Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 13:42
-6,40 %
7.130,61
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 12:40
0,21 %
1.457,78
SI 13:25
0,94 %
901,94
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Seznam forumov  >  DS (prej: FT)  RSS    >  Jutranji pregled - sreda, 4.8.2010

Rubrike
·ETF (2)
·FT (9)
·Slovenija (21)
·balkan (8)
·garantirani (2)
·novitrgi (17)
·preglednovic (1282)
·razno (21)
·skladi (32)
·svet (2)
·zavarovanja (1)
Arhiv
·nov 2010 (10)
·okt 2010 (21)
·sep 2010 (22)
·avg 2010 (22)
·jul 2010 (22)
·jun 2010 (21)
·maj 2010 (21)
·apr 2010 (20)
·mar 2010 (23)
·feb 2010 (19)
·jan 2010 (20)
·dec 2009 (18)
·nov 2009 (21)
·okt 2009 (22)
·sep 2009 (22)
·avg 2009 (21)
·jul 2009 (23)
·jun 2009 (22)
·maj 2009 (40)
·apr 2009 (40)
·mar 2009 (44)
·feb 2009 (40)
·jan 2009 (40)
·dec 2008 (43)
·nov 2008 (40)
·okt 2008 (44)
·sep 2008 (44)
·avg 2008 (21)
·jul 2008 (25)
·jun 2008 (39)
·maj 2008 (40)
·apr 2008 (44)
·mar 2008 (42)
·feb 2008 (42)
·jan 2008 (42)
·dec 2007 (41)
·nov 2007 (51)
·okt 2007 (58)
·sep 2007 (43)
·avg 2007 (24)
·jul 2007 (28)
·jun 2007 (36)
·maj 2007 (51)
·apr 2007 (14)

Jutranji pregled - sreda, 4.8.2010
Rubrika: preglednovic
<  |  >  |  seznam
 04.08.10 07:19  crt (admin) (DS) shramba  

• Tečaji obveznic z "visokim donosom" (tj. obveznic izdajateljev na slabem glasu) se drugič letos približujejo nominali. Kot smo spomnili prejšnjič, je bil to eden od indikatorjev, ki so take vrednosti kazali neposredno pred poletjem 2007. Tudi v prejšnjem krogu se je stvar izkazala kot lokalni vrh.

• Donos japonskih državnih obveznic je prvič po 2003 znova pod 1%. Inflacija, deflacija, rast, recesija ... V zadnjih 25 letih japonske zgodbe stalno sem in tja brez barve, vonja in okusa. V ZDA pa ne bo deflacije, se pridušajo v Fedu in se lotevajo naslednje faze ... programa, kakršnega so Japonci začeli pred cca 10 leti.

• Banke ugotavljajo, da je hudič, če imaš poplavo depozitov, nimaš pa jih kam plasirati. (Kar se da povezati tudi z zgornjima dvema alinejama.)

• Ko pa smo pri bankah - morda se spominjate britanske banke Northern Rock, ene od začetnic krize v Evropi. To so nacionalizirali in razcepili v "dobro banko", ki je nadaljevala z rednim poslovanjem, ter "slabo banko", ki predstavlja kompostni kup problematičnih naložb. No, danes ima dobra banka izgubo, slaba pa dobiček.

• BP ima dobro in slabo novico. Dobra: ameriška okoljska agencija se strinja, da razpršilci, s katerimi so se borili proti naftnemu madežu, niso problematični. Slaba: grozi nova tožba za 10 mrd v zvezi s 40-dnevnim puščanjem... Ne nafte, temveč benzena, ki je iztekal iz rafinerije v Teksasu.

• Kje se *zares* lotevajo rezanja javnega sektorja? Na Kubi (20%).

• Ekonomisti imajo novo idejo, še bolj pametno od dosedanjih: ekonofizika.

• Cele štorije od 2007 naprej so krivi Američani, ker so nevzdržno nabili cene nepremičnin v ZDA in se je potem vse skupaj razpočilo, v Evropi pa same nedolžne žrtve. Drži? Non.

• Ideja za šolarje: nisem mogel narediti naloge, ker ni bilo elektrike, ker je nekdo ukradel žice z daljnovoda.

Komentarji uporabnikov  (vseh: 27; zadnji: 08.08.10 20:20)  · 
Kot neprijavljen uporabnik - gost - ne morete vpisovati komentarjev.

04.08.10 10:14  skeptikodgovori / citiraj

Vedno z velikim zanimanje preberem jutranji pregled: namesto kave in da si zbistrim pogled.

