Če imate pomisleke o piškotkih,
tega lepo prosim
ne prezrite pred nadaljevanjem.
BITCOIN 09:28
-0,90 %
10.177,85
CN 13.07
0,37 %
3.060,69
HK 01.11
1,23 %
28.594,06
JP 01.11
1,86 %
22.420,08
RU 07:25
-0,28 %
1.374,18
SI 19.09
0,29 %
861,90
DE 01.11
1,78 %
13.465,51
UK 01.11
-0,07 %
7.487,96
BR 01.11
-0,26 %
74.115,48
GLD 01.11
0,46 %
121,22
US 01.11
0,15 %
2.579,11

Forum

|  sveže  ·  forumi  ·  iskanje  ·  shramba  ·  sporočila  ·  obveščanje  ·  pravila & objave  ·  vabila

Seznam forumov  >  Davki  >  Vloga kapitalski dobiček

Davčne posledice različnih naložb, zakonodaja, prva pomoč (v mejah možnosti).

Iščem prvo neprebrano sporočilo v tej temi... najdeno na strani 1

Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 29
#108524  31.01.12 17:04  xyz1962odgovori / citiraj  |  shramba  

Pozdrav

V lanskem letu sem prodal točke sklada družbe KD Skladi. Na edavkih sem opazil, da je predstavnik družbe že oddal podatke pa me zanima ali moram jaz kljub temu tudi oddati napoved. Pa še nekaj sem opazil, nekaj točk sklada je bilo prodanih z dobičkom, večinski del pa z izgubo. Pri lanski napovedi, kjer sem imel več tega in sem enostavno KD sklade ponovno vpisal, je bilo pri prodaji z izgubo v stolpcu številka 10 označeno z DA, verjetno kot pobot dobička, letos pa ne, zakaj?

Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem in vam želim lep dan

Vojko
#108544 (odg: #108524 xyz1962)  31.01.12 21:16  vilijemodgovori / citiraj  |  shramba  
[xyz1962]

Pozdrav

V lanskem letu sem prodal točke sklada družbe KD Skladi. Na edavkih sem opazil, da je predstavnik družbe že oddal podatke pa me zanima ali moram jaz kljub temu tudi oddati napoved. Pa še nekaj sem opazil, nekaj točk sklada je bilo prodanih z dobičkom, večinski del pa z izgubo. Pri lanski napovedi, kjer sem imel več tega in sem enostavno KD sklade ponovno vpisal, je bilo pri prodaji z izgubo v stolpcu številka 10 označeno z DA, verjetno kot pobot dobička, letos pa ne, zakaj?

Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem in vam želim lep dan

Vojko
Zal moras oddati, glede oznacbe v stolpcu stevilka 10 mislim, da v primeru izgube obkljukas, jaz sem lansko leto vse prodaje obkljukal, ker sem nekje imel izgubo nekje pa dobicek.Ce se ne motim v informativnem izracunu pove koliko bo za placati davka in potem po potrebi naprej se utrujas s tem (mogoce pa niso Izpolnjeni pogoji za zmanjšanje pozitivne davčne osnove po drugem odstavku v povezavi s petim odstavkom 97. člena ZDoh-2, ker je kot pravis vecinoma izguba, je mogoce obkljukano samo na delu kjer je bil dobicek?)

Lahko pa da si imel vplacila v roku 30 dni pred ali po odsvojitvi?

Primer; Ceprav si mogoce z neko nalozbo naredil neki dobicek (npr. +50 evrov dobicek), je izguba v drugi nalozbi zmanjsala ta dobicek (npr -500 evrov) in v smislu obdavcitve kjer se gleda sestevek vseh transakcij v letu bi ta primer bil -450 evrov, in nimajo kaj obdavcit,

Da bo lazje,

97. člen
(davčna osnova)
(1) Davčna osnova od dobička iz kapitala je razlika med vrednostjo kapitala ob odsvojitvi in vrednostjo kapitala ob pridobitvi.
(2) Kadar je razlika med vrednostjo kapitala ob odsvojitvi in vrednostjo kapitala v času pridobitve negativna (izguba), se lahko v letu, za katero se odmerja dohodnina, za navedeno izgubo zmanjšuje pozitivna davčna osnova za dobiček iz kapitala po tem poglavju, vendar ne več, kot znaša pozitivna davčna osnova.

