Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 05:02
0,83 %
9.103,62
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 14.06
-0,44 %
1.341,05
SI 14.06
0,18 %
871,72
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Seznam forumov  >  Borza  >  Certifikati

Borza - osnove, Slovenija, Balkan

Iščem prvo neprebrano sporočilo v tej temi... najdeno na strani 1

Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 22
#5160  19.03.07 13:47  Redstripeodgovori / citiraj  |  shramba  

Ali ima mogoče kdo od vas "maherjev" kakšen link do indeksnih certifikatov za področje evrope in nikkei 225?
#5161 (odg: #5160 Redstripe)  19.03.07 13:54  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

http://www.boerse-stuttgart.de/finder/mt...
#5169 (odg: #5161 crt)  19.03.07 17:31  Redstripeodgovori / citiraj  |  shramba  

Bom težil še malo naprej:

pri nakupu indeksnega certifikata je certifikat vezan na izbrani indeks ( cac, dax, avtomobili...), kakšno zvezo ima pri tem opcija call in put.

http://www.financna-tocka.si/text.php?id...tukaj sicer lepo piše, da si udeležen dobička pri call če rase, pri put pa če pada.

Vendar, bi prosil primer iz prakse, kaj pomeni, če kupiš certifikat z opcijo call.

V primeru, da imaš certifikat z opcijo call in vrednost papirja pada, ali to pomeni dejansko izguba ali samo nisi realiziral dobička in lahko papir prodaš po nakupni vrednosti.

recimo: nakupna vrednost 100točk

varianta 1: prodajna vrednost 120, dobiček 20 točk

varianta 2: prodajna 80 točk, izgube ni zaradi opcije call
#5170 (odg: #5169 Redstripe)  19.03.07 17:40  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[Procent]

V primeru, da imaš certifikat z opcijo call in vrednost papirja pada, ali to pomeni dejansko izguba ali samo nisi realiziral dobička in lahko papir prodaš po nakupni vrednosti.
hm, ne razumem vprasanja .... ?

ti imas certifikat, ki spremlja karkoli ze.

tisto karkolize se premika.

tecaj certifikata to na kolickaj zivem trgu odraza in se premika tudi sam (v isto ali obratno smer, stvar konkretnega primera - pri call pac v isto smer).

posledicno imas ti dobicek / izgubo.

kje je ta luknja, kjer vidis moznost za razliko imas / nimas?

#5171 (odg: #5170 crt)  19.03.07 17:46  Redstripeodgovori / citiraj  |  shramba  

Pač ko gledam različne vrste certifikatov imajo eni varianto call eni pa put to me zanima, kaj je s tem. bom priložil

#5172 (odg: #5171 Redstripe)  19.03.07 17:48  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

baje tale link, ki si ga dal, ne najde nobenega certifikata.
#5174 (odg: #5172 crt)  19.03.07 17:56  Redstripeodgovori / citiraj  |  shramba  

Verjetno sem narobe priložil, ker je bil link ena dolga klobasa.

V seznamu certifikatov od do, imajo v tretjem stolpcu pod ART zapisano call ali put opcijo. Tudi zadnjič ko si mi dal linke na vix certifikate je imel oznako pod "optionsart" zapisano call.

to samo za primer

#5175 (odg: #5171 Redstripe)  19.03.07 17:57  spacetripodgovori / citiraj  |  shramba  
[Procent]

Pač ko gledam različne vrste certifikatov imajo eni varianto call eni pa put to me zanima, kaj je s tem. bom priložil

Če so call tipa, se gibljejo v isto smer kot osnovni instrument, če pa call, pa ravno v nasprotno.

V nobenem primeru pa ni tako, da se bi gibalo samo v eno smer. Samo pač v isto ali obratno smer kot osnovni instrument(indeks, delnica...)

#5176 (odg: #5175 spacetrip)  19.03.07 18:02  Redstripeodgovori / citiraj  |  shramba  

Tile linki mi danes ne grejo! Bom še malo pobrskal in če kaj ne bom štekal se še oglasim.