Ampak zadnje čase se mi zdi, da je edina novica, da ni novic. Vsak dan zvem kaj novega (hvala vsem adm-jem, ki tudi na tem področju učijo loviti ribe), ampak hudiča, to ni selinmejandgoavej ampak začetek novega zgodovinskega padca. Ali so stvari še vedno predrage ( v redu "japonski sindrom"!)?
 04.08.10 10:26  Diego Armando Xodgovori / citiraj
BP ima dobro in slabo novico. Dobra: ameriška okoljska agencija se strinja, da razpršilci, s katerimi so se borili proti naftnemu madežu, niso problematični. Slaba: grozi nova tožba za 10 mrd v zvezi s 40-dnevnim puščanjem... Ne nafte, temveč benzena, ki je iztekal iz rafinerije v Teksasu.::
Bolj kot ga veliki serjejo (dobesedno)

bolj majo moje srečke šanso!!!!!

IHHHAAA!!! Blow up all the platforms!!!
 04.08.10 10:28  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[skeptik]

Ampak zadnje čase se mi zdi, da je edina novica, da ni novic. Vsak dan zvem kaj novega
kaj zdaj... ni novic, ti pa vsak dan kaj novega :)

(hvala vsem adm-jem, ki tudi na tem področju učijo loviti ribe), ampak hudiča, to ni selinmejandgoavej ampak začetek novega zgodovinskega padca. Ali so stvari še vedno predrage ( v redu "japonski sindrom"!)?
ravno to, da imas vtis, da ni novic - da se vrtimo v enih in istih vzorcih in krogih - je japonski sindrom.
 04.08.10 10:29  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj

gibanje cen nepremicnin po svetu, 1990 - 2010, interaktivni graf

http://paul.kedrosky.com/archives/2010/0...
 04.08.10 11:00  Diego Armando Xodgovori / citiraj
[crt]

:: [skeptik]

::(hvala vsem adm-jem, ki tudi na tem področju učijo loviti ribe), ampak hudiča, to ni selinmejandgoavej ampak začetek novega zgodovinskega padca. Ali so stvari še vedno predrage ( v redu "japonski sindrom"!)?

ravno to, da imas vtis, da ni novic - da se vrtimo v enih in istih vzorcih in krogih - je japonski sindrom.

Za rast potrebujes nekaj revulucionarnega kar bi vse skupaj poganjalo... 80,90,00 vse do 2**7 so bile to računalniške tehnologije, telekomunikacije, internet... kar je za sabo potegnilo cel svet (ter posledično poceni masovno proizvodnjo na Kitajskem in podobno)... nakar je bilo vsega dovolj in so rasle še nepremičnine in posledično banke...

Danes so vse te firme že tako velike oz. razpočene/propadle da nekaj 100 ali celo 1000% rasti ni mogoče pričakovati...

Potrebujemo nekaj novega... Sam stavim (morda je to že kdo med vrsticami prebral) na novo energijo... Tisto pravo čisto (ne Toyota Prius style ki prinese z izdelavo več CO2 in svinjarije iz baterij kot pa en V8 v celem življenskem obdobju)
 04.08.10 11:26  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[Diego Armando X]

(morda je to že kdo med vrsticami prebral)
:)

drugace pa ja, vsekakor je zelo zazelen preboj ali osvajanje novih resursov (prek odkritja novih zalog doslej aktualnih ali prek preusmeritve, kaj so sploh potrebe) ali pa radikalno boljsa izraba obstojecih.

torej iskanje navzven (hello space) ali navznoter (kaj res rabimo, kolko moramo za to porabit, ali lahko bistveno spremenimo izkoristek - tako s strani porabe kot s strani izrabe tega, kar je na voljo). (hello nano)

tudi japonsko zgodbo se da prevesti na zgodbo o zaletavanju v okvir omejenih virov, pravzaprav njo se zlasti; ker je japonska primer visoko industrializiranega in visoko potrosnega gospodarstva (torej poraba zelo visoka) z zelo omejenimi naravnimi viri.

mislim sicer, da bi odprtje novega horizonta navzven, torej osvajanje vesolja, bilo ogromen boost za psiholosko zdravje globalne publike; ker bi se s tem bistveno zmanjsal efekt, ki mu jaz recem "ce je prevec podgan v premali skatli, se zacnejo gristi". (moj odgovor v miniaturi - hello ms)

* zadnji popravek: 04.08.10 11:26
 04.08.10 11:28  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[Diego Armando X]

IHHHAAA!!! Blow up all the platforms!!!
verjetno poznas tega strica http://i.realone.com/assets/rn/img/4/7/6...
 04.08.10 11:36  klemenkkodgovori / citiraj
[crt]

Saj ne vem več kje sem tale video našel (mogoče celo na teh straneh), ampak, tukaj je zelo nazorno in razumljive obrazložena japonska pot

http://ineteconomics.org/sites/default/f...