(3) Ne glede na drugi odstavek tega člena, lahko zavezanec neizkoriščeni del negativne razlike (izgube) v letu, za katero se dohodnina odmerja, ki jo doseže pri odsvojitvi delnic ali deležev oziroma osnovnih vložkov, ki jih je pridobil pred pridobitvijo novih delnic ali deležev oziroma osnovnih vložkov pri povečanju osnovnega kapitala iz sredstev družbe, prenaša v naslednja davčna leta in zmanjšuje pozitivno davčno osnovo za dobiček iz kapitala v naslednjih davčnih letih, vendar ne več, kot znaša pozitivna davčna osnova. Pri zmanjšanju davčne osnove na račun prenesenega neizkoriščenega dela negativne razlike (izgube) se pozitivna davčna osnova najprej zmanjša za neizkoriščeni del negativne razlike (izgube) starejšega datuma.
(4) V primerih, ko se pozitivna davčna osnova, zmanjšana z izgubami iz drugega in tretjega odstavka tega člena, nanaša na različna obdobja imetništva kapitala, se dohodnina odmeri od skupne letne pozitivne davčne osnove, ki se razdeli med posamezna obdobja imetništva kapitala iz drugega odstavka 132. člena tega zakona upoštevaje sorazmerne deleže. Sorazmerni deleži se ugotovijo kot razmerje med pozitivno davčno osnovo posameznega obdobja imetništva kapitala in seštevkom pozitivnih davčnih osnov posameznih obdobij imetništva kapitala v davčnem letu.
(5) Ne glede na drugi odstavek tega člena, negativna razlika (izguba), ki je dosežena z odsvojitvijo kapitala iz 2. in 3. točke 93. člena tega zakona, ne zmanjšuje pozitivne davčne osnove po tem poglavju:
1. če zavezanec v roku 30 dni pred ali po odsvojitvi kapitala pridobi vsebinsko istovrstni nadomestni kapital, ali pridobi pravico do nakupa ali obveznost nakupa istovrstnega kapitala ali
2. če zavezanec odsvoji kapital in zavezančev družinski član ali pravna oseba, v kateri ima zavezanec lastniški delež ali pravico do lastniškega deleža v višini najmanj 25% v obliki vrednosti vseh deležev ali v obliki glasovalne pravice na podlagi lastniških deležev v konkretni osebi, neposredno ali posredno pridobi istovrstni kapital.

* zadnji popravek: 31.01.12 21:16
#108564 (odg: #108544 vilijem)  01.02.12 19:32  pozejdonodgovori / citiraj  |  shramba  

Spoštovani!

Zanima me, če mogoče kdo ve, če so borzno posredniške hiše ali investicijski skladi z zakonom dolžni na davčno v elektronski obliki posredovati popisne liste nakupov in prodaj, tako, da imam v sistemu edavki že vse pripravljeno za oddajo vloge, ne da bi mi bilo potrebno "na roke" vnašat nakupe in prodaje.

Hvala za odgovor.
#108569 (odg: #108564 pozejdon)  01.02.12 20:10  sandi (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
[pozejdon]

Spoštovani!

Zanima me, če mogoče kdo ve, če so borzno posredniške hiše ali investicijski skladi z zakonom dolžni na davčno v elektronski obliki posredovati popisne liste nakupov in prodaj, tako, da imam v sistemu edavki že vse pripravljeno za oddajo vloge, ne da bi mi bilo potrebno "na roke" vnašat
Niso dolžni tega narediti po zakonu.
#108929  10.02.12 11:22  xyz1962odgovori / citiraj  |  shramba  

Spoštovani še eno vprašanje

Pobot dobiček izguba. Ali velja ta pobot samo med dobičkom in izgubo prodaje istega sklada v tekočem letu, ali med razliko vsi nakupi in prodaje v tekočem letu.

Pa še nekaj ob strani pod 10" imaš, ko vpišeš obkljukano pa me zanima v katerem primeru mora tam biti kljukica. Probal sem namreč informativni izračun z in brez pa ne opazim nobene razlike, v obeh primerih mi naredi pobot. Je pa res, da imam pa na vlogi, ki jo je oddal KD obkljukano. Sklad, ki sem ga dopisal ni od iste družbe in je bil prodan z dobičkom, ali ga obkljukam, imam še namreč nekaj fora z izgubo pri KD?

