Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 05:59
1,89 %
11.136,71
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 24.06
0,88 %
1.387,06
SI 24.06
-0,11 %
890,23
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Seznam forumov  >  Borza  >  Naložbe v zlato

Borza - osnove, Slovenija, Balkan

Iščem prvo neprebrano sporočilo v tej temi... najdeno na strani 1

Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 35   stran:  1 | 2 | > | zadnja
#93411  12.10.10 10:50  damjanpavlodgovori / citiraj  |  shramba  

Raziskujem možnosti nakupa zlata. Lahko bi šel in fizično kupil kako kilo, ampak to je nerodno, pa tudi nič kaj varno se ne bi počutil, če bi to imel bodisi doma, bodisi v kakem sefu čakajoč, da ga v samokolnici odpelje par misterioznih supermenov, ki jim slovenska policija nič ne more. Recimo, da bi se najvarneje počutil s papirjem, ki bi potrjeval, da imam toliko in toliko zlata.

V katalogu DS sta dva sklada, ki omenjata zlato, ampak mislim, da gre tam bolj za naložbe v rudnike ipd. Mene zanima lastništvo zlata, ne rudnikov. Nekaj takega, kot je SPDR Gold Trust. Je v Sloveniji kaj takega sploh mogoče kupiti?

LP,

Damjan

#93413  12.10.10 12:32  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

Mogoče bi ti ustrezalo tole? Zlatarna Celje
#93421  12.10.10 18:58  aljosa22odgovori / citiraj  |  shramba  

Predlagam najprej obisk Kongresa plemenitih kovin.
#93423  13.10.10 08:02  damjanpavlodgovori / citiraj  |  shramba  

Glede kongresa, verjamem, da bo zanimivo, vendar po drugi strani verjamem, da se bodo tam šli prepričevanje prepričanih. Jaz bi, po drugi strani, rad kupil zlato, ne vstopnice :-P.

#93425  13.10.10 08:11  damjanpavlodgovori / citiraj  |  shramba  

ZC: zelo zanimivo!

No, odprto ostaja vprašanje, kako vrednost "naložbe" v zlato prikazati v portfelju...
#93427  13.10.10 09:26  aljosa22odgovori / citiraj  |  shramba  

Jaz sem lansko leto poslušal predavanje Bojana Pravice in je bilo korektno (brez pretiranega napihovanja). Video predavanje najdete na Video predavanje Bojan Pravica 2009.
#93429  13.10.10 09:27  aljosa22odgovori / citiraj  |  shramba  

Bom preveril možnost vnosa zlata v MP pri Črt-u...
#93431  13.10.10 13:44  oceanodgovori / citiraj  |  shramba  

ZC: zelo zanimivo!

mar res, verjetno ostaja vprašanje, po kakšni ceni prodajajo svoj produkt oz kolikšna je njihova marža

#93433  13.10.10 17:30  aljosa22odgovori / citiraj  |  shramba  

Vstopnico lahko dobiš brezplačno:)))

#93435  13.10.10 17:37  aljosa22odgovori / citiraj  |  shramba  

Zlato in ostale plemenite kovine lahko v moj portfelj vnašate, kot lastne naložbe.

Če se kje kaj zalomil mi prosim sporočite.
#93439  14.10.10 00:21  bostjankleodgovori / citiraj  |  shramba  

Zakaj bi vlagali v zlato???

Dobro si poglejte graf cene zlata od leta 1970. Kaj hitro boste ugotovili, da je bil vrhunec konjekture leta 1980, ki je ponovno doseglo to ceno leta 2007. To pomeni, kateri je vložil leta 1980 je prisel komaj leta 2007 na isto raven, če ne upoštevamo inflacije!!!. To pomeni, da se napihuje nek balon, ki ga lahko hitro raznese. Po mojem skromnem mnenju bo cena tako dolgo rasla dokler bo dolar izgubljal na vrednosti. To pomeni nekjer max. do 1.50 $ za euro. Ker bo drugače ena unča vredna več kot 1000 eur. Tudi dejstvo, da dandanes vsakdo, ki ima 5 min časa prodaja zlato. To tudi pomeni, da je veliko zlata na zalogi. Tudi zgodba je enaka borznemu zlomu leta 2008, tudi takrat je delnice in sklade prodajal, ki je imel pet min časa. Tudi dejstvo, da je zlato neko nasprotje borzi bi po nekakšni logiki moral balon počiti, saj se gospodarstvo počasi pobira iz krize. Sedanji nakup je zlata je že čist mimo, saj če še upoštevamo mastne provizije okrog 10% lahko komaj pri 1500$ iztopimo z plusom. Investirati sedaj v zlato po nogometno pomeni igrati z tremi vratarji. Res, da težko dobijo gol, ko pa ga pa ga težko nadoknadijo, saj nimajo napadalcov, kar pomeni čakanje tam do leta 2025 ali še dlje.
#93441  14.10.10 08:45  Frencisodgovori / citiraj  |  shramba  