Hvala.
#5177 (odg: #5176 Redstripe)  19.03.07 18:08  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

ker sam zaenkrat ne trgujem s certifikati, ti ne morem pomagati v toliksni meri, kot bi rad (vedno bom v dvomu, ali sem ti vse prav razlozil). osnova je vsekakor to, kar ti je povedal spacetrip, torej da se pojem call lahko uporablja kot ekvivalent za long (raste, ko raste underlying) in put kot ekvivalent za short (raste, ko underlying pada).

bi pa skepticno pripomnil, da ce ti ne gre nemsko, potem imas pri certifikatih vsekakor dodatni riziko. (ne glede na stevilo angleskih izrazov v tem tekstu :)

* zadnji popravek: 19.03.07 18:08
#5195 (odg: #5175 spacetrip)  20.03.07 14:34  Redstripeodgovori / citiraj  |  shramba  
[spacetrip]

Če so call tipa, se gibljejo v isto smer kot osnovni instrument, če pa call, pa ravno v nasprotno.

V nobenem primeru pa ni tako, da se bi gibalo samo v eno smer. Samo pač v isto ali obratno smer kot osnovni instrument(indeks, delnica...)

No, da vidim, če sem prav štekal:

Pri opciji call, si udeležen profita, ko vrednost certifikata rase.

Pri opciji put, pa si udeležen profita, ko vrednost pada.

Torej si pri izbiri certifikata pri opciji call izbereš papir za katerega predvidevaš da bo rasel, pri opciji put pa padal.

Se pravi, če imaš dva certifikata enega call in enega put, in obadva v enem dnevu zraseta za X%, si praktično na nuli.
#5201 (odg: #5195 Redstripe)  20.03.07 15:02  mikimausodgovori / citiraj  |  shramba  

Ko pričakuješ kakšno pomembno informacijo, pa nisi ziher kako se bo delnica gibala, pa odpres nasprotno pozicijo od prejšnega certifikata, ker se bojiš da boš preveč tvegal. S tem da še ena odprta pozicija predstavlja dodatne stroške.
#5202 (odg: #5201 mikimaus)  20.03.07 15:18  Redstripeodgovori / citiraj  |  shramba  
[mikimaus]

Ko pričakuješ kakšno pomembno informacijo, ...
Saj je v redu, samo pojme bi rad osvojil, ker sem si narobe interpretiral stvari. Tako, da ne bom šel kr z glavo skozi zid in bo spet kaj bolelo.

Mogoče še kakšna zadeva na katero bi moral biti pozoren? (pri nakupu indeksnega certifikata, brez kakšnih vzvodov ali pa kaj podobnega)

* zadnji popravek: 20.03.07 15:18
#5204 (odg: #5202 Redstripe)  20.03.07 15:27  mikimausodgovori / citiraj  |  shramba  

mislim da si povedal tisto, kar so drugi že povedali, tko da imaš verjetno prav, jaz pa s certifikati tudi ne trgujem, tko da ne bi želel biti preveč pameten:)

#5205 (odg: #5202 Redstripe)  20.03.07 15:34  srconodgovori / citiraj  |  shramba  
[Procent]
Mogoče še kakšna zadeva na katero bi moral biti pozoren? (pri nakupu indeksnega certifikata, brez kakšnih vzvodov ali pa kaj podobnega)
Mislim, da nič takega, saj gre za najbolj trgovane certifikate, kar pomeni, da je zelo nizek spread (razlika med nakupno in prodajno ceno), zelo likvidni so (no, saj so manj trgovani tudi - zaradi market maker-jev, vendar je zato lahko zelo visok spread); mogoče bodi pozoren samo na to, da boš dejansko kupil tisti certifikat, čemur hočeš, da sledi - velja mogoče bolj za kakšne eksotike ali posebne košarice, kot pa svetovne indekse, npr. dax, s&p, n225...