Kot sem še enkrat prebral zgoraj, ali ni nič narobe, če vse obkljukaš, ker lani sem imel več tega pa sem probal z in brez pa mi ni upoštevalo pobota. Letos pa sem vstavil prednaloženo od KD, ki ima obkljukano, mi pobot upošteva, ko dodam Infond, neglede ali ga obkljukam ali ne.

Hvala

* zadnji popravek: 10.02.12 11:22
#115646  26.01.13 12:55  hornetodgovori / citiraj  |  shramba  

pozdravljeni.do kdaj moram oddati vlogo za odmero davka od bančnih obresti?ali so mi banke dolžne same posredovati podatke koliko sem prejel obresti v preteklem letu?
#115651 (odg: #115646 hornet)  26.01.13 13:12  140956odgovori / citiraj  |  shramba  

do 28.02.2013 moraš oddati vlogo za odmero davka od bančnih obresti

banke ti pošljejo obvestilo tebi in tudi DURS-u

nad 1000,00 eur obresti bo obdavčeno po stopnji 20%, drugo leto pa 25%

če imaš obresti manj kot 1000,00 eur ti vloge ni potrebno oddati

paziti moraš,če imaš depozite in s tem obresti pri več bankah moraš obresti depozitov sešteti in tako predložiti DURS-u

rok bank da ti pošljejo obvestilo o obrestih za leto 2012 je 31.01.2013

#115666  26.01.13 18:39  hornetodgovori / citiraj  |  shramba  

hvala za odgovor.
#116051  02.02.13 17:26  palagruzaodgovori / citiraj  |  shramba  

Vlogo za davek na dobiček od prodanih skladov v letu 2012 bi oddal preko e-davkov.

Od upravljalcev skladov sem sicer dobil popisne liste za posamezne sklade z vsemi nakupi in prodajami, ampak so v tiskani obliki na papirju!

Ali moram sedaj vse te podatke o nakupih in prodajah ročno vpisovati v obrazce v e-davkih

ali so jih (jih bodo) upravljalci poredovali na DURS tudi v elektronski obliki?

V tem primeru bi namreč še malo počakal, sicer pa bi bilo verjetno bolje samo podpisati in datirati popisne papirnate liste in takšne poslati po pošti na DURS?

Lahko kdo svetuje?
#116061 (odg: #116051 palagruza)  03.02.13 15:20  140956odgovori / citiraj  |  shramba  

Lani je bilo treba po e-davkih oddati napoved,če si izvedel do 10 prodaj(upam,da je tudi letos tako)

če si izvedel manj kot 10 prodaj pa lahko oddaš tudi v pisni obliki na obrazec,ki ga sprintaš iz spletne strani DURS-a in na njega prepišeš podatke,ki si jih prejel od DZU-ja in prveriš če vse "štima" s tvojimi podatki

če pa hočeš lahko tudi manj lot 10 prodaj oddaš preko e-davkov,počakaš ker boš imel od DZU-ja tudi v tvojem sistemu e-davki predizpolnjene pole od DZU-ja,če pa jih ne bo izpolniš sam čas imaš itak do 28.02.2013

#116096  04.02.13 16:54  palagruzaodgovori / citiraj  |  shramba  

Hvala za odgovor.

Upam, da bodo od DZU-ja res izpolnjeni obrazci na e-davkih in jih bom lahko uporabil direktno.

Nikakor se mi jih ne da prepisovati iz papirjev - iz DZU obrazcev na DURS-ove sprintane obrazce ali pa direktno v e-davke.

Vem, da je še čas, zato bom raje počakal.

Če ne bo druge, bom pač moral prepisati enkrat do konca februarja.
#116471  14.02.13 20:31  hornetodgovori / citiraj  |  shramba  

Pozdravljeni.Imam sklenjene vezave pri treh bankah pa do zdaj nisem prejel od nobene obvestila koliko obresti sem dobil v 2012.Ali niso dolžne poslati obvestil do 31 januarja?
#116476 (odg: #116471 hornet)  14.02.13 20:42  Frencisodgovori / citiraj  |  shramba  

A so bile obresti od vezav dejansko nakazane na račun ? Če se nobena od vezav v letu 2012 ni zaključila, tega izpiska ne boš dobil, če nisi dobil nakazanih obresti.
#116481 (odg: #115651 140956)  14.02.13 21:39  matic7odgovori / citiraj  |  shramba  
[140956]

do 28.02.2013 moraš oddati vlogo za odmero davka od bančnih obresti

banke ti pošljejo obvestilo tebi in tudi DURS-u

nad 1000,00 eur obresti bo obdavčeno po stopnji 20%, drugo leto pa 25%

Madona sej vem ja 25% bo, zakaj ni kar 30%-.. V bistvu človek kar pričakuje da povišajo pa potem sploh ni tako zelo jezen:)