Ja, tole o zlatu zna držati, čeprav se zdi zaradi ogromne količine natiskanega denarja bolj varen. Se mi zdi razmišljanje v smeri realnega (oprijemljivega) premoženja pravilno, a so lahko to tudi delnice.
#93443  14.10.10 08:58  damjanpavlodgovori / citiraj  |  shramba  

Kot v vseh menjalnih razmerjih se lahko tudi pri menjavi USD-zlato sprašujemo, ali je dolar precenjen, ali je pač zlato podcenjeno. Omenjaš obdobje 1980-2007. Res je težko ugibati, kaj je bil vzrok tem gibanjem. Morda je to bilo povezano z neoliberalnim zaletom, v katerega politična ozadja se ne bi tu spuščal. Ta balon je res rastel petindvajset let. Toda.

1. Če vendarle upoštevamo inflacijo, to pomeni, da zlato še ni na svoji ravni iz leta 1980

2. Če o zlatu razmišljamo kot o globalni valuti, zanj veljajo podobna pravila kot za druge valute; če narašča BDP, emisija pa ne, narašča tudi njegova vrednost. BDP načeloma raste eksponentno. No, recimo vsaj še nekaj let. Emisija (rudnikov) zlata težko narašča eksponentno. Ergo. Ko se bo svetovni BDP začel manjšati, ne po pomagala nobena valuta in bo treba najti kaj drugega.

3. Zlato je visoko likvidno. Ni obresti, ni davka, ni stroškov vodenja ipd. Ko bi kazalo na flop, se ga lahko odkrižam po najhitrejšem možnem postopku.

4. Še nekaj, kar izjemno radi pozabljamo. Vrednost naložb, nominiranih v evrih, bodo čez 35 let v najidealnejših razmerah vredno polovico tega, kar si pod istim zneskom predstavljamo. Ob programirani inflaciji 2% letno. Če bo inflacija višja, pa še manj. Zlato ne pozna inflacije, glej točko 2. Je pa res, da je treba vse naložbe diskontirati, tudi zlato, sicer nimamo primerjave.

Tako nekako si jaz predstavljam stvari. Če pa sem v zablodi, me prosim ok(u)rcajte.
#93445  14.10.10 09:08  Frencisodgovori / citiraj  |  shramba  

Prepolovitev naložb v EUR: v primeru deflacije (japonskega scenarija) je to možno, prepolovitev vrednosti pomeni pribljižno pol manjša podjetja s pol manj dobička in prometa... Dvomim pa, da bodo delniške naložbe držav v razvoju s 5 - 10 % letno rastjo pol manj vredne. Poleg tega imajo valute teh držav dolgoročno boljšo perspektivo od EUR in USD.
#93447  14.10.10 10:18  bostjankleodgovori / citiraj  |  shramba  

damjanpavl jaz te želim okrcati v tem delu ko si napisal, da zlato ne pozna inflacije. To ni res, to je samo reklamna propaganda. Vse kar se trži borzno je na osnovi ponudbe in povpraševanja in to nima nič veze z inflacijo. Je pa res, da je zlato imelo od leta 1990 postopno rast in to malo vecjo od inflacije. Sedaj pridobiva nenormalno na vrednosti in to ni normalno. Nogometno to pomeni, da je vratar najboljši strelec ekipe!!! To ne more biti dolgo tako, oz. pomeni, da je z portfeljem oz. ekipo nekaj narobe. Tudi indeksacija, ki jo podajajo naložbenim življenskim policam ni protiinflacijsko saj samo stranka plačuje višjo premijo. To pomeni, da stranka sklene polico za 50eur mesečno plačevala pa bi v povprečju 60eur in bi rekli, da je teh 10eur indeksacija. V resnici pa ima stranka polico za 60eur mesečno vendar je to prekrito. Edina naložba, ki jo jaz vidim, da ne pozna inflacije so zaprti skladi v stvarne vrednosti, ki pa se v Sloveniji ne tržijo razen nemške družbe Konig&Cie. To pomeni, da naložba samo po sebi sproža inflacijo. toliko o moji razlagi o inflaciji po zdravi kmečki logiki.
#93449  14.10.10 11:56  damjanpavlodgovori / citiraj  |  shramba  

