / citiraj  |  shramba  

Pa saj veš kaj sem mislil... Je pa to ja razvidno iz prejšnjih postov.

Pač vsak naj ima svojo strategijo. Eni pač zagovarjajo eno, drugi drugo. Zaenkrat sem pač s svojim rezultatom in strategijo zadovoljen.
Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 1.218   stran:  prva | < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | > | zadnja

Seznam forumov  >  Borza - svetovni trgi  >  Nakupi in prodaje - avgust 2009

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>