Sej ne mene res jezi:)

barabe, pa ne tiste ku nabijajo davke ampak tiste ku majo dnar:)
#116486 (odg: #116481 matic7)  15.02.13 02:29  vilijemodgovori / citiraj  |  shramba  
[matic7]

Madona sej vem ja 25% bo, zakaj ni kar 30%-.. V bistvu človek kar pričakuje da povišajo pa potem sploh ni tako zelo jezen:)
Z ostalimi prisilnimi davki pa tak prides takoj preko 30% (stroski bancnega racuna in provizije,)

Sej ne mene res jezi:)

barabe, pa ne tiste ku nabijajo davke ampak tiste ku majo dnar:)
Hehe, pazi kaj pises, ker ti imas dnar in to kar lep kup, ce imas preko 1000 iz obresti ;)
#116516  15.02.13 13:06  hornetodgovori / citiraj  |  shramba  

Frencis,ne nisem dobil nakazana v 2012.Dve vezavi sta mi potekli v januarju 2013,takrat sem tudi dobil nakazane obresti.Ali to pomeni da mi grejo te obresti v celoti v obračun za davek v 2013?Če je tako potem pa v 2012 nisem presegel meje 1000€ obresti.
#116521 (odg: #116516 hornet)  15.02.13 13:44  matic7odgovori / citiraj  |  shramba  
[hornet]

Frencis,ne nisem dobil nakazana v 2012.Dve vezavi sta mi potekli v januarju 2013,takrat sem tudi dobil nakazane obresti.Ali to pomeni da mi grejo te obresti v celoti v obračun za davek v 2013?Če je tako potem pa v 2012 nisem presegel meje 1000€ obresti.
Tako ja, če nisi presegel ni davka.
#116526 (odg: #116521 matic7)  15.02.13 14:31  Frencisodgovori / citiraj  |  shramba  
[matic7]

:: [hornet]

:: Frencis,ne nisem dobil nakazana v 2012.Dve vezavi sta mi potekli v januarju 2013,takrat sem tudi dobil nakazane obresti.Ali to pomeni da mi grejo te obresti v celoti v obračun za davek v 2013?Če je tako potem pa v 2012 nisem presegel meje 1000€ obresti.

Tako ja, če nisi presegel ni davka.
Ja, bo držalo, če v 2012 nisi dobil vsote obresti čez 1000 €, ne oddaš napovedi in ne plačaš davka.

Za leto 2013 boš oddal napoved do 28.2.2014.
#116531  15.02.13 15:01  hornetodgovori / citiraj  |  shramba  

Hvala za pojasnila.
#116541 (odg: #116531 hornet)  17.02.13 23:03  podvizodgovori / citiraj  |  shramba  

Saj sem veliko bral, a še vedno ne vem čisto dobro. Gre se za mojo (prvo) prodajo skladov v lanskem letu.

Informativni izračun prikaže.

Dobiček in izguba po investicijah

Naziv-----------------Dobiček---------Izguba

NLB_KOMB_____0,00---------409,77

NLB_NARVIR____0,00---------1.013,76

KD GALILEO_____0,00---------1.157,79

KD Prvi izbor_____0,00---------415,15

LIFE___________460,26---------0,00

Skupaj_________460,26---------2.996,47

Obenem napiše tole: Informativni izračun ne vključuje pravila iz petega odstavka 97. člena ZDoh-2.

S tem sicer mislim, da ne bi smelo biti problema, ker sem tako ali tako samo prodajal (od 5 do deset let stare sklade).

Ne vem pa: ali je to ta pobot, o katerem je govora? Iz tega meni tudi ni razvidno, ali se je upošteval tisti procent provizije ob nakupu in prodaji?

Da sem prišel do tega stanja, sem moral pri vsakem poslu obkljukati stolpec 10 (Pravilo iz drugega odstavka v povezavi s petim odstavkom 97. člena ZDoh-2), kar mi je sicer zelo čudno, saj se ta točka nanaša na ponovni nakup znotraj 30 dni. Če tega nimam obkljukanega, mi za ustrezen sklad ne napiše, da bi pridelal izgubo.