* zadnji popravek: 20.03.07 15:34
#5207 (odg: #5195 Redstripe)  20.03.07 15:47  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[Procent]

Se pravi, če imaš dva certifikata enega call in enega put, in obadva v enem dnevu zraseta za X%, si praktično na nuli.
ce imas put in call - short in long - certifikat na isti underlying karkoli ze, potem se vedno ni receno, da bos z vsakim premikom tistega (indeksa, delnice, surovine)... res na nuli. ker so lahko v igri se kaksni vzvodi in konec koncev tudi ne neverjetna moznost, da so nekje v verigi tudi dobesedno kaksne opcije ... to je razlog, zakaj sem ti prej napisal, da ce ti ne gre dobro nemsko, to pomeni povecano tveganje. ker je certifikatov toliko na vse zivo v vseh zivih oblikah, da moras ornk pogledati pod pokrov, da ti je jasno, kaj pocnes in da nisi potem presenecen.

ce pa vzames dobesedno, kar si napisal - da imas dva certifikata in ti oba zrasteta hkrati za X%, pa je eden put, drugi pa call - potem je zelo verjetno, da nista oba na isti podlagi...

* zadnji popravek: 20.03.07 15:47
#5209 (odg: #5205 srcon)  20.03.07 15:46  Redstripeodgovori / citiraj  |  shramba  

Kaj pa stroškovno, kakšen je smiselen nakup glede na stroške cca 1% naš broker, cca 0,3-0,4% tuji broker. Pa še transakcija v tujino od 20-35 eur.

Kar je pod 3000 eur verjetno nima smisla.

In še časovni horizont, glede na to da je nizek spread (vložek za mesec, leto ). ( sem si že odgovoril, ko je realiziran morebitni dobiček, pač prodaš)
#5210 (odg: #5195 Redstripe)  20.03.07 15:51  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[Procent]

No, da vidim, če sem prav štekal:

Pri opciji call, si udeležen profita, ko vrednost certifikata rase.

Pri opciji put, pa si udeležen profita, ko vrednost pada.

Torej si pri izbiri certifikata pri opciji call izbereš papir za katerega predvidevaš da bo rasel, pri opciji put pa padal.
ne.

ce je certifikat long (tipa call), potem ti to prinasa profit (torej: ti certifikat raste) takrat, ko raste tisto, na kar se certifikat glasi (tisti indeks, delnica, surovina...)

ce je certifikat short (tipa put), potem ti to prinasa profit (torej: ti certifikat raste) takrat, ko pada tisto, na kar ... etc

eno je gibanje underlyinga (tistega, na kar se glasi), drugo pa samega certifikata - ki je z njim povezano glede na orientacijo long/short oziroma call/put... ti pa tiscis oboje v isto misel in potem pride ali lapsus ali nekaj trivialnega (da imas s certifikatom profit, ko certifikat raste).
#5211 (odg: #5207 crt)  20.03.07 15:51  Redstripeodgovori / citiraj  |  shramba  
[crt]

Saj zato pa bluzim in tipam in bi se rad poučil o zadevah, da nebi orng usekal mimo. "Dojče šprahe" bo pa treba tudi po malem osvojit.
#5212 (odg: #5211 Redstripe)  20.03.07 15:52  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  

ko bos osvojil, ti bo pa durs nacrte prekrizala ;)
#5214 (odg: #5212 crt)  20.03.07 16:06  Redstripeodgovori / citiraj  |  shramba  

Ja mam bl dolgo zajlo, res se bo prej DURS zbudu, kot pa bo meni potegnlo. Saj mislil sem pravilno, sam napisal sem narobe.

No še to spijemo pa gremo!

Evo Črt poslovna ideja, opravi seminar " certifikati za telebane " kotizacija za špricer, pa bo.

Ne fantje, sej se hecam hvala za vaš trud!

* zadnji popravek: 20.03.07 16:06
#5335 (odg: #5212 crt)  24.03.07 19:04  alexxodgovori / citiraj  |  shramba  
[crt]

ko bos osvojil, ti bo pa durs nacrte prekrizala ;)
ne kliči hudiča :)
Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 22

Seznam forumov  >  Borza  >  Certifikati

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>