@bostjankle:

kot sem že uvodoma povedal, gibanja so relativna. Če sedimo v vlaku in sosednji vlak spelje, se nam zdi, da smo se začeli gibati, pa čeprav je naš vlak brez koles. Ni nujno da zlato raste; zgolj valutam vrednost pada. Pri "naložbi" v zlato me zanima ohranjanje vrednosti, v primeru pa, da bi imel priložnost naložiti sredstva v dejansko (diskontirano) donosen posel, bi pa to seveda bila ustreznejša opcija. Kakšne alternative pa imamo za ohranjanje vrednosti? Bančni depoziti imajo žaljive obrestne stopnje. Kaj sem pozabil?
#93451  14.10.10 12:35  bostjankleodgovori / citiraj  |  shramba  

damjanpavl

Za vsako stvar lahko damo primerjavo. Ta primerjava z vlakom ni primerljiva na takšen način. Pošteno je, da se vlagateljem da realna in ne prodajalna primerjava. Ja pravmogoče je, da se bo kakšno od mojih mnenj izkazalo za nepravilno. Jaz sem želel le povedati zakaj so naložbe v zlato prepozne. Jaz nisem zastopnik zato mene provizije ne zanimajo ampak dobiček,ki ga lahko pričakujemo. To pa mi je logično, da ne bo noben zastopnik delal zastonj in da je to potrebno plačati. Vse kar se kupuje preko borze je borzna cena. To pomeni, da je veliko vlagateljev verjame v zlato zato cena rase. Pride tudi čas ko pa je večina vlagateljev mišljenja, da je cena prenapihnjena oz. vidijo v drugih naložbah boljši donos. Takrat pride do poka balona. Kar pomeni, da se denar izseli in je manj potencialnih vlagateljev in tudi nihče noče kupiti, kar je posledično velik padec vrednosti. V Sloveniji je bilo veliko ( in še jih je )da verjamejo v krkino delnico. Tudi vidimo, da v letu in pol ni pridobila ničesar. Moje mnenje kar se tiče zlata je, da je potrebno vnovčiti dobiček tisti, ki so ga dosegli. To nogometno pomeni, da če je nekdo v 100%priložnosti za gol ga more dati in ne iskati podaje do drugih soigralcev, pa čeprav je golman v 100% priložnosti. Nikoli se ne ve kako dolgo se bo moralo čakati do druge priložnosti. To velja za vse, kar se prodaja borzno. Tudi dejstvo, da nemški upravljalci dajejo v portfelj max2% zlata pove svoje
#93453  14.10.10 13:08  damjanpavlodgovori / citiraj  |  shramba  

Pa saj mi je žal, da sem uporabil izraz "naložba". Nakup zlata ni naložba. Nakup dolarjev ni naložba. V bistvu tudi točke vzajemnih skladov niso naložba. Na kratko, na borzi ni naložb, samo špekulacije. Sicer zdaj ne vem, s katerimi alternativami nakup zlata primerjaš, ampak da se za vsako transakcijo plača, goes without saying.

Kar sedaj v bistvu počnem je, da ugotavljam, ali se da zlato sploh kupit in pod kakšnimi pogoji. Nikakor pa se zdaj ne grem prepričevanja, ali je nakup v tem trenutku dobra ali slaba poteza. Imam sicer "zgodbo", po kateri velja razmislit, obstajajo pa tudi razlogi proti in mislim, da je super, da si jih tukaj malo izmenjamo.
#93455  14.10.10 14:31  oceanodgovori / citiraj  |  shramba  

zlato lahko kupiš oz prodaš prek retail brokerjev npr oanda ali forex.com... instrument je xau/usd za zlato in xag/usd za srebro, ni ti treba imeti sefa, likvidnost je zagotovljena s strani brokerja

nedvomno je cenejša varianta od ZC
#93459  15.10.10 07:46  derdejanodgovori / citiraj  |  shramba  

En komenatar na tole:

"Po mojem skromnem mnenju bo cena tako dolgo rasla dokler bo dolar izgubljal na vrednosti. To pomeni nekjer max. do 1.50 $ za euro"

Moje mnenje je, da bo dolar vedno izgubljal na vrednosti, in to vse hitreje, enako velja za evro.