Jaz razumem 3. odstavek 97. člena, da je potreben za tole pobotanje dobičkov in izgub. Dejansko pa ne vem, kako to funkcionira. Jaz sem torej lani pridelal cca. 2500€ izgube. Na podlagi tega upam, da mi torej za leto 2012 ne bo potrebno plačati davka. Ali se mi potem glede na ta informativni izračun torej 2500€ izgube prenese v naslednje leto, in bom lahko pobotaval s potencialnim dobičkom tega leta? Saj ne da bi bil optimist, ker mi je sedaj ostalo samo še približno toliko, kolikor sem samo lani naredil izgube... Samo, da vem, če je ta postopek pravilen, da se prenese izgubo v naslednje leto? Pa, ali igra kako vlogo pri tem: ostal mi je le še Infond Panamerica, s katerim lani nisem operiral. Če bi imel ta npr. kak dobiček (v 6. letih, odkar ga imam, se je le nekajkrat približal nuli...), ga lahko pobotam z lansko izgubo?

Hvala!
#116556 (odg: #116541 podviz)  18.02.13 11:11  milwal (admin) odgovori / citiraj  |  shramba  

Na kratko: Ne.

Izgubo lahko nosiš v naslednja leta samo, če gre za izgube znotraj iste delnice (pri izgubah se upošteva FIFO - torej ob prodaji se upoštevajo nakupne vrednosti najzgodnejših nakupov iste delnice).

Tukaj je še vir:

http://www.durs.gov.si/si/davki_predpisi...

Več o tem: http://www.durs.gov.si/si/davki_predpisi...

--------------------

Daljša razprava s primerom pa izgleda tako:

IZVAJANJE TRETJEGA ODSTAVKA 97. ČLENA ZDOH-2

Pojasnilo DURS, št. 42153-55/2008, 22. 12. 2008

Zakon o dohodnini – ZDoh-2 (Uradni list RS, št. 11/06, 10/08 in 78/08) v 97. člena ureja določanje davčne osnove od dobička iz kapitala.

V drugem odstavku 97. člena ZDoh-2 je določeno splošno pravilo, po katerem se lahko v letu, za katero se odmerja dohodnina, v primeru ko je razlika med vrednostjo kapitala ob odsvojitvi in vrednostjo kapitala v času pridobitve negativna (izguba), za navedeno izgubo zmanjšuje pozitivna davčna osnova za dobiček iz kapitala, vendar ne več, kot znaša pozitivna davčna osnova.

Navedeno pomeni, da se lahko v letu, za katerega se odmerja dohodnina, med seboj pobotajo vsi dobički in izgube, doseženi z odsvojitvijo vseh vrst kapitala (nepremičnim, vrednostnih papirjev in deležev v gospodarskih družbah, zadrugah in drugih oblikah organiziranja ter investicijskih kuponov). Prenos neizkoriščenih izgub v naslednja davčna obdobja ni mogoč.

Edino izjemo v zvezi s prenosom neizkoriščene izgube ZDoh-2 omogoča z določbo tretjega odstavka istega člena, na podlagi katere je možen prenos neizkoriščenega dela izgube v naslednja davčna leta, ki jo zavezanec doseže z odsvojitvijo delnic ali deležev oziroma osnovnih vložkov, ki jih je pridobil pred pridobitvijo novih delnic ali deležev oziroma osnovnih vložkov pri povečanju osnovnega kapitala iz sredstev družbe. Pri zmanjšanju pozitivne davčne osnove (dobička) s preneseno izgubo se davčna osnova najprej zmanjša za neizkoriščeno izgubo starejšega datuma.

ZDoh-2 v 103. členu predpisuje obveznost vodenja zalog istovrstnega kapitala iz 2. in 3. točke 93. člena tega zakona (vrednostnih papirjev in drugih deležev v kapitalu ter investicijskih kuponov) po metodi zaporednih cen (FIFO).

Iz predhodno navedenega izhaja, da je v naslednja davčna obdobja možno prenašati samo tisto izgubo, ki jo je zavezanec dosegel z odsvojitvijo delnic, ki so bile pridobljene pred pridobitvijo novih delnic, ki so bile izdane ob povečanju osnovnega kapitala iz sredstev družbe.