Pa še enkrat isto http://ineteconomics.org/sites/default/f...

s prezentacijo http://ineteconomics.org/sites/inet.civi...

Vse iz tele Sorosove "ustanove" :D http://ineteconomics.org/

* zadnji popravek: 04.08.10 11:36 - Izginil tekst nad prvim linkom za citatom... Bug?
 04.08.10 12:21  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj

rekli so

Many people are desperately looking for some wise advice

which will recommend that they do what they want to do.

04.08.10 12:43  afneGuncaodgovori / citiraj
[Diego Armando X]

Za rast potrebujes nekaj revulucionarnega kar bi vse skupaj poganjalo... 80,90,00 vse do 2**7 so bile to računalniške tehnologije, telekomunikacije, internet... kar je za sabo potegnilo cel svet (ter posledično poceni masovno proizvodnjo na Kitajskem in podobno)... nakar je bilo vsega dovolj in so rasle še nepremičnine in posledično banke...

Danes so vse te firme že tako velike oz. razpočene/propadle da nekaj 100 ali celo 1000% rasti ni mogoče pričakovati...

Potrebujemo nekaj novega... Sam stavim (morda je to že kdo med vrsticami prebral) na novo energijo... Tisto pravo čisto (ne Toyota Prius style ki prinese z izdelavo več CO2 in svinjarije iz baterij kot pa en V8 v celem življenskem obdobju)
V nekaj desetih letih prav gotovo še nismo pobrali vse, kar prinaša povezan svet (mreža - Internet, računalniki in ostale naprave kot točke za dostop v le tega). Mislim, da smo tule šele za začetku. Skratka, tu je še precej rezerve. Mogoče imam malo profesionalne deformacije, ko vidim kako slabo zaenkrat še izkoriščamo "računalniško" tehnologijo.

Glede Priusa si pa le poglej velikost baterije :) Te zna presenetit.
 04.08.10 12:53  waterdropodgovori / citiraj
[Diego Armando X]

Si ne morem kaj, da ne ne bi po tej temi malo povrtal. Kolikor sem zasledil po forumskih debatah do sedaj, vem da niste pristaši teorij zarote, itd... in ravno zato, me toliko bolj zanima kako bi komentirali sledeča dva filma:

Collapse, 2009

http://www.imdb.com/title/tt1503769/
Film je bolj pesimistične narave, za bolj dramatično atmosfero pa skrbi tudi scenografija. Kljub temu, da se film trudi gledalca prestrašiti pa se mi zdi, da je možni scenarij, ki ga film ponuja, precej realističen. Zanima me, kako vi, forumaši, dojemate ta film.

HOME, 2009

http://www.imdb.com/title/tt1014762/
Ogledate si ga lahko na:

http://www.youtube.com/watch?v=jqxENMKae...

Film, ki bi ga po mojem mnenju brez problema lahko predvajali v OŠ. Za razliko od collapsa ni zaznati kakšnih teorij zarote ampak gola dejstva.

Za mnenje pa sprašujem zato, ker filma govorita ravno o energetskih virih in surovinah.
 04.08.10 12:59  igorerkerodgovori / citiraj

Za kontrast pripenjam nekaj drugega. Vsebina ni toliko važna kolikor je važen kontrast.

http://noir.bloomberg.com/apps/news?pid=...

Jaz sem se naveličal OECD-ja in stokanja. S tem seveda ne mislim na admina :)
 04.08.10 13:21  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[waterdrop]

Collapse, 2009

osebno to jemljem sicer ne kot glavni scenarij, vendar vsekakor kot eno od stvari, na katere bi zelel biti pripravljen (ker so prevec evil posledice, da ne bi bil). kar je tudi bil eden od stevilnih faktorjev pri moji preusmeritvi v primarni sektor. :)

(ce ti to lezi, pogooglaj tudi club orlov, sicer pa verjetno ze poznas)

04.08.10 14:38  klemenkkodgovori / citiraj
[crt]

rekli so

Many people are desperately looking for some wise advice

which will recommend that they do what they want to do.