Jaz sem zlato kupoval, ko je bil po 500 evrov na unčo in srebro 7 evrov. Sedaj je zlato 1000, srebro 17, pa to ne pomeni, da sem zaslužil 100 %. Mogoče nekaj čez 50 %, ker je šlo vse toliko gor. Ne vem koliko je uradna inflacija, moja osebna inflacija, je po mojih izračunih okrog 30% (elektrika, komunala, hrana -predvsem kruh, gorivo, ... ). V zadnjih 7 let se je cena zlatu in srebru res realno kar nekaj povišala, ker je bil dolgo časa podcenjen. Sedaj se počasi vrača na neko zgodovinsko gledano realno vrednost - to je ena unča zadostuje za osnovne mesečne potrebe ene družine.

Moje mnenje je, da je treba na plemenite kovine gledat kot na dolgoročni ohranjevalec kupne moči. Kakšnih posebnih realnih dobičkov na dolgi rok ni za pričakovat, na kratki rok pa se da kar nekaj zaslužit ali zgubit,predvsem sedaj je tak čas, in tudi v prihodnjih nekaj letih pričakujem, da bo zlato precej skakalo gor in dol.

Jaz drugačne oblike kot fizične sploh nočem imet. Kila zlata je velika toliko kot škatlica cigaret. Potrdila o vlaganju v rudnike/sklade/karkoli bodo sigurno zasedla več prostora. Glede tega, da ti ga kdo ukrade - daj no daj - saj imaš verjetno tudi avto, ki je vreden tam nekje recimo pol kile zlata, pa ga vsak dan puščaš na parkirišču.
#93461  15.10.10 08:42  damjanpavlodgovori / citiraj  |  shramba  

@derdejan: ja, nekako tako tudi jaz razmišljam. Sicer sem pred leti neke presežke vlagal v vzajemce, češ da ti načeloma prinašajo višji odstotek na dolgi rok, po vsem tem času pa ugotavljam, da bi to bilo mogoče samo ob aktivem špekuliranju. Ki je v primeru vzajemcev močno sankcionirano. Tako da je to našpon.

Če nič drugega, avta ni mogoče dati v žep. :-)
#93463  15.10.10 13:00  derdejanodgovori / citiraj  |  shramba  

Jaz sem za sebe pogruntal, da špekulativne naložbe niso zame. Dokler so delnice samo rasle ni bilo problema - kamorkoli si dal je šlo gor. Sedaj nas je vse to malo postavilo na realna tla - pač brez dela ne bo denarcev. Sedaj se v glavnem koncentriram kako ohranjat vrednost svojega premoženja. Ne vem kakšen je najboljši način, vem pa da denar (evro/dolar/...) in na denar vezani derivati (obveznice) sigurno ena najslabših.
#93465  15.10.10 16:39  bostjankleodgovori / citiraj  |  shramba  

derdejan:

Napisal sem, da bo zlato tako dolgo držalo ceno dokler bo dolar izgubljal proti euru. To da pa euro in dolar zgubljata na vrednosti pa je čisto normalno, saj si iz ekonomskega vidika ne predstavljam kako bi gospodarstvo laufalo v deflaciji. Res pa je, da inflacija večja kot 2% ni dobra. To pa še ne pomeni, da bo denar brezpredmeten. Če si predstavljaš, do bo zlato kar na enkrat postalo plačilno sredstvo se zelo motiš. Podobno je bilo z vrednostnimi papirji ( delnicami )v času borzne evforije. To pomeni,da zlato kupujeje evforično, kar bo kmalu občutna korekcija. To še je en vzrok zakaj prodati zlato. To je zelo dobro, če si kupil zlato po 500eur, samo jaz ti tega ne verjamem. Če ne boš sedaj prodal ti je to čisti pohlep po denarju,ki se ponavadi konča kot se je borzni zlom. Napisal si tudi, da špekulativne naložbe niso zate, kaj misliš, da zlato ni špekulativna naložba!? To kar pa še nisi ugotovil pa je, da je slovenski trg špekulativno, sama ena velika štala. Interes je samo njihova provizija.

Za ohranjanje vrednosti svojega premoženja in normalni donos kupuj zaprte sklade stvarnih vrednost!!!
#93469  16.10.10 17:32  aljosa22odgovori / citiraj  |  shramba  

Andrej Bohinc: kupujte delnice zlatih rudnikov na korekcijah, ne na vzponih! (vir:facebook)
#93471  16.10.10 19:11  bostjankleodgovori / citiraj  |  shramba  

Aljoša mi lahko podrobneje napišeš, kaj si hotel s tem povedati (klik).
#93475  17.10.10 11:09  aljosa22odgovori / citiraj  |  shramba  

Zlato je v tem trenutku zelo drago. Previdnost pri nakupu oz. prodaji v tem trenutku ni odveč.