Primer:

Fizična oseba (zavezanec) je dne 5. 11. 2008 preko borznega posrednika prodala 150 delnic družbe ABC po ceni 35 EUR za delnico. Pridobila jih je na naslednji način:

dne 10. 5. 2007 je preko borznega posrednika kupila 100 delnice po ceni 70 EUR za delnico,

dne 9. 9. 2007 je skupščina družbe ABC sprejela sklep o povečanju osnovnega kapitala iz sredstev družbe (preoblikovanje drugih postavk lastnega kapitala v osnovni kapital), na podlagi katerega je fizična oseba prejela 50 novih delnic.

Zavezanec v letu 2008, razen odsvojitve delnic družbe ABC, ni opravil nobene druge odsvojitve kapitala.

Zaradi obvezne uporabe FIFO metode se najprej izračuna davčna osnova od dobička iz kapitala od odsvojitve delnic, ki so bile pridobljene 10. 5. 2007 (torej tistih delnic, ki jih je zavezanec pridobil pred pridobitvijo novih delnic pri povečanju osnovnega kapitala iz sredstev družbe).

1. prodajna vrednost delnic ABC 100 delnic ABC X 35,00 EUR = 3.500,00 EUR

2. nabavna vrednost delnic ABC 100 delnic ABC X 70,00 EUR = 7.000,00 EUR

3. izguba -3.500,00 EUR

Sledi izračun davčne osnove od dobička iz kapitala od odsvojitve delnic, ki so bile pridobljene pri povečanju osnovnega kapitala iz sredstev družbe.

4. prodajna vrednost delnic ABC 50 delnic ABC X 35,00 EUR = 1.750,00 EUR

5. nabavna vrednost delnic ABC 50 delnic ABC X 0,00 EUR = 0,00 EUR

6. dobiček 1.750,00 EUR

Izgubo v višini 3.500,00 EUR bo zavezanec pobotal z ustvarjenim dobičkom v višini 1.750,00 EUR. Po pobotanju dobička in izgube ostane še vedno del neizkoriščene izgube v višini 1.750,00 EUR. Ker ta izguba izvira od odsvojitve delnic, ki jih je zavezanec pridobil pred pridobitvijo novih delnic pri povečanju osnovnega kapitala iz sredstev družbe, jo bo lahko, na podlagi določbe tretjega odstavka 97. člena ZDoh-2, prenesel v naslednja davčna obdobja in z njo zmanjševal dobiček, dosežen z odsvojitvijo kapitala.

---------------

To je to. Zakaj je tako in kako se bodo odločili v tvojem primeru - pošlji mail na durs, ker so edini pristojni za točne razlage, in ne bi bilo prvič, da ti en odgovori tako, drug pa drugače.
#116561 (odg: #116556 milwal)  18.02.13 11:21  milwal (admin) odgovori / citiraj  |  shramba  

Zgleda da celo za pobotanje izgub pri isti delnici mora iti za dokapitalizacijske delnice in ne za kasneje dokupljene.

Dolga razprava o tem je tukaj: http://forum.finance.si/?t=22073&page=1&...
#116566 (odg: #116556 milwal)  18.02.13 11:38  crt (admin) (DS) odgovori / citiraj  |  shramba  
Izgubo lahko nosiš v naslednja leta samo, če gre za izgube znotraj iste delnice
in povrhu za zelo posebne situacije, ki so posledica corporate actions v splosnem nimajo kaj dosti veze z navadnim trgovanjem (kot kaze tudi primer, ki si ga citiral).

#116581 (odg: #116566 crt)  18.02.13 14:25  medleodgovori / citiraj  |  shramba  

ali valutni križi spadajo pod finanče instrumente?

zanima me zaradi oddaje kapitalskega dobička

Lp D
#116596 (odg: #116556 milwal)  18.02.13 17:42  podvizodgovori / citiraj  |  shramba  
[milwal] Navedeno pomeni, da se lahko v letu, za katerega se odmerja dohodnina, med seboj pobotajo vsi dobički in izgube, doseženi z odsvojitvijo vseh vrst kapitala (nepremičnim, vrednostnih papirjev in deležev v gospodarskih družbah, zadrugah in drugih oblikah organiziranja ter investicijskih kuponov). Prenos neizkoriščenih izgub v naslednja davčna obdobja ni mogoč.
OK, hvala. Torej vsaj za lani mi ne bo treba plačati davka, ker sem imel suma sumarum izgubo.