A to je odgovor na izvajanje Richarda Koo-ja? Se strinjam kar se recepta "izhoda" tiče (bože nedaj, da tole začnejo vrteti v prajm tajmu na naših TV - asfalt, nov most in stadion v vsako SLO gorsko vasico, to je naša človekova pravica)... Sem nalimal zaradi nazorne razlage kako zabredeš in kakšne so posledice in koliko časa traja potem... Z zdravilom se pa ne strinjam. Dasiravno je argument zanimiv - povečaš javni dolg za 100% in posledično (začasno) preprečiš razpolovitev BDP. Začasno pa za Japonce zato, ker je preprečitev le za toliko časa, dokler se ne prekucne Kitajska (če prav razumem pomeben izvozni trg Japancev), Japonci in cel svet zraven pa so efektivno short JPY... In če imajo Japanci takšno stanje sredstev in obveznosti (short v jenih), potem zna biti zabavno.
 04.08.10 15:14  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj

ne, to je bilo kar tako prineseno. asociacija je bila na drugo mnenje.
 04.08.10 15:26  skeptikodgovori / citiraj

No ja, če se gremo semantiko:

- edina novica, da ni novic: ja vrtimo se v vedno istih krogih. Če je komu bolj razumljivo naj ob tem pomisli na Japonsko v zadnjih nekaj mnogih letih;

- vsak dan zvem kaj novega: v prid tezi, da se ne dogaja nič drugačnega (če je komu bolj razumljivo naj ob tem pomisli na Japonsko) kot da se vrtimo v istih krogih.

Z drugimi besedami idealen čas za nas skladiščnike; še kakšnih 25 do 30 let potrpljenja in potem se bo na nas zgrnila poplava dobičkov, neobdavčenih seveda.

In seveda se strinjam z razpravljalci, da bo potrebno upoštevati tudi nove tehnologije. Da pa je vse skupaj zarota svetovno/zgodovinskih razsežnosti je pa jasno vsaj od začetka vladavine GWB dalje.
 04.08.10 15:31  orestodgovori / citiraj
[crt]

<li>Ekonomisti imajo novo idejo, še bolj pametno od dosedanjih: ekonofizika.

Ta ideja ni prav nova, o ekonofiziki se v fizikalnih krogih govori že več kot desetletje, ko se je razcvetela teorija kompleksnih sistemov, na kateri vse skupaj temelji. Težava te teorije je v tem, da je strahotno odvisna od začetnih pogojev. Že majhna sprememba na, recimo deseti decimalki, povzroči, da zavije model povsem v druge vode. V ekonomiji pa je pogosto že prva cifra hudo vprašljiva (če verjamamo danšnjim Financam glede Merkurja, niti o predznaku ne moramo reči nič konkretnega), zato kakšnih resnih prebojev pri prognozi ekonomskih in borznih gibanj ne gre pričakovati. Res pa je tudi, da kakršni koli rezultati ne bodo nič manj verodostojni od tistih, ki jih ponuja mainstream ekonomija.

04.08.10 15:31  orestodgovori / citiraj
[crt]

<li>Ekonomisti imajo novo idejo, še bolj pametno od dosedanjih: ekonofizika.

Ta ideja ni prav nova, o ekonofiziki se v fizikalnih krogih govori že več kot desetletje, ko se je razcvetela teorija kompleksnih sistemov, na kateri vse skupaj temelji. Težava te teorije je v tem, da je strahotno odvisna od začetnih pogojev. Že majhna sprememba na, recimo deseti decimalki, povzroči, da zavije model povsem v druge vode. V ekonomiji pa je pogosto že prva cifra hudo vprašljiva (če verjamamo danšnjim Financam glede Merkurja, niti o predznaku ne moramo reči nič konkretnega), zato kakšnih resnih prebojev pri prognozi ekonomskih in borznih gibanj ne gre pričakovati. Res pa je tudi, da kakršni koli rezultati ne bodo nič manj verodostojni od tistih, ki jih ponuja mainstream ekonomija.

04.08.10 18:23  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[orest]

V ekonomiji pa je pogosto že prva cifra hudo vprašljiva (če verjamamo danšnjim Financam glede Merkurja, niti o predznaku ne moramo reči nič konkretnega)
--v bistvu velikokrat sploh ni. ce pa imamo posle med prijatelji, nadzornike ki to niso, revizorje ki za nekaj ficnikov napisejo kar jim uprave nalozijo potem pa ja. in tu prides vedno znova do problema ljudi in vsem kar gre tu zraven. od vedno je veljalo 100 ljudi 100 cudi in tega se pac v nobeno enacbo ne da vkalkulirat

zato kakšnih resnih prebojev pri prognozi ekonomskih in borznih gibanj ne gre pričakovati.
--imas ljudi, ki dokazujejo da temu ni tako. ne prognozirajo, vendar na osnovi dovolj siroke mnozice podatkov s precejsnjo verjetnostjo posameznim scenarijem dajo pravilno utez.

zal pa tej ljudje niso main stream, tej ljudje niso uradno proglaseni za eminentne strokovnjake, tej ljudje ne zasedajo vidnih funkcij.