Scenarijev kako visoko se lahko zlato povzdigne je precej. Bojim se, da bi lahko zlato postalo še bolj vroča žemljica pri precej višji vrednosti od današnje, nato pa povratek v "ledeno dobo". Mogoče pa je danes čas za unovčevanje dobičkov... Ne vem, pa bi rad:)
#93479  17.10.10 12:15  bostjankleodgovori / citiraj  |  shramba  

Aljoša to se pa zelo z teboj strinjam. Jaz ocenjujem, da je možnosti dodatne rasti zlata okrog 15%, za povratek v ledeno dobo pa kakih 85%. Sedaj še ni neki problem prodati, nastane pa lahko hitro, ko bodo želeli vsi prodajati pa nišče več kupiti. To enako se je dogajalo z delnicami, ko jih nišče ni hotel kupiti, zato pa takšnen padec. Še enkrat bom napisal, da tisti, ki želi v zlatu še dodatno zaslužiti je pohlepen po denarju in to se velikokrat konča precej negativno. Ne pozabite pa tisti vlagatelji, ki varčujete v zlato z eur valuto niste od sredine maja oziroma pet mesecev niste nič zaslužili, še več imate rahlo izgubo!!!

Spodaj vam tudi pošiljam mnenje mojega strica, ki živi v Nemčiji in je zelo velik špekulant. To mnenje mi je včeraj poslal:

Za zlato je ravno zdaj veliko informacij, da je že balon. Bom ti dal posebno sporočilo, kaj pravijo strokovnjaki. Eden od teh George Soros je že včerajv intervjuvu povedal, da bo prišlo do korekcije. Trenutno se balon napihuje ker vsi kupujejo. Lahko gredo še cene gor ampak ni kake posebne podlage zato ampak samo evforija.

Jaz vas želim samo opozarjati, da vlagatelji v zlato hodite po robu prepada, pa da ne boste govorili, da vas o tem nišče ni seznanjal pa čeprav je na koncikoncev samo to moje mnenje. Ko bo vrednost zlata padla potem bodo itak pa vsi pametni. Na konci koncev pa so tak posredniki in svetovalci mastno zaslužili pri proviziji taka se jim zej malo fučka za to!!
#93481  17.10.10 14:42  skeptikodgovori / citiraj  |  shramba  

Najprej čestitke za odlično postavljeno vprašanje. Take razprave "pro et contra" nisem bral že od dalnjega leta 2007.

Kakorkoli.

Naj povem, da poseben ljubitelj zlata nisem. Imam zlato verižico, še iz časov pred 1980, že zlata ura leta 2005 pa se mi je zdela odločno predraga.

Na vprašanje pa bi odgovoril takole: mislim, da imajo vsi, ki se sedaj ukvarjajo z zlatom krasno priložnost, da razumejo, kaj pravzaprav se je začelo leta 2007. Če mislite, da veste, je odgovor jasen, če pa ne veste, je pa odgovor tudi jasen.
#93485  18.10.10 07:51  derdejanodgovori / citiraj  |  shramba  

bostjankle, zakaj mi ne verjameš, da sem ga kupil po 500 evrov???
#93487  18.10.10 11:48  bostjankleodgovori / citiraj  |  shramba  

derdejan odgovor zate.

Verjamem ti, da si kupil zlato po 500 eur samo kakšen manjši odstotek. Napisal in opisal si tako, da si glavnico kupil po 500 eur. Tudi opis dejstva, da si spoznal da špekulacije niso zate, ko raste je vse enostavno, sedaj te je postavilo narealna tla, da boš le lahko obogatel le z delom. To so mi dejstva o katerem imam mišljenje, da si glavnico v zlato vplačal lani ali letos. Zlato je špekulativna naložba in na to da si spoznal, da špekulativne stvari niso zate, zato ti zelo priporočam, da vnovčiš dobiček, ki si ga ustvaril. To ne priporočam samo tebi ampak vsem ostalim drugim. Zakaj prodati sem pa zroke že navedel zgoraj. Ne verjamite preveč zastopnikom, ker govorijo le, kaj je za prodajo dobro. (klik). Še enkrat si poglejte ta graf. Zastopniki in svetovalci vam govorijo le od leta naprej ko se je začela korekcija navzgor. Leto 1980 je zelo pomembno za ceno zlata, ter jasen dokaz kako špekulativno je zlato. VNOVČITE DOBIČEK IN NE BODITE POHLEPNI!!!
Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 35   stran:  1 | 2 | > | zadnja

Seznam forumov  >  Borza  >  Naložbe v zlato

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>