* zadnji popravek: 18.02.13 17:42
#116616 (odg: #116596 podviz)  18.02.13 22:13  milwal (admin) odgovori / citiraj  |  shramba  

Tako. Vsaj to :-P

Moraš pa seveda oddati napoved in vse to poslat, in pol enkrat ko bojo premleli, ti bodo oni povedali, da ti ni treba plačat davka :-)

Mi, ali DZU-ji, ali vlagatelj sam, nismo pristojni za kakršne koli zaključke delat (v bolj kompliciranih primerih od tvojega), pač pa smo dolžni samo podatke o trgovanju poslat, potem pa se deus pardon, durs odloči, če si kaj dolžan.
#116621 (odg: #116581 medle)  18.02.13 22:27  milwal (admin) odgovori / citiraj  |  shramba  
[medle]

ali valutni križi spadajo pod finanče instrumente?

zanima me zaradi oddaje kapitalskega dobička

Lp D
Izsek iz navodil Dursa:

Upoštevaje opredelitev izvedenih finančnih instrumentov v točkah 4 do 11 drugega odstavka 7. člena ZTFI, se za izvedene finančne instrumente po ZDDOIFI ne štejejo posli promptnega (spot) valutnega trgovanja (tj. posli, ki se takoj izvršijo, poravnava pa se lahko izvrši do nekaj dni kasneje). Navedeno je potrebno upoštevati v primeru trgovanja preko Foreign Exchange Market (FOREX).

Opozoriti je potrebno, da se dobiček iz poslov promptnega (spot) valutnega trgovanja, če ga fizična oseba dosega v okviru opravljanja dejavnosti iz poglavja III.3. ZDoh-2, obdavčuje kot dohodek iz dejavnosti po določbah ZDoh-2.

Iz navedenega sledi, da se za izvedene finančne instrumente po ZDDOFI štejejo drugi izvedeni finančni instrumenti oziroma izvedeni posli v zvezi z valutami, ki so zajeti v točkah 4 do 11 drugega odstavka 7. člena ZTFI.

Namig; jaz odgovora na tvoje vprašanje nisem vedel, zato sem ga vpisal v google. Pa sem do odgovora hitro prišel.
#116721  22.02.13 16:57  murjeodgovori / citiraj  |  shramba  

SAJ NI RES, PA JE!

Sedaj na nivoju Evropske unije zbirajo najnevarnejši finančni produkt, med drugim, pa gre tudi povedati, da so IFI po prodaji v roku 1 leta obdavčeni z 40% davka, ob seveda doseženem dobičku v tem obdobju

Velja tudi povedati, da se po 10 let ali pretečenih 120 mesecih vplačevanja pokojninskih polic, zavarovanec odloči za enkratno izplačilo in to kljub temu, da davki presegajo tiste iz obdavčitve IFI in sicer:

25% - akontacija dohodnine

1% - izstopni stroški

16% - doplačilo dohodnine v naslednjem letu, odvisno od dohodninskega razreda

Skupno = 42 %, kar je slovenski unicum

www.dangerous-finance.eu

www.zps.si/osebne-fi...Itemid=667

#116801  25.02.13 23:12  Sabrinaodgovori / citiraj  |  shramba  

Kako oddam napoved za prodajo skladov (Amundi), ki so bili pridobljeni pred prevzemov 2011 (še kot skladi SGAM)?
Nova objava v tej temi  |  Nova tema v forumu
vseh objav v tej temi: 29

Seznam forumov  >  Davki  >  Vloga kapitalski dobiček

Moj portfelj - potrebna registracija

Na strani Denarnisupermarket.com lahko odprete svoj online portfelj, spremljate razvoj premoženja in opravljate davčne izračune.

Kako začeti?

• Prijavi se za pregled stanja premoženja v portfelju.
  • Registriraj se in postani uporabnik Denarnisupermarket.com in spremljaj razvoj premoženja.

HYPO Depozit
Obrestna mera:
0,10%

Obresti:
0,86 €
BKS Depozit (bonus)
Obrestna mera:
0,09%

Obresti:
0,78 €
Abanka Depozit (online)
Obrestna mera:
0,07%

Obresti:
0,59 €
Sberbank Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,43 €
Gorenjska Banka Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €
LON Depozit
Obrestna mera:
0,05%

Obresti:
0,42 €

Povejte svoje mnenje

Kako so bile vaše naložbe pozicionirane pred zadnjo korekcijo?

• Večinoma v delnicah.
  • Večinoma v obveznicah.
  • Večinoma v denarju.
  • Nimam naložb.

Glasuj rezultati >>