04.08.10 19:44  waterdropodgovori / citiraj
[crt]

(ce ti to lezi, pogooglaj tudi club orlov, sicer pa verjetno ze poznas)

Ne poznam (hvala za predlog). Sem pa opazil, da je nekako povezan tudi z avtorjem filma Collapse in zdaj imam spet goro čtiva. Se bom moral forkat v nov thread počasi:-)
 04.08.10 21:50  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj

potem zacni kar s closing the collapse gap :)
 06.08.10 23:29  X418odgovori / citiraj
[waterdrop]

Collapse, 2009

Film je bolj pesimistične narave, za bolj dramatično atmosfero pa skrbi tudi scenografija. Kljub temu, da se film trudi gledalca prestrašiti pa se mi zdi, da je možni scenarij, ki ga film ponuja, precej realističen. Zanima me, kako vi, forumaši, dojemate ta film.

Sem si ogledal film. Odpira zanimiva vprašanja, vendar imajo odgovori in napovedi glavnega protagonista za moj okus značaj "fiksnih idej". Tip je preveč teatraličen - tipičen ameriški pridigar, "doesn't do debates" in na koncu zamuja z najemnino :) , kljub temu da je napovedal zlom že 2006.

Pa kaj mu sprečava, da "walk the talk" se prestavi v Montano v gorsko kočo, namontira gor en solarni panel ali dva, pa ima net po satelitu, pa nabavi puško pa na šverc kaj ulovi - ali pa kupi nekje neko mini farmo v mili klimi in se tja preseli. On je raje v mestu. Ne morem se znebiti občutka da mu gre samo za denar od njegovih pridig :).

+ filma je, misel "Politika je nadaljevanje ekonomije z drugimi sredstvi"

* zadnji popravek: 06.08.10 23:29
 07.08.10 14:57  andrejcc (DS) odgovori / citiraj
[waterdrop]

HOME, 2009

http://www.imdb.com/title/tt1014762/
--zakon tole. kaksna fotografija. tnx
 08.08.10 14:17  waterdropodgovori / citiraj
[andrejcc]

:: [waterdrop]

:: HOME, 2009

:: http://www.imdb.com/title/tt1014762/

--zakon tole. kaksna fotografija. tnx
Se strinjam. Tudi pripovedovanje je vrhunsko. Izpiljen je do popolnosti (vsaj za moj okus:-)).

* zadnji popravek: 08.08.10 14:17
 08.08.10 14:33  waterdropodgovori / citiraj
[X418]

:: [waterdrop]

:: Collapse, 2009

:: http://www.imdb.com/title/tt1503769/
Tip je preveč teatraličen - tipičen ameriški pridigar, "doesn't do debates" in na koncu zamuja z najemnino :) , kljub temu da je napovedal zlom že 2006.

Snemano v kleti, ki ti daje občutek, kot da je bunker. Pa tudi to, koliko spuši vmes, naredi nek efekt. Definitivno narejeno za širšo množico.

Ne morem se znebiti občutka da mu gre samo za denar od njegovih pridig :).

Povsem možno. Človek po 30 letih dela pač poskuša iz svojih teorij tudi kaj zaslužiti. To niti ni nujno slabo. Informacije ali ideje, ki jih podaja skozi film pa ne morem preveriti. Mi pa delujejo precej prepričljivo. Ne rečem, da bo vse tako črno kot pravi ampak kot laiku se mi zdi verjetno, da bi se lahko stvari odvijale v podobni smeri... Ravno zato sem želel slišati še kakšno mnenje... Črtov odgovor je bil precej konkreten.

08.08.10 20:01  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj
[igorerker]

Jaz sem se naveličal OECD-ja in stokanja. S tem seveda ne mislim na admina :)
kaksno stokanje... ko bi se le striktno drzali japonske, namrec vse, kar ni vojna v evropi, je cista zmaga in nezasluzeni bonus :) :(

08.08.10 20:20  Tujecodgovori / citiraj

ena mala vojnica je zdaj kar naenkrat tako zlo, al kaj?

:-))))

Recimo prekmurje vs međimurje, interes pa bo kakšen most čez muro. Ideološko podlago lahko dajo izumiranje prekmurskega protestantizma, prikazovanje međimurske marije, in kake čakalne vrste na meji